a PEK- TELEGltAlF. Koloniën. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. het Loo een langdurig onderhoud geluid met den minister Maekay, die denzoHden avond te hnlfaeht naar Den Haag is teruggekeerd. Prof. Rosenstein en dr. Vinkhiiijzen zijn gisteren op liet Loo aangekomen, teneinde opnieuw met dr. Vlaanderen over 's Konings toestand te consultecreti. Zondagvoormiddag werd een godsdienst- oelenitig geliouden in de Hofkapel op het paleis 't Loo, waarbij H. M, de Koningin en de Prinses, vele hofdignitarissen en hofdames benevens vele genoodigden aanwezig waven. Als voorganger trad op ds. Ilogerzeii, uit Amsterdam, die tot tekst bad gekozen psalm 73 vs. 23—24. Voorts werden gezongen psalm 42 vs. 1, en uit den evangeliscben gozanghundel goz. 273 vs. 1 en tot nazang gcz. 274 vs. 2. Van het I.oo wordt aan de JV, li. Ct. mede gedeeld, dat do toestand des Konings nog onveranderd is. Het letterkundig gesel lied kundig gezelschap ï>Cicero" gedenkt morgen zijn vijfjarig bestaan. Op den korpswedstrijd, uitgeschreven door de kegeldub nlluinor" te Amsterdam, be haalde Zondag 0 dezer de Sehiedumsehe kegelclcb v Anti-Poedel" de zilveren medaille. Zaterdag jl, is alhier in den ouderdom van 82 jaar overleden P. van Vliet, oud-strijder, gerechtigd tot het dragen van liet Metalen Kruis. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 13 dezer niet plaats hebben. Staatsblad no. 103 bevat liet kon. besluit van den 5n November jl., betreflende de uitloting en aflossing van 3t/j pCts. schuld bekentenissen, ten laste van bet voormalig aniorfisatie-sviulicaat. De beer C. van Schalkwijk, vertegenwoor diger van de AfriUaansche handelsvereeniging, die te Londen eene conferentie van belang hebbenden bij den Congo-liandel heelt bij gewoond is Vrijdag in particuliere audiëntie ontvangen door den minister van buiten- landsche zaken. Hij koninklijk besluit is D. F. H» G. van Iterson, burgemeester der gemeenten Heuke- lom en Asporen, uit die betrekking ontslagen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat het goedkeu- rhigsinerk, gedurende het jaar 1891 te bezi gen, zul zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter b in den gewonen selivijfvoim, en bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Voorts brengt de minister ter algemeene kennis, dat bet merk van het kantoor waar de eerste stempeling beeft,^plaats gehad, volgens de nnnisterieele beschikkingen van 12 Jan, 1873 no. 174 en 22 Nov. 1878 no. 47, voor bet ijkkantoor te Dordrecht bestaat uit liet cijfer 8. Tusschen don minister van waterstaat, handel en nijverheid en den raad van toezicht op de spoorwegen hebben in de laatste dagen herhaaldelijk eonferentiën plaats g'.had over de n.s. reorganisatie van dezen tak van dienst, in verband met den nieuwen toestand op spoorweggebied hier te lande. (JV. li. Ct.) Door den heer D. Oppenheimer en on geveer 70 andere belanghebbenden bij den handel in levend vee van Nederland op En geland is aan den minister van buiteni. za ken een adres gericht, waarin, nu officieel is geconstateerd, dat bet door mond- en klauw zeer aangetaste vee in de gemeente Vaals weder geheel is genezen en dit enkele ge val gelukkig geeri verdere gevolgen beeft gehad, waarmede ook de oorzaak vervalt, die de Engck-che regeering noopte een besluit uit te vaardigen, waarbij alle invoer van vee uit Nederland in Engeland is verboden, aan den minister verzocht wordt zoo spoedig doenlijk alle pogingen in het werk testellen om vande Engelsche regeering opheffing van dit besluit te verkrijgen, en dal, zooal niet herstel van geheel vrijen invoer, ten minste toch bereikt worde, dat ons slachtvee weder levend naar Deptford uitgevoerd worde. De Engelsche minister van landbouw, de heer Chaplin, heeft in een redevoering te Driffield verklaard, dat hij bet zeer betreurde, genoopt te zijn den invoer van Nederlandsch vee te verbieden. Geen land, zeide hij, doet meer voor do beveiliging van den veestapel dan Nederland, dat steeds het Engelsche departement van landbouw de meeste wel willendheid bewijst. Zr. Ms. stoomschoener Dolfijn, comman dant de kapt.-luitenant ter zee, A. J. Krabbe, vertrok Zaterdag uit den N. R, AVuterweg naar zee, ter uitoefening van liet politietoe zicht op de visscherij. De lieer Nano, secretaris van bet Rumeen- sche gezantschap, dat sedert ecnigen tijd mot onze regeering in onderhandeling is overeen lmndelstraetnat met liumenië, is Zaterdag, na eenige dagen te 's-Gravenhngc vertoeld te hebben, naar Brussel teruggekeerd. De heer Stellwagen, candidaat in de rechten te Leiden, heeft welwillend aangeboden voor belangstellenden in den kring der Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft een cursus te geven in staatsinrichting. (Fbde.) De heeren C. J. van Houten Zoon, de bekende chocolade-fabrikanten te AVeesp, heb ben bet voornemen in den aanstaanden winter aan hun personeel eenige avonden van letter kundig genot aan te bieden. Eenige populaire letterkundigen zijn reeds door hen voor het houden van eene lezing uitgenoodigd. Door wijlen mevrouw de douairière jhr, F. J. van den Santheuvel, geb. hint zon van ErflVemen van Capelle, te Dordrecht, zijn bij testamentaire beschikking de navolgende legaten gemaakt, alle vrij van rechten, te weten: het kinderziekenhuis aldaarf 12,000 de kinderbewaarplaats aldaar f 5000het kon. Dordr. fanfare-korps f8000; Dordrecbts mu seum f 12,000de vereeniging vDorcas" aldaar f 2000bet besteduiingeuhuis aan liet Bagijn- liof aldaar f 0000de vereeniging tot zieken verpleging aldaar fGOOO; bet gesticht van weldadigheid »de Koningshof", aan de Ma- riënbonistrnat aldaar f2000; de diaconie der Nederduitse)! hervormde gemeente aldaar f 5000 de diaconie der Waalsche gemeente aldaar f5000; de Louisa-sticliting te 's-Graven- hage f5000. Uit Amsterdam wordt aan de j\r. li. Ct. gemeld, dat de rechtbank geen termen beeft gevonden om Anfke Knijpers gerechtelijk te vervolgen zij stelde baar mitsdien Zaterdag op vrije voeten. De officier van justitie heeft echter tegen deze beslissing verzet aange- teekend. Zondag heeft de politie in een hotel te 's-Gravenbagegearresteerd den 31-jarigen kas sier van bet bankiershuis Oppenheimer, te Parijs, die door valsehheid in de boeken en door verduistering de firma bad benadeeld voor ruim 100,000 francs, welke bij grooten- deels beeft verspeeld. Hij was herwaarts gekomen met een jonge artiste en is thans in hechtenis, in afwachting van zijne uitlevering. Zaterdagavond bad te Oud-Beierland een groote volksoploop plaats als gevolg van het afkondigen der nieuwe politie-verordening, waarbij het houden van kermisvermakelijk heden op particulier terrein is verboden. Onder bet zingen van het lied Kermis moet er wezen en kermis moet er zijn, toog de menigte naar het huls van den burgemeester, en vernielde daar eenige ruiten en do huisbel. Ook bij andere bewoners werden baldadig heden gepleegd. Als eene bijzonderheid uit het drama te Roden in Drente deelt men aan de AA 22. Ct. mede, dat in dezelfde Asser Courant, waarin bericht wordt, dat de wed. K. H. naar de gevangenis te Assen is overgebracht, de na volgende advertentie voorkomt lieden overleed, na eene ongesteldheid van eenige dagen, tot diepe droefheid van ons en van hem, met wieu zij in liet huwelijk dacht te treden, onze zoo inuig geliefde en eenige Dochter ec Zuster Grietje Johanna, op den leeftijd van bijna 21 jaren. Roden, 14 October -1890, Wed. K. Heltinga— Guaikema. P. Hellinga. Eenigste en algemeene kennisgeving aan familie, vrieuden en bekenden. Te Gennep heeft in den nacht van Zater dag op Zondag een moord plaats gehad op zekeren Hulsman, een bewoner van een klein, bouwvallig huis even buiten de kom dezer plaats. De heer Hoescu, wethouder der naburige gemeente Otlersum, bemerkte, toen hij in den vroegen ochtend het huis voorbij ging, dat de ruiten waren stukgeslagen, en binnentredende vond hij den bewoner ver moord. Uit de omstandigheden valt op te maken, dat Hulsman, gewekt door het breken der ruiten, naar buiten is gekomen en daar werd aangevallen, ten minste vóór bet huis zijn bloedsporen te zien. Daarna schijnt men worstelende naar binnen te zijn gegaan, waar de ongelukkige man verder werd afgemaakt. Uit het feit dat op tafel eene flescb jenever stond met twee gebruikte glazen, leidt men af dat er twee moordenaars aan het werk zijn geweest. De man werd geacht vrij wat geld te heb ben, en alles was dan ook nauwkeurig onder zocht, naar men zegt zonder gevolg, want hij schijnt zijne schatten elders bewaard te hebben. Den daders is men tot heden nog niet op het spoor, maar hoogstwaarschijnlijk zijn het bekenden, omdat de toestand van het buis eer aan een bedelaarswoning dan aan die van een welgesteld man doet denken. In afwach ting van de'komst der justitie uit 's-llerto- genbosch wordt het door marechaussees be waakt. Te Teteringon is Donderdagnacht diefstal met inbraak gepleegd in de li -k kerk. De dieven schijnen door een raam binnengedron gen te zijn, hebben al de zilveren en gouden kerksieraden geroofd en de offerbussen ge ledigd. Slechts de gouden kelk, welke zich in de sacristie bevond, werd behouden. Te Breda is Donderdagnacht een belang rijke diefstal met inbraak gepleegd ten huize van den president der rechtbank, mr. B. Ilulshoff, Be dieven hebben zich door een op den tuiu uitkomend keukenraam toegang tot bet huis weten te verschaffen, zijn vervolgens door een ander raam, dat zij met zeep had tien uitgelichtverder binnengedrongen hebben in liet salon uit een dninessclirijf- tafel het daarin liggende geld, p. m. f'100, genomen, en al de zilveren en gouden voor werpen uit een zilverkast, tot een aanzien lijke waarde, gestolen. Hoewel dadelijk een streng onderzoek is ingesteldis men den dieven nog niet op het spoor. De vrouw van den Amsterdamschen tim merman L. W, Portasso is bevallen van drie kinderen, twee jongens en een meFjo, Moeder en kinderen zijn welvarend. Rotterdam. Zaterdagnacht beeft alhier in liet pakhuis »Neèrlandsch Indië", aan de Leuvehnveneen lievige brand gewoed waardoor, dank zij het beleidvol optreden der brandweer, slechts een zolder met koopmans goederen geheel uitbrandde en de daar onder liggende zolders enorme waterschade leden. De koopmansgoederen ïn dit pand waren verzekerd voor 'l'A miliioen gulden. 's-Gravcnliage. Gistermiddag is in de kunstzaal van »PuIcliri Studio" de Mauve- tentoonstelling geopend. Men heeft er 144 schilderijen en schetsen, 70 teekeningen te zamen gebracht. Proeven van Mauve's vroegsten tijd tot aan zijn laatste schilderij zijn ten toon gesteld. 'Zelfs is er een schilderijtje, vervaardigd in Mauve's vijftiende jaar, dat men als curiosum een plaats heeft gegeven. Do tentoonstelling, hoewei niet bestaande uit een keur van 's meesters kapitaalste werken die in het buitenland zijn is bijzonder belangwekkend, omdat men et' een getrouw beeld van zijn ontwikkeling ziet. Nootdorp. Volgens vertrouwbare be richten kan worden medegedeeld, dat het ongeluk, aan de stoommachine alhier over komen, zijn oorzaak vond in het breken van een der moeren van den ijzeren beugel van den taatspot, waardoor de spil van den vijzel omhooggesprongen is, en de as op den taatspot is blijven rusten; dientengevolge is de vijzel gezakt en zijn de kamraderen enz. met groot geweld gebroken. Het bestuur van den polder hoopt met 1 Januari e. k. de machine weder ia wer king te kunnen brengen. Maastricht. In eene Zondag alhier ge houden vergadering van de katholieke kies- vereeniging: »St.-Servatiusbond" is aange nomen eene motie van mr. Seydlitz, waarin, zonder mede te gaan met de uiterste con clusion der motie van den bond der katholieke kiesvereenigingen in Noord-Brabant, afkeu ring wordt uitgesproken over do voorgedragen legerwet, als zijnde tegen de belangen en de wenschen van het volk, en aan to raden de afstemming vnn de begrooting van oorlog. de consulteerende geneosheeren, dato 10 November. Gedurende de laatste 14 dagen heeft de toestand van Z. M. den Koning weinig ver andering ondergaan. De stoornis der geest vermogens blijft dezelfde. De gemoedsstemming is afwisselend, nu kalm, dan opgewondenliet laatste vooral als de nacht slapeloos is doorgebracht. De lichaamskrachten, ofschoon ongetwijfeld verminderend, blijven toch voldoende. Voor bet leven des Konings dreigt op liet oogen- blik nog geen gevaar. DEN lIAAfJ, 11 November. Tweede Kamer. Het nieuwgekozon lid, de heer .1. Zijp Kzn., is beëedigd. Besloten werd tot liet sectie-onderzoek der vaccine-wet en der belastingwetten. Voorts werd besloten, nu sectie-onderzoek, bet eerst in het openbaar te behandelen de distrietenwet. Batavia, 11 October. Aan het muil-overzicht van de Java-Bode out- Iconen wij liet volgende Belangrijke maatregelen werden in de laatste veertien dagen niet genomen, gewichtige feiten ileden zich niet voor. Do troepen, die naar de noordkust vnn Jlidden-Florcs gingen om het te honden tin- onderzoek te dekken, kwamen danr goed en wel aan wal en ondervonden bij de strandbevolking geene moeilijkheidevenzoo echter ging het vroeger ook met de eerste expeditie toen zij aan de zuidkust in do Aimere-baai kmdde; van haar waren de laat ste berichten dat zij niet incur verontrust werd. Ditzelfde kan niet gezegd worden van onze gecon centreerde linie, te Atjeh. Gernimen tijd hield de vyand zich daar zeer stil, maar na eene reis iliedc sultan door Oro t-Atjeh maakte, werd verhoogde werkzaamheid waargenomen. Van onzen kant wordt daartegen alleen verdedi- genderwijze opgetreden, daar de toestand van het leger het in de allereerste plaats noodzakelijk maakt zoo rok- mogelijk verliezen te lijden. Ouder die omstandigheden is er ook geen spialto van, te Edi nog eens krachtig op te treden, voordat de sleed9 zorgwekkende toestand aldaar ons zal dwingen tot vernieuwd machtsbetoon, hetgeen men verwacht dat niet zal uitblijven, nu de vorige expeditie, oen 1000 strijdbare mannen steik, niet meer heeft kunnen doen dan de hoogstens 500 man, die haar tegen over stonden, verjagen door een paar duizend gra naten in hunne versterkingen te werpen, en wel een vierdaagschen tocht naar Bagoh ondernam, maar Perlak, van waar het verzet gevoed werd, on gemoeid liet. Omtrent do tuchtiging van het aan den oostelijken oever van liet Toba-rneer gelegen landschap Gopgop- pan is door de regeering van den commandant van hetlegcrhet volgend telegraphisch bericht ontvangen: pMilitnir commandant Sumatra's westkust seinde zeven dezer tucht Gopgopgnn geëindigd. Na vuur gevecht van anderhalf uur vijand uit stellingen ver dreven. Wij een korporaal licht gewond. Vijf kota's door ons verbrand. Troepen kwamen zes October te Balige aan en marcheerden naar Lagoeboti." Prof, dr. SI. de Vries herdacht Zondag zijn 70sten verjaardag. In den geest van den jubilaris droeg de feestviering een zuiver huiselijk karakter. Toch wareu de blijken Vnn belangstelling en voreoring die den grijzen geleerde van vele zijden mochten tea deel vallen, hoogst talrijk, en zullen die ongetwijfeld de overtuiging bjj hem hebben vernieuwd, in hoe groote mate hij zich inag verheugen in de sympathie, niet slechts van stad- en landgenoot, maar ook van allen, die in hemde grijsheid eeren als eene sierlijke kroon hij uitnemendheid in den dienst der wetenschap ver overd. liet meerendeel der professoren van de Leidsche universiteit kwain in den namiddag den grijzen, maar op liet zoo eervol door hom bewandeld pad der geleerdheid niet vergrijsden, collega hunne opwach ting makenook vele hoogleeraren van andere uni versiteiten, onder welke ook niet weinige uit den vreemde, tieten, hetzij door woord, hetzij door schrift, den feestdag niet onopgemerkt voorbijgaan. De acade mische senaat, tal van studenten en oud-studenten, kortom al wie in den lande groote geleerdheid naar waarde weten te schatten, gaven mede blijk van belangstelling, hoogachting en vriendschap. Een schat van prachtige bouquettcn en andere sier lijke bloemstukkeu werden mede den jubilaris ver eerd. I ber get vafl raai I leg' zoni heb geb V 1 si Jl 3 5£ en 121) Si iouv tot D- al zi wein alle roet aang 2671 Dc van beste 1887 kon Ov denlu jaar is ge Mc staak een I KB aan d die vi De en vi zomei Be liamu R. de Leend ds. L (toez.] Nunsf prop.; cand. Aa van K Bc te Mt van di door voor f Steggt Gobiu! door d Finkut DEN 11A AU, 11 November. Bulletin van De heer J. van Dijk Mz. te Doetichem ontving den laatsten tijd weder belangrijke giften vooriijue philanthropische inrichtingen, o. n. f2000 van N. N-, f2000 van P. J., f300 van A. B. C., f300 van douairière v. d. V., geb. B., te O, enz, enz.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2