Gemengde Berichten* over gesproken en Koch's verdiensten gehul digd. Prof. Billroth zeide, dat, indien het door Koch uitgevonden middel ook de inde excavaties van door tering aangetaste longen aanwezige bacillen deed sterven, een chirurg zonder eenig gevaar die excavaties openen kan, dewijl dan alleen nog de afgestorvene substantie verwijderd behoefde te worden. Evenzoo zou de genezing van kanker dan nog slechts eene quaestie van tijd wezen, want op grond van de jongste ontdekkingen mag men het voor waarschijnlijk aannemen dat ook de kanker van bacillniren oorsprong moet zijn. Daarentegen heeft prof. Baccelli te Rome gezegd, ouder herinnering aan Pasteur's mis lukte nogingen, dat ook voorloopig de ontdek king .an Koch met omzichtigheid aangenomen moet worden, ofschoon hij dezen als een zeer ernstig en volkomen vertrouwbaar geleerde vereert. Naar wj vernemen, is er tegen den 27n November te Fmnien, op initiatief van den heer J.'E. Schóltente' Groningen, een ver gadering bijeengeroepen, teneinde over te gaan tot oplichting van Óen of meer land- bouwkassen in den geest van Raifleisen. (P ad.) In een gisteren geplaatst bericht was sproke van het inkrimpen van de vaart der Ned. Amerik. stoomvaartmaatschappij op Duenos- Ayres. Dit dient zóo opgevat te worden, dat gedurende een enkele maand, toen er geen uitvoer was wegens de politieke omstandig heden, aan den dienst een andere richting gegeven is, maar dit geschiedt nu niet meer. Den '22n October vertrok de P. Galand daar heen en lieden vertrekt de Schiedam, Tegen den '13n December wordt het vertrek van de Edam aangekondigd, welk schip bij wijze van proef behalve op Argentinië ook op Bra zilië zal varen. Het bericht betreffende bet Nederl. stoom schip Oldamin ons vorig nommer, betreft niet dit schip, maar bet stoomschip Edam, Donderdagnainidling vertoefde nan den Rot- terdamschen weg te Delft een kermiswagen. De vrouw bij dezen vvagen behoorende trad een winkel binnen en vroeg, of men voor enkele guldens ook dubbeltjes hadzij wilde die gebruiken om daarvan een kettinkje te doen maken. liet meisje dat achter de toon bank stond, opende de winkellade, en toen de vrouw zag, dat er iu het bakje veel geld was, vroeg zij of zij ook guldens van Willem II had, die kon zij ook goed gebruiken. Zy hielp nu medezócken en vertrok kort daarop. Toen de moeder cüiler des avonds haar geldbakje nakeek, waren daaruit f4 verdwenen. De sluwe oplichtster had zich inmiddels met haar kenniswagen naar Rotterdam begeven. Sedert Dinsdag werd te Haarlem vermist een 21-jarige dienstbode. Bij het verlaten van tóuir dienst had zij op een boodschapslei ge- schrew.i «niet weerom, dood". Than- ver neemt ineu dat bedoeld meisje zich aar haar ouders te Steenwij kerwold had begeven, en van daar getelegrapheerd heeft: »Goed over gekomen, brief volgt". Wat aanleiding tot deze vreemde handel wijze heeft gegeven is niet bekend. In aanvulling van het bericht over de ver moedelijke daders van de inbraak bij den heer Delaunoy te Amsterdam verneemt het Hblad, dat de justitie nog volstrekt geen zekerneid heeft deze gevaarlijke dieven in handen te hebben. Het geval is aldus: De politie heeft deze week een vijftal jeugdige boosdoeners gevat, die verdacht worden van verschillende diefstallen, die onlangs te Amsterdam zijn gepleegd. Bovendien is het niet onwaar schijnlijk, dat deze dieven afweten van de inbraak in de Kal verstraat, want éen hunner heeft het zakkammetje, dat in het magazijn van den heer Delaunay is gevonden, erkend als zijn eigendom. Men begrijpt echter, dat die erkentenis niet meer dan eene aanwijzing is. Hij en zijne makkers blijven standvastig ontkennen dat zy de daders zijn van dien diefstal. Yan de door den heer Delaunoy ver miste voorwerpen is niets bij hen gevonden. Het onderzoek, dat ijverig wordt voort gezet, zal wel spoedig aan het licht brengen of de justitie hier op het rechte spoor is. Donderdag had op de Elandsgracht te Am sterdam een ernstig ongeluk plaats ten huize van den heer Simonsbroodbakker. Een jongeling van omstreeks zestien jaar had het ongeluk te vallen met een brandende petro leumlamp, met het gevolgdat de inhoud over zijn lijf viel. Daardoor geraakten zijn kieeren in brand en vloog hij als een razende de straat op, waar men met water de vlam men blusclitemaar de jongen had erge brandwonden bekomen. Door vier personen naar het bureau van politie op de Laurier gracht gebracht,werd hij van daar per brancard naar het gasthuis vervoerd. Bij aankomst bleken de levensgeesten nog niet geweken te zijn, doch men vreest het ergste. Utrecht. - In aansluiting aan een door haar aan de Tweede Kamer gezonden adres in zake het plaatselijke briefport, is dezer dagen door de ïllandelssociëteit" te dezerstede aan dat lichaam een tweede verzonden, waarin de wensch wordt geuit: dat het locaal briefport gesteld worde op twee en een halven cent voor eenen brief van hoogstens vijftien gram, en dat genoemd tarief ook in opklimming worde toegepast, te weten voor een brief van vijftien tot tweehonderd gram vijf cent, en voor een van tweehonderd tot vijfhonderd grom zeven en een halve cent, en zoo vervolgens. Zooals reeds is gemeld, bevat de gisteren ver schonen aflevering van het Deutsche Medi- sinischc Wochcnschrift een opstel van dr. Robert Koch, onder het opschrift«Verdere mededee- lingen over hel geneesmiddel tegen tuberculose". De bacteriologische vei krijging van het middel wordt niet in het artikel geschetst; alleen worden mededealingen gedaan over do resul taten bij de aanwending van het middel tegen tuberculose. Koch's geschrift beslaat ongeveer acht pagina's van het genoemde weekblad, en meldt als de ge wichtigste eigenschap van het gevonden middel de specifieke uitwerking daarvan op tuberculose processen, van welken aard die ook mogen zijn. Gunstige gevolgen zijn reeds vei kregen bij lupus, klier-, beenderen- en gewi iehts-tuberculose. Ook beginnende longtering is door dit middel te ge nezen. De te Frankfort behandelde gevallen van lupus waren reeds vier en negen jaren oud. Het middel zelf bestaat uit een bruinachtig, helder vocht, hetwelk op zichzelf, alzoo zonder bijzondere voorzorgsmaatregelen, houdbaar is. Vóór bet gebruik moet dit vocht verdund worden, Van uit de maag werkt het middel niet. Het middel doodt niet de tuberkelbacillen, maar het tnberculeuse weefsel. Cp reeds doode, bijv, kaasachtige massa's, necrottsche beenderen enz., werkt het niet, evenmin als op het weefsel dat door het raiddei zelf reeds tot afsterven is gebracht. In zulke doode weefsel-massa's kunnen de altoos nog levende tuberkelbacillen huisvesten. Op deze eigenschap moet nauvvkeurig acht gege ven worden. Alles moet in het wei k worden ge steld om het doode zoo spoedig mogelijk te verwijderen, bijv. door chirurgische bijhulp. Kuch verklaart dat hij op zijn eigen lichaam inspuitingen deed. Hij nam na eenige uren een hevig onwel-zijn waar, neiging tot braken en eene stijging der temperatuur tot 39.6. Na verloop van ongeveer 12 uren hielden al deze verschijnselen op. Volgens de Duitsche Post is het hoofdbestand deel van Koch's entstof eene aankweeking van bacillen, die aan de teringbacillen vijandig zijn en deze vernietigen. De Italiaansche regeering heeft besloten eene commissie van drie geneesheeren naar Berlijn te zenden om zich op de hoogte te stellen van prof. Koch's geneeswijze, terwijl in beginsel ook be paald is, dat een speciaal gasthuis voor lijders aan tuberculose te Rome zal worden opgericht. Blijkons het jongste bulletin van het Kaiser- lichen Gezondheitsamt te Berlijn blijft de pokziekte nog voortdurend in Marseille heerschen. In de laatste berichtsmaand overleden daar 35 poklijders. Blijkens mededeeUngen van dr. Brouardel in de «Académie de Módicine" te Parijs, sterven in Frankrijk jaarlijks 23,000 menschen aan typheuse koortsen, veroorzaakt door slecht drinkwater. Aan de Matin wordt uit Londen geseind, dat de directie der Suez-kanaalmnatsctiappij besloten heeft den aandeelhouders voor te stellen een verhooging op het doorvoerrecht tot 11 shilling por ton, waardoor een jaarlijksche vermeerdering van inkomsten van 6 millioen francs zou worden vorkregen. Onder de vela hetuigingen van instemming, welke de Heilsleger-generaal Booth ontving, is er ook een van den «Dokwerkersbond", waarbij het bestuur hem dankt voor zijn practiseh plan tot sociale verbetering. «Wij, die maar al te wel be kend zijn met de ellende, nood en hulpeloosheid van de vele duizenden, welke in uw plan betrokken zijn," zoo wordt daarin gezegd, «wenschen in alle opzichten succes bij uwe onderneming. En als wij in het een of ander opzicht kunnen helpen, dan zullen wij dat gaarne doenwant naar onze mecning is het maken van menschen tot nuttige burgers de hoogste plicht van alien, die het goed met het land meenen." Het parlementslid Labouchère raadt den gene raal, in overleg te treden met oen comté, be staande uit kardinaal Manning, don aartsbisschop van Canterbury, het hoofd der Wesleyaansche kerk, den opper-rabbijn en andere berkhoofden, beraadslaging over een plan tot het afbreken van de zeventig langzamerhand overbodig geworden kerken in de City. Na verkoop van den jjrond zou er, onder aftrek van de noodige gelden voor pensioenen der dienstdoende geestelijken, den bouw van andere kerken elders voor zoover noodig enz., naar hij meent, nog wel genoeg overblijven om den generaal aan het millioen ponden sterling te holpen dat hij noodig heeft. De hertog van Fife, schoonzoon van don En- gelschen kroonprins zond den generaal ook een betuiging van sympathie en 100 pd. st. Men vreest, dat bij den jongstcn storm, die over Engeland woedde, nog meer schepen vergaan zijn dan gemeld werd. Nog eenige schepen wor den gemist en zijn, naar men vreest, 'met man en muis verongelukt. Daartoe behooren o. a. de schoener Ernest, Van Chester, Bridget Anma en Florence Emily, met gezamenlijke bemanning van een kleine 20 koppen. De gezant der Argentijnsche republiek heeft aan de Oostenrijksche regeering, uit naam zijner regeering, medegedeeld dat deze besloten had 2 expedition uit te zenden om den heer Johann Ortli, gewezen aartshertog van Oostenrijk, te zoeken, teneinde dus aan een algemeen verlangen te voldoen. Een dezer expeditiën zal het binnen land van Staten-eiland doorzoeken, de tweede zal Kaap Iloorn omzeilen, om te beproeven iets van het wrak der Sanle Margaretha te vinden. Te Helsingfors, in Finland, zijn sedert 10 October vier vrouwen, die een los leven ieidden, vermoord, on der omstandigheden, welke herinnerden aan de moor den van Jack the Ripper in Whitechapal. Een der vrou wen, Janinn Salo, was onder hare klasse vermaard. De verdenking viel zeer spoedig op een man, zekeren Charles Wiöel, die zich voor een Engelschman uitgaf. Widel werd gearresteerd. Hij blijkteen Fin van geboor te te zjjn en Matzo Chanoja te beeten. Hij heeft bekend Salo vermoord te hebben om hare juwcelen en erkent ook, dat hij nog 8 andere moorden beging, maar hij zegt niet waar. Hij ontkend echter de moordenaar te zijn van de drie andere te Helsingfors vermoorde vrouwen. Yolgensltaliaansche bladen zou Jack the Ripper in Italië ontdekt zijn en zou de Italiaansche politie, die aan de Engelsche regeering kennis gaf van hare ontdekking, slechts op instruetiën wachten om hem gevangen ta nemen. Het moet een nmn zijn, dia aan eene vrouw verteld heeft, dat hij te Londen een aantal mis daden gepleegd heeft met een wetenschappelijk doel. Misschien echter blijkt hij ook alweer niet de echte Jack te wezen. Er zijn al zooveel valsche Rippers gevat. Uit Barcelona kwam te Parijs een groote houten kist aan f met hot schip los Comcombros waarop in het Spaanscliwasgeschreven: «Voor zichtig behandelen breekbaar". Een der dek sels kon er afgeschroefd worden en aan alle zijden waren er in do kist een.groot aantal kleine gaatjes gemaakt. Toen 'de kist werd ge opend, kwamen een jonge Spaansche en een Havaneesch te voorschijnelk was gezeten op een bankje, dat van een leuning was voorzien en een plankje om met de voeten op te rusten; beiden hadden voor den noodigen mondvoorraad gezorgd. Flora Alonca en Evrès, zoo heeten de de reizigers, wilden in Spanje trouwen, maar de ouders verzetten zich tegen het huwelijk en ze besloten toen te vluchten. Ze hadden de reis gemaakt via Orleans, waar ze den nacht hadden doorgebracht. Het jonge paartje blijkt de reis aldus ge daan te hebben naar aanleiding van een wed denschap. De Parijsche koopman Lagrange had namelijk tijdens zijn verblijf to Barcelona met een daar wonend koopman om 5000 fr. gewed, dat hij het minnend paar, hetwelk hij te Parijs wilde voorthelpen, op die manier' ver zonden zou krijgen'. Lagrango kwam met zekeren heer Plassorot de zaait uitleggen aan de politie, maar deze vhtte de grap zëo op, dat zij1 hem en zijn metgezel in hechtenis nam wegens oplichting. Zoo zitten dezo heiden, evenals het levend bestelgood, achter slot en zullen door het gerecht gestraft worden als niet de spoorweg-directie de aange boden schadevergoeding aanneemt en haar aan klacht terugtrekt. Eerstdaags wordt te Florence een nieuw krankzinnigengesticht ingewijd, dat zijne weder gade niet heeft in Europa, wat grootschheid van inrichting betreft.- Het bestaat uit 14 gebouwen, alle electrisch verlicht en door stoom verwarmd, waarin ver schillende ufdeelingon voor dè onrustigen en zieken, mannen en vrouwen. Elk gebouw heeft een afzonderlijken tuin. Onderling zijn de gebouwen a'.le verbonden door fraaie terrassen en corridors. Do kosten hebben 1,800,000 lire bedragen. De vroedvrouw Skublinska, die te Warschau terechtstond onder beschuldiging van een groot aantal kindermoorden, is tot niet meer dan 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. liet kan niet wettig bewezen worden, dat z"t« schuldig was aan kinder moord met voorbedachten rade. Een Noorsch zeeman, die te Picton, Niemv- Schotland, gevangengezet was, heeft zijn cel in brand gestoken, ten gevolge waarvan de gevan genis en een paar andere gebouwen verbrandden, Dö brandstichter zelf kwam in de vlammen om het leven. Volgens de Gaulois zijn in Limogne (Puy de Dome) belangrijke petroleumbronnen ontdekt. In het Russische gouvernement Wratka heeft zich eene nieuwe godsdienstige secte gevormd, de Kugu-Sarta genaamd, welke slechts aan God maar niet aan Christus of den Heiligen Geest gelooft. Hare bijeenkomsten werden des zomers in do bosschen, des winters in afgelegen huizen gehouden, maar steeds des avonds en in het don- k§r. ,Tot de geioofs-voorschriften behoort dat de leden zich 12 jaren lang moeten onthouden van drinken en rooken, om welke reden zij als werk lieden zeer gezocht zijn. Do gouverneur van Wratka heeft voorgesteld geene strenge maat regelen tegen deze secte te nemen, maar haar alleen te beletten de orthodoxe geestelijken te mishandelen, waarvoor hare leden bijzonder veel voorliefde schijnen te hebben. Zoo moeten zij onlangs een beschonken Russischen monnik hebben opgesloten in eene duiventil, welke op een staak geplaatst was, en waarn zij hera vijf dagen en nachten lieten zitten, terwijl hem met een lange hooivork brood en eene kruik met water werden toegereikt. Birch all, de jonge man, die in Canada ter dood veroordeeld was wegens hot vermoorden van den jongen Engelschman Benwell, zal eertsdaags zijn doodvonnis ondergaan. Hot verzoek om gratie is verworpen, evenals dat om een nieuwe behandeling van de zaak, naar aanleiding van de brieven, waarin iemand, die zich »de Kolonel" noemt, verklaarde de moordenaar te zijn. ftlen beschouwt, na een onderzoek door deskundige, die brieven ais door BirchaU zeiven geschreven. Een reizend vertoouer te Birmingham, in Alabama, beloofde den kinderen dier plaats dat ieder die kwam kijken een geschenk zou ontvangen. Op deze wijze lokte hij duizend kinderen in de zaal, waarop hij opeens «brand I" riep, zoodat de kleinen in den grootsten angst naar buiten viuchtten. In het gedrang werden velen hunner gekneusd of braken armen en becnen. In de bedding der Fcathei'-rivier nabij San Fiancisco zijn, nadat zij was drooggelegd, vol gens de Times, rijke goudlagen gevonden. Er zou voor 10 a 15 millioen p, st. aan goud liggen. Men maakt te Bangkok groote toebereidselen voor de plechtige ontvangst van een onlangs gevangen witten olifant. De vangst van zulk een als heilig beschouwd dier wordt steeds een gelukkig voorteeken ga- acht. De mannen, die het vingen, en de opper bestuurder der provincie, waar het gevangen werd, zijn door den koning van Siam beloond met 30 zilveren catties (ongeveer f3750), welke som zeer gering ir, in vergelijking met de belooningen, welke vroeger bij zulke gelegenheden zijn uitgekeerd. In de stad Brussel en de voorsteden zijn ge durende de 7 maanden dat de nieuwe verorde ningen betreffende honden van kracht zijn, niet miiider dan 11,000 honden van overheidswege afgemaakt. Het gemiddelde getal telephonische gesprekken, dat tegenwoordig te Berlijn dagelijks wordt ge voerd, is 670.000! Men heeft er 14.000 aange sloten perceelen, dat is meer dan er begin Januari in geheel Frankrijk waren, nl. 12.800. Ddor den Berlijnschen fabrikant Heinersdorif (Berlin \V., Winterfeldstrasse 23) is, onder den, naam van «gliricin", een middel tot verdelgen van muizen en ratten in den handel gebracht, dat verreweg de voerkeur moet verdienen boven de bestaande middelen. Het grootste voordeel daarvan is, dat' het alleen doodalijk werkt bij de genoemde knaagdieren en voor alle andere dieren,, zooals honden, katten, vogels enz., volkomen on schadelijk genoemd mag worden. De groote ontwikkeling van het electrisch spoor wegwezen in de Yereenigde Staten van Noord- Amerika blijkt uit de vorming van de «Chicago Electric Transit Company" met een kapitaal van 30 milloen gulden. Doze maatschappij heeft het voornemen een uitgestrekten spoorweg te bouwen van Chicago-River over het noordelijk gedeeltederstad. Ook. over tiet zuidelijk gedeelte der stad zal zich de- onderneming uitbreiden.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2