RlimciilaiidscUe Berichten. Gemengde Bericlitcn. van Oostenrijk, op verzoek van den keizer, van haar voorgenomen bezoek aan die stad zal afzien. ÏÜKKIIE. Uit Konstantinopel wordt bericht dat de Russische gezant, Nelidoll', den sultan heeft te kennen gegeven dat het reisplan van den czarewitch, onafhankelijk van zijn wil, ge wijzigd is en hij heden vertrekt over Wee- nen en Triest. De gezant heeft de dankbe tuigingen van den czaar en den czarewitch voor de uitnoodiging des sultans herhaald, onder bijvoeging dat het bezoek van den czarewitch aan Konstantinopel slechts ver daagd is. AMERIKA. Uit New-York wordt gemold, dat do voort vluchtige Iersche afgevaardigden in het Brit- sohe parlement, de hh. Dillon en O'Brien, aldaar aangekomen en met de meeste geest drift ontvangen zijn. In October is de schuld der Vereenigde Staten weer verminderd met 3,098,012 doUlars. Het saldo in kas bedraagt thans liet respec tabel cijfer van 681,306,480 dollars. In tie afgeloopen week is te Ncw-York voor eene waarde van 8,191,250 dollars inge voerd, waarvan alleen 1,623,075 aau geweven stoffen. Bij de volkstelling verkreeg men Zaterdag liet ofiieieele cijier 62,480,540 zielen, zijnde 12 millioen meer dan bij de vorige telling, maar drie milloen heneden de algemeene raming. De voorbereidende zitting van het congres zou heden ie Rio de Janeiro worden geopend. II 11) - A F R I K A. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de aanleg van den spoorweg naar Manita met den meest mogelijken spoed wordt voortgezet. De berichten uit Matabele-land zijn alles zins bevredigend. Daarentegen heerscht in Mashona-land onrust. Oftlcicele Berichten. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Nov., herbenoemd totburgemeester van Delft de heer F. M. de Vries van Heyst, en tot burgemeester van Charlois de heer mr. J. D. JE. van Blommestein. SCHIEDAM, 4 November 1800. Iloewel niet in ernstige mate, nemen de krachten des Konings toch langzamerhand af, al moge van dag op dag schijnbaar geen vor- andering te comtateeren zijn. Z. M. is nog dikwijls eenigszins opgewonden en brengt dan onduidelijk uitgesproken klanken voort, voor een enkele maal afge broken door gezegden, die het gevolg van een moinentcelen terugkeer van bewustzijn kun nen zijn. Na die vlagen van opgewondenheid, welke soms lang aanhouden, vervalt Z. M. in een toestand van volslagen apathie. (IV. v. d. D.) De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 November, des namiddags ten halfdrie ure. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op i Nov. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 4,029,517.01!/2 en bij de betaalmeesters - 1,877,451.34Vs Te zameu f 5,906,968.30 De gewone audiëntie van den minister van marine zal opYrijdag 7 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën is gemachtigd tot de uitgifte en beleoning van zes millioen gulden in schatkistbiljetten van f 1000, aan- gemaaks volgens de wet van 4 April 1870. De rente dier schatkistbiljetten wordt, zoo lang daaromtrent niet nader beschikt, bepaald op drie en een half ten honderd in het jaar. De commissie uit de Tweede Kamer, be last met de voorbereiding van de logerwet, zal de eerstvolgende dagen van deze week vergaderen tot het opmaken der uitkomsten van het afdeelingsonderzoek. De spoelingbeurs alhier heeft met 1°, No vember jl. opgehouden te bestaan. In den nacht van Zondag op Maandag is Jan Gijsen, die vermoedelijk ten gevolge van overmatig drankgebruik lijdende was en in dien toestand zijn woning had verlaten, op de Noordvest nedergevallen. Nadat hij door twee voorbijgangers opgericht entegen een muur geplaatst was, gingen dezen de politie waarschuwendeze vond Gijsen echter ineengezakt en reeds overleden. De Inde'pendance meent te weten dat het voorstel van Nederland, om in plaats van inkomende rechten in den Congo-staat eene bijdrage van alle mogendheden te stellen, tot bestrijding van de kosten, verbonden aan het tegengaan der slavernij, bij de Portu- geesche regeering formeclen tegenstand ont moet, op grond dat: lo. doo." dit voorstel opnieuw aau de orde gebracht zouden worden de vragen, welke door de conferentie tegen de slavernij reeds beantwoord zijn; 2o. het hoogst moeielijk zou wezen eene billijke ver deeling te maken van hetgeen betaald zou moeten worden door die mogendheden, welke meer ot minder belang hebben bij de onder drukking van den slavenhandel, en door die welke deze onderdrukking slechts om zedelijke redenen wenschen; 3o, elke bijdrage van Portugal aan don Congo-staat, wegens bij zondere staatkundige redenen, aan de publieke opinie in Portugal mishagen zou. »Indien zelfs merkt de Xndependancc hierbij op het Nedc rlandsche voorstel niet door andere mogendheden verworpen werd (en er zijn er verscheidene die er vol strekt niet van hooren willen) dan zou allddii t het velvet van Portugal voldoende wezen om dat voorstel van de baan te schuiven, dewijl eenparigheid vereiseht wordt om eenig voorstel te kunnen doen aannemen". Omtrent deze aangelegenheid seint de part, correspondent der Ar. R. Cé. uit Berlijn: Betreffende de aanstaande Congo-confe- rentie zijn hier twee, naar het zich laat aanzien officieuse, mededeelingen bekend ge worden. De Tost schrijft, dat eenige regee ringen tegen het Nederlandsche voorstel tot het vormen van een Europeesch onderstands- fonds terstond bezwaar hebben geopperd. Zij achten dit onuitvoerbaar, dewijl het neerkomt op eene inbreuk op de onafhankelijkheid van den Congostaat. Bovendien werd dit voorstel zonderling gevonden dewijl daardoor te niet gedaan moest worden hetgeen Nederland reeds ingewilligd had, namelijk het vervangen van de door den Congo-staat verlaugde in voerrechten door heffingen op den uitvoer. De mogendheden zullen, heet het verder, in bare afwachtende houding volharden en hebben te 's-Gravenhage doen weten dat het tot een lager bedrag terugbrengen der inko mende rechten het eenige practische middel zou zijn om de bezwaren op te heffen. j>Daarentegen wordt in de Berlijnsche staat kundige kringen de hoop nog niet opgegeven dat het mogelijk zal zijn met Nederland tot een vergelijk te komendoch wordt tege lijkertijd onvoorwaardelijk toegestemd, dat indien Nederland zijn verzet niet opgeeft, dit een onoverkomelijk beletsel voor eenige wijziging in de BeiTyusehe Congo-akte ople veren en dienvolgens alle door de Brusselsehe conferentie genomen besluiten nietig en geener waarde mukeu zou". De état-major van Zr. Ms. schroefstoom- schip le kl. Koningin JSmma, onder bevel van den kapt. ter zee H. Quispel, thans te Lissabon vertoevende, is door Z. M. den koning van Portugal in zijn paleis te Belum in audiëntie ontvangen; daarna werden de heeren ook aan II. M. de koningin voorge steld, die zich insgelijks geruimen tijd met hen onderhield. De concurrentie tusschen de staats- en Hollandsche ijzeren-spoorweg-maatschappij doet zich nu reeds scherp gevoelen. Zoo heeft laatstgenoemde maatschappij vele han delaren te Vgnle, die voorheen hunne goe deren der staatsspoor naar liet noorden van ons land deden vervoeren, weten te bewegen, dat vervoer over hare lijnen voortaan te doen plaats hebben. (Amst. Ct.) Een te Ylaardingon verschijnend anti-revo- lutionnair blaadje zegt, naar aanleiding van s Konings. toestand, deze merkwaardige woorden: u's Ivouings dood, die voor de deur staat, zal wellicht de aanleiding wezen, dat men van verschillende zijden storm zal loopen tegen het koningschap, want in .niet weinigen van ons land leeft de wenseli, dat het maar weer tot een republiek mocht komen, zooals in de dagen Nederlands hoogsten bloei. Het zijn niet enkel socialisten, die de repu bliek begeeren, verre van daarer zijn geloo- vigen onder, flinke mannen, die een warm hart voor Oranje hebben, zoodat het hun volstrekt niet te doen is, om het Oranjehuis te verschoppen, maar wel in eere te houden. Maar deze lieden gaan van de overtuiging uit, dat het koningschap in de dagen van opwinding na de afschudding van het Fransclie juk. ten onrechte is ingevoerd en in strijd is met de traditie onzes volks. Zij meenen, dat het beter ware geweest, indien men de repu bliek had hersteld met een prins uit liet huis van Oranje aan het hoofd, onder den titel van stadhouder of een ander passenden naam, en daarom, het spreekt wel vanzelf, loopen zij met het koningschap niet hoog." Onder liet opschrift ^Kostelijke bekente nissen" schrijft liet Sociaal Week Had heden De heer Jac. "W. van den Biesen, voorzitter van de katholieke kiesvereeniging te Breda en mede-onderteekenaar van de gerucht makende Noord-Brahantsche motie, geeft in Ro Tijd antwoord op de vraag, waarom die stap werd gedaan, en schrijft daarbij o. a.: somdat, als het ongeluk wil, dat onze kin deren in het grove soldatenpak steken en van uit onze huizen naar de kazernes, die akelige verblijven in materieelen, die pest- holen in moreelen zin, zijn verhuisd, men ons niet kunne tegenwerpen, éen wettig middel te hebben verzuimd". Als j>onze" kinderen maar voor liet ïongeluk" bewaard blijven! Als gij maarniet het soldatenpak behoeven aan te trekken! Als er maar geen uit nonze" huizen behoeven te gaan naar die spestbolen" Kan het duidelijker worden gezegd, dat in den aangebonden strijd al liet overige slechts bijzaakdat de hoofdzaak is: bestendiging van een voorrecht voor hen, die geld genoeg bezitten om van zich af te schuiven een drukkenden last, waaraan de zonen der min der gegoeden onder Nederlands burgers zich niet onttrekken kunnen Toch krijgt men van woordvoerders der katholieken telkens te hooren, dat zij bij hun verzet tegen de invoering van den persoon lijken uienstpüclit al hun geloofsgenooten achter zich hebben ook diegenen voor wie de plaatsvervanging feitelijk onmogelijk is. Zoo bijv. weer dezer dageri de Wilburgschc Courantsprekend van de »500 000 NÉjprd- Brabantcrs", door wie volgens haar wordt ingestemd mot de motie der hoeren, die te 's-Hertogenbosch vergaderd waren. Wat echter wordt nu, naar aanleiding van deze ^snorkende" bewering, opgemerkt door Ret Centrum 1 In zijn nummer van laatst leden Dinsdag staat te lezen: »Durft men de beslissing aan een votum van die 500.000 Noord-Brabanters onder werpen »Ja? >Dan zouden wij al dadelijk aanraden, niet het volk te stellen voor de keuze voor of tegen persoonlijken dienstplicht; want (de spatieering is van ons) dan zijn de tegen stemmers zeer zeker in de minderheid". De Bredosehe voorzitter, onomwonden te kennen gevend, wat des poedels kern is en een zóo gezaghebbend orgaan als Het Centrum, even duidelijk verklarend, dat ook in liet Roomsche land de tegenstanders van den persoonlijken dienstplicht szeer zeker" in de minderheid zijn ziedaar kostelijke en elkander aanvullende bekentenissen. De spreker in de Tindal-meeting, tegen wien een gerechtelijke instructie is geopend wegens uitdrukkingen, welke beleedigend voor den Koning werden geacht, heet niet Krekel, zooals hij den voorzitter der vergade ring als zijn naam opgaf, maar Gerrits of Gerritsen. Te Oosterbeek is de gunstig bekende Nederlandsche landschapschilder J. W. Bilders op 79-jarigen leeftijd overleden. De bekende sociëteit rReineveld", te Delft, is gisteren afgemijnd op f23,400 door den lieer J. C. Bruigom, aldaar. De gunning is nog aangehouden. Volgens een door ons opgevangen gerucht zou de vroegere buiten-sociëteit uReineveld" bestemd worden tot oprichting van gebouwen ter uitbreiding van het krankzinnigengesticht sliet St.-Joris-Gnsthuis" alhier. (D, Ct.) De schade die, voor zoover thans bekend, aan de haringvloot te Katwijk-aan-Zee door Yarmouther visschers is toegebracht, beloopt f6914. Volgens den regenmeter der rijks-landbouw school te Wageningen is in de maand October jl. gevallen 97 mM. regen, tegen 50 ]/3 mM. in dezelfde maand van liet vorige jaar. Volgens den te Noordgouwe vanwege het koninklijk Nederlnndsch meteorologisch insti tuut geplaatsten regenmeter, is in de maand October de belangrijke hoeveelheid van 107.6 mM. water gevallen. Deze hoeveelheid werd in 13 aftappingen verkregen. Aangaande het drama te Ilampstead (Londen) wordt bericht, dat de vermiste trouwring der vermoorde jonge vrouw in eene bank van leening is gevonden en dat men vermoeden lieoft, dat geen man, maar nog eene vrouw medeplichtig is aan de misdaad. Ook zijn gegevens voorhanden, dot de moord lang te voren beraamd was en men gepoogd heeft de verslagono mot haar kindje reeds vroeger in eene hinderlaag te lokken. Omtrent den juwcelendiefstal, waarvan onlangs de barones Rothschild op haar spoorwegreis tus schen Keulen en Parijs liet slachtoffer werd, ver haalt men de volgende romantische geschiedenis. De barones had in hnar coupé tot eenigen reisgezel den Amerikaanschen doktor Thomas, Pitt. Deze voerde een gesprek met haar over hypnotische kracht, en toen zij die kracht betwij felde. hypnotiseerde liij haar en boval haar, in den hypnotischen toestand, hom hnar kistje metju- weolen (ter, waarde van 60,000 fr. te geven. Pitt, die lo Londen gevat werd, verklaarder dat hij zelf een rijk man is, on dat hij alleen het kistje eenige dagen liad willen behouden, om de barones van haren twijfel aan de macht van het hypnotisme te genezen. U K A Z I L I

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2