i 8 8 8 N°. 7632. Timede Blad. Feuilleton. Het geheim van de „Maria" A". 1890. Maandag 17 November. f. Vier- e n - v© ©rtig'st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitcnlaiulsclie Beri clite u. Biimenlaiulsche Berichten. Lil UITGEVER: J. ODÉ. ABPNNEHENTSPnus, per kwartaal 1.85. franco per post, Hoor liet geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers0.!0. BITKEAII: MAK KT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. it- G., ld, n. e- ENGELAND. De Times zegt dat de Britsche regeering liarcn steun onttrokken lieeft aan Bennet's expeditie naar West-Afrika, omdat deze ge bleken is, niet geheel wetenschappelijk te zijn. De bekende reiziger Cameron trok zich mede terug en weigert mee te gaan. De Times begun de openbaarmaking der Yam- boeya-bescheiden met Assad Fan an's berucht geworden beüedigde verklaring, waarin deze Syrische tolk niet enkel Barttelot en Jameson, maar alle officieren te Yamboeya van allerlei wreedheden beschuldigt. Farran beschrijft vooral uitvoerig Jameson's kannibalen-ge schiedenis. De Times erkent, dat Farran's relaas omzichtig onderzocht moet worden, ook omdat hij later zijne verklaring introk maar toch weigert de Timesde laatstge noemde geheel waardeloos te noemen, aan gezien de intrekking plaats vond onder stel ten druk van het Emin-comité en ook omdat Farran's getuigenis bevestigd wordt 'door andere getuigenissen. Blijkbaar bedoelt de Times hiermede die van Stanley en Bonny. Tan laatstgenoemden publiceert de Time seen nieuwe interview. Bonnv zeide, dat de amb tenaren van den Congo-staat Jameson's kanni balen-geschiedenis kenden en naar Brussel opzonden. Dit verontrustte Barttelot en Jame son zeer. Beiden deden alles om het uitlekken ran liet schandaal te verhinderen. Volgens Bonny moeten Barttelot's waanzin en Jame son's doodelijke ziekte aan de daardoor ver wekte gemoedsspanning geweten worden. De nieuwe lord-mayor van Londen heeft aangenomen het verzoek van een deputatie, vertegenwoordigende tal van bekendheden, om een meeting bijeen te roepen en te presi- deerenwaarin geprotesteerd zal worden tegen de vervolging der joden in Rusland. Be opperrabbijn zond aan al de joodsche gemeenten in Groot-Brittannië een gebed voor de vervolgde Russische broeders, dat op drie Eene gondgraversgcscliicdonis uit California. 12. Nooit voelde Bill Steven zoo smartelijk het ver lies zijner eer, den vloek der hem opgodrongen schuld, a!s thans. Orolly en Fimey zaten, zuonls duidelijk te zien was, aan oeno tafel on spraken driftig tegen elkaar. rihj is liet toch niet," ^eide Bill in zich zeiven, «want waar is dan het iitteeken, dat ik destijds zoo duidelijk heb gezion? Hoe ergdenkend kan oen toch zijn!" Hij glimlachte verheugd over deze nieuwe opmerking. Het ware ook al te ver schrikkelijk geweest haar vader! Op dit oogenblik waggelden drie mannen, tamelijk aangeschoten, arm in arm de deur uit. «Waar ga je heen, kerel?" riep een hunner achtereenvolgende sabbatdagen zal worden gebeden. De onderteekenaars van het verzoek zijn allen protestanten en katholieken, o. a. de R.-k. bisschoppen en de hoofden der Engel- sche kerk verder Tennyson, James Paget, Fred LeightonAlfred WallaceCharles Russell, Henry James, Spurgeon, hertog van Argyil, hertog van Westminster, graaf Spencer, markies Ripon, baronesse Burdett Coutts, sir John Lubbock, prof. Iluxley, Mackenzie en tal van Parlements-leden. De hertog van Westminster en kardinaal Manning zullen op do vergadering, die door den lord-mayor, Savory, op 24 Nov. is be paald, moties voorstellen. Volgens inlichtingen uit officieuze bron is de modus vivenji tusschen Engeland en Por tugal gisteren bekrachtigd. F It A N K B IJ JE. De kardinaal Lavigerie, op zijn aartsbis schoppelijke zetel te Algiers teruggekeerd, heeft den staf van het Fransche eskader der Middellandsche Zee een ontbijt aangeboden, en bij die gelegenheid een toost uitgebracht, die een diepen indruk heeft achtergelaten, llij zeide namelijk dat de eendracht in Frank rijk eene noodzakelijkheid is en dat het de eerste plicht, een vaderlandlievende plicht der Kerk is, zich te vereenigen met den tegenwoordigen staatsvorm, daar deze, blijkens de herhaalde uitdrukking der natiede wil des volks is, en van de eensgezindheid der natie het welzijn des lands afhangt. Hij herinnerde er verder aan, dat Leo XIII onlangs verklaard heelt, dat de staats vorm op zich zelf in geen enkel opzicht in strijd is met de beginselen, die de christe lijke en beschaafde volken kunnen doen leven. Hierna uitte de prelaat de hoop, dat de Fransche geestelijkheid dezelfde leer zal ver kondigen, en hij hield zich overtuigd, dat geen enkele gezaghebbende stem zich daar tegen zal verklaren. Toen de gasten afscheid gingen nemen van den kardinaal, liet hij de Marseillaise spelen. BUlïSCIIUSB. Naar uit goede bron wordt gemeld, beeft de Pruisische minister van landbouw Yon Lucius zijn ontslag ingediend. Het college voor landhuishoudkunde heeft met nagenoeg eenparige stemmen een voor stel aangenomen van den heer Hammerstein, strekkende tot bestrijding van eene verlaging der invoerrechten op granen en vee, en van de opheffing der grensafsluitiug. De voor steller deed in zijne toelichting uitkomen dat de minister Von Lucius zijn ontslag genomen heeft omdat hij ten aanzien van de verlaging der invoerrechten en de opheffing der maat regelen tot afsluiting van de grenzen het niet eens is met de staatsregeering. Op de voor 1891—92 ontworpen bcgroo- ting der rijks-uitgaventen bedrage van 324,207,935 mark, is ten laste van elk der afzonderlijke staten het volgende cijfer ge brachtPruisen 189,5i>9.000 mark, Beieren 42,126.025, Saksen 21,295,439, Wurternberg 15,688,155, Baden 1,913,534El/as-Lotha- ringen 11,653,829 en Sehaumburg-Lippe 249,049 mark. LUXEMBURG. Uit de begrooting van het groot-hertogdom voor 1891 lijkt, dat men het nieuwe jaar Ingaat met een overschot van bijna 2Vs millioen francs. Werd voor 1890 op ee11 tekort gerekend van 264.000 fres., metterdaad blijken de inkomsten de uitgaven met 430.200 frs. te overtreffen. Yoor 1889 had men, in plaats van het geraamde tekort van 741.234 frs., een overschot van 441.394 frs. O O S T E N It IJ K. De Rijksraad is tegen 4 December bijeen geroepen. ITALIË. Dinsdag 11 Nov. 11. is de kroonprins van Italië (prins van Napels) 21 jaar en gevol- gelijk meerderjarig geworden. Hij wordt nu ook aanstonds lid van den Senaat. Op een feestmaal te Milaan heeft de radi cale afgevaardigde Cavallotti in welsprekende bewoordingen het financieel beleid van Crispi veroordeeld. Italië, dat meest belaste land ter wereld, is in drie jaar een milliard armer geworden en dat is de schuld van zijne toe treding tot het drievoudig verbond. De toespraak eindigde met eene aanbeve ling lot nadere aausluiting hij Frankrijk. De paus heeft een condordaat gesloten met Uruguay. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS DER STATEN-GENERAAL. Zittiny van 14 November. Benoeming van eene Kcgentes. In het algemeen verslag der commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaalin wier handen is gesteld liet wetsontwerp tot voorziening in liet regentschap zoolang het in het eerste lid van art. 38 der grondwet omschreven geval niet zal hebben opgehouden te bestaan, wordt het volgende gezegd: Met diepe smart nam men kennis van de mededeeling der regeering, volgens welke de toestand van Zijne Majesteit onzen geëerbie- digden Koning zoo ernstig is, dat de onmo gelijkheid om zelf de regeering waar te nemen voor den Iloogen Lijder blijft voortduren. Onder deze droevige omstandigheden achtte men met 's lands regeering het oogenblik gekomen omhoe zwaar liet vallen moge uitvoering te geven aan de artikelen37 en38 der grondwet. Terwijl dan ook met instemming werd op gemerkt datblijkens de indiening dezer wetsvoordrachtreeds mlnaar het oordeel der regeering de waarneming van het ko ninklijk gezag door het hoogste college van slaat volgens de bedoeling der grondwet van zoo kort mogelijken duur moet zijn, kon men zich met den inhoud van het ontwerp alge meen en volkomen vereenigen. Door ook in liet geval, thans aanwezig, het regentschap op te dragen aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, wordt in over eenstemming gehandeld met het belang van het Vaderland en met den wenscli van een getrouw volk. Men vertrouwde, dat Hare Majesteit bereid zal zijn het regentschap te aanvaarden en dat Zij, die aller harten wint door de wijze waar op zij, niet het minst in deze moeilijke dagen, hare roeping vervult, tot de nieuwe taak hom toe, want Steven had hen te laat opgemerkt om zicli nog te kunnen verbergen. ïNaar Norcross," antwoordde hij, alleen om liet lastige gezelschap kwijt te wezen. nMooi zoo, daar moeten wij ook heen," stamelde de vrager met zware tong, cwij zullen je gozelschap houden, Ben je niet de heer, die zoo pas bij dien ouden vos Orelly en dien gemeenen Fimey heeft gezeten Wat hebben ze je dan wel wijsgemaakt, die schurken hclsche schurken, echte bloedegels zijn het. Kijk eens aan", en hij keerde zijne leege broekzakken om, sBij mijn kameraad .ziet het er net zoo uit. Als 't eenmaal tot een afrekening komt, dan hoop ik er ook bij te zijn. Er zit wat in de lucht! Vandaag heeft het gespannen, maar 't is een kordate kerel, die Orelly, dat moet men hem nageven. Mood heeft hij voor tien." Aldus sprekende, nam hij Bill onder den arm, die wel goed-of kwaadschiks mee moest, en volgde zijne beide kameraden, die Engel- sche en Spnnnsche straatliederen uitgalmden. «Neem je voor beiden in acht, voor dien Orelly en dien Fmrey," begon na een poosje zijn ge leider opnieuw, «geraeene kerels, zij moeten te New-York de galg on tloopen en aan elkaar geke tend zijn door een gemeenschappelijke misdaad." Onwillekeurig kneep Bill den beschonken man in den arm en zei op heftigan toon shoe weot je dat?" «Hoe? Och dit praatje gaat hier rond in de mijnen, 't Kan trouwens ook wel leugen wezen, men vertrouwt toch niemand hiermaar zeg zelf, ziet men het dien beiden niet terstond aan Hoe of die oude vent toch aan dat meisje komt aan juffer Alice?" «Hoor eens," hernam Bill, wien de verdenking van den Californiiir opnieuw onrustig maakte, «ik zou iets dergelijks niet van Orelly zeggen, als ik het niet zeker wist «Hoe kan men dit zeker weten? llij bekent het tocli niet," bulderde de man op deze terecht wijzing. »Of wilt gij het hem vragenIk zou het je niet raden. Hier neemt men het zoo nauw niet en dan, je bemerkt het, de drank maakt mij spraakzaam. Ik moest wel drinken, anders had ik mij doodgeergerd over het sekoono geld, dat ik verloren heb. Ja, de whiskey 1 Kijk, nu is alles mij even onverschillig, en dan smalen ze nog op de whiskey, die ezels 1" Hij lachte stilletjes in zich zelf. Eindelijk doken, tegen de begroeide heuvels geplaatst, welke zwart tegon den donkeren hemel afstaken, enkele hutten op. 't Was Norcross. In een der grootste brandde nog licht. Door Bill's metgezellen werd het met een hoera begroot, want het schijnsel kwam uit den osalon" van Senncr Carero Bojorquez, die weergalmde van uitbundig gelach en van den klank eener guitaar. Bill wilde terstond naar zijn kamer gaan hij woonde in hetzelfde huis, - doch do Caiifor- niér, Martellos noemde hij zich, en de overigen lieten dit niet toe, In den salon ging het druk toe. Mijnwerkers zaten of beter lagen in alle mogelijke houdingen rondom eene tafel, met sigareneindjes, asch en •wijnpiassen bevuild. Een hunner, een jongeman meteen door overmatig drankgebruik hooggekleurd gezicht, lag met de beem-n op de tafel en tokkelde op een ontstemde guitaar, terwijl aller aandacht 1

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5