DENEMARKEN. Bij liet Folkething is weder een voorstel ingediend oin nabij Kopenhagen eene vrij haven aan te leggen. O O S T E N R IJ K. De minister-president Tanffe heeft aan eene deputatie van winkeliers, die zich bij hem beklaagden over de nadeelen, den zelfs moge- lijken ondergang hunner zaken, indien nan het consortium van kapitalisten, dat voor nemens is om te Ween en magazijnen op te richten in den stijl van de Louvre, de Bon Marché of de Printemps, als daartoe concessie verleend werd, gezegd, dat hij geen verlof tot het oprichten van zulke reusachtige bazaars zou geven, als door eene vennootschap daartoe de aanvraag gedaan zou worden, maar dat hij aan de zaak niets doen kon ais deze door een enkele firma opgericht zou worden. I f A L I E. Ter gelegenheid van een nieuw jubileum van Leo XIII zal ér te Rome in Februari 1893 een groot internationaal katholiek con gres gehouden worden. Nu reeds wil men weten, dat alle kardinalen, lal van aartsbis schoppen en bisschoppen en de leiders der katholieke partij in alle landen er deel aan zullen nemen. Crispi heelt gisteren te Turijn breedvoerig over de Afrikaanscbe aangelegenheden ge sproken. Ilij zcide dat Italië gecne nieuwe uitbreiding van gebied beoogt, enverklaavde het vertrouwen te koesteren dat Engeland eene minnelijke schikking zal bevorderen. Voorts toonde hij aau dat de aanvallen, tegen de inteinationale politiek aan het Kabinet gericht, niet bij machte zijn geweest het land in beroering te brengen. Souvereinen en ministers, zeide hij, hebben ons met min zame hoffelijkheid du oprechtheid hunner gevoelens als bomlgenooten betuigd, Crispi kondigde hervormingen aan tot liet herstel van het evenwicht in de begrooting, zonder het opleggen van nieuwe belastingen. Cok verklaarde bjj, dat het onmogelijk zal zijn een handelstractaat met Frankrijk te sluiten, indien deze mogendheid bij haar nieuw ont worpen tarief volhardt. AMERIKA. De presidenten van zes banken te New-York, die in betrekking staan tot het Clearing-house, hebben besloten voor 10 millioen dollars aan certificaten uit te geven, teneinde de banken, die hulp noodig hebben, te kunnen steunen. Volgens bericht uit New-York is het lijk van den Nederiandschen vice-consul te Char leston, Bornemann, iu de rivier gevonden. Binnenlandsclie Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 November, De Tweede Kamer kwam heden bijeen tot afdoening van het wetsontwerp tot bepaling van de som, bestemd tot goedmaking der kosten van het regentschap. De heer Smidt meende dat de grondwet gebiedend eischt dat tegelijkertijd een voorstel werd gedaan of toegezegd tot voorziening in het toezicht op 's Konings persoon en drong alsnog op eene regeling in dien zin aan. Daartegenover betoogde de heer Schimmel- penninck van der Oye, dat voor dit geval geen speciale voorziening noodig was, waar II. M. de Koning zoo liefdevol waakt over 's Konings persoon. Hierbij sloot zich minister Mackay aan, die tevens uiteenzette dat de grondwet ge lijktijdige voorziening in de voogdij volstrekt niet gebood. Het voorstel werd, nadat de heer Smidt zijne bezwaren had volgehouden en de per soonlijkheid in dezen buiten debat stelde, zonder stemming aangenomen, waarna de Kamer den sectie-arbeid ging voortzetten. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van '18 November. In deze zitting hebben Gedep. Staten ten aanzien van het vroeger gevraagde advies in zake het subsidie aan de krankzinnigen gestichten van Delft en Dordrecht mede gedeeld, nog geen advies te kunnen uitbren gen. Eerst kort geleden is de zekerheid ontstaan dat de regeering in de uitbreiding der bedoelde gestichten bewilligt. Thans be staat het voornemen om in het voorjaar van 1891 eene buitengewone vergadering van de Staten uit te lokken, teneinde tot eene eind beslissing te dier zake te geraken en de uitbreiding van de gestichten nog in '1891 mogelijk te maken. Zonder discussie wordt besloten overeen komstig het ongunstig praeadvies van Gedep. Staten, op het verzoek van de heeren Mestring en Kools, om de subsidie van f 200,000, ten behoeve eener stoomtram-onderneming van Dordrecht lot den tol onder KroosiwjJc, in ver binding met de ontworpen lijn Barendrecht Hellevoetsluis, op grond dat deze aanvraag in elk geval voorbarig is te achten. Bij de behandeling van het verzoek van dea aannemer De man, om eene tegemoet koming boven de aannemingssom, werd het voorstel van de commissie, om f 1000 schade vergoeding te verleenen, met 39 tegen 33 stemmen verworpen. Alzoo is afwijzend op het adres beschikt. De vergadering is daarop, in naam des Konings, gesloten. SCHIEDAM, 19 November 1890. Naar ons van het Loo gemeld wordt, blijft 's Konings toestand volstrekt onveran derd. Nu en dan toont Z. M, iels meer be langstelling in zijn omgeving, maar gewoon lijk is Ilij onbewust van hetgeen om Hem geschiedt. De krachten zijn steeds zoo voldoende dat deze toestand nog geruimen tijd aanhouden kan. Vad.) De Staatsccnirant bevat liet volgend pro gramma voor de eedsaflegging vaal Hare Majesteit de Koningin-Regentes in de ver- eenigde zitting der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, op Donderdag 20 November 1890. i Artikel I. Hare Majesteit de Koningin- Regentes zal ten Óen ure met den volgenden trein van het paleis afrijden en zich begeven naar het gebouw van de Tweede Kam'er der Staten-Generaal. j a. Een commando cavalerie tot opening van den trein; j b. Een hoffourier en twee rijknechts te paard; c. De kamerheer-ceremoniemeester, gezeten in 'een rijtuig, bespannen met twee paarden, gaande een lakei naast elk portier; i d. Acht kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, ieder met twee paarden bespannen, gaande éen lakei naast elk portier; De kamerheeren plaatsen zich volgens hunnen rang van benoeming. e. De groot-officieren van het koninklijk huis, gezeten iu twee rijtuigen, ieder met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. Een commando cavalerie; t cj. De opper-ceremorfiemeester, gezeten'ïn een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande éen lakei naast elk portier; h. De waarnemende grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin-Regentes en eene dame du palais van Hare Majesteit, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; i. Hare Majesteit de Koningin-Regentes, gezeten in een rijtuig, bespannen met zes paarden, gaande éen rijknecht naast elk paard, en drie lakeien naast elk portier; De luitenant-generaal, adjudant-generaal des Konings jonkheer Verspijck, endegene- raal-majoor baron Taets van AmeroDgen, waarnemende gouverneur der residentie, te paard, Eerstgenoemde rijdt rechts, de waarne mende gouverneur der residentie rijdt links van de koetswaarin Hare Majesteit de Koningin gezeten is. Hierop volgen de officieren van liet militaire huis van Zijne Majesteit den Koning, aange wezen voor den dienst bij Hare Majesteit de Koningin-Regentes, rijdende twee aan twee, de oudsten in rang vooruit. j. Een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 2. De trein zal rijdendoorliet Noord einde, door de Hoogstraat, door de Graven straat, over liet Buitenhof, naar liet Binnenhof. Art. 3. De trein gekomen zijnde aan het gebouw van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zal Hare Majesteit de Koningin- Regentes aldaar ontvangen worden door eene commissie uit de vergadering, die, voorafge gaan door den kamerheer-ceremoniemeester, de kamerheeren en de groot-officieren van het koninklijk huis, Hare Majesteit zal ge leiden naar de zaal der Staten-Generaal. De waarnemende grootmeesteres, de dame du palais, benevens de bij Hare Majesteit dienstdoende officieren van liet militaire huis volgen onmiddellijk. Art. 4. De waarnemende grootmeesteres en de dame du palais van Hare Majesteit de Koningin-Regentes plaatsen zich onmiddellijk achter en ter zijde van Hare Majesteit. De groot-officieren van 's Konings huis, en de waarnemende gouverneur der koninklijke residentie plaatsen zich achter den konink lijken zetel. De kamerheeren rechts en de bij Hare Majesteit dienstdoende officieren van het militaire huis links van den troon. Art. 5. De zitting geëindigd zijnde, gaat Hare Majesteit met denzelfden trein waar mede Hoogstdezelve gekomen is, en in de bij artikel 1 vermelde orde, naar het paleis terug, zullende de trein den navolgenden weg nemen Van het Binnenhof, over den Korten Vijver berg, over den Langen Vijverberg, over de Plaats, door het Noordeinde,; naar het paleis. Art. 6. Salvo's uit het geschut zullen liet afrijden van hare Majesteit de Koningin- Regentes van het paleis naar het gebouw van de Staten-Generaal en Hoogstderzelver terugkeer van daar naar het paleis aankondigen. De Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 20 dezer, 's middags te 12 uren. De vergadering van het dept. Schiedam der Ned. maatschappij van nijverheid zal niet den 20sten November maar den 4n Decem ber in Musis Sacrum" gehouden worden, wanneer de heer Van Geuns, oud-hoofd ingenieur van den waterstaat in Ned. Indië, een voordracht zal houden over den spoorweg ter Sumatra's westkust en de Ombiliën- kolenvelden. Dit kan hoogst interessant zijn, daarge noemde ingenieur ter Sumatra's westkust langen tijd in dienst is geweest en zelf de terreinen onderzocht en een spoorweg naar de koienvelden geprojecteerd heeft en op het punt stond de concessie tot ontginning te verkrijgen, toen een verandering van minis terie tusschen beide kwam. Behalve deze zaak zijn nog andere belang rijke zaken door het hoofdbestuur aan de orde gesteld, weshalve een talrijke opkomst van leden mag worden verwacht. De algemeene vergadering der »Ilollandsche Maatschappij van Landbouw", afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken, had gis teren te Rotterdam plaats. Nadat de notulen waren goedgekeurd bracht de voorzitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van den voorzitter der sllol- landsche Maatschappij van Landbouw" mr. D. Visser van Hazcrswoudewaarbij hij in herinnering bracht wat de overledene voor de maatschappij is geweest en wat deze hem verliest. Door den afgevaardigde ter algemeens vergadering der maatschappij werd omtrer liet daarin behandelde verslag uitgebracht De heer P. Loopuyt werd hei-kozen als bestuurslid, terwijl in de plaats van de het ren W. Smith, die niet meer in aanmerkin« wenschte te komen en E. van der Gij Barendrecht, die niet herkiesbaar was, ver. kozen werden de heeren M. van der Laai te Overschie en J. Schiitman te Rottordan (Oud-Delftshaven). Er werd besloten een adres te richten aan het hoofdbestuur met liet verzoek bij de regee- ring aan te dringen op eene zoodanige aan. vulling van de wet op besmettelijke vee ziekte, dat bij gevallen van mond- en klauw zeer de aangetaste koppels ten spoedigste oj kosten van het rijk zullen worden afgemaakt, evenals zulks mot zoo gunstig gevolg ten opzichte van de longziekte is geschied. Nadat nog besloten was pogingen aan te wenden tot opbeuring van de paardenmarkt te Rotterdam, en de voorzitter namens de afdeeling een woord van dame gesproken had tot den lieer W. Smith, die, na ruim elf jaren eene plaats in het bestuur bekleed te hebben, eerst als secretaris, later als penning meester, voor eene herkiezing niet meer in' aanmerking had wenschen te komen, werd de vergadering gesloten. Heden voormiddag omstreeks 12 uur is brand ontstaan op den zolder van het boven huis bewoond door den heer A. Eubberman aan de Broersvest. Een luik, dat zich ia den schoorsteen bevindt is in brand geraakt of naar binnen gevallen, waardoor liet vuui zich beeft medegedeeld aan den achterkant van een kast, die voor den schoorsteen stond, waardoor die kast en eenige zich daarin bevindende kleeren gedeeltelijk zijn verbrand.' De brand is door den broodbakker Wijsbroek met behulp van andere personen door middel, van emmers water gebluscht. Volgens een uit Indië ontvangen telegra- phisch bericht, is de le luitenant der artillerie C. J. Beukers te Soerabaja overleden. Van het intern, advertentie-bureau van, Haasenstein ScVogler A. G,, le Amsterdam, ontvingen wij een catalogus en volledig] tarief van alle bestaande dag-, week- en advertentiebladen in Nederland en zijne koloniën, waarin door bemiddeling van ge noemd bureau advertenties kunnen worden geplaatst. Deze catalogus, niet in den handel, is vrij nauwkeurig bewerkt en zeer fraai uit-; gevoerd. Naar men zegt, is de belangstelling om de eedsaflegging der Koningin als Regentes bij te wonen zoo groot, dat reeds meer dan 900 aanvragen tot den griffier gericht zijn om hij die gelegenheid een toegangskaart tot de zaal der Tweede Kamer te ontvangen. Er zijn echter niet meer dan 300 plaatsen. Daar, elk lid van de Eerste en Tweede Kamer recht heeft op een damesplaats, blijven ervoortfe diplomatie en andere bevoorrechten dan maar 150 plaatsen over. Volgens de Zutph. Ct, komt voor ilè plaats in de Eerste Kamer open door het overlijden van mr. baron Van Zuylen van. Njjevelt bij de Staten van Gelderland zeer in aanmerking mr. W. baron Van Goltstemg oud-minister van koloniën. Naar aanleiding van de uitspraak vaii Koch, dat het voor het succes van zijne be handelingsmethode der tuberculose noodzake lijk is, de tuberculose zoo spoedig mogelijk te herkennen, zal naar de N. Ci verneemt dr. Ch. H. AU Cohen, privaat docent in de bacteriologie aan de universiteit te Groningen, voor geneeskundigen de

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2