Biiiiiculaiiüsclie Berichten. Frankrijk Duitschland Oos tenrij k-H origarij e Rusland België Holland Andere landen 730,000 tons. 1,275,000 775,000 520,000 175,000 50,000 80,000 3,605,000 tons. gaat. Koning Leopold heeft, beweert hij, te Berlijn keizer Wilhelm zijn nood geklaagd en men hoopt, dat hij voor Antwerpen gun stige maatregelen heeft bedongen. Een breed voerig verslag van den Belgischen minister van buitenl. zaken met vergelijkende statis tieken zal naar Berlijn worden gezonden. Maandag is te Brussel eene werklieden- manifestatie ten gunste van het algemeen stemrecht gehouden en Zondag hadden, in onderscheidene andere Belgische steden be toogingen plaats van gelijken aard. ZWITSERLAND. Do bondsraad heeft aan den Nederland- schcn gezant Stijn diep leedwezen betuigd over de instorting van den Koning en zijnen oprechten wensch uitgesproken voor diens spoedig volkomen herstel. Te Genève zijn bij de verkiezingen, voor den grooton raad Dl democraten en 49 radi calen gekozen. RUSLAND. Den '17n October, den verjaardag van het spoorwegongeluk van liorki, heeft do ezaar op zijne schrijftafel een brief gevonden, waarin de nnarnlooze schrijver in bezadigde bewoor dingen aandringt op de uitvaardiging eener grondwet. ITALIË. De clericale partij wordt met zekere scheu ring bedreigd. Het Yaticaan houdt vast aan den door Pius IX gestelden regel: onthou ding der katholieken van deelneming aan de verkiezingen. De gematigde clericale partij beschouwt daarentegen die politiek nis hoogst nadeelig voor de godsdienstige belangen. Aan het hoofd dier partij staat de graaf Campello, wiens gehechtheid aan den Heiligen Stoel algemeen bekend is, maar die een brief heeft geschrevenwaarin hij de noodzakelijkheid voor de katholieken om deel te nemen aan de aanstaande verkiezingen voor de Kamer heeft uiteengezet. De Osservutore Jtomano, die het wachtwoord ontvangt van het Vnticaan, heeft dezen brief gegispton niet onzacht. Maar liet zich op dit oogenblik laat aan zien zal de partij van graaf Campellodie reeds besloten was bij de stembus te ver schijnen zich hiervan niet laten afbrengen. SPANJE. Sagasta heeft de verkiezings-campagne geopend met eene redevoering te Barcelona, waarin hij verklaarde de regeering op vele punten te zullen moeten bestrijden. A I E I K A. "Volgens eene depêche uit La Li her tad aan de New-YorA Herald is er in Honduras eene omwenteling uitgebroken. Het heet dat de stad Tequisiganla belegerd wordt en dat een gedeelte van het garnizoen der hoofdstad zich van het arsenaal heeft meester gemaakt. De president van het land moet door vijan delijke troepen ingesloten zijn. TW EEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '11 November. Het nieuwgekozen lid voor Enkhuizen, de heer J. Zijp Kz., is beëedigd en heeft zit ting genomen. Voor sectie-onderzoek zijn aangenomen de vaccinewet, de belastingwetten, de voorstel- len-Van Houten betredende de onteigening en Baldmann tot vermindering van den zout- aceijns. Een voorstel van den heer Roose boom om ook het ontwerp betreffende den staat van oorlog en beleg te laten onder zoeken, werd verworpen met 50 tegen 19 stemmen. Een voorstel des voorzitteis om na het sectie-onderzoek het ontwerp tot splitsing der meervoudige districten te be handelen werd bestreden door den heer Van Kerkwijk, die eerst de Indische be grooting wil behandeld zien, doch aange nomen met 40 tegen 32 stemmen, zoodat bedoeld ontwerp het eerst zal worden be handeld. De zitting werd daarna gesloten. In het wetsontwerp tot definitieve vast stelling van de Suritiaamsche begrooting voor '1891 zijn de uitgaven op fi,G70,ü40.69Vs of f5729 lager geraamd dan in de voorloopige begrootingin de kolonie vastgesteld. Het nadeelig slot bedraagt nu f 23T,12'7.36,/s. De uitgaven zijn 42,886.75 liooger, koloniale middelen Ml8,100 hooger en het nadeelig slot f75,213.25 lager geraamd dan in de begrooting voor "1890, Het regeerings-antwoord in zake de Indische hegiooting is verschenen. Voor het geven van een nieuw regeerings- programma beslaat geen reden in het alge meen zal de minister het bestuur voeren in den geest van minister Keuchenius. Eene beperkte herziening van de comptabiliteitswet zal weldra worden ingediend. Waarschijnlijk zal de regeling van het mijnwezen spoedig worden afgedaan, In de gedragslijn tegenover Atjeh kan geen plotselinge verandering worden gebracht. Handhaving van de militaire positie, afwering en bestraffing van den vijand, vermindering van liet vermogen des vijands en krachtige optreding tegen den vijand, zooals in Edi, als de gelegenheid zich voordoet. In zake' de koffiecultuur wacht de minister het advies der Indische autoriteiten, omtrent het rapport der koffse-commissie, De inkom sten uit de koffie kunnen niet gemist wor den, daar een andere belasting met even groote opbrengst in de naaste toekomst onmogelijk is. De toekomst behoeft echter voorshands niet somber te worden ingezien, daar alleen het ongekend ongunstige weer oorzaak was van de mislukking van den oogst. SCHIEDAM, 12 November 1890. tn den afgeloopen nacht is door de politie op straat aangehouden de persoon van J. K., in het bezit von een emmer jenever, die hij bij onderzoek bleek door middel van inklimming gestolen te hebben uit een fust in de branderij van den heer 11. Houtman, aan de Willemskade alhier, waar hij vroeger heeft gewerkt. Bij kon. besluit van den 7n Nov. jl. no. 51 is ontbonden de bij kon. besluit van 22 Nov. •1879 no. 20 benoemde staatscommissie tot herziening van het wetboek van koophandel, onder betuiging van den bijzonderen dank en do lmoge tevredenheid der regeering aan den voorzitter, mr. J. G. Kist, president van deriHoogen Baad, den secretaris, mr. W. L, P. A. MolengraafF, hongleeraar in de rechtsge leerdheid aan de rijks-universiteit te Utrecht, en de verdere leden mrs. T. M. C. Asser, raad-adviseur bij het departement van builen- landsehc zaken, advocaat en buitengewoon lioogleernar in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Amsterdam, M. J. Pijnappel, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, advocaat en procureur te Amsterdam, voor den door hen volbrachten arbeid. De nfdeelingen van de Tweede Kamer be noemden tot rapporteurs over het heden onderzochte wetsontwerp tot wijziging dei- wet op de besmettelijke ziekten (vaccine) de lieerendr. Schreinemacher, Van Löben Seis, dr. Zaaijer, De Ruij ter Zijlker en De Beaufort. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zai op Vrijdag 14 dezer niet plaats hebben. De nieuwe hofdame van II. M. de Koningin, freule Van Welderen baronesse Rengers, zal met 1 5 dezer in functie treden. De regeering heeft verklaard vooreerst niet te denken aan opheffing van het koloniaal werfdepot. Het ligt in de bedoeling der regeering om nog in den loop van dit jaar gaandeweg de valide-compagnie bij de koloniale reserve te organiseeren en nog vóór '1 Januari e.k. ook liet gereedstaande gebouw te Nijmegen te doen betrekken. De directeur voor den aanleg van staats spoorwegen, de lieer N. Th. Michaelis, zal met het einde van het volgend jaar aftreden. In Den Haag is de aanstaande plechtigheid der aanvaarding van het regentschap door de Koningin het onderwerp van den dag. Er worden al kamers verhuurd in de straten, welke de stoet volgen zal en bij die gelegen heid zal ook de oude glazen statiekoets weder dienst doen. De correspondent der Zulph. Ot. herinnert dat aan de regentes ook een jaarwedde moet worden toegekend. Dit zal ook bij de Vrijdag in te dienen wet voor de benoeming van eene regentes moeten geregeld worden. Do vraag of er ook moet worden voorzien in het noodige toezicht over den persoon des Konings, krachtens art. 35 der grondwet, beantwoordt de schrijver ontkennend, omdat het woord noodige beteekent «indien het noodig is" en in dat geval verkeert men niet: de Koning heeft naast zich eene gemalin die voor het bedoelde toezicht werkelijk niet door de wet behoeft te worden aangewezen. Het centraal bestuur van bet «Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" heeft zich met een adres tot den Koning gewend, om van rijkswege een onderzoek te doen instellen naar den toestand der verblijven van de lagere klasse en naar de middelen om die, op de geschiktste wijze, in verschillende ge meenten te doen vervangen door woningen voldoende aan de noodigste eischen voor ge zondheid en zedelijkheid en aan zulke andere, welke minstgenomen aan een woning in den tegonwoordigen tijd en ter bevordering van beschavingen welvaartonder de lagere klasse, kunnen worden gesteld, en zijn invloed te doen gelden bij gemeentebesturen, tot het maken van verordeningen op het bouwen van woningen en waarborgen gevende, dat de te bouwen woningen gezond zijn, voldoende ruimte bevatten, dat zij het noodige licht kunnen ontvangen en behoorlijk kunnen wor den gelucht. De Maasbode verneemt, dat eenige leden der Staten van Noord-Brabant in de plaats van mr. Ilengst tot lid der Eerste Kamer willen verkiezen mr. Verbcyen van Ertvelt, kantonrechter te Boxmeer. Genoemd blad acht zich verplicht, die keuze ten zeerste te ontraden, omdat de lieer V. de mar. niet is, om die bij uitstek katholieke pro vincie te vertegenwoordigen. De Londensche correspondent der N. It. Ot. schrijft: Ik wensch eene korte kantteekening te maken op den brief van generaal P. Joubert, algemeen door de Nederlandsche pers, ook door Uw blad opgenomen, »Waar men mij naar het doei mijner reis vroeg, gaf' ik" dus schrijft hij «steeds voldoende inlichtingen." liet spijt mij dit pertinent te moeten tegen spreken. Gedurende zijn verblijf te Londen heb ik herhaalde malen, en altoos vruchteloos, pogingen in het werk gesteld orn den be roemden man te spreken. Steeds werd ik afgescheept met praatjes, dal hij snaar elders" vertrokken was, ofschoon, ik, door anderen, zeer goed wist, dat bij te Londen verblijf hieldof anders verwezen naar eenen even gelieimzinnigeu «secretaris" nu eens in het éene, dar. weder in het andere logement, wiens function mij niet recht duidelijk zijn geweest. Immers, mijne brieven aan generaal P. Joubert bleven on beantwoord. En ik was lang niet de eenige voorwien de generaal introuvablo was. Gedurig z.jn er menschen bij mij gekomen, om te vragen: swaar is generaal Joubert"? Onder zulke omstandigheden is liet natuur lijk, dat er «verschillende uitleggingen" en. «afwijkende berichten" in de wereld komen over hetgeen hij doet en wil doen. Zij zullen wel meer voorkomen, tenzij hij zijne tactiek late varen. In den loop van deze week vertrekt een commissie van drie lieeren naar Weimar, teneinde over den afstand en verkoop van «Groot Zorgvliet" te Scheveningen, met de eigenaresse, de groot-hertogin van Saksen- Weimar, te onderhandelen. Zooals men weet, geldt het hier het plan van exploitatie van die plaats als de «Palmengarten" te Frank fort a/M. Schatting van de suikerproductie in Europa gedurende de campagne 1890Dl, volgens liet «Bulletin des Halles", te Parijs: Totaal Door den heer Tentholf, predikant te Hoorn, is in het Nuts-departement Edam eene lezing gehouden over liet «Socialisme". Vele leden waren van oordeel, dat de heer Tenlhofl' te eenzijdig heeft geijverd voor socialistische denkbeelden, en te eerder wekte dit hunne bevreemding, omdat de beer Tent- Itofï ook door het hoofdbestuur wordt gesala rieerd. In Bocht voor Allen is de heer Tentholf zeer geprezen om zijne lezing in Edam. Er waren vijf :Y zes socialisten uit Hoorn gekomen om de lezing te hooren, hoewel het onderwerp niet was gepubliceerd, en een vergezelde den heer Tentlioft' in diens rijtuig. Nadat een zachtere motie was verworpen, is nu in een ledenvergadering liet volgende besluit genomen sHet departement, van oordeel zijnde, dat de heer Tetithoft' in zijne lezing over bet socialisme dit onderwerp heeft besproken op eene wijze, die het volksgeluk zal kunnen benadeelen, zal gaarne vau bet hoofdbestuur vernemen, of het maken van propaganda voor sociaal-democratisme en communisme door het hoofdbestuur wordt goedgekeurd". De leden van den «Algemeenen Neder- landschenWielrijdeisbond", die wonsclien deel te nemen aan een cursus voor militair wiel- rijdon, welke in de onderscheidene garnizoens plaatsen gehouden zal worden van 1 Maart tot 30 April 1891, moeten zich daartoe aan melden voor 15 Januari a.s. bij den ln secretaris van den »Alg. Ned. Wielrijders- bond", den lieer D. ter Ilaar, notaris te Wargu. Door burgem. en weth. van Rotterdam werd gisteren aanbesteed het vergrooten der Rijnhaven en bijbehoorende werken. Inge komen waren 3 biljetten, als van A. W. Wiegerink te Diemen, voor f 237.0(10; A. Volkcrt Lzn. te Sliedrecht, voor f255.600; G. A. van Ilattem te Sliedrecht, voor f210,400. Wegens dikken mist zijn gisterochtend te Rotterdam geene passagiersbooten aangeko men of vertrokken, hetgeen met den markt dag een groote verwarring teweegbrengt. Omtrent deu brand, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. in het blok pak huizen genaamd «Neêrlands Indië", aan de Leuvehaven te Rotterdam woedde, meldt men nader Eenigszins bejaarda Rotterdammers herinneren zich nog zeer goud, dat ruim 40 jaar geleden ter plaatse alwaar ilians de biaml woedde, de stoom- suikerratrumdeiij van de firma Tiomp zich bevond, ami weerszijden geflankeerd door pakhuizen. In den nacht van -12 op 13 Mei 1849 brak in ilezejsuikeraf- finaderij een hevige brand uit, welke dat gebouw met do aangrenzende pakhuizen totaal in de asch legde, niettegenstaande de toenmalige brand weer vierdagen en vier nachten alle krachten inspande. De indtuk welken deze ramp toen door liet geiieele land maakte was zoo groot, dat reeds den tweeden dag Z. K. II. prins Hendrik en Woensdag 113 Mei ook Z. M. de Koning, die zich te Anistculain bevonden, waar 12 Mei de kroning had plaats gehad, zich naar Rotter dam spoedden, om het terrein des onheils te bezich tigen en hulp te verleenen. Ook is deze ramp door tal van staal- en andere gravures vereeuwigd geworden. Op hetzellde tel rein werd later liet blok pakhuizen gebouwd, bekend onder den naam van i»Nei!r)amis Indië", waar in den nacht van Zaterdag op Zondag de brand woedde. Voor het grootste gedeelte is het zoker aan ome thans zoozeer verbeterde brandblusciiiniddeVn te danken, dat men er thans in betrekkelijk korten tijd in slaagde het vuur tot slechts een tweetal zolders te beperken, al is het dan ook door de ontzaglijke massa water, welke er door 3 stoomspuiten, 2 wateistoom- spuiten en '13 hand brandspuiten werd opgcwoipen,vaii des avonds 11 tot des ochtends 4 uur, ile schade ko lossaal groot. Wel is deze nog niet geheel opgemaakt, maar toch schat men haar reeds op f80li,UU0. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is in een partij kurk en boomschors, die daar geborgen lag. Het blok pakhuizen behoort aan liet lilnuwhoedcn- veom, dat daar voor rekening van derden, opceelcn belangrijke hoeveel heden koopmansgoederen, voor namelijk koloniale waren, bad opgeslagen tot een waarde van f 1,227,350, welke som volledig doorassn- rantie is gedekt. Bij de schade zijn betrokken 48 brandwanrborg- maatschappijen, ieder voor een zooveelste deel als zij 2ullen blijken risico teloopen op het pand »Neèr- lands Indië", deel uitmakende van liet Blauwhoeden- veem, totaal bedragende f 4,200,000. Op tien eersten dag van de Mauve-ten toonstelling te 's-Hage werden verkocht: No. 4, Langs liet koren, no. 5, "Winter avond, no. 9, Avond aan zee, no. 19, Op de Larensche heide, no. 21, In Drente, no. 27, "Winderig weder, no. 31, Vee onder lietge- Loomte, no. 32, idem, no. 38, Boerenarbei ders, no. 44, Ploegland, no. 82, Koeien onder de boornen, no. 90, Aardappelrooiers, no. 98, Ploegen, no. 103, Melkmeid en no. 145, (aquarel) Te Laren. De vernieuwing van het czaar-Peterhuisje te Zaandam wordt, naar de Zaanl. Ct. meldt, met kracht voortgezet. Het oorspronkelijke gehouw, dat op sommige plaatsen in den grond was gezakt, is met behulp van dom mekrachten en vijzels in de hoogte gebracht en van een hechte furulcering voorzien; de vloer is door ijzeren balken ondervangen en het geheel door Arnerikaanschhouten steun pilaren, stevig aan elkander verbonden, omringd, zoodat beweging en schudden zoo* goed als onmogelijk is geworden. Men verwacht, dat de herstelling tegen 1 Januari voltooid zal zijn. Te Tjalleberd (Fr.) hebben al de arbeiders, ongeveer 250, werkzaam aan hetwijkongra

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2