A0. 1890. Woensdag 12 November. N°. 7628. POLITIE. Vi en-ve ertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandse)!e Berichten. r - UITGEVER: J. ODÉ. AnONNKHRNTSrRlJS, per kwnrtaa! Franco per post, door liet gelieele Fiijk Afeondeilijke nommers 1 .So. - 2.50. - 0.10. BCKBAQ: HARKT, KI2«. Advertentieprijs: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Drieeaai. geplaatst wordt tegen tweeKaar berekend. Ann het commissariaat zijn als op straat •revomlen aangebrachteen «neep, een ardnppclenïftk, gemerkt A. Nieuwpoort, een stellinghout, een rood wollen pols. mofje, een honrfentulg, een rijtuig, borstel, een bond schort, een gouden oorbelletje met rood steentje, een sleu* lel, een Stalen armband, een onderstuk van een bloedkoralen oorbelletje, eensnoek- grauwe werkhond, teef, en eea bruine ornl met witte voorpootcn, reu. E N G E I A N 1). 'Volgens beriebtea uit officieuse bron heeft lord Salisbury aan den Portugeesehen zaak gelastigde kennis gegeven, dat hij den voor gestelden modus viveiuli voor zes maanden aanneemt. Krachtens dien modus vivendi wordt het Engelsch-Portugeesch verdrag van 20 Aug. in gemeen overleg vernietigd en het status quo ante gehandhaafd. Ce onderhandelingen over een nieuw verdrag zullen te Lissabon worden voortgezet Volgens bericht uit Zanzibar heeft vicc- admiraal Fremantle afgekondigd, dat het tot nadere aankondiging aan s'üe Europeanen verboden is, liet gebied van Witu zonder speciale machtiging te betreden, en dat daar nog bet krijgsreebt heerscht. Gisteren is Fremantle aan boord van het vlaggeschlp naar Calcutta vertrokken. Stanley heeft te New-York, in een onder houd met een berichtgever van de Times, zijne beschuldigingen tegen do officieren van het kamp te Yamboeya herhaald en ver scherpt. Volgens zijne verklaringen maakte majoor Ilarttelot zich schuldig aau stelsel matige gruwelijke onderdrukking van cle inlanders die onder zijne bevelen stonden. De overleden kapitein Jameson wordt door hem van nog erger dingen beschuldigd. Deze zou niet alleen het slachten van eene jonge negerin toegelaten, inaar zelfs daartoe aan gemoedigd hebben, om een feestmaal van mensclieneters te kunnen bijwonen en daar van teekeningen te maken in zijn schetsboek. Mevrouw Jameson, te Londen, heeft ver klaard, dat het Emin-comité in de papieren van haren man alle gegevens bezit om te bewijzen, dat Stanley's beweringen laster zijn. Dezelhle Arabier, die Stanley liet bericlit omtrent dien moord der negerin mededeelde, moet onlangs, bij het Emin-comité te Londen, zichzelven tegengesproken hebben. Ook Stanley zelf heeft indertijd de be schuldigingen welke hij nu tegen zijne officieren aanvoert, onbegrijpelijk onzinnige sensatie-leugens verklaard. Als hij nu bewijzen voor de waarheid er van gekregen heeft, is hij, naar de Tall Hall Gazette terecht aanmerkt, verplicht, die over te legeeti en licht te verspreiden over do Kluistere daden in het duisterst van Afrika". Volgons gezaghebbende Amerikaansche bladen zou de overwinning der democraten in de allereerste plaats tot gevolg hebben de zegepraal van de voorstanders der vrije jdlvermunüng. l)e Times verneemt uit Lissabon dat Soavcs naar Item gaat, met eene buitengewone zen- ding betreffende de Dclagoii-spoorwegquaestic en de Angola-grensqunestie, over welke beide Zwitserland ais scheidsrechter heeft te oordeelen. DU1ISCH1ASD. Naar beweerd wordt, heeft de keizer in een eigenhandig schrijven aan don minister van binnenl, zaken Maybach voorgesteld, dr. Kocli een geschenk van 500,000 mark te geven voor de gewichtige diensten, welke hij tuin de mensclihetd bewijst. Een daartoe strekkend voorstel juil bij den Landdag wor den ingediend. De val van den hofprediker Stöcker wordt bijna algemeen als eene gebeurtenis van groote staatkundige beteekenis beschouwd, en als een kenteeken dat men een meer ge matigd strijdperk op kerkelijk gebied is inge treden. Stöcker is thans voornemens, als agitator groote werkzaamheid te ontwikkelen. De National Zeitung noemt het ontslag van Stöcker eene sbevrijdende" daad des keizers. Het Berliner 'Taycblatt zegt: Aan de trappen van den troon is geen plaats voor den man, die ''c politiek van verzoening ver loochent, tot welke de keizer den weg heeft geopend. De Hessische boerenvereeniging heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij dj mede werking van alle belangstel lenden inroept, om alle pogingen ter verspreiding van het socialisme onder de plattelands-bevolkingen tegen te gaan, LUXEMBURG. De hertog van Nassau is Zaterdagnamiddag te een uur naar Frankfort vei trokken, ver gezeld van zijn zoon eu graaf De Villers, secretaris voor de Luxemburgsehe zaken. Er had geen officieel vertoon plaats en even min waren er waardigheids-bekleeders aan. het station, maar eene talrijke volksmenigte juichte hem toe. B E L G 1 E. De Moniteur van 8 dezer bevat een kon. besluit, waarbij de heer Mclot benoemd wordt tot minister van binnenlandsche zaken, ter vervanging van den lieer De Yoldor, wiens verzoek om ontslag is aangenomen. R U S L A N I). Naar mea uit Warschau bericht, is de gouverneur-generaal Gourko naar Peters- burg ontboden, om zich te verantwoorden wegens de op zijn last geschiede terdood brenging van de drie vrijwilligers van het dragonderregiment te Siedlec, die later on schuldig veroordeeld bleken. Gourko had zijn ontslag aangeboden, maar de czaar beeft dat geweigerd. ITALI E. De Duitsciie rijkskanselier Yon Caprivi en de Ilaliaansche minister-president Crispi hebben nog herbaalde conferentiün met elkander gehad. Beide staatslieden zijn Zater dagnamiddag te Monza aangekomen, waar zij door koning Humbert op diens villa werden ontvangen. De heer Yon Caprivi reikte 2. M. den eigenhnndigen brief over van keizer Wilhelm, terwijl de Koning zijner zijds hem de orde fier Annunziade om den hals hing. liet diner, dat te Monza volgde, w:is geheel 'intiem. Zondagmorgen to 10 uren is de Duitsciie rijkskanselier naar Berlijn teruggekeerd, uitgeleid door den heer Crispi. Volgens eene depêche uit Milaan aan de Fanfulla, zouden beide staatslieden zichten volle verklaard hebben voor de vorming van een Eu'-opoesch handelsverbond tot bestrijding van het prolcctionnismc van de Vereenigde Staten. Keizer Wilhelm zou het initiatief tot dit verbond nemen. Volgens de Popoio heeft generaal Caprivi, bij de ontvangst der te Milaan gevestigde Duitschers, het gerucht tegengesproken, at hij eene bijeenkomst zou hebben met graaf Kalnoky. De Duitscha rijkskanselier ver klaarde verder, dat er sedert laag geen tijd stip was, zoo kalm als het tegenwoordige ten opzichte van de internatiouale politiek, en er op het oogenblik ook geen vrees voor de toekomst behoefde te bestaan. Met liet oog op de parlementaire verkie zingen regent het allerwegen iu Italië toe spraken, waarbij, zooals te begrijpen valt, iedere partij hare pijlen afschiet op hare tegenstanders. Het is sle gewone loop van zaken. Toch zouden de Ituliaansche aange legenheden in Afrika den heer Crispi wel eens parten kunnen spelen bij die verkie zingen, want bet schijnt dat het publiek in Italië niet zeer gerust is ten gevolge van het plotseling vertrek van graaf Anlonelli naar Afrika, te minder omdat de regeering het diepste stilzwijgen bewaart over de oor/aak, welke tot liet overhaast vertrek van dien diplomaat naar Mossouah aanleiding heeft gegeveu, en zelfs de depêches aan de dag bladen onderschept, die den sinter van het geheim cenigszins konden oplichten. Koning Menelek, dit moet vaststa .u, is niet op zijn gemak dat Italië hem het mes op de keel zet ea eene grensregeling als definitief wil beschouwen, waarin hij slechts in beginsel heeft bewilligd, en die door eene gemengde commissie moest worden vastgesteld. Men gaat zelfs zoo ver van de echtheid der trac- tatexi te betwisten, daarbij den minister Crispi of zijn vertegenwoordiger graaf Antonelli beschuldigende, het zegel van koning Menelek gebruikt te hebben, hetzij men liet gestolen of nagemaakt heeft, om een glimp vim waar heid aan apocrypha stukken te geven. Komt Menelek in opstand, dan zou het door Italië met zooveel kosten en bloed in Afrika opge trokken gebouw spoedig ineenstorten. De Itnliaansche kroonprins, die meerder jarig is geworden, zal zijne eigene huishouding krijgen. Als overste en bevelhebber van het le regiment infanterie, dat zijne standplaats te Napels heeft, zal liij zich daar vestigen. De koning heeft geweigerd om voor den kroonprins aan het parlement eene jaarlSjksehe toelage te vragen, daar hij den staat van 's lands financiën niet wilde verzwaren, l'öllïütt A L De koning heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan boord van liet ooilogsseliip Koningin Emma der Nederlanden. GRIEKENLAND. De Kamer is gisteren geopend. Iu de troon rede wordt gezegd dat de betrekkingen met alle mogendheden vriendschappelijk zijn. De indiening wordt aangekondigd van een wets ontwerp tot hervorming vau het kiesrecht. De regeering zal voortdurend haar best doen om evenwicht tusschen de staats-inkomsten en uitgaven te krijgenzij zal de medewer king der Kamer -nroepen teneinde de noodige hervormingen en verbeteringen iu liet leger te brengen. AMERIKA. Van verschillende zijdenj werd reeds de verwachting uilgesproken dat, nu de demo craten bij de verkiezingen voor het Ameri kaansche Iluis van afgevaardigden eene zoo schitterende overwinning hebben behaald zij ook in 1892 bij de presidentsverkiezing op de zege kunnen rekenen. Het bestuur van het landbouwers-verbond heeft zich ge noodzaakt geacht, er op te wijzen dut die verwachting niet zoo zeker is. De landbou wers, ofschoon meerendeels voorstanders van beschermende rechten, hebben zich ditmaal bij de democraten aangesloten omdat de door de republikeinen doorgedreven Mac. Kiuley- vvet hun niets dan nadoelen opleverde. Wil len de democraten ook bij de presidentsver kiezing de hulp der landbouwers, dun moe ten zij ook rekening houden met hunne wensehen, en deze beperken zich niet alleen tot liet verlaten eener hamlelsstnatkunde, wnardoor de rijken bevoorrecht en de armea gedrukt wordenmaar zij verlangen ook ruimeren voorraad geld. met andere woor den vrije aanmunting van zilver. Nu is de laudbouwers-vereeniging op het oogenblik een lichaam van grooteu invloed, want alleen door hare hulp kan de meer derheid der republikeinen iu den Senaat be dreigd worden. Op het oogenblik bezitten de ropublikeinemin den Senaat eene meerderheid van 14 stemmen, maar bij den tegenwoordigea staat van zaken kunnen de democraten en landbouwers, nis zij zich aaneensluiten, in New-York, Illinois, Wisconsin, Kansas en de beide Dakota's democraten naar den Senaat zenden en reeds daardoor kan do republikein- sche meerderheid in den Senaat tot twee be perkt worden. Van andere zijde wordt echter betoogd, dat voor 1893 geen omzetten van den Senaat in demoeratisehen geest mogelijk is, want de jongste verkiezing kon den demo craten nog niet in een voldoend aantal provinciale vergaderiugen de meerderheid verschuilen en eerst bij de volgende verkiezing in IS93 wordt eene geheele omzetting van den Senaat mogelijk geaciit. Wie in dezen gelijk heeft, zal de tijd moeten loeren, maar men acht liet zeker dat de uitslag der laatste verkiezingen voor de regee ring eene vingerwijzing zal zijn om, wil zij de ontevredenheid niet noodeloos vermeer deren de Mac-Kinley-wet zoo zacht mogelijk toe te passeu. De heer Mac Kinley, die niet als afge vaardigde herkozen werd, heeft van zijne partijgenooten toezegging ontvangen dal hij tot gouverneur vau den staat Ohio zal worden verkozen. De waarde der invoeren in de Vereenigde Staten gedurende de afgeloopen week beliep 12,351.318, doll, waaronder 1,878,170 doll, aan manufacturen. SCHIEDAM, II November 1890. fit Apeldoorn meldt men van Zaterdag namiddag aau het U. B. .- In 'sKuniugs toestand wordt merkbaar achteruitgang waargenomen, liet toe gediende voedsel wordt meestal zonder be wustzijn gebruikt. De weinige slaap wordt herhaaldelijk gestoord door onrust, waardoor de Ilooge Lijder, als aan angst ter prooi, voort durend van en op de legerstede wil geholpen worden. II. M. de Koniugiu heeft Zaterdag jl. op

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1