Binnenland selle Berichten. Julius Bunge. ten behelpen. De tariefgeschiedenis heeft het aanzien van seen kolossaal bedrog", waarvan liet Amcrikaansehe volk het slachtoffer is. Het zou belachelijk zijn, te gelonven, dat dit tarief tien jaren van kracht zou kunnen blij ven. Nooit heeft de Amerikaansche regeering zoozeer gebogen voor de wensehon van den rijkdom. De regeering geeft hier voornamelijk aan een klasse het recht, een andere klasse het geld uit den zak te kloppen en dat zelf op te steken. Vroeger was de Amerikaan de man van hot «help u-zelven." Thans wint meer en meer liet denkbeeld veld, dat de regeering een groote zak vol buit is voor degenen, die handig genoeg zijn om er in te k unuen grijpen. Schurz wijst voorts op het feit, dat nooit te voren door de begunstigde industrieën zulke groote geldsommen voor verkiezings doeleinden zijn uitgegeven en dat het Mac- Kinlcy-tarief wordt beschouwd als een be looning voor die uitgaven. Geen volk, dat. door algemeen stemrecht zichzelf regeert, kan een reeks van nlgemeene verkiezingen hebben waarbij niiltiocuen dollars gemoeid zijn, ofliet is in zijn politiek leven geheel gedomoiali- scerd en bedorven, sliet is boog tijd," zeide hij, »dat die schandvlek van onze verkiezin gen verdwijne. Want hierin ligt eigenlijk het grootste kwaad, door de hesehei'mings- politiek over ons gebracht. Ik schat het ge wicht vnn liet tarief iu zijn betrekking t staathuishoudkunde niet gering. Maar bij or is de tariel'quaestie geen stnathuishoudktim' quaestie meer. Het is veeleer een qi ie geworden, welke het karakter van liet Aiwi- kaansclie volk en de levenskracht onzer vrije instellingen betreft. Laat ons hopen, dat ons Amerikaansch volk wete, hoe het de tien geboden en de »gulden regels" weder hun plaats in onze staatkunde zal kunnen geven en dat het moge bewijzen, dat liet do rein heid zijner politLk meer dan een hersenschim acht." PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-ROLLAND. Zitting vun 4 November. De herfstvergadering werd geopend dooi den commis«aiis des Konings, mi'. C. Foek. Hij deed dit geheel onder den indruk van hetgeen in de laatste dagen allen met wee moed vervult: den toestand van Z. M. den Koning, die groote angst baart. De voorzitter hield zich overtuigd, dat de Staten van Zuid-Holland zeker zullen instem men met de bede, dac zooveel mogelijk in den toestand van den Hoogen Lijder verbe tering kome en dat Z. M., kan het zijn, voor zijn dierbaar vaderland bewaard blijve leeke- «en van instemming). Daarna herinnerde de voorzitter, dat sedert dc laatste vergadering aan de Staten twee leden door den dood ontnomen waren; in de eerste plaats de heer Van "Weel, van Oud- Beierlatid, de nestor der vergadering, die, onder da vroegere wetgeving en na 1850 onaf gebroken het vertrouwen genoot en ter Staten werd afgevaardigd, zoodat hij meer dan 40 jaren lid is geweest. Hij huldigde hem als een man van grondige kennis, volkomen op de hoogte van de onder werpen, in wien men een bekwaam en recht schapen medelid verliest. De ter vervanging van de Brielsehc afge vaardigden gekozen leden, de lieeren Hein, van Rokkanje, en Loeff, werden beëedigd en namen zitting. Na medcdeeling van de ingekomen stukken, werden verschillende ontwerpen of adressen gesteld in handen van commission, 0. a. in handen der hoeren De Vries, Van Dissel, Molenaar (IJselmonde), Kerstons en Van Bylnndt, een adres van H. de Man, om tegemoetkoming in geleden schade als aan nemer van een provinciaal werk (doortrek king van den toegangsweg tot de brug over de Oude Maas). Gedep. Staten adviseeren om afwijzend te beschikken. Do subsidie-aanvrage van de heeren Mestring en Kools, ten behoeve van een stoomtramweg Dordrecht—Hellevoetsluis, zoomede het ver zoek van den gemeenteraad van Alblasser- dam, om bepalingen in het reglement op de wegen en voetpaden, betreffende het rijden met hondenkarren, zullen in eene volgende vergadering aan de orde worden gesteld. De vergadering is uiteengegaan tot Dinsdag 18 Nov. ten li ure. SCHIEDAM, G November 1890. Hoewel liet niet onze gewoonte is, verslag te geven van besloten vergaderingen, zullen wij, door een uitnoodiging daartoe geleid, daarvan afwijken voor de gisteravond in do groote zaal der sociëteit «Harmonie" door Justus van Maurik Jr., van Amsterdam, ge houden aangekondigde voordracht. Nadat de voorzitter der sociëteit, dc heer G. M. Meijer, de talrijke aanwezigen welkom geheeten en den spreker aan hen voorgesteld had, gaf do heer Van Maurik .een zijner jongste ponne- vruehten ten beste, nl.sEene verkoudheid", welke keus spreker, met het oog op liet jaar getijde, niet ongepast voorkwam. In dit schetsje, waarin do schrijver ons liet beeld dier aanstekelijke ongesteldheid teekent in de gedaante van een geest, die onverbiddelijk achtereenvolgens allen ingezetenen van het stadje Dubbelburg, tot zelfs zijnen vriend deu apotheker en diens gezin, zijn gevreesde tegenwoordigheid doet gevoelen, werd die ziekte zoo natuurlijk beschreven, dat de uit werking er van zich bij sprekers auditorium deed gevoelen. Het aangename gevolg evenwel, hetwelk de gevreesde geest na zich sleepte, deed de gemoederen eenigszins herstellen vau de aanvankelijk kille aandoening dezer voordracht. Na de pauze gaf spreker in «Mijne lozing te Bosclnvijk" een beschrijving van ziju weder varen bij die gelegenheid. Op geestige wijze deelde hij zijne verschillende ontmoetingen mede, zijne teleurstellingen en karakteristieke bejegeningen. Evenals de eerste, word ook deze voordracht herhaaldelijk luide toegejuicht. De lieer Van Maurik heeft zich wederom doen kennen als een verdienstelijk declamator, die door zijne geestige wijze van voordragen waarde weet te geven aan zijne letterkundig weinig genietbare werken. Van dat standpunt beschouwd, heeft hij ontegenzeglijk groote verdiensten. De secretaris van «Harmonie", de lieer M. J. Vincent, betuigde den spreker den dank der vergadering voor den genoeglijken avond en drukte den wensch uit, dat zijn optreden alhier niet het laatste mocht zijn, welke woorden door een daverend applaus werden bezegeld, waarna men opgewekt huiswaarts keerde. Op den 30n April 1800, den 75-jarigen gedenkdag van het bestaau der Militaire Willemsorde, werd onder de hooge bescher ming van Z. M, den Koning eene vereeniging gesticht, die onder de zinspreuk viïfoccl, Beleid en Trouw", werkzaam wil zijn in het belang vau de ridders der Militaire Willems orde beneden den rang van officier". Aldus luidt de aanhef eener circulaire door tal van hooggeplaatste personen, ridders en niet-ridders der Militaire Willemsorde onder onze landgenooten. De 75-javige gedenkdag der stichting van genoemde orde had niet waardiger gevierd kunnen worden dan door de stichting dezer vereeniging. Ze wil de ridders beneden den rang van officier bij hun terugkeer in de burgermaatschappij zoo mogelijk aan een passende betrekking helpen; hen geldelijk steunen, wanneer zij, voor werken ongeschikt buiten hun schuld in armoede vervallen na hun dood zooveel mogelijk zorgen voor hunne weduwen en weezen. Het spreekt vanzelf, dat, zal deze vereeniging doelmatig werken, ze over veel geld moet kunnen beschikken. Welnu, lid kan men worden voor een som van f 5 's jaars. Donateurs zijn zij, die een jaariijksche gift van f 25, of een gift in eens van f 200 stortenmaar gaarne worden ook kleinere, zelfs zeer kleine giften aange nomen. Op elk volk rust de plicht der dankbaar heid jegens de dapperen, die hetzij in het moederland, hetzij in onze overzeesche ge westen zyne belangen heeft verdedigd. Welnu, hier wordt een uitstekende gelegen heid gegeven om zich van dien plicht te kwijten. Men kan een nfdeeling stichten te Amsterdam kwam er juist een tot stand men kan zijn gave offeren, men kan bij voorkomende gelegenheden een ridder aan werk en brood helpen. De secretaris van het bestuur, de kolonel der mariniers, F. A. van Braam Ilouckgees-, te Amsterdam ont vangt van zoodanige voorkomende gelegen heid gaarne bericht. Moge Schiedam ook in dezen krachtige tcekenen van leven geven. Naar wij vernemen, wordt reeds een en ander voorbereid in verband met de komst nog in deze maand van H. M. de Koningin r.aar de residentie, teueindo den eed af te leggen als regentes in een vercenigde vergade ring van de Kamers der Staten-Generaai. Vad Het plan bestaat, dat de Tweede Kamer na hare terugkomst op 'lt November ter stond in de afdeelingen zal gaan tot onder zoek van verschillende belangrijke ontwerpen, als de beiastingsvoorstellen en het ontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Ook zal dan waarschijnlijk in dc afdeelingen worden behandeld liet wetsontwerp van den heer Van Houten, tot uitbreiding van liet recht tot onteigening ten algemecnen nulte. Onder de ontwerpen, die liet eerst in openbare behandeling zullen komen, behoort dat tot splitsing der dubbele kiesdistricten. Mr. J. P. P. baron Van Zuylen van Nijevelt, lid der Eerste Kamer voor Gelderland, wiens overlijden wij gisteren hebben medegedeeld, was een jaar geleden van eene zware ziekte hersteld, en had daarna nog ijverig deelge nomen aan het parlementaire leven. Hij was vroeger lid der Tweede Kamer, tweemaal minister van buiteniandsche zaken van 4852 tot 1853 (ministerie Thorbecke) en 1861 (ministerie Van Ileemstra-Godefroi) en jaren lang gezant te Parijs. De rechterzijde verliest in hem een begaafd woordvoerder en een hooggeacht staatsman. Aanvankelijk behoorende tot de partij vaa Thorbecke, voegde baron Van Zuylen zich allengs meer in conservatieve richting. Mr. De Kanter, aan wien Brielle in het hijzonder en VoornePutten in het algemeen zooveel te danken hebben, werd bij zijnver- trek uit Brielle naar Haarlem door een groote schaar van vrienden en bekenden tot aan de boot uitgeleide gedaan. Door dr. Sinia was hem reeds namens de vrienden op Voorne Putten een zeer kostbaar souvenir aangebo den, terwijl de heer Hardeman den gewezen schoolopziener, uit naam van de onderwijzers uit liet arrondissement, insgelijks een geschenk had overhandigd. Onderstaand schrijven is door den heer jhr. Henry Tindal, te Amsterdam ontvangen. Amsterdam, 3 November '1890. Hot Algemeen Handelsblad verzekert in zijn nummer van 26 October jl. opnieuw, dat gij Mie sympathie van alle loyale Neder landers voorgoed (hebt) verbeurd" en wel uithoofde van «het misbaar, dat (gij) maakt bij liet ziekbed van den bejaarden Koning." Deze vernieuwde verzekering doet ons de pen opvatten. Wij gevoelen behoefte u mede te deelen. dat, terwql wij de keus der middelen, waar mede gij werkt, niet hebben tebeoordeelen uw werk zelf: het wakker schudden van uw volk, onze blijvende sympathie heeft. Wij huldigen in u den man, die rond borstig voor zqne overtuiging uitkomtdie zich een groot volksbelang, dat bij beoor- deelon kan, aantrekt; die onmisbaar blijkt te zijn in een land, welks Vertegenwoordiging en Pers liet bevorderen van wenschelijke openbaarheid al te zeer overlaten aan het initiatief van bijzondere personen. Wij huldigen in u den man, die royalist genoeg is, om, zelfs met terzijdestelling van de gewichtigste bedenkingen, onderzoek te verlangen, zoodra hij ernstigen grond meent te bobben, voor een plichtverzuim te vreezen, dat, zoo het plaats greep, liet koningschap moet verzwakken. Wij vragen u de uitdrukking van deze onze gevoelens te willen aannemen. Prof. All Ann Pieiison. Mn. F. II. van Notten. s Mn. J. A. Levy. P. N. Muller. Prof. Dn. W. M, Gunning. Majoor Kellermann. Dit. A. W. van Rentergïiem. Dn. A. W. C. Berns. B. G. J. Blanken. Den heer jhr. Henry Tindal, te Amsterdam, Naar aan de Erhf. Zt<j. gemeld wordt, is aan de Nederlandsche Bank een kwart mil- lioen gulden aan baa. goud voor Duilsehland onttrokken. Bij de staatsspoorwegen is liet station te 's-Hertogenbosch opgenomen in het Neder- landsch-Engelsch tarief voor liet vervoer van levensmiddelen, via VlissiugenQueensboro, en wel voor liet vervoer van versch vleescli met de vracht van fr. 8.86 f4.19 per 100 Kg. De heer mr. J. D. Veegens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, heeft te Ten Boer (Gr.) in eene bijeenkomst der centrale kiesverccniging eene politieke rede gehouden. Hij hield eene afkeurende critiek over liet beleid der ministers van financiën en van marine. Na enkele opmerkingen over de nieuwe schoolwet en over do ingediende legerwet waarbij bij bet afschaffen van de plaatsvervanging toejuichte en, behoudens eenige détails, liet ontwerp eene wel kostbare maar nuttige verbetering noemde trad spreker in eene beschouwing van de voor gestelde hervormingen in liet belastingstelsel, waarvan hij de voordeden en de nadeelen beide in liet licht stelde. Er werd geen debat gehouden. Dr. Pierre F. Spaink, te Baarn, is bekroond door de «Medical Microscopical Society" te New-York (Brooklyn) voor de beantwoording van een prijsvraag «over den invloed van alcohol op liet organisme en in hot bijzonder op liet periphere zenuwstelsel". liet stoomschip Edamvan New-York naar Botterdam, werd 29 Oct., volgens bericht uit New-York, in de nabijheid der Newfound- landsciie Banken gezien met zware slagzijde aan bakboord, docii zette de reis voort. Eenige dames te Dordrecht hebben zich vereenigd om gedurende herfst en winter vijf avonden in de week zich bezig te houden met jonge meisjes uit den minderen stand, die nog wel eenige leiding op verstandelijk en zedelijk gebied van noode hebben. De bijeenkomsten hebben plaats van 8 10 uur ten huize van ëene der dames, die zich voorstellen deze avonden zoo nuttig en aangenaam mogelijk in te richten. Men Het werkst ontvan; door v cratiscl wordt, dertroi met dc goedinj naar a' bij no; ran t" De van A vnn Hi der voi dnt mc vertrok Zatei singel vader, ■een pi in den zich vr Door Dordre politie 12-jari; dag ec nadeelo gczelscl resideni kwamei eersf e daar a buurten slaapstc 's nacht ouderen werden bericht verzoek woord vreemdi oudste.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2