Binnenlandsche B e 1*iclit e 11. ■wachten tot einde 1891. De democraten 20uden nu het plan hebben, niet onmiddellijk met een veelomvattend herzienings-voorstel voor den dng te komen, maar met eene reeks van ontwerpen tot afschaffing van ver schillende belastingenom dusdoende de geheele tariefregeling te ondermijnen. ZWITSERLAND. De begrooting voor 1891 sluit met een deficit van 42 millioen frs., daar de ont vangsten op 65,630,000 frs. zijn geraamd en de uitgaven op 78,069,000 frs. De 42 millioen meerdere uitgaven zijn uitsluitend voor ge weren, ammunitie en andere oorlogsmiddelen. Voor de bijlegging van het geschil in Tessino stuit men op eene nieuwe zwaiig- héid. De lieer Bonzanigo, die eerst had ver klaard, als lid der kantonnale regeer'mg te zullen altreden, heeft zich bedacht en blijft, ten gevolge wuaavnu er in de kantonnale regeering, die uit vijf leden bestaat, slechts éen liberaal zou kunnen komen. Daarmede zijn de liberalen niet tevreden. Nu houdt de bondsregeering morgen wel eene nieuwe conferentie te Bern met drie liberalen en drie conservatieven uit dat kanton, doch er bestaat weinig verwachting, dat dit gemeen schappelijk overleg een gunsligen uitslag zal opleveren. O O S T E N R IJ K. In de Hongaarsche Kamer van afgevaar digden heeft de minister van koophandel verklaard, dat de onderhandelingen betref fende de handelsstaatkuude, die aangeknoopt zijn met üuitschland, strekken om de tegen strijdige belangen met elkander overeen te brengen overeenkomstig beider belang. De minister erkende dat Frankrijks handels- staatkunde de voortbrengselen van Hongarije ernstig benadeelt. ITALIË. Aan de Independence beige wordt uit Rome het volgende geseind: Men verzekert in de gewoonlijk goed inge lichte kringen, dat de heer Crispi aan den Duitschen rijkskanselier te kennen heeft gegeven, dat de groote meerderheid van het Italiaansche volk den vrede wil, waarvan zij een waarborg vindt in het drievoudig verbond maar dat Italië, zoo het verder de zware Jasten moet dragen, die het verbond het tot nu toe heeft opgelegd, zijne eigenlijke kracht verzwakt zou zien, en mitsdien niet meer de stevige bondgenoot zou zijn, waarop men tot dusver heeft kunnen rekenen. Men beweert dat de beide staatslieden nu naar middelen omgezien hebbeu, om de fman- eieele lasten van Italië te verminderen. AMERIKA. Eene depêche uit La Libertad aan de New- York Jlerald behelst, dat president Bogram en zijne troepen zich een weg zouden hebben gebaand door de opstandelingen heen en Tegucigalpa zouden hebben verlaten, achter volgd door de troepen van generaal Sanchez. De president van Guatemala zou eendui zend man troepen hebben gezonden ter hulp van president Bogram, teneinde een nieuwen algemeenen opstand te voorkomen in de staten van Ceutraal-Amerika. De lersche Parlementsleden Dillon en O'Brien worden in de Vereenigde Staten overal feestelijk ontvangen. Te Philadelphia werden de heeren de vorige week in optocht met duizenden fakkels naar het conservato rium geleid, waar zij een stormachtig toege juichte redevoering hielden. Eene collecte met open schalen voor het fonds der Landliga ge houden, bracht niet minder dan 43,OUÜ dol lar op. Het nieuwe Amerikaansche Huis van afge vaardigden zal bestaan uit 212 democraten, 97 republikeinen en en 23 vertegenwoordigers van de farmers alliance. Van deze landbouw- mannen hebben zich 15 bij de democraten aangesloten, terwijl 7 zich tot een onafhan kelijke groep vereenigden. Een farmer heeft gemeene zaak gemaakt met de republikeinen. De democraten hebben al hun leiders her kozen. De heer Mills uit Texas, de voorsteller van het verworpen lage tarief van invoer rechten, zal door de democraten tot voorzit ter worden gekozen. Alle republikeinscho leiders bleven met M'c. Kinley op het slag veld, met uitzondering van don beer Reed, den tegenwoordigen voorzitter, die reeds voor de aanneming der M'c.-Kinley-wet in Maine was gekozen. Volgens een telegram uit Lima, heeft het Peruaansche congres het nieuwe tarief van invoerrechten aangenomen. Dit tarief zal 1 Februari a.s. in werking treden. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEfDE KAMERS DER STAT EN-GENERA AL. Zitting van '12 November. In deze zitting bood minister Mackay het wetsontwerp aan, waarbij de Koningin wordt benoemd tot regentes, daar geen verbetering merkbaar is in den toestand des Konings en de hoop, dat daarin eene gunstige wending zal komen, voortdurend geringer wordt. Met diepe smart wordt geconstateerd de verklaring der geneesheeren van gisteren, die het onver mijdelijke van deze voorziening bevestigd. Niet minder dan in 1884 wordt thans met volle vertrouwen voorgesteld, het regentschap aan de Koningin op te dragen. Waar de band, zoo mogelijk, nog hechter is geworden, dio Hare Majesteit aan ons volk bindt, door de zelfopofferende liefde, waarmede onze geliefde Vorstin waakt bij de sponde van onzen kran- ken Vorst en door de ongeëvenaarde trouw en teedere moederlijke zorg, waarmede zij zich wijdt aan de opvoeding van Neerlands Prinses. Moge God ons geliefd Vorstenhuis en Vaderland in deze treurige dagen, waarin beiden zoo zwaar beproefd worden, in Zijne heilige bescherming nemen In hare memorie van toelichting zegt de regeering te vertrouwen, dat in de tegenwoor dige omstandigheden, omtrent de benoeming tot het regentschap geen verschil van gevoe len bestaat, ook omdat thans, evenals bij de benoeming der regentes gedurende de minder jarigheid der Prinses, geheel in overeenstem ming wordt gehandeld met de wenschen van het Nederlandsche volk en de staatsbelangen het best gediend worden door de opdracht van het regentschap aan de Koningin. De aanvaarding van het regentschap heeft eerst plaats na de eedsaflegging der Koningin in de vereenigde vergadering. Het ontwerp worde verzonden naar de hierop saamgestelde afdeelingen. Tot voorzitters dier afdeelingen werden gekozen de heeren Kappeyne van de Coppello, Keuchenius, Verheijen, Viruly Verbrugge, Eijsinga, E. Cremers en Coenen. Morgen te 3Vs uur is er wederom zitting, in de hoop, dat alsdan het verslag gereed zal zijn. SCHIEDAM, 13 November 1890. De verkiezing van vier leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, in de plaats van hen die dit jaar naar den rooster moeten aftreden, zal plaats hebben op Maan dag den 24n November 1890,,ten raadhuize, van des voormiddags ten elf tot des namiddags ten halftwee ure; na welk laatstgemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. De vereeniging «IJsclub Schiedam" hield Maandag jl. hare algemeene jaarvergadering in de sociëteit «Harmonie" alhier. Het bestuur deed rekening en verantwoor ding van haar beheer, waaruit bleek, dat de rekening over het jaar 1889/90 sloot met een tekort van circa f400. De begrooting voor het jaar 1890/91 toonde een batig saldo van f40, niettegenstaande de vermindering van het aantal leden; het bestuur had getracht bezuinigingsmaatregelen te treffen, en dit was haar voor een flink bedrag gelukt. De aftredende bestuursleden, dehh.IIerm, Jansen, A. van Deventer en D. Visser, worden herkozen. Het bestuur stelt voor, teneinde de kas eenigermate te hulp te komen zonder daar door de leden te bezwaren, een entreegeld voor nieuwe leden te heffen tot een bedrag van f2.50, hetgeen algemeen wordt goed gekeurd. Tot 4 December bestaat alsnog gelegenheid op de oude voorwaarden lid te worden, dus zonder entreegeld. Een voorstel van een der leden om de contributie te verhoogen wordt onnoodig geoordeeld, aangezien het bestuur het volste vertrouwen bezit, dat bij een gunstigen winter het tekort aanzienlijk zal slinken. Ter bezuiniging zijn de ronde insignes en de lintjes, welke vroeger werden gebezigd als herkenningsteeken, nu vervangen door net bedrukte kaartjes. Nadat nog waren herbenoemd de aftredende leden der ballotage-commissie, en ter voor ziening in 2 vacatures van die commissie waren benoemd de hh, J, W, J. van Har wegen den Breems en Adriaan Zoetmulder, werd de vergadering gesloten. Hedenmorgen te 11 uren zijn de vereenigde afdeelingen der Kamers bijeengekomen tot liet onderzoeken van liet wetsontwerp tot benoeming van eeue regentes. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op 15 dezer zal niet plaats hebben. De minister van waterstaat was in de laatste dagen door ongesteldheid verhinderd zijne werkzaamheden aan het departement te verrichten. Bij brief van 20 October 11. heeft de bij kon. besluit van 18 September 1886 ingestelde landbouwcommissie aan den" minister van wa terstaat, handel en nijverheid doen toekomen een advies over de organisatie eener vertegen woordiging van de Nederiandsche landbouw belangen, met daarbij gevoegde nota van het lid dier commissie A. baron van Dedem. Beide stukken worden door de Staatscourant mede gedeeld. Naar aanleiding van vervalschingen in cer tificaten van oorsprong, noodig voor den uitvoer van spek naar Duitschland, meer bepaald vati het cijfer, dat het gewicht van uit te voeren spek aanduidt, heeft de mi nister van binuenlandsche zaken de commis sarissen des Konings verzocht, de burgemee sters aan te schrijven, dat zij zich voorlaan in de bedoelde, door hem af te geven ver klaringen, van het gebruik van cijfers be lmoren te onthouden. Volgens den Brusselschen correspondent van de Tossische Zeitung heeft de Nedcr- laudsche gezaut te Brussel, baron Gericke, ter kennis gebracht van de Belgische regee ring, dat de Nederlandsche regeeriog vóór 2 Januari 1891 een beslissing zal nemen over haar houding ten opzichte van de invoer rechten in den Congo-staat. Blijkens bij den minister van buitenlnnd- sche zaken van den consul-generaal te Rio de Janeiro ontvangen bericht, is de inwerking treding van het nieuwe Braziliaansche tol tarief thans definitief bepaald op 15 dezer. Bjj het nieuwe tarief is het inkomend recht op stearine-kaarsen met 80 reis per Kg., dat op jenever met '15 reis per liter verhoogd, terwijl de rechten op boter en kaas onver anderd zijn gebleven. Men schrijft ons uit 's-Hage: 't Is duidelijk merkbaar, dat het oude paleis in het Noordeinde gasten verwacht. Den ganschen dag heerscht er, vooral aan den voorkant, eene grootë bedrijvigheid en wordt er met echt Hollandsche kwistigheid water i aangevoerd, om het houtwerk, dat er in den laatsten tijd nu niet zoo hijzonder frisch uitzag, zijn oorspronkelijke kleur weer te geven. Daar binnen is alles al zoogoed als gereed- om de Hooge Gebiedster te ontvangen, en hoe eenvoudig het paleis zich ook uiterlijk moge voordoen, het inwendige van het schoono gebouw is er volkomen op ingericht om H. M. de vermoeienissen van de reis en de receptie te doen vergeten. Hoe treurig de omstandig heden ook zijn, welke aanleiding gaven tot dezen ommegang van de beminde Vorstin, het doet den echten Hagenaar toeh goed, weder eens de welbekende «glazen koets" te zullen zien. Te lang reeds bleven wc gespaard van de aanschouwing van zulk een koninklijken stoet met zijn aanhang, dan dat we niet verlangen zouden naar het schouwspel, dat ons herin nert aan de dagen, toen Zijne Majesteit nog in zijne volle levenskracht in het sierlijke rijtuig plaats nam. Al is elke buitensporige uiting van ge hechtheid aan de Doorluchtige Moeder van onze kleine Prinses in de tegenwoordige omstandigheden eenigszins misplaatst te noemen. Harer Majesteit zal 't niet ontgaan, dat allen, die komen zullen om Haar te begroeten, diepe vereering koesteren voor de edele vrouw, die geen moeite spaart om den gemaal op het krankbed liet lijden te ver zachten en dat zij zich in de residentie de sympathie van jong en oud verzekerd heelt. (Amst. Ct.) De tekortkoming van. het Kabinet-Afackay. De Standaard brengt in herinnering, dat ze steeds een open oog heeft gehad voor de fouten van dit Kabinet, zich niet storende aan opmerkingen, als van de iF. li. Ct. bijv., die, zij 't in uiterst deftig gestileerde taal, zooals zij gewoon is, den volke ver kondde, dat, als De Stand, niet langer ge flatteerde balansen kon geven, het dan in Den Haag zeer zeker een «misse boedel" was. Da Stand, zal niet nalaten den vinger op de wonde te leggen. De hoofdfout van dit Kabinet is, dat het niet onverwijld de electorale quaestie stelde, zonder zich aan de moreel afgedankte Eerste Kamer te storen. Het had reeds is '88 èn splitsing der groote steden èn betere 'defini tieve regeling van het kiesrecht aan de orde moeten brengen. Daardoor zou het zich aan het hoofd van de beweging geplaatst hebben en den heilzamen indruk gevestigd, dat het werk der politieke hervorming niet kon worden aangevangen, eer het kruien van den electoralen bodem voorgoed tot rast ware gekomen. Dat het Kabinet stilzat, zijn praatjes, maar liet was van onze ministers onjuist gezien, dat ze den algemeenen politieken toestand niet op den voorgrond hebben geschoven, eer ze aan de détails toekwamen. Nu komt dezelfde hoofdquaestie toch bij de stembus van '91 aan de orde, maar onder veel ongun stiger omstandigheden. Zal de publieke opinie nog met vertrouwen een grondige regeling van ons kiesrecht van de rechterzijde te ge- moet zien? De Stand, heeft dit vertrouwen wel de algemeen bekende inzichten van den min. van binnenl. zaken zijn er haar borg voor. Maai wie het voorloopig verslag doorziet, bemerkt, dat de partijen-zelven der rechterzijde ter nauwernood iets van dit hoog belang be seffen. De liberalen gaan vooropde rech terzijde verdedigt, ja, het ministerie zoo goed en zoo kwaad als hei gaat, maar is overigens van alle leidend beginsel vervreemd. Ziedaar een politiek malaise. Geen enkele groote quaestie komt tot oplossing, zoolang de electorale bodem nog werkt. Wie de ccnsus-aristocratie nog wil, koine er voor uit. Maai- deze in beginsel te ver ooi lie< de me dri var is •ant wo vra De op de 18£ I sch blai zuil kun vao Sch dagi Tha naai riaa D wat De besc eens kath niet V, dei- Te I kath zijn. Bevr wens burg een hij Mc in, z> tieke liben echte ons onvei ginge Hjh, gehec ander meer schul j

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2