Biiincnlandsclie Berichten. Tan de clericalen, maar van de leden der ^Association libérale", die er verbolgen over waren, dat de »Ligue libérale" zich had ver bonden met de clericalen. L U X E 51 IS U U G. De staatsminister Eyschen is gistermiddag naar den hertog van Nassau te Ilohenburg vertrokken. 'L W I T S ERliKD. Volgens bericht uit Bern is de rust te Lugano hersteld. De gewonde soldaat neemt in beterschap toe, hoezeer hij nog niet buiten gevnar is. Te Freiburg hebben Dinsdag nog enkele wanordelijkheden plaats gehad, maar zij hadden geen ernstig karakter. Eenige personen werden gearresteerd. De radicale bladen in Tcssino beschuldigen den bondsraad de oorzaak te zijn van hunne nederlaag, door het herstel van de conser vatieve regiering, OOSTENRIJK. Graaf IJartenaur Alexander van Battenberg, zal in actieven Oostenrijkschen dienst treden als kolonel van het 27e regiment infanterie. Ten opzichte van de ottderhandeling over een handelstractaat schrijft de officieuse Pos ter Lloyd »Er komt óf niets tot stand, ook niet een bijzondere overeenkomst tusschen Buitsehland en OostenrijkHongarije, of de aanleiding wordt aangegrepen tot het over wegen van een algemeene regeling der Euro- peesche qunesties van handelspolitiek, waaraan alle staten, met uitzondering van Rusland, zouden deelnemen." Volgens zekere berichten, hebben de regee- ringen van het drievoudig verbond (Duitsch- Jand, Oostenrijk en Italië) besloten te trach ten eene schikking tusschen de kabinetten van Londen en Lissabon tot stand te brengen. DENEMARKEN. In bet Fol&etliing heeft d° minister van buitenlandsche zaken, m ara woord op het voorstel van eenige afgevaardigden ir. zake de instelling van internationale scheidsge rechten, geantwoord dat de Deensche regee ring bereid is desbetreffende voorstellen in ontvangst te nemen, maar dat deze aange legenheid bij de groote mogendheden onge- tw.jfeld verzet zou vinden. Denemarken is een te klein land, dan dat (iet in een aan gelegenheid als deze het initiatief zou kunnen nemen, RUSLAND. Naar uit St.-Petersburg gemeld wordt, heerscht cr in het minister-comitc ernstig verschil van meening over den spoorweg aanleg in Siberië. De minister van financiën wil vooralsnog alleen de westelijke lijn Tomsk-Irkutsk, doen aanleggen, en de minis ter van oorlog, op strategische gronden, gelijktijdig met de Amur-iijn een begin ge maakt zien. ITALIË. Te Rome wekt zeer veei opzien de gevan genneming van den gewezen secretaris van koloniale zaken te Massowah, den advocaat graaf Cagnassi, onder beschuldiging van hoog verraad, geldafpersing cn schending van ver trouwen. Cagnassi vervulde de betrekking achtereenvolgens onder de generaals Baldis- sera, Snletta, Genè, Orcro en San Marsano. Ook te Massowah hadden in dezelfde zaak arrestatiën plaats. Er schijnt zwaar vermoeden te wezendat de beschuldiging van hoog verraad indertijd, ten laste van de hoofden Mussa El Accad en Kantibai Amali, (die deswege thans gevangenisstraf ondergaan) vaisch is geweest en uit geldzucht kunst matig door de nu gearresteerden werd be raamd. SPANJE. De commissie voor de invoerrechten stelt voor eene verhooging van 15 der rechten op voedingsmiddelen en een minimum-recht van 60 pesetas per heet, alcohol. S E R Y I E. De ex-koning Milan is naflr Oostenrijk en Engeland op reis gegaan en zal zich daarna te Parijs vestigen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 30 October. De Kamer heeft heden aangenomen de wetten tot regeling van Je aankoopsom der Ned. Rijnspoormaatschappij, na eenegedach- tenwisseling tusschen de heeren Fransen van de PutteWertheim en den minister van financiënover de vraag of de afgeloopen zomer gunstig was voor het aangaan eener geldleening. Ook de overeenkomst betreffende de haven te Tandjong Priok werd bekrachtigd, waarna de heer Wertheim zijne interpellatie ontwik-- kelde over de politieke en maatschappelijke toestanden in Suriname. Hij stelde in liet licht de ongunstige verhouding tusschen den, gouverneur en de Koloniale Staten en wees op de zonderlinge wijze van opvatting door den gouverneur van zijne constitutioncele plichten. Daarenboven betoogde hij dat de gouverneur de regeering van het moederland niet juist inlichtte en zijne houding aanleiding gaf tot het kweeken van godsdienst- en rassenhaat. De lieer Wertheim wees ook nog op het anti-semitismehetwelk in Suriname wordt gekweekt. Dat in ons land, met zijn verleden, het anti-semitisme wortel zou kunnen schie ten, geloolt spreker niet. liet is als eene influenza, die tijdelijk zwakken aantast, maar in Suriname wordt ze gevoed door de Vollts- bodc en de oogendienaars, die meenen den gouverneur daarmede dienst te doen, ofschoon deze uitdrukkelijk aan den opper-rabbijn te Amsterdam heeft verklaard, geen onderscheid te zullen maken tusschen Israëlieten en an deren. Spreker vraagt wat de regeering doen zal om de gewetensvrijheid te beschermen en het rechtsgevoel te bevredigen. De minister van koloniën erkende het bestaan eener spanning tusschen den gou verneur en de Staten, maar die is in Suriname geen ongewoon verschijnsel. De scherpe toon der Staten verklaart den toon van den gou verneur. Oyer Suriname is niet gesproken in de openingsrede, omdat de onderhandelingen nog voortduren over de middelen om het verval van Suriname op te heffen. De minister verdedigde den gouverneur. De wettelijke regeling der goud- en Balata- concessiën heeft de minister den gouverneur aanbevolen. Het zoogenaamde oproer van 1 Juli is sterk overdreven. liet was de ver storing van een levendig volksfeest. Eindelijk wees de minister op de lage en gerneene verdachtmakiug van den gouverneur, nog voor diens komst in Suriname, toen hem ten onrechte anti-semitisme werd aange wreven. De heer Wertheim was niet bevredigd, maar onthield zicli van eene motie voor te stellendaar hij de regeering niet wilde bemoeilijken door een mogelijk votum ten nndeele van den gouverneur. Doch hij dringt sterk aan, den gouverneur te dwingen binnen de perken van het recht te blijven, daar deze anders zich zou moeten ssoumettre ou dé- metttre". De minister verklaarde zeer te waardeeren de delicate wijze, waarop de heer Wertheim de zaak heeft behandeld. Op de vraag van den heer Fransen van de Putte, of de gouverneur van Suriname reeds bericht heeft, dat het »status quo" in het Lawa-gebied gehandhaafd is, antwoordde de minister, dat de gouverneur van Suriname berichten had ontvangen van uitgifte van concession op het betwiste gebied en deswege aan den gouverneur van Cayenne geschreven had, maar nog geen antwoord lmd ontvangen. De Fransche regeering schreef dit toe aan de onbekendheid op dit oogenblik van den gou verneur van Cayenne, met de bevelen uit Parijs. De heer Hengst heeft wegens redenen van gezondheid zijn ontslag genomen als lid der Eerste Kamer. Hem bracht de voorzitter hulde voor zijn 27-jarigen parlementairen arbeid. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Ofllclcele Berichten. In het Staatsblad no. 156 is opgenomen het volgende: BESLUIT van den 30sten October 1890, waarbij door den Raad van State, krach tens artikel 45, 2°. van de Grondwet, waarnemende liet Koninklijk gezag, ter algemeene kennis wordt gebracht, dat hij de waarneming, in naam des Konings, van het Koninklijk gezag aanvaard heeft. In naam van Zijne Majesteit WILLEM III, BIJ BE GRATIE GODS, KONING BEU NEDEKLAN- den, Prins van Oranje-Nassau, Groot hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. De Raad van State, krachtens artikel 45, 2°. van de Grondwet, waarnemende het Ko ninklijk gezag; Op de voordracht van den Raad van Mi nisters van 29 October 1890; Gezien liet besluit van de vereenigde ver gadering der Staten-Generaal van 29 October 4890, dat te dien zelfden dage is afgekondigd Staatsblad no. 155); Gelet op de artt. 40 en 45 van de Grondwet Brengt ter algemeene kennis, dat hij de waarneming, in naam des Konings, van het Koninklijk gezag aanvaard heeft. Last en beveelt, dat dit besluit in het Staatsblad zal worden geplaatst en afschrift daarvan zal worden toegezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan ieder der Ministerieele Departementen, aan de Hooge Colleges van Staat en aan het Kabinet des Konings. 's-Gravenhnge, den 30sten October 1890. De Minister van Staat, Vice-President van den Baad van State, Van Reenen, De Minister van buitenlandsche zaken, hartsen. De Minister van justitie, RUYS VAN BEERENBROEK. De Minister van linnenlandschc zaken, DE SAYORNIN LOHSIAN. De Minister van marine, BVSERINCK. De Minister van financiën. GODIN DE BEAUFORT. De Minister van oo-rlog, J. W. BERGANSIUS. Dü Minister van waterstaathandel en nijverheid, HAVELAAR. De Minister van koloniën, Mackay. Uitgegeven den dertigsten October 1890. De Minister van justitie, nuvs VAN BEERENBROEK» Op lost van den Raad van State, krachtens artikel 45, 2°. der grondwet waarnemende het koninklijk gezag, brengt de directeur van het kabinet des Konings ter algemeene ken nis dat alle stukken, voor den Raad in voor noemde hoedanigheid bestemd, aan het kabi net des Konings moeten worden bezorgd. 's-Gravenhage, 30 October -1890. SCHIEDAM, 81 October 1890. De gemeenteraad hield lieden de zitting welke Woensdag was verdaagdzij werd door 17 leden bijgewoond.. Afwezig waren de heeren Van der Schalk en Brillenburg. Als ingekomen kwamen nu nog ter tafel eene mededeeling van Geil. Staten dezer provincie, dat, ten gevolge der uitkomst van de laatstgehouden volkstelling, de gemeen teraad met 2 leden moest worden uitgebreid; de verkiezing dier nieuwe leden kon geschie den bij de ia het volgende jaae te houden periodieke verkiezing, terwijl dan tevens eene nieuwe rooster van aftreding moest worden samengesteld. Aangenomen voor kennisgeving. Een voorstel van burgemeester en wet houders, geheel in overleg met de commissie van toezicht op het lager onderwijs, tot uit breiding der 3e openbare armenschool, nood- zakelijk geworden door het toenemend aantal kinderen dat van deze school gebruik maakt, werd ter visie gelegen tot de volgende vergadering. Het verzoek der Stearine-Kaarsenfabriek sApollo" om continuatie van het in huur hebbend perceel open grond aan het Ooster havenhoofd voor denzelfden termijn en huur werd ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Een verzoek van A. R. Broeker om ont heffing van plaatselijke directe belasting over dit jaar, wegens vertrek uit deze gemeente, zal straks worden behandeld bij de heden aan de orde zijnde gelijke aanvragen. Alsnu ging men over tot de behandeling der gemeente-begrooting voor 1891. Al dadelijk sprak de raad, op voorstel van den heer Roelants, ondersteund door de heeren Visser en Van Harwegen den Breems, de wenschlijkheid uit, dat burgemeester en wethouders voorstellen zouden indienen tot reorganisatie van de secretarie, burgerlijken stand en bevolking-bureau. Over de artt. 86, 87 en 88 ontstond veel discussie. Daarbij werd voorlezing gedaan van drie, bij burgemeester en wethouders ingekomen missives van liet hoogheemraadschap van Schieland, met deswege gevoerde corres pondentie, waarvan liet slot wasdat de vergunning van het hoogheemraadschap tot het inlaten van buitenwater onherroepelijk met 30 November a.s. wordt ingetrokken. De verdere behandeling hiervan werd aangehouden tot hedenavond acht ure. In de op 28 October jl. gehouden ver gadering van het Nutsdepartement alhier is o. a. liet aanhangige voorstel-Maas e. s. met het daarop door de benoemde commissie van onderzoek uitgebrachte rapport en het ver volgens door het Nutsbestuur ingediende praeadvies, met zelfstandig voorstel van den voorzitter, behandeld. Zooals onze lezers zich zullen herinneren (we namen het voorstel en rapport indertijd in hijn geheel in ons- blad op), beoogde het voorstel het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om liet' departement voor het vervolg in staat te stellen, tot nakoming niet alleen van de op hem rustende verplichting tot het houden van zes leesvergaderingen, maar ook van die, tot het ondersteunen van ill zulke inrichtingen als geacht kunnen worden mede te werken tot bereiking van iiet doel der maatschappij uitgedrukt in art. 1 der wet. Zooals de commissie van onderzoek in haar rapport te kennen gaf, was hetgeen adres santen wenschten en waarmede de commissie zich in hoofdzaak kon vcreenigen, alléén te verkrijgen door wijziging van liet bestaande reglement van het departement. "Waren in een tweetal druk bezochte en geanimeerde vergaderingen reeds besprekin gen over deze zaak gehouden en hadden zoo wel de voorstanders van de Nutslezingen, als zij die minder sympathie voor die spreek beurten voelden, op de meest krachtige wijze van hun gevoelen doen blijken, in de ver gadering van Dinsdag jl. die bij het regle ment voor wetswijziging is aangewezen moest in dezen een beslissing worden genomen. Opnieuw werd door hen, die in vermindering van liet aantal lezingen den ondergang van ons departement tegemoet zagen, met kracht voor hun behoud gepleit; doch met niet minder klem werd door hen, die meenden dat de kracht van liet departement in hoofd zaak moest liggen in het bevorderen van

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2