A0. 1890, Maandag 17 November. N°. 7632. Eerste Blad. ier-en - ve ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. V liinnciilamlsch e Berichten. som Abonnementsprijs, per kwartaat franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50, - O.IO. BVHEAUi MAIIKÏ, E, 1 2 4. Advertentieprijs: van 1-—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 15 November 1890. In hyperbolischen stijl stort de pastoor van Amslenrade in Limburg de fiolen zijns toorns uit over de legerwet van den minister Bergansius. Een enkele phrase slechts: Er moet worden gestreden, onverbiddelijk gestre den worden zonder omzien, zonder genade, tegen de gehate legerwet, den vloek voor ons vaderland, o. a. ook omdat die wet noodeloos de persoonlijke vrijheid verkort, hel heilige recht der ouders op hunne kinderen met voe ten treedt, de holen der godslastering, der dronkenschap, der ontucht altijd wijder openzet. En aan liet slot van het betoog lezen we: De verantwoordelijkheid en de gevolgen mo gen op het hoofd van de Christenen komen, die door hunne onverzettelijkheid de schuld zijn, dat de anti Christus zijne heerschapij in het christelijk Nederland voorgoed ganl vestigen. Hun roepen wij, ons de handen wassehende toe: uw ondergang is uw eigen werk, o Israëli De heer Vnn Houten helpt de eerwaarde schrijver op zijn eigenaardige wijze. Hij spreekt niet van godslastering, dronkenschap en ontucht, llij herent de vesting van een andere zijde. Vooreerst wordt de linkerzijde der anti-revolutionnairc partij door hem ten strijde opgeroepen tegen liet ontwerp. Het. is tijd, dat ook zij toeken van leven geve, al zij het alleen om het kwaad te ver hinderen, waarmede de militaire voordraeht der regeering ons volk bedreigt. Haar militair ontwerp ligt weder geheel in de lijn der vanouds bekende conservatieve staatkunde. Het fijn beleid heelt do vegecring zicli in betrekking gesteld met eenige van de conservatiefste elementen der liberale rich ting, officieren inzonderheid, aan wie men over-ijver voor hun vak niet ten kwade kan duiden, om, schijnbaar voortgedreven door ■een communis opinio van bevoegde beoor deelaars, een ontwerp ter tafel te breugen, dat alleen en zeer eenzijdig voor een vermeend staatsbelang zorgt, maar elk ander volksbelang dan liet zuiver militaire ten eenenmale ver waarloost. De lichtingen zullen worden ver hoogd van 11000 tot 10300 man en de kosten natuurlijk in evenredigheid. Om de pil aan vankelijk te vergulden, zullen 2500 van de 16309 dechts voor eene korte oefening Van 2i/3 maand opgeroepen worden, maar men behoeft geen oud-gediende op parlementair gebied te zijn, om te begrijpen dat in liet stelsel der regeering, die legerkorpsen wil vormen, in staat om buiten verband met onze liniën te operèeren, deze oefening spoedig zoo al niet reeds bjj amende ment zal worden vermeerderd. Tot diep in den mannelijken leeftijd zullen oefe ningen, herhalingsoefeningen, inspectiën en belemmerende wetsbepalingen onzen dienst plichtigen hunne vrijheid van beweging ontnemen. Aan den voor onze welvaart en handeisrelatiën zoo gewichtigen arbeid in liet buitenland en in de koloniën zal onze dienst plichtige burgerij niet kunnen deelnemen. Van burgerweer geen sprake meer. Algcmecne ocfenplkht en volkswapening worden behan deld als een droombeeld of.als een gevaar. Ook tot de liberale burgerij zij deze opwekking tot waakzaamheid gericht. De ministeriecle quasi-liberale bladen zijn reeds weder in de weer, om Junu' deze wetsvoor- dracht aan te prijzen, gelijk de schoolwet en de spoorwegwet. Men heeft nog bezwaren, maar met d.v beproefde zevenmijlslaarzen zal men er te zijner tijd over heen stappen. Het militarisme heeft iu de liberale partij als éen kanker ingevreten, sedert liberaal en anti-clericaal eensluidend werd. Zóo ver echter zal het nog wel niet gekomen z.jn, dat dit ontwerp bij de liberale burgerij steun kan vinden. De katholieke burgerij is reeds wakker. Iu de staatscommissie leverde zij, en zij alleen, enkele burgerlijke industrieelo elementendeze zagen het gevaar en sloe gen alarm, ofschoon men hen, ah katholieken met weldaden in den vonn van vrijstellingen voor seminaristen ep geestelijken en orde broeders als overlaadde. Nu wil men liet doen voorkomen, alsof hunne oppositie een spcci- fiek-kallioliek karakter draagt. Do liberale bur ger late zicli niet vangen I Dat onze katholieke medeburgers liet meest waakzaam zijn geweest, is geen reden, om niet meL hen genieene zaak te maken, teneinde de overmaat vau lasteu te keeren, die de regeering, geholpen door conser- vatief-libeinlen, op do natie leggen wil. Libe rale organen hebben zich wel met de katho lieke geestelijkheid verbroederd, 0111 deze inliet schoolwezen ter wille te zijn; hun staat het waarlijk niet goed, thans der liberale burgerij te willen verbieden, aan de katholieke bur gerij de hand te reiken, teneinde het burger lijke leven voor overheersching door het militair element te behoeden. In verscheidene bladen is de brief van den lieer Van llouten aan een sc .erpe critiek onderworpen. Hier spreekt men van een hebbelijkheid des heeren Van llouten om steeds verdeeld heid te brengen onder de iiberale partij. Daar laakt men den hoogen toon, waarop wordt betoogd dat Nederland zich wapent als voor een aanvallenden oorlog. 'Ret Vader land slaat in dezen den spijker op den kop. Na te hebben betoogd, dut de voorgestelde leger-organisatie op verdediging, op niets anders dan verdediging is ingericht, zegt het blad: sliet is immers niet voldoende, dat wij bij een botsing tussclieu onze naburen verklaren neutraal te willen zijuwij moeten bij machte wezen onze neutraliteit te handhaven. Zoo de heer Van Houten het tegendeel beweert, maakt hij 'tzich zelf of anderen diets. Ware het anders, wij konden volstaan met een kordon deurwaarders aan de grenzen te posteeren, om bij inbreuk op onze neutra liteit te protesteeren en terug te trekken. Tusschen zulk een houding en krachtdadig handhaven onzer neutraliteit is geen midden weg. Zoo wij heu, die onze neutraliteit trach ten verbreken, tegenhouden op een wijze, die niet anders is dan een schijnvertooning, zoo wij niet met de uiterste krachtsinspanning pogen hen te weren, heeft de tegenpartij volkenrechtelijk het recht ons in den oorlog te betrekken, en niet licht zal zij dan nalaten van dit recht gebruik te maken. zoo wij meenen onzen plicht gedaan te hebben door tegen beide partijen even welwillend te zijn en geen van beiden met inspanning van alle krachten te weren, dan zullen wij eerst met recht zitten in het hoekje waar de slagen vallen. Dit mogen zij bedenken, die meenen, dat wij hot best buiten conflicten blijven, als wij ons niet duchtig wapenen. Dat het groote publiek zoo denkt is niet vreemddat een man als de heer Van Hou ten zoo schrijft, is onverschoonbaar. rZijn voorstelling der zaken moge inder daad op aanval berekend zijn, on aanval namelijk tegen de beginselen van lm: wets ontwerp, die aanval moet i..~o spoedig en zoo bslist mogelijk worden afgeweerd." Van de bevinding der heeren Van der Borch van Verwolde c. s. in de kazerne der grenadiers en jagers is nog niets bekendge maakt. Mogelijk hooren we er later vande heer Van der Borch bevindt zich wezenlijk in een moeilijken toestand. Zijn verleden wijst hem aan als voorstander van den algeineenen dienstplicht. Wat heeft hem die kazerne ge leerd Dat hopen we te zijner tijd te vernemen. SCHIEDAM, 15 November 1SÖO. In de leesvergadering derverceniging »Pau- lus" trad Donderdagavond als spreker op de heer F. Haverschmidt, In weerwil van het ongunstige weder waren de leden in grooten getale opgekomen om de voordracht van den begaafden spreker te hooren. Voor de pauze gaf de heer II. een novelle ten beste van Cd. Busken Iluet: sDr. George", met een toelichtend woord over den tijd, waarin de »Brieven over den bijbel" van Iluet zoo gewild waren en over deu strijd der mee- nirigen toen gevoerd. Als inleiding diende hierbij het zoo fijn gedachte leekedielitje van De Gdnestet: nMachteld eu Leonard". De zoo bekende, maar altijd zooschoone schets Gitje", de naaister, mede van Iluet, na de pauze voor gedragen, werd met daverend applaus begroet. Ten slotte gaf de heer II. nog een schets van zijn eigen hand. 't Was een herinnering aan den tijd der jeugd, den tijd der pltantasie, den tijd der diepe indrukken, die ons altijd bij blijven. Het was een avond vol rein genot, die bij de leden van »Paulus" zeker in dankbare herinnering zal blijven. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 19 November, te lYa uur. De gewone audiëntie van den minister van justitie op Dinsdag '18 dezer zal niet plaats hebben. Weldra kan van regeeringswege de benoe ming verwacht worden van een commissie van deskundigen, die ziel) op het gebied van bacteriologie reeds een naam hebben gemaakt, met het doel te Berlijn de geneeswijze van dr. Koch voor teringlijders te gaan oestu- deeren. Vad.) De heer Thissen, pastoor te Amstenmde, in een hoofdartikel van de Limburger Koerier van 13 dezer over de legerwet sprekende, zegt aan het slot daarvan »Naar onze bescheiden meeuing, vinden wij in onze kath. leer en gewoon,'en licht genoeg om in de huidige omstandigheden eenparig, als éen man, het gemeenschappelijk doel na te jagen, nl. strijd, onverbiddelijke strijd, zonder omzien, zonder genade, tegen de gehate legerwet, den vloek voor ons vaderland I lo, omdat die wet noodeloos zware geldelijke en persoonlijke offers vergt van de Nederlandsche ingezetenen, van welke zoo oneindig velen het toch al reeds zoo hard te verantwoorden hebben2o. omdat die wet noodeloos de persoonlijke vrijheid verkort, het heilige recht der ouders op hunne kinderen inet voeten treedt, de holen der'godslastering, der dron kenschap, del' ontucht altijd wijder openzet. Dat zijn nu toch stellig belangen, die de kath. kerk altijd met onverdroten ijver H eft voorgestaan. Waarom zouden wij hetzelfde niet doen? Wij luitineu daar geen reden voor opdiepen. Weslialve wij van oordeel zijn, dat de tactiek der katholieken duidelijk is aangegeven, nl.eendrachtige cn onver zoenlijke bestrijding der ongelukswet. »En moet met de wet minister Bergansius vallen hij val Ie »En moet met de wet het heele ministerie tuimelen het tuimrie, hoe spijtig het ook zijn zou. »En moest door den val der wet het monsterverbond uiteenspatten in Gods naam »De verantwoordelijkheid en de gevolg n mogen op het hoofd van ile Christenen komen, die door hunne onverzettelijkheid de schuld zijn, dat de anti-Christus zijne heerschappij in liet christelijk Nederland voorgoed gaat vestigen. Ilun roepen wij, ons de handen wassehende toe: uw ondergang is uw eigen werk. o Israël". De kiesvereeniging Amsterdam" heeft zich ook met de candidatuur van den lieer A. lïot voor den gemeenteraad vereenïgd. De heer A. Kot werd nl. met 48 van de 50 stemmen candidaat gesteld, nadat de heer II. Muller, die ook was aanbevolen, verklaard had ditmaal niet iu aanmerking te willen komen, terwijl hij den heer A. Kot sterk aanbeval. Een deskundige schrij ft aan het Kir. Bagbl. Ik heb met belangstelling in uw geacht blad (onder stadsnieuws) het beroep gelezen op onze jonge doctoren eu artsen, om zich te Berlijn onder de leiding van den hoogleeraar dr. Koch of een van diens assistenten, in de bei'ciding en liet gebruik van liet nieuwe geneesmiddel voor teringlijders te gaan be kwamen. Ik geloof echter niet, dat dit de weg is, die in deze zoo hoogst gewichtige zaak behoort gevolgd te worden. M. i. moet in dit geval de Nederlandsche regeering optreden en van harentwege geen jonge, maar ervaren geneeskundigen afvaar digen, die van de zaak eene speciale studie hebben gemaakt, en dus spoediger en met meer vrucht dan anderen in Berlijn kunnen werkzaam zijn. Ik heb reden te gelooven, dat dit ook in do bedoeling der regeering ligt, en weldra voor dat doel de benoeming kan worden verwacht van eene commissie van deskundigen, die zich op het gebied der bacteriologie reeds een welverdienden naam hebben verworven. De Berlijnsche correspondent van de JSr. J3. Cl. schrijft het volgende Onder de geleerden te Weenen schijnen de gisteren door dr. Koch gedane mede- deulingen een ontzaglijken indruk gemaakt te hebben. De hooglecraren Nothnagel en Billroth hebben erop hunne colleges terstond

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1