Men schrijft uit 't Bilt aan de Uaarl, Ct. Het is thans gebleken, dat de leiders der werkstaking alhier wel degelijk belooning ontvangen uit de kas der werkstaking, die door vrijwillige bijdragen van sociaal-demo cratische werkliedenvereenigingen gesteund wordt, De voorzitter der vereeniging »Broe- dertrouw", gedurende de eerste twee weken met de leiding belast, genoot daarvoor ver goeding. Later trod het bestuurslid Louwe- nar als leider der strike op, welke betrekking j,ij n0g waarneemt tegeu aene vergoeding van f7 per week. De heer D. F. II. G. v. I., burgemeester van Asperen en burgemeester en secretaris vnn Heukelom, heeft zich in de tweede helft der vorige maand van daar verwijderd, zonder dat men aldaar tot lieden weet waarheen hij vertrokken is. Zaterdagavond kreeg op den N. W. Buiten singel te 's-IIage een zoon twist met zijn vader. Het einde was, dat de jongeheer ■een pistool uit den zak haalde, het wapen in den mond zette en aftrok. Hij verwondde zich vrij gevaarlijk. Door de Haagsche politic zijn gisteren naar Dordrecht overgebracht en in handen der politie gesteld twee knapen van omstreeks 12-jarigen leeftijd, waarvan de oudste jl. Zater- 1dag een bedrag van omstreeks f GO ten nadeele zijner ouders had ontvreemd en in gezelschap van een jongeren makker naar de residentie was gereisd. Laat in den avond kwamen de jongens, die zich te Dordrecht eerst elk. een horloge hadden aangeschaft, daar aan en zochten in eene der achter buurten cene slaapgelegenheid op. Daar deze slaapstede den jongste niet beviel, liep liïj 's nachts te 4 uren de straat op, door den ouderen gevolgd, alwaar zij door de politie werden aangetroffen, die van hare ontdekking bericht zond naar Dordrecht, hetgeen mot een verzoek om overzending der jongens beant woord werd. De grootste helft van hot ont vreemde geld was nog in het bezit van den oudste. (-D- In het November-nummer van het Britscbe Magazine of Art komt een zeer waardcerend artikel voor over mevrouw Ronner, geïllus treerd met' het portret der begaafde vrouw en van vele barer katjes. De tekst is van den heer M. II. Spielmann, den welbekenden kunst-criticus. l'ernis. De vischsloep 11. D. 30, schip per Darmen Groenendijk, is gisteren alhier binnengekomen met 8 man aan boord der bemanning van eene gezonken Duitsche kolenbrik. De geredde schipbreukelingen hebben, naar hunne opgave, drie volle dagen in levensgevaar verkeerd. De lior. De gemeenteraad heeft met algemeenc stemmen de door de ingenieurs Halbertsma en Cramer te 's-Gravenhage aan gevraagde subsidie van f 2000, voor de ont worpen stoomtram DelftDe LierMaas sluis, toegestaan. stemd in handen gesteld te worden van de eerlang te Berlijn samenkomende staatscommissie voor de hervorming van het hooger onderwijs. Gemengde Berichten. P°st en Telegraphie. Koloniën. 0 ii d e r w ij s. Op kosten van den staat zal te Berlijn een inrichting worden opgericht goüjksoortig aan het Pasteur-instituut te Parijs, teneinde dr. Koch in staat te stellen zijne bacteriologische onder zoekingen voort te zetten. Zeven hoogleeraren vnn de universiteit te Leipzig, w. o. Wisücenus, Bruns, Hoffmann enz., hebben aan alle Duitsche universiteiten cenen zendbrief gericht, waarin alle hoogleeraren uit- genoodigd worden eene verklaring te onder teekenen, dat zij op den grond hunner ervaring getuigen, dat de voorbereiding, welke hunne toehoorders tegenwoordig op de gymnasiün ge nieten, weinig geschikt is oro als grondslag voor de siudie der natuurwetenschappen on der y geneeskunde dienst le doen. Deze vei klaring is be- In eene bestuursvergadering der \ereenigde landbouwkatners, gisteren te Londen gehouden, werd een voorstel aangenomen, strekkende om uitheemsch vloesch met de plaats van herkomst te etiquetteeron alvorens marktverkoop en winkel- verkoop er van te veroorloven. Sommige leden klaagden, dat veel buitenlandsch geslacht als Engelsch verkocht wordt, terwij! anderen be toogden, dat soortgelijke bedriegerijen met uit heemsch gevogelte en wild nog erger zijn, daar deze dikwerf een jaar lang bevroren blijven liggen, om dan als versch te worden verkocht. Nog steeds blijft volgens Daily News de pok ziekte in Spanje zich uitbreiden. In October kwa men te Madrid 1933 gevallen voor. waarvan G39 met doodelijkon afloop. Cholera, die uit de pro vincie Valencia verdwenen is, brak opnieuw uitte Murcia ennauurige dorpen, waar 50 ziekte-en 30 sterfgevallen in de laatste 7 dagen voorkwamen. Dat graaf MoJtke, bij zijn eenvoudige levens wijs, toch lang niet schriel is, bewijst de manier, waarop hij voor de inwoners van Kreisau waar hij zijn buiten heeft zorgt. Hij heeft daar een spaarbank voor kinderen gesticht, welke door zijn mildheid ieder kind <;p zijn veevtiende jaar het dubbele van de ingebrachte gelden roet de rente van die som uitkeert. Hij heeft ook te Kreisau een kinderbowaarplaats gesticht, waar arbeidt: svrouwen, als zij op bat veld gaan werken, hare kleinen in veilige bewaring kun nen brengen. Voorts geeft hij jaarlijks een groot deel van zijn vruchtcnoogst aan de in woners van hot plaatsje. Ook voor do armen is hij zeer mild. In Rusland is, naar men bericht, een nieuwe ziekte »Aktinomikos" uitgebroken, welke eerst het vee aantast en vervolgens de mensclien, die van het besinolte vleesch gegeten hebben. Er zijn al verscheidene sterfgevallen door deze ziekte voorgekomen. Generaal Booth's oplossing de sociale quaestie schijnt in Engeland werkelijk ingang te vinden, Reeds ontving hij een aantal giften in geld, en thans heeft een bekende Londensche firma hem den afval van blik uit bare fabrieken aange boden, wat gelijkstaat met een iaarlijksche bij drage van minstens f 12000. De correspondent van do Times tc Berlijn heeft een onderhoud gehad met dr. Koch over diens nieuwe uitvinding van een genezingsmethode van longtering. De beroemde genoeskundige geeft liever vooralsnog geen nadere inlichtingen, maar heeft alleen uitge laten, dat voor de inentingsstof metaalzouten gebruikt worden. De lymphe dient, na de bacilte gedood te hebben, tevens als middel om de gezondheid van den patiënt te herstellen en sterkt hem tevens tegen verdere invallen van de bacillen. De inentingsstof is verkregen door een langdurig en moeilijk proces, dat zeer kostbaar was. zoodat de geneesmethode alleen binnen het bereik der meer bemiddelden zal vallen, tenzij het middel Qior de regeeringen van verschillende landen ten algcmeenen nutte wordt aangekocht. Dr.; Koch gelooft niet, dat verouderde gevallen van'longtering door zijn uitvinding kunnen genezen worden, daar in zulke gevallen andere parasiten naast de tuberculosis-baciilc hun weg in de longen vinden, terwijl dr. Koch's lymphe alleen de eigen lijke bacille doodt. Deze doodt zij echter onmid dellijk waardoor de vooruitgang van de tering on mogelijk wordt. Dr. Koch weigerde op verdere vragen te antwoor den daar dit op zijne proefnemingen van invloed zou kunnen zijn. Hij had volstrekte afzondering noodig. Hij werkte voor de geheelo wereld en kon niet worden lastig gevallen met particuliere belangen. De uitvinding wordt door de Duitsche geneesheeren nog van grooter belang genoemd dan de ontdekking van chloroform of Lister's antiseptisch middel. Dr. Koch is thans met zijne proefnemingen bezig in professor Senator's afdeeling in het Charité-hospi- taal to Berlijn, waar 8 longlijders zijn. De patiënten, die hij voor liet doel uitkoos, hebben verklaringen geteekend, volgens welke zij de behandeling vrij willig» ondergaan en dr. Koch niet verantwoordelijk houden, zelfs indien de proefnemingen slecht voor hen mochten afloopen. Dr. Koch heeft slechts éen helper, die zich op cede verplicht niet de minste inlichtingen te geven van wat hij ziet.of hoort Het blijkt ook dat er een groot omlcrscliBid ïstusscheu de lymphe of inentingsstof voor pokken en die, welke voor deze behandeling gebruikt wordt. Dr. Koch behandelt alleen personen die reeds aan tering lijden, aldus bewijzende dat zijn stolsel geen preventief middel is, gelijk de inenting van koe pokken. De welbekende prof. Leyden, de eenigo persoon die in dr. Koch's geheim is ingewijd, heeft hot grootste vertrouwen in de uitvinding. Hij zegt dat -dr. Koch nooit iets gezegd zou hebben als liij niet zeker was te zullen slagen. Hij zal den aard en de resultaten zijner ontdekking het eerst bekend maken op cene lozing van het geneeskundig ge nootschap, welke lezing binnen zes weken zal plaats liebben. Door andere bevoegde mannen van liet vak wordt gewaarschuwd tegen al te grnoto verwachtingen van de uitvinding, over welke nog niet geoordeeld ka:i worden. Het vermaarde Tlieseusbeeld van Canova, dat te Weenen uit den Volksgarten naar het museum voor sehoone kunsten overgebracht zou worden, is bij het vervoer gevallen door het omslaan van den wagen, waarop het word gereden. De rechterarm vau den held, met de kuods, welke den Miuotaurus den kop verpletteren moet, is van boven gebroken, maar glad-af, zoadat men hoopt, hein te kunnen herstellen, zonder dat er iets van te zien is. Naar men uit Woodstock (Canada) bericht, is het nu weder onzeker of Cirehall, dio ter dood veroordeeld werd wegens het verraderlijk vermoor den van den jongen Deuwell, dien hij uit Engeland bad meegenomen om iu den landbouw op te leiden, wel schuldig is aan die misdaad. Bircball verklaarde steeds, dat een ander, dien hij de tkolonel" noemde, den moord heeft gepleegd, en thans is bij de justitie een brief uit Jackson (Michigan) ontvangen, geteekend vde kolonel" en aan Circhai gericht, waarin de schrijver verhaalt hoe hij na een twist don jongen Denwel doodschoot. Do verdediger van den veiooideclde zal naar aanleiding van dien brief gratie vragen of tenminste uitstel van de straf, totdat de zaak nader onderzocht zal zijn. Millet's «Angélus" is, zegt men, voor 750,000 frs. door conige heeren te Parijs teruggekocht. Het doek zou tot half December te New-"Yirk blijven en dan naar Frankrijk terugkeereu. Vnn de Paedagogische Fragmenten" van dr. P. II. Ritier is een Duitsche vei taling verschenen bij Perthes, te Gotha. ollorlüge Creraaillière" is He naam van een nieuw product der Zwitsersche horlogemakers- kunst. De uiterlijke vorm gelijkt vee! op de bekende en veelgebruikte remontoirs, doch zonder opwind- kroon. Deze laatste is namelijk overbodig gewor den, wijl liet opwinden van hot uurwerk geschiedt door het heen en weder draaien van oen onder den gtasrand liggenden draaibaren rond, welke naar binnen van in de remortoirraderen werkende tandon is voorzien. Draait men den rand over boven naar links, dan ontsnappen de tanden aan elkaar, evenals dit bij eon remontoir met draaibare brug geschiedt. Draait men daarentegen den rand over boven naar rechts, dan wordt het horlogo opgewonden. Op de plaats in den pendant, waar zuen ge woonlijk do opwindkroon mot as vindt, is bij dit horloge, een drukker; zooals die ook bij snvonet- liorloges voorkomt, om de kast te openen. Drukt men dezen drukker in en draait men tevens den glasrand over boven naar rechts, dan zet msn de wijzers vooruit, draait men naar links, dan achter uit. liet horloge is vlakker dan de gewone remon toirs en daardoor hevalliger van vorm. De kast is zoodanig, dat de eigenaar die niet zelf kan openen, waardoor het indringen van stof of vocht verhin derd wordt. In de Figaro komt een artikel voor over eens nieuwe methode, uitgevonden door een jong ge neesheer te Parijs, "Variot genaamd, door den schrijver zanthropoplastiek" of »!ijkmotaliseerïng" genoemd, en waarmede lijken mot behulp van eloctriciteit en galvanoplastiek, gehuld worden in een korst van metaal, welke de geringste bijzonderheden van het lichaam, elk trekje van het gelaat, weergeeft en waarbinnen het lichaam zelf tot asch kan worden verbrand, zoodat men het metalen beeld van den doode bewaren kan. De schrijver heeft o. a. het lijkje van een pasgeboren kind op die wijze behandeld gezien, dat hem diep trof. Ilet was een onberispelijk fraai beeldje als van een slapond wicht. D i c li t e r en wiskundige, De Engel- sche laureatus Tennyson ontving kort na het uitgeven van zijn beroemd gedicht: p Visioen van de Zonde", het volgend schrijven van den beroemden wiskundige BabbagepGeëerde heer In uw onlangs opgegeven gedicht«Visioen van de Zonde" vind ik de volgende geheel onjuiste bewering: uleder oogenbiik sterfteen mensch en wordt er een geboren". Ik behoef u nauwelijks op te merken, dat, zoo dit juist ware, de ge ilede bevolking der aarde steeds gelijk zou moeten blijven, terwijl het een welbekend feit is, dat de gehcele bevolking der wereld in aantal niet con stant blijft. Ik neem daarom de vrijheid, u in overweging te geven bij de volgende oplaag van uw schoon gedicht de bedoelde zinsnede aldus te verbeteren sleder oogenbiik sterft een mensch, maar worden en l'/ra geboren. Het juist getal is 1.107 doch men moet met de versmaat eenigs- zins rekening houden." Da gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel vau het stoomschip Ingcnd. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bcpanld op 6 November a.s., des avonds te '11 uren. Paramaribo, 11 October. in den nacht van 5 op 0 October, kort voor drie uur, werd een schok van aardbeving gevoeld in de richting van West naar Oost. Daarbij hoorde men een geraas als van zware met sternen beladen vrachtwagens op eene met veldsteenen geplaveide straat. Ramen, die niet goed op olkaar pasten, werden heen en weer be wogen. Na veiloop van omtrent oon minuut bemerkte men niets meer. De hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Rotterdam vierde Zaterdag op feestelijke wijze haar 25-jarig bestaan. Onder leiding van den lecraar, den heer Ilaastert, was uit de vierhoogste klassen der leerlingen eene feestcommissie ge vormd, welke commissie alle eer van baar werk had. liet feest werd gevierd in de groote Doele- zaal welke voor die gelegenheid smaakvol was gedecoreerd. Zaterdagochtend namen de feestelijkheden een aanvang met een ovatie aan den directeur, den heer Menalda van Schouwenburg, en den leeraar, den heer R. de Regt, die beiden ook heden 25 jaar aan de school verbonden waren. Door een deputatie van hunne woning afge haald, werden zij naar de Doelezaal geleid, waar Vmder hartelijke toespraken door den hoer C. •-Ui«p. namens de leeraren, en door den heor Bos Jrnamens leerlingen en oud-leerlingen, werden gecomplimenteerd en bun een stoffelijk bewijs van waardeering werd aangeboden. De geschenken der leeraren bestonden voor den directeur in een fauteuil en voor den heer Do Regt in twee gravu res: Xe Matin en Ie Soir, van Bernier. De ge schonken der leerlingen warenvoor den directeur een pendule met coupes en voor den hoer De Reg t een fauteuil. Beide heeren betuigden in hartelijke woorden hun dank voor deze verrassende blijken van waardeering. De directeur wenschte van zijn kant ook iets te doen en noodigde daarom allen uit tot het bijwonen van een voorstelling van Da Familie Kegge, in den Tivoli-schouwburg, welke uitnoodiging mot stormachtigen bijval werd be groet. Mr. Witsius de Savornin Lobman aanvaardde Maandag het professoraat in de rechtswetenschap aan de vrije universiteit te Amsterdam, met eene rede over de verhouding van het recht tusschen de wetenschap, den staat en de overheid.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3