betooging te houden. Zij hebben zich te dien einde aangemeld bij den commissaris •van politie te Mons, door den burgemeester gedelegeerd, die hun gevraagd heelt om duidelijk de beteekenis en de strekking er van aun ie geven. Van liet antwoord der gedelegeerden op die vraag zal het besluit van den burgemeester alhangen. In eene te Cuesmes gehouden meeting is besloten, om, zoo de burgemeester van Mons de gevraagde machtiging weigert, de socia listische partij den 9 November te Jemmapos te laten niunifcsteeren, in weerwil van het verbod van den burgemeester dier stad.' De technische commissie, belast met het uitwerken van een tarief van invoerrechten voor don Congo-staat, is gisteren te Brussel bijeengekomen. Wegens afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken, werd de commissie welkom gehceten dooi den minister van financiën. Baron Lambermont is benoemd tot voorzitter der commissie, welke heden hare werkzaamheden zou aauvangen. ENG E E A N D. Uit Melbourne wordt bericht, dat de gou verneur van Victoria den leider der oppositie, Munro, met do vorming van een nieuw ministerie heelt belast. De motie tegen bet Kabinet Gillies werd met 55 tegen 35 stem men aangenomen. De val van de regeering werd veroorzaakt doordat de democratische elementen, die de werklieden uit en nabjj Melbourne vertegenwoordigende,zich, wegens de houding der rogooring in do werkstakingen, bij do oppositie voegden. Uit Madrid schrijft men aan de Standard, dat de Spaanseho minister van marine bij den Kabinetsraad een ontwerp tot hervorming der marine heeft ingediend. Zijn plan is twee groote gepantserde schepen, benevens gordel- booten, kanonneerbooten en torpedobooten van beide klassen te doen vervaardigenvoorts to Cadix, Ferrol en Carthagena hoofdstations voor de zeemacht te vestigen, en aldaar nieuwe verdedigingswerken aan te leggen. Volgens een telegram aan de Timos, zou Canada geneigd zijn eene subsidie te vcrleenen voor het leggen van een onderzeeschc tele graafkabel naar Australië over Vancouvers- eilaml. De correspondent van de Standard te Athene hcell den nieuwen minister van buitenlandsche zaken aldaar jgeïnlerviewd". Deze verklaarde dat hut nieuwe Kabinet Griekenland»» verbintenissen stipt zal nakomen. Het zal bezuinigingen in het bestuur invoe ren, den steun van buitenlandsche bankiers zoeken te verwerven en herstel van rechten voor de bevolking van Kreta trachten te verkrijgen. Een nader particulier telegram uit Buenos- Ay res to Londen ontvangen behelst, dat Uri- buru bedankt heeft voor de betrekking van minister tan financiën in het provinciale bestuur, on dnt deze betrekking thans aan genomen is door den president der nationale bank, Cacsares. U S I i S D. Volgens dc Novojc Wremja heeft de commissie tot onderzoek van het ontwerp van een uiouw Finlandseh wetboek, in over eenstemming met het Russische, zich ge constitueerd. Verscheidene hoofdofficieren in deafdeeling Kiew hebben ontslag genomen wegens een schi-ijvcn var. den opperbevelhebber Drago- mirow. die daarin aan verscheidene generaals nalatigheid, Langheid en gebrek aan militaire kundigheden ten laste legt, zoodat dit armee- korps voor actieven dienst onbruikbaor schij nen zou. De namen der bedoelde generaals zijn in het schrijven niet genoemd, doch voor de betrokkenen kenbaar. A M ERIK A. Ook de gewezen president der Vereenigdo Staten, de heer Cleveland, heeft zich in een redevoering ongunstig uitgelaten over liet Mae- Kinley-tarief, hetgeen, naar zijn oordeel, zoo groote ontevredenheid in het land zal wek ken, dat het aan het roer komen der demo cratische partij bij de verkiezingen van 4 No vember zoogoed als zeker is. De uitkomst schijnt Cleveland in het gelijk te zullen stollen, want de eerste verkiezings- berichten, gisteren per telegraaf ontvangen, luiden alleszins gunstig voor de demoeraten. De democraten winnen Congreszetels in New.-IIampshireMaryland, Rhode Island, Virginië, New-Jersey, Connecticut, Michigan, Wisconsin en Zuid-Carolina. Alles wijst er dus op, dat de meerderheid in de nieuwe Kamer democratisch zal wezen, dat is geneigd lot herziening van het partij tarief. Van allerwegen komen berichten in van de overwinning der democraten. De meerderheid der democraten wordt qp 35 a GO leden geraamd. De democraten hebben de meerderheid in den staat New-York behaald. In den staat Pennsylvania behaalden de democraten de overwinning. Volgens de laatste telegrammen zouden in den staat Ohio alle republikeinsche candi- daten gekozen zijn. liiimcnlanclselie Berichten. STATEN-GENERAAL. Een bij de Tweede Kamer ingediend, uit 87 artikelen saamgesteld wetsontwerp strekt tor uitvoering van do wet tot regeling van den krijgsdienst en bevat tevens bepalingen omtrent den overgang van den met betrek king tot do nationale militie en do schutte rijen bestaanden tot den nieuwen toestand. Behoudens noodzakelijke uilzonderingen, vervalt de militiewet op den dag van inwer kingtreding der wet op den krijgsdienst. Voor de invoering der nieuwe wet wordt als tijdstip 1 Januari 1892 voorgesteld. De schutterijwet blijft tot Januari 1898 in werking, teneinde de schutterijen tusschen 1 Januari 1893 en 1 Januari 1898 geleidelijk te kunnen opheffen. Na 1892 zou dan de jaarlijksche aanvul ling van de schutterijen niet meer plaats hebben; daarentegen zal in 1893 tot en met 1897 de overgang naar de reserve, van de werkelijk gedietiden als het verleenen van finaal ontslag, na 5-jnrigen reserve- dienst, op de gewone wijze geschieden. De schutterij-lichtingen, reserve inbegrepen, zullen in laatstgenoemde jaren telkens met een verminderen en alzoo dalen \iv i tien tot vijl'. Do vijf overblijvende lichtingender reserve zouden op '1 Januari '1898, zoomede de vrij willigers bij de schutterij zouden dan ge zamenlijk in eens van verderen dienst wor den ontheven. Daardoor blijft bet mogelijk, gedurende liet 5-jarig overgangstijdperk, waarin jaar lijks eene lichting dienstplichtigen van het leger voor de landweer beschikbaar komt, van de in de schutterijen aanwezige krachten voor 's lands verdediging partij te trekken en voor zooveel daaraan behoefte bestaan zal. Eene opheffing van schutterijen in haar geheel op 1 Januari 1893 acht de regeering niet raadzaam, uit vrees aan gebrek aan be schikbaar personeel voor dc verdediging te laud. Daarom is dc regeering tegen bet voorstel der staatscommissie om de schutters, die oud-inilitairen zijn, en de geoefende schutters beneden 32 jaar naar dc zoo- en landweer te doen overgaan, zoomede tegen het denk beeld dierzelfde commissie om alle overige Nederlanders, daartoe door liun leeftijd aan gewezen, beschikbaar te stellen voor de aan vullingsreserve of de bijzondere diensten der nict-dienenden. De geleidelijke opheffing der schutterijen zal bevorderlijk kunnen zijn aan de vrijwillige dienstneming bij de zee- en landweer, bij laatstgenoemde wapenmacht in den door de leden der schutterij bekleeden rang of graad, behoudens voldoening aan te stellen eischen, onder welke niet die van militairen dienst gedurende ten minste een jaar. Zij die, na invoering der nieuwe wet, hun militiedienst voortzetten worden, voor zoover zij riiet als plaatsvervanger dienen, niet ont slagen bij het einde van den militiedienst, doch bun wordt nieuwe dienst opgelegd. Aan de plaatsvervangers, die tot geen langer dienst dan die ingevolge de militiewet kunnen worden verplicht, wordt geen nieuwe dienst plicht opgelegd. De nummerverwisselaar evenwel wordt gelijkgesteld met den loteling die zelf in dienst is opgetreden. De overige voorzieningen betreffen de rege ling van den overgang van don ouden tot den nieuwen toestand of in verband met de ge schillen over de inlijving, de aangifte tot inschrijving, het ontslag uit den dienst, de strafbepalingen enz. Behalve de wet op de besmettelijke ziekten en de belastingontwerpen, zijn ter behandeling in de sectiën der Tweede Kamer op 12 Novem ber a.s., behoudens goedkeuring van de Kamer, bestemd de wetsontwerpentot wijziging van art. 90 dor wet van 5 Juli 1850 (Stil. no, 37) [kieswet]van den heer Van Houten, tot uitbreiding van het recht van onteigening ten algemeenen nutte; en van den lieer Bahlmann, tot vermindering van den accijns en het invoerrecht op zout. Na afloop van het afdeelingsonderzoek zal door den voorzitter worden voorgesteld te behandelen de wetsontwerpen: tot bekrach tiging van een verkoop aan de »Leeuwarder Waterleiding-maatschappij"tot wijziging der kieswet; en het wetsontwerp houdende bepa lingen ter uitvoering van dc internationale overeenkomst betreflende den verkoop van sterken drank op de Noordzee. SCHIEDAM, 6 November 1890. Het voornemen bestaat, II. M. de Koningin, na bare benoeming tot regentes, op den dag van bare beëediging in eene plechtige ver- eenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, met hetzelfde ceremonieel als voor eene opening der Kamers is vastge steld, van het koninklijk paleis naar de Kamor en terug te begeleiden. De aangekondigde openbare samenkomst alhier tot verhooging van het zedelijk be wustzijn bleek vele belangstellenden te trek ken; de zaal van Musis Sacrum" was reeds lang voor het vastgestelde uur bezet en velen moesten teleurgesteld heengaan. Nadat de vergadering door ds. Yan den Broek met een inleidend woord over het doel dezer bijeenkomst en met gebed geopend was, trad mevrouw de douairière KlerckYan Ilogendorp, presidente derafdeeling's-Graven- liage van den ïNederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn", voor de stampvolle zaal op met liet onder werp sBestlijding van onzedelijkheid, eene roeping van onzen tijd". Spreekster ving aan met uiteen te zetten het dool vau haar op treden in verband met de rol welke de vrouw te vervullen, de positie, welke zij te bekleeden heeft. Ten gevolge der innemende neiging tot onzedelijkheid, der b.«i| teit waarmede deze meer en meer zicli ot .baart, acht de negcntiendo-eeuwsche vrouw zich geroepen, zich tc emancipeeren in den goeden zin, hare rechten te handhaven en zoodoende mede te werken tot verheffing van alsvat laag en gemeen, tot veredeling van ahvat onedel en onrein is. De beweging tot verhooging van bet zedelijk bewustzijn, in Engeland begon nen, heeft zich over alle landen van Europa uitgebreid. De Engelsche vrouwen hebben door die beweging bewerkt, dat een wet tot verheffing barer gevallen medemenschen in bet Parlement is te berde gebracht en aan genomen. Evenzoo is in andere landen een' krachtige stoot in die richting gegeven dooi i mannen en vrouwen van invloed en gezag/ Ook Nederland, waar men aanvankelijk meende dat dergelijke propaganda overbodig zouden zjjn, lieeft daaraan deelgenomen. VeleNcder- landsche vrouwen hebben zich aangegord om eendrachtig het besef van zedelijkheid bij hare medeburgeressen er. -burgers te doen ontwaken, openbare en niet-openbare ontucht le bestrijden en zoodoende bare medemenschen mensch tc doen zijn. Tot dat doel is eon ge sticht voor gevallen vrouwen en meisjes ver rezen, waar men op eerlijke wijze brood kan verdienenis de sNederlantlsche Yrouwen- bond" in 't leven geroepen, die reeds heil zaam werkt. Deze bond beeft een orgaan in 't licht gegeven en circulaires verspreid. In verschillende steden van ons Vaderland zijn reeds afdeelingen gevestigd en in die plaatsen, waar ze nog niet bestaan, worden bijeen komsten gehouden ter opwekking tot deel neming aan de grootsche taak. Ook te Schiedam is een afdeeling gevestigd, dank zij den ijverigen bemoeiingen van enkele predi kanten, welke reeds honderd vijftig leden tolt. Tot inschrijving als lid kan men zich vervoegen bij mevrouw Metz. Met opwekking tot krachtige deelneming en medewerking besloot spreekster hare toespraak. Nadat ds. Van den Broek spreekster zijn dank had betuigd voor haar optreden en zijne beste wenschen had geuit voor het wel slagen op haren arbeid, werd de vergadering door ds. Metz met gebed gesloten. De minister van justitie heeft aan dc-n agent van politie en onbezoldigden rijksveld wachter II. A. Eijkclbuom te Schiedam zijne bijzondere tevredenheid te kennen ge geven, wegens zijn beleidvol en moedig gedrag bij het in den nacht van 9 op -10 Moijl.op heeterdaad ontdekken en aanhouden van twee personen van welke de een met een geladen revolver was gewapend die zich toegang hadden verschaft tot een dor bandels- kantoren te dier stede. Jhr. Gevers Deynootreferendaris bij 's-Koning kabinet, dienstdoende ten paleize het Loo, is Dinsdag vervangen door den heer Van Zuylen, commies bij het kabinet. De voorloopige verslagen op de Indische en staatsbegrooting zijn reeds bijna alle ver schenen. liet heeft mijne aandacht getrokken, zegt de Ilaagsclie correspondent der Zutfn, Ctdat bijna in alle rapporteurs-commissiën de meerderheid tot de rechterzijde behoort, en dat toch de toon van die stukken van ingenomenheid met den tegenwoordigeu toe stand weinig blijk geeft, Zoo bevat het ver slag op hoofdstuk I, dat altijd voor politieke en financieele beschouwingen word gereser veerd, een groot zoudenregister, waarop slechts kort en zwak werd gerepliceerd. Alleen de minister van buitenlandsche zaken komt er goed af. Ofschoon men hem anders niet het enfant chéri der Kamer kan noemen, wordt hij thans geprezen om zijne houding in do Congo-quaestie. Meende men in het buiten land, dat er van de Kamers wel aandrang zou uitgaan om de regeering tc bewegen alsnog de stukken te teokenen, na de thans uitgekomen verslagen kan men die illusie gerust laten varen. Het centraal bestuur van liet »Alg. NederL Werkliedenverbond" heeft aan Z. M. den Koning een adres gericht tot invoering van- liet algemeen stemrecht, mits men lezen en schrijven kan. In een zeer uitvoerig schrijven van dr. Schaepman in Do Tijd van Dinsdag verklaart hij nogmaals, dat hij te Hulst niet gezegd, noch iets van dien aard bedoeld heeftdat de plaatsvervanging en andere ondergeschikte punten opgeofferd moeten worden aan het

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2