e r w ij s. Rechtzaken. Ond Armenzorg. die Haar wacht, kracht zal vinden in de een- - stemmigheid, waarmede regeering en volks vertegenwoordiging Haar het regentschap op dragen. Zonder beraadslaging wordt het voorstel bij stemming aangenomen met ulgemeene (121) stemmen. De voorzitter zegt Hiervan zal op de gebruikelijke wijze mede- deeling worden gedaan. Niets meer auu de orde zijnde, wordt de vcr- eenigde vergadering gesloten. Personeels belasting. De minister van finan ciën heeft geantwoord op het Kamerverslag omtrent de wijziging der wet op de persoueele belasting ten behoeve van landbouwpaarden. Deze partiede herziening zal eene algeheele herziening niet vertragen, maar kan zoo lang niet wachten. Vei der te gaan met wijzigingen zou zijn op de algemeene herziening vooruit- loopen. De minister bestrijdt de door leden gewensehte wijzigingen, maar brengt alleen deze wijziging in het ontwerp, dat de minister wordt bevoegd verklaard voor jonge paarden de belasting niet te verhoogen, als zo afgericht ■worden voor afrijwagens met hoogen bok. Er zal dan behoorlijk toezicht worden uitge oefend op het gebruik van die voertuigen. Mandei in vrouwen en meisjes. De ministers van buitenlandsche zaken en van justitie hebben hunne memorie van antwoord inge zonden betreflende het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 15 Nov. 1889 te 's-Gravenhage uitgewisselde verklaring met het Duitsche rijk nopens de van weerszijden te nemen maatregelen tegen den zooge- n.'umnlen handel in vrouwen en meisjes. Zij hebben met genoegen ontwaard, dat de indie ning van het ontwerp met ingenoroeuheid is ontvangen. De opmerkingen, door den Raad van State op de wetsvoordracht gemaakt, hebben aanleiding gegeven tot eene vrij uitvoerige gedachtenwisseling, die ten slotte beeft geleid tot eenige wijziging in bet ontwerp van verklaring, ten gevolge waarvan de indie ning van hot wetsontwerp bij de Staten- Geueraal van zelve eenigszins is vertraagd. De regeering deelt de meening van ben die, waar zulks binnen de wettelijke grenzen mogelijk is, den staat geroepen achten ook de zoogenaamde clandestine prostitutie te bestrijden; zij meent dan ook dat vreemde prostituees moeten geweerd worden, voor zoover de wet zulks toelaat. De wet van 13 Augustus 1849 biedt daartoe echter geen voldoende middelende clan destine prostitutie althans kan men er niet door treilen, Aan de politie bij de wet moer macht toe te kennen dan bij deze verklaring wordt beoogd en haar bevoegdheid te geven, zonder correspondentie met ouders of voogden, de vreemde miuderjarige prostituees naar haar domicilie terug te zenden, zou te ver voeren en deze vrouwen allicht van Seylla in Charibdis doen vervallen. Blijkt dat de gezaghebbenden zich niets aan de minderjarige meisjes gelegen laten liggen, Jan moet de terugzending toch geschieden. In zoover vei eenigen de ministers zich met de strekking der eerste paragraaf van de motie, voorgesteld op liet anti-prosti- tutie-congres te Amsterdam. Omlili'én-veldcn. Ten aanzien van de exploitatie van het Ombiliën-kolenvëld is de minister van koloniën, naar hij in de mem. v. toel. op de Indische begrooting verklaart, van oordeel, dat die met de exploitatie van den spoorweg in een hand moet zijn en dat aan staats-exploitatie, althans in den eersten tijd, de voorkeur moet worden gegeven. Hij heeft dan ook reeds den gouverneur- generaal uitgenoodigd, onverwijld een plan voor de kolenontginning van staatswege te doen opmaken, eu hij hoopt weldra in de gelegenheid te zijn de zaak aan het oordeel der Slaten-Generaul te onderwerpen bij oen voorstel tot verhooging der Indische begroo ting. Vermits bij die gelegenheid het voor en tegen van staats-exploitatie uitvoerig zal moeten worden behandeld, meent de minister zich thans van beschouwingen dienaangaande te mogen onthouden. In Indië is inderdaad weder het denkbeeld ter sprake gekomen om eene spoorwegver binding te maken tusschen het Ombiliën- kolenveld en de oostkust van Sumatra. De uitvoering van dat denkbeeld zou in ieder geval slechts eene zaak van de toe komst kunnen zfjn. Zoo mogelijk zal echter getracht worden gegevens te verkrijgen om de uitvoerbaarheid te beoordeelen. Dat de capaciteit van den spoorweg naai de westkust onvoldoende zou zijn, behoeft niet te worden gevreesd, daar volgens het avant-projet, behoorende bij het wetsont werp, waarbij de eerste gelden voor dien spoorweg werden aangevraagddaarmede 2U0,000 ton kolen per jaar kunnen worden afgevoerd. SCHIEDAM, 15 November 1890. De commissie, uit de Provinciale Staten van Zuid-llolland, benoemd om verslag uit te brengen omtrent het verzoek van den aannemer De Man, om eene tegemoetkoming boven de aannemingssomstelt voor, dien aannemer f 1000 toe te kennen, als tege moetkoming in de schade, geleder door den buitengewoou natten zomer, als aannemer van een provinciaal werk. Gedep. Staten echter meenen, met het oog op de moeilijkhedendie zich bij latere aanbestedingen zouden kunnen voordoen, niet anders dan afwijzend te kunnen advisee- ren en blijven bij dat gevoelen, ofschoon zij zich bij de beslissing der vergadering zullen neerleggen. De Staten-commissie, benoemd tot onder zoek van de subsidie-aanvrage ten behoeve der ambachtsschool te Gonnehemheeft gunstig geadviseerd over liet voorstel om 1200 'sjaars subsidie toe te staan. Volgens een in de Staatscourant van giste ren opgenomen besluit, mogen in hetSt.-Joris- gasthuis te Delft niet meer dan 186 krank zinnigen verpleegd worden94 mannen en 92 vrouwen. Het aautal verpleegden wordt vóór 1 Januari 1892 tot die of lagere cijfers teruggebracht. Donderdagmiddag heeft te Brussel de com missie voor de tarieven der invoerrechten, in het Congo-gebied te hellen, weder eene vergadering gehoudenwaarinnaar de Indépmidance meldtgebleken is dat de G'ongo-staat, Portugal, Duitschland en Italië instemmen met het voorstel, in de vorige vergadering gedaan, dat het Congo-gebied voor de douane in twee zones verdeeld zou wordende westelijke, bestaande uit Frankrijk, Portugal en den Uongo-staat, en de oostelijke, bestaande uit Engeland, Duitschland en Italië. Door Frankrijk evenwel is daartegenover een ander voorstel gedaan, namelijk datnin hel belang van de autonomie en de souve- reiniteit der betrokken staten, elk de vrijheid zal hebben, zijn eigen tarief te regelen, altijd binnen de algemeene grenzen, door de com missie te stellen". Hieromtrent zullen nu de gedelegeerden opnieuw instructies van hunne regeeringen moeten vragen, ten gevolge waarvan de com missie zich tot Dinsdag 18 November ver daagd heeft. Heeft Engeland in het begin de houding van Nederland in zake de Congo-quaestie afgekeurd, thans verheden zich meer mi meer stemmen, die het recht aan onze zijde achten. Investors' Guardian, die tot deze wijziging in de openbare meening veel heeft bijge dragen, geeft eene beschouwing van den toestand en eindigt aldus: Vertrouwende op de liberale beginselen van het tractaat van Berlijn, hebben belangrijke handelshuizen zich in den Congo neergezetkantoren en maga zijnen zijn met veel kosten opgebouwd, veel kapitaal is daarin gestoken en nu, juist vijf jaren nadat het tractaat is opgemaakt, worden de vruchten, die het kan opwerpen, teniet gedaan en bezwaard door een serie van be lastingmaatregelen, die in eenige weken in werking zullen treden. Als op deze wijze de belastingen worden bestuurd, waarover de regeering van Congo- staat controle uitoefent, dan zouden wij aan onze regeering willen vragen om eens ernstig te overwegen of het vvenschelijk is in hunne handen die macht te stellen, waarmede ze donr liet hellen van rechten op den invoel den lmndel zouden kunnen belemmeren. Want wat zal het geven van die macht voor den invoerder opleveren? Het is niet alleen de betaling van de belasting, maar het openen van al de pakken en het nazien van de goe deren door een soort van onwetende en vermoedelijk aanmatigende en hebzuchtige ambtenaren. De frauduleuze invoer zal worden aangewakkerd door gemakkelijke omkoop baarheid, en eerlijke kooplieden zullen van de markt worden gedrongen door smokkelaars met vnlsche facturen. Wij zijn verheugd dat wij in staat gesteld waren de alarmklok te luiden op een tijdstip, toen zulk een signaal bleek opgang te maken, en wij zijn overtuigd dat het vroegere gemakkelijk zich nederleggen der mogendheden bij deze onzinnige en on rechtvaardige aanvragen niet zal plaats hebben op de eerstkomende meeting. Holland mag gelukgewenscht worden met het standpunt, dat het heeft ingenomen, en we vertrouwen dat dit land iedere daad van ons gouverne ment zal kwalijk nemen, die ook maar in het geringste opzicht zal strekken tot het verminderen van onzen uitvoerhandel naar den Congo. Engeland staat altijd klaar om zijn deel te offeren in de uitgaven, die eenige maatregel tot afschaffing der slaver"*]met zich kan brengen, maar Engeland is niet zoo dwaas om toe te laten dat zijn handel wordt vernietigd door het aannemen van zulk een voorstel, want dat zal het gevolg zijn, ook al geschiedt het onder de meest welwillende bedoelingen. Vrijhandel heeft veel voor, en een van de grootste voordeelen er van in het süonkere Afrika" zal altijd zijn, dat het een snellere opheffing der slavernij ten gevolge zal hebben dan eenig ander middel. Naar' aanleiding van den brief' van pater Augouard aan de directie der xNieuwe Afri- kaansche Ilandelsvereeniging" betreflende de invoerrechten in den Congo-staat zegt het Journal des Bêbats.- Ziedaar dus een gezag hebbend en belangloos getuigenis, dat ons ten aanzien van de stellingdie wij steeds verdedigd hebben, in het gelijk stelt. Indien er een hartstochtelijk tegenstander is van de slavernij, clan is het zeker wel de zendeling, die naar Afrika terugkeert om het evangelie te verkondigen onder de heidensche kannibalen in Oubanghi, waar de slavernij dikwijls tot bee eten van menschen leidt. Er is geen beter middel de ervaring heeft het dikwyls bewezen om den slaven handel in Afrika tegen te gaan, dan het ontwikkelen van den handel in goederen. Overal waar ivoor en caoutchouc den inboor lingen gelegenheid hebben gegeven tot een voordeeligen ruilhandel, heelt men den slaven handel aanmerkelijk zien afnemen. Wie denkt er voor het overige nog ernsti"- aan, de zaak der anti-slavernij vastteknoo° pen aan die der belangen van don Congo- staat? Uit alles blijkt dat beiden niets hoe- genaamd met elkaar te maken hebben. Het zou wel bijzonder vreemd zijn, indien de te Brussel vereenigdu diplomaten dit eindelijk niet inzagen. De in het buitengwoon Politieblad gesig naleerde C. J. L,, bakkersknecht, die op den dag dat bij voor de arrond.-reehtbank te 's-Gravenlmge had terechtgestaan, beklaagd van oplichting en diefstal, uit hot reclits- gebouw aan den Korten Vijverberg ontsnapte, is, naar men mededeelt, in het buitenland aangehouden. Twee inspecteurs van politie vertrokken gistermiddag naar de plaats der aanhouding, om zich te overtuigen dat de gearresteerde de door den justitie gezochte persoon is. Ook een andere bekende van de justitie, mede door de Haagsche rechtbank veroordeeld en sedert voortvluchtig, moet in het buitenland zijn aangehouden. Woensdagnamiddag had alhier do feestelijke opening en Ingebruikneming plants van het niauwgostichte schoolgebouw van de vereeniging voor gereformeerd onderwijs. Vele genoodigden, waarondor leden der com missie van toezicht op het lager onderwijs, van den kerkeraad der christelijk gereformeerde als mede van die der doleerende gemeente, de ouders der kinderen, enz. woonden de plechtigheid bij. Op de voordracht voor onderwijzer aan de tweede tussciienschool L. aan de Van-Speykstraat te Rotterdam (hooldde heer J. Adams) zijn geplaatst de heeren A. Eijsberg te Schiedam, E. Steinman, te Dordrecht, en J. W. Keemink, te Vlaai'dingen. Te Alkmaar is Dinsdag het gesticht voor R.-k, oude mannen en vrouwen door den deken, den heer J. 11. Ruscheblatt, plechtig ingevyijd. Het plan voor deze stichting werd ontworpen in 1877, ter gelegenheid van het 30-jarig pausschap van Pius IX, door nu wijlen den heer J. F. Hintzen. "Waarschijnlijk zal men zich de geruchtmakende zaak herinneren van eene vrouw uit Delft, die op den 18den Juli van dit jaar trachtte haar echtgenoot te vergiftigen, door hem op zijn werk 3 boterhammen te brengen, besmeerd met eene zelfstandigheid oia en bet telkens uitbarstende schaterlachen een jongen neger gold, die, met bonte vodden uitge dost, op de toonbank stond en alle mogelijke en onmogelijke gowrichtsverdraaiingen en gezichts vertrekkingen door een eentonigemnegerdeun be geleidde. nllallo, Martellos!" schreeuwden de aanwezigen Bill's geleider toe, die blijkbaar onder hen gezien was. oWaiir zit je toch den ganschen avond?" Een dozijn volle glazen werden hein toegestoken. De neger op de toonbank maakte nog doller spron gen, verdraaide de oogen, zoodat men niets dan wit zag, en knarste met do tanden. De waard, een klein bejaard man met echt Spaansche, niet onaangename gelaatstrekken, schoof met veel zwier eenige stoelen bij. aMoet die kerel daarginder ons ten slotte eene vergoeding voor de meisjes zijn, welke een hoog wijze regeering, de duivel Dale ze, ons uit het land heefi verdraven?" riep Martellos. vToen was het een andere tijdWat heeft men nu aan zijn goud! Nu, spring maar toe, zwarte schavuit; fcea zwartcogige Sennorita wordt ge er toch niet door. Willen we een spelletje doen?" vraagde hij, op kaartjes wijzende, die op de tafel lagen. »Hebt ge nog lust?" antwoordde de jonge man met de guitaar. sMaar 't is waar ook, ik kan niet," hernam Martellos. lachend en zijn leege zakken toonende. nOrelly, die verstaat zijn handwerk." Van deze gelegenheid maakte Bil! gebruik, om hem ongenioikt eenige goudstukken in de lmnd te stoppen. Dankbaar knipoogde Martellos hem toe. »Ha I" riep hij toen eensklaps uit, terwijl hij in zijne vestzakken voelde, »daar vind ik nog watIn orde, hoeren, nu kan het er op losgaan." Weldra nam liet spel de volle aandacht in beslag, zoowel van de boide spelers als van de toeschouwers, zoodat niemand het verdwijnen van Bill opmerkte. De woorden van den Culiforniér hadden zijne achterdocht opnieuw gewekt. Geheel uit da lucht gegrepen was het praatje niet, dat er van beiden liep. Hun geheele gedrag, hunne wederkeerige verhouding stemden hiermede overeen. Nu kwam hem weder Alice's zeggen in de gedachte; rvoor zes jaren, in een heeten zomert" Dat kwam uit geheel. Alleen het lilteeken ontbrak, doch dit had destijds ook versch en nu vergroeid kunnen zijn. Bovendien droeg hij het haar op in 't oog loopende wijze over het voorhoofd gekamd. Bill snelde naar zijne kamer, zette zich op het bed neder en hield zijn kloppend hoofd met beide handen vast. In gedachten ging hij nog eens weer op de vlucht door liet donkere vuile steegje in New- York, zoo donker en naar als het leven, dat hij van toen af geleid hadrillend van angst, ijlde hij met pijnlijke leden door de duisternis van Now-York, als een verdwaalde liofid kioop hij weer weg in een voclitigon, donkeren hoek; hij las opnieuw dat verschrikkelijke bevel van aan houding in alle bladen, dat zijn eei lijken tmam voor altijd brandmerkte; wederom vluchtte hij voort van hoeve tot hoeve, verder en altijd verder, do eindelooze wildernis van het Westen in. Daar govoeldo hij zich ten minste veilig voor vervolging, voor den strop. Hij werd jager, vallenzetter een soort rooldier; in dit ongeregeld loven ver gat hij zijn verloren eer, zijne moeder, alles, alles. Zoo kwam hij in Nevada, waar men eveneens reeds naar goud zocht. Goud delgt elke schuld, i maakt ook den moordenaar weer fatsoenlijk; hij zocht, hij zocht met nooit gevoelde begeerte, maar liet geluk was hem niet genegen. Daar klonk het geheele land door de roep ven Cali fornia's rijkdom. Ook hij dreef met den stroom mede, ook hij dorstle naar goud. Nu was hij gelukkig in het zoo geprezen land aangekomen; nieuwe hoop bezielde hemvoor ontdekking had hij onder dit mengelmoes van alle natiën, van allei lei soort van misdadigers niet te vree zen, en juist nu staat de mandie het op zijn leven toelegde, wedorom tegenover hem. Hij is hetDuizend stemmen in zijn binnenste roepen het luidt), hoezeer hij het zich ook ont veinzen wilhij kan hem vatten, hij kan weer Bill Steven worden en toch, hij waagt het niet hij kan het niet. Twee mei.-jesoogen zien hem smeekend aantweo oogenwelker eerste blik hem goud en eer en zich zelf deed vergeten. iVordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6