A0. 1890. Donderdag 6 November. N°. 7624. i e r - n -v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGËvËrTË ODÉ. Buitcnlandsclie Berichten. LUXEMBURG. Het programma voor het verblijf van den hertog van Nassau in het groothertogdom is als volgt: Woensdag aankomst; ontvangst der hoogste autoriteiten. Donderdag eeds aflegging voor de Kamer van afgevaardigden; daarna banket. Vrijdag receptie der amb tenaren. Zaterdag vertrek naar Künigstein. In de Kamerzitting heeft gisteren, na het appèl nominaal, de minister van staat voorlezing gedaan van de boodschap van den hertog van Nassau, waarin gezegd wordt, dat de opening door den Koning bij volmacht onmogelijk is, wegens de verergering van 's Konings toe stand. die het hem, volgens de verklaringen der artsen, onmogelijk maakt zich met staats zaken bezig te houden. Daarom hebben de Staten-Generaal den 28n October het regent schap ingesteld. ïDcze staat van zaken", zoo luidt het, ulegt U en mij moeilijke plichten opte meer neem ik de volbrenging van die, welke op mij rusten, ter harte, daar van hun spoedige afdoening het begin van de gezamenlijke werkzaamheden afhangt. »Daar ik mij wil onderwerpen aan de wetten van het groothertogdom en het huis van Nassau, overeenkomstig het gelijkluidend advies van den Raad van State en de regee ring, ben ik bereid den eed af te leggen, bij de grondwet voorgeschreven. De Kamer zal de door de regeering medegedeelde stukken wel willen onderzoeken en daaraan zoodanig gevolg geven als behoort. Hohenburg, 1 November 1890. Adolpiie." Gecontrasigneerd, Op bevel van den hertog stelde de minis ter deze stukken ter beschikking van de Kamer, terwijl bij zich bereid verklaarde, indien dit verlaugd mocht worden, nog meer inlichtin gen te verstrekken. De Kamer heeft de stukken naar de af- deelingen verzonden en vervolgens de zitting opgeheven, teneinde de geloofsbrieven harer nieuwgekozen leden te onderzoeken. Door de Kamer werd, na het onderzoeken van de geloofsbrieven der nieuwe leden, tot voorzitter benoemd de heer Wacqunnt en tot onder-voorzitter de lieer Simons. Vervolgens nam de Kamer met algemeene stemmen het voorstel van den voorzitter aan, strekkende om te verklaren dat, aangezien de Koning- Groothertog buiten staat is tot regeeren, het regentschap rechtens toekomt aan den hertog van Nassau. In de zitting van Donderdag zal den regent de eed worden afgenomen. Bij een tweede votum werd leedwezen uit- gedruktjover de noodzakelijkheid van oenen dergelijken maatregel tegenover eenen vorst, onder wien het land 40 jaren lang de zege ningen van voorspoed en vrijheid heeft ge noten. Hierna werd de zitting opgeheven. BÜITSCIIIASD, De particuliere correspondent van de N. R. Ot. te Berlijn meldt van 4 dezer: Nadat de koning der Belgen onlangs te Potsdam in tegenwoordigheid des keizers een persoonlijk onderhoud had gehad met de ten kasteele genoodigde legatieraden dr. Kayser en Rudolph Lindau, is er van Berlijn uit een oogenschijulijk stelselmatige diplomatiek- journalistische veldtocht geopend geworden tegen Nederland wegens de Congo-invoer- rechten. Kayser is chef van het Berlijnsche departement van koloniën terwijl Rudolph Lindau de verbinding tusschen het Berlijnsche departement van buitenlandsche zaken en de pers onderhoudt en sedert Bismarck's val ook de bijzondere gunst des keizers geniet. Gisteren behandelden ook de Kolnische Zeitung en de Rrcuzzcitnng het bewuste onderwerp, waarbij het laatstgenoemde blad misschien meer van Belgische dan van Duitsche tijde werd geïn spireerd. Tegelijkertijd bevatte de Weener Folitiscko Correspondent eenen Berlijner brief, waarvan ik ten sterkste vermoed dat hij rechtstreeks uit het Berlijner dep. van buitenl. zaken (wellicht van Rudolph Lindau) afkom stig is. Daarin wordt o. a. gezegd, dat, naar men met zekerheid mag aannemen, de Afrikaansche aangelegenheden, die den koning der Belgen in zoo hooge mate interes seeren en welke ook de Duitsche keizer met zooveel belangstelling gadeslaat, het onderwerp van gedachtenwisseling tus schen de heide vorsten zijn geweest en dit te waarschijnlijker, daar de Brusselsche conferentie weder bijeenkomt om een tol tarief voor het Congo-bekken vast testellen. Het is bekend (zoo leest men) dat Duitsch- land het beoogde voorstel betreflende de onafhankelijkheid van den Congo-staat en het verschaften van de tot zijn onderhoud noodige middelen ondersteunen wil, en zich ook op dit punt in gelukkige overeenstemming met zij na bondgenooten (Oostenrijk en Italië) en Engeland bevindt. Ook mag men, met liet oog op de tot dusver gevolgde houding van Frankrijk en Rusland tegenover do Congo- quaestie en de beschavende roeping van den Congo-staat, aannemen, dat deze mogend heden mede geen bezwaar tegen het bewuste voorstel zullen opperen. Onder deze omstan digheden is het te wenschen en te hopen, dat Nederland zijn alleenstaand verzet tegen invoerrechten in het Congo-bekken zal laten varen en zich bij Je zienswijze der groote mogendheden aansluiten zal. De nauwe samenhang van het onderhoud der beide vorsten met do Congo-quaestie bleek verder ook hieruit, dat Wissmann en Peters door koning Leopold te Potsdam ontvangen en langdurig in audiëntie gehouden Werden. Aldus het bedoelde schrijven. Met het oog op de rustelooze Belgische agitatie voor de belangen van den Congo-staat, zou het voor de Hollandsche belangen misschien aanbe velenswaardig zijn, de openbare meening in Duitscbland door geschikte mededeelingenin het Duitsch omtrent den eigenlijken staat van zaken voor te lichten, aangezien van. datgene, wat in liet Hollandsch daarover verschenen is, hier niets voldoende bekend heid heeft verkregen. Caprivi brengt naar Monza een eigenhandig schrijve a an keizer W-'helm (aan koning Humberto. ENGELAND. Aan de Times wordt uit Suakim gemeld, dat, too gevolge der afsluiting van het verkeer voor Suakim, de smokkelarij in den slaven handel tusschen Djeddah en de Egyptische kuststreek snel toeneemt. De tegenwoordige gezondheidstoestand in Arabië heet goed te zijn, maar de jongste cholera-epidemie heeft er schrikbarende verwoestingen aangericht; alleen in de provincie Hedjah zijn 30,000 menschen er aan overleden. Aan hetzelfde blad wordt uit Ottawa be richt, dat de minister van financiën naar "West-Indië is gegaan, om er eene uitbreiding van den Canadaschen handel voor te bereiden. Blijkens bericht uit Madrid aan de Standard heeft de Spaansche minister van marine bij den Kabinetsraad een ontwerp tot hervorming der marine ingediend. Zijn plan heeft ten doel, twee groote gepantserde schepen, be nevens gordelbooten, kanonneerbooten en torpedobooten van beide klassen aan te schaf fen; voorts te Cadix, Ferrol en Cartlmgenn hoofdstations voor de zeemacht te vestigen, en aldaar nieuwe verdedigingswerken aan te leggen. Volgens de Daily .N~cws heeft Portugal aan Engeland een modus vivendi aangeboden, in dien zin, dat Portugal de Zambesi zou openstellen en den overlandsohen transito handel zooveel mogelijk zou bevorderen, ter wijl Engeland zich zou verbinden, Portugal te waarborgen tegen alle verdere inbreuk van de zijde der Britsehe Zuidafrikaansche com pagnie. De prins van Wales heeft gisteren, ver gezeld van een aantal overheidspersonen en notabelen, den ondergrondschen electrischen spoorweg, tusschen de City en de zuidelijke voorstad E. Stockvvell ingewijd. De weg is drie mijlen lang. Eene vergadering van belanghebbenden bij den Congo-handei beeft met groote meerder heid eene motie aangenomen van den heer Schalkwijk, strekkende totalgemeene adhaesie aan de besluiten der Brusselsche conferentie, maar protesteerende tegen het heffen van invoerrechten in den Congo-staat, en goed keurende het voorstel der Nederlandsche re geering tot het heffen van recht op alcohol en het verleenen van eene jaarlijksche bij drage aan den Congo-staat door alle betrokken mogendheden. F R A N K lt IJ K. Na het aannemen van de begrooting van koloniën ging de Kamer gisteren tot die van buitenlandsche zaken over. Ferronays voer heftig uit tegen de Engelsch-Frnnsehe con ventie van 10 Augustus. Ribot verdedigde baar, zeggende dat Frankrijk eene kuststrook van 8GOO kilometer wint, terwijl het, dooi de conventie betreffende de Egyptische schuld aan te nemen, zich de sympathie van Egypte verwierf en tevens zekere waarborgen ver kreeg. In antwoord op eene vraag van La- marzelle verklaarde Ribotdat Engeland Frankrijk's protectoraat over Madagascar er kent en voorts (in antwoord op eene vraag van Deroulède), dat Frankrijk volstrekt niet denkt aan eene expeditie tegen Tripoli, het welk eene Turksche provincie is en dit allerminst na het onthaal van de Fransche vloot te Konstantinopel. OOSTENRIJK. Groote buteekenis wordt in AVeenen ge hecht aan hot aanstaand verblijf van den czarewitch in de hoofdstad. Op uitdrukkelijk verlangen van den keizer heeft de czaar er in toegestemd, dat de troonopvolger officieel ont vangen zou worden. In staatkundige kringen wordt een en ander beschouwd als een ken- teeken der gunstiger gevoelens van de Mosko- vitische regeering jegens de Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie. De Hongaarsclie minister van oorlog heeft voor het leger de repetitie-karabijn aangeno men, vervaardigd naar het Mannlicher-sy- sleem. Graaf Apponyi, het hoofd der gematigde oppositie in Hongarije, heeft verklaard, het ingediende budget als grondslag voor de beraadslagingen aan te nemen. Onder het ministerie-Tisza heeft deze parlementaire groep jaar op jaar zich principieel verklanrd tegen elke voorgestelde begrooting. ITALIË. Donderdag komt de Italiaansche minister president, de heer Crispi, naar Milaan, gaat dan naar Monza, om den koning te bezoe ken, en zal Vrijdag den Duitschen rijkskan selier Von Caprivi aan het station ontvangen. Op 18 November is thans het feestmaal te Turijn bepaald, waarop Crispi zijn groote verkiezings-iedevoering houden zal, die dit maal uitsluitend over financiën, huishoud kunde en sparen zal loopen. AMERIKA. Karl Schurz, de vermaarde Duitsch-Ameri- kaansclie staatsman en oud-minister, hoeft dezer dagen te Boston een redevoering gehou den tegen de »Mac-Einley-biil," door hem het jgedroclitelijkste tarief, dat ooit een land aanschouwde," genoemd. Arbeiders en men schen met kleine inkomens, zeide hij, zullen bevinden, dat zij zich met 15 a 25 percent minder van noodige en weelde-artikelen moe- SKDiSCI 1.85. - 2.50. 0.10. BVRËAD: HARKT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer-0.10. Dribmaai, geplaatst wordt tegen twbbmaai. berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor liet geheaie Rijk Afzonderlijke nominees

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1