Vrijdag 21 November. N°. 7635 ;A°- 1890. i er - en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiidsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. F R A N K K IJ K. De geregelde gang der behandeling van de staatsbegrooting werd in de zitting dei- Kamer van afgevaardigden op Dinsdag voor eene wijle onderbroken door eene interpel latie van den heer Laur. De president dei- Kamer deelde nl. in' den aanvang mede, dat \an genoemd lid was ingekomen een verzoek om den minister van financiën te mogen interpelleeren over de maatregelen die hij denk* te nemen om den uitvoer van goud te beletten met het oog op de moeilijkheden, waarin de Engelsche en Italiaansche geld markten verkeeren. De minister van finan ciën verzocht evenwel de Kamer om de beraadslaging over het budget niet af te breken- De heer Laur daarentegen volhardde bij eene dadelijke behandeling zijner inter pellatie, daar de buiteniandsche geldmarkten voor een krach stonden en Frankrijk in opschudding was gebracht, ten gevolge van bet Voorschot, hetwelk de bank van Frankrijk aan die van Engeland had gegeven. Dé ptesident der Kamer verzocht den spreker om niet in de bijzonderheden zijner inter pellatie te treden, maar zich te bepalen tot bet uiteenzetten der beweegredenen waarom hij de dadelijke behandeling wenscht, waarop de lieer Laur antwoordde, dat het hem be- ,kend was dat de president hem het woord vilde ontnemen, maar hij zou zich daaraan niet storen, daar niemand htm van zijn plicht kon afhouden, terwijl hij zyne verwondering te kennen gat, dat de minister van financiën nooit antwoordde op de tegen hem inge brachte beschuldigingen. Nadat de minister Rouvier hierop geantwoord had dat er be schuldigingen zijn die men veracht, had de beer Laur terstond eene aantijging gereed, nl. dat de minister a la hausse gespeculeerd had in de rente. Voor de tweede maal werd nu de spreker tot de orde geroepen, met verzoek om de tribune te verlaten. Laur weigerde daaraan gehoor te geven, waarop de Kamer, door den president ge raadpleegd, aan den spreker over bedoeld onderwerp het woord ontnam gedurende de zitting. De minister deelde daarop mede, dat hij den interpellant aangeboden had om aan het einde der zitting op zijne vraag te antwoor den, doch daar Laur dit van de hand wees, besloot de regeering heden niet op de inter pellatie, te antwoorden. Deze werd nu tot over eene maand verdaagd. De begrooting van het hoofdstuk openbare werken werd daarna in behandeling genomen dn goedgekeuid. Volgens het Journal des Délats, zou de uitspraak van den Engelschen rechter in take den Zwitserschen beeldhouwer Castioni, •de Oostennjksche, Duitsche en Italiaarlsche regeeringen genoopt hebben tot het wijzigen der uitleveringstraetatea met de andere mogendheden in dien zin, dat de bepaling der politieke misdaden niet zoo vuim werd genomen als nu Engeland in genoemde aan gelegenheid heeft gedaan. De gemeenteraden van Lyon en Nizza hebben ieder 1000 frs. voor het Garibaldi- monument te Dijon toegestaan. Het te Londen verschijnende anarachistische blad VInternational, dat in Frankrijk is in gevoerd onder omslagen, waarop een andere titel vermeld stond, is door de regeering verboden, omdat het in zijn laatste nommer een artikel gaf, waarin de anarchisten aan gezet worden om de groote opera gedurende een gala-voorstelling in de lucht te doen vliegen, met aanwijzing tevens, hoe ontplof bare stoffen te vervaardigen. E N E L A N 1). De rechtbank te Clonmel heeft Dillon en O'Brien bij verstek en nog tien andere be klaagden elk tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De «National Telephone Company" mankt de openstelling bekend van hare lijnen tus- schen LondenManchesterLiverpool en Birmingham. Luidens een telegram uit Lissabon heefl de koning van Portugal decreten geteekend, bij welke de Zambezi en de Sliire voor het internationale verkeer worden opengesteld en het verkeer te land vergemakkelijkt wordt. Aan de decreten liggen ten gvondslag gelijk luidende bepalingen van de Anglo-Fransche overeehkomst betreflende de Niger-scheep- vaart. Een douane-kantoor wordt te Beira geopendwaar de spoorweg aanvangt voor welken de «Mozambique Compagnie" de con cessie heeft verkregen. De koninklijke Portugeesch-Dostafrikaan- sche miiildienst wordt eerlang gestaakt. De maatschappij verlangt een grooter subsidie, tot het geven waarvan de regeering verklaard heeft, wegens den stand der geldmiddelen, niet in staat te zijn. Reuter seint uit Londen- liet waarborgfonds ter liquidatie der zaken van Baring is tot bijna 14 millioen pd. st. ge klommen. De voorwaarden van dit waarborg fonds zijn nog niet geformuleerd, maar men gelooft dat ze zich zullen uitstrekken tot alle verbintenissen, die het huis Baring tot Zater dag jl. had aangegaan. Men verzekert dat de pogingen tot verbetering van den toestand in Zuid-Amerika zich alleen tot dien in Argen tinië zullen bepalen, en niet tot Uruguay. De nlgemeene toestand is plotseling ver beterd op het bericht, dat in eene groote vergadering van banken, in het namiddaguur gehouden aan de Engelsche bank, besloten is dat de banken geen gelden aan de «Stock Exchange" zouden oiittrekken voor report, iets waarvoor men »éer beducht was met bet oog op de aanstaande resconlre. Zoodra dit besluit bekend was geworden, verbeterde de koers der fondsen. De Engelsche bank heeft 1,010,000 pd. st. ontvangen. Generaal Booth, van liet «Heilsleger", heeft van lord Aberdeen een schrijven ontvangen, waarin deze zich bereid verklaart een dei- honderd te zijn, die, op voorstel van Bacroff, den generaal f12000 zullen geven voor de verwezenlijking van de in zijn laatste werk uiteengezette plannen. Te Bristol werd Zon dag f7800 voor het Booth's fonds gecollec teerd. De geestelijke Rowland van Park Clmpel, te Londen, heeft zich bereid verklaard gelden voor genoemd fonds in ontvangst te nemen, terwijl hij van plan is er den volgen den Zondag over te preeken. Generaal Booth deelde aan zijne in de Exeter Hall vergaderde geti ouwen mede, dat er voor zijn philanthropisch plan in zijn boek In darkest JSngland uiteengezettot dusver 38,505 pd. st. werd ingeschreven Zooals men wee-, verlangde bij een millioen pd. st. De bijdragen loopen van den tot '1500 pond. Giften van 1000 pond zijn er een tiental ingekomenvoorts 1200 pond van den heer T. R. Buchanan, '500 pond van den heer Francis Peak, en 3000 pond, met en benevens eene hoeve tot het maken vuu een begin met de landbouwkoloniënvan den heer George Herring. De «generaal", dankbaar maar nog in lang niet voldaanwil met de aanwezige gelden aan zijn plan alvast een begin van uitvoering trachten te geven, I) U I T S C U I A K 1). Gistel-namiddag had in bet paleis de burgerlijke huwelijksvoltrekking plaats van prinses Victoria, zuster der keizers, met prins Rudolf von Schaumburg-Lippe. Daarna werd het kerkelijk huwelijk in de slotkapel vol trokken door den predikant Dryander. Het keizerlijke echtpaar en alle leden der familie woonden de plechtigheid bij. Bij liet daarna gegeven gala-diner stelde de keizer een dronk in-op de jonggehuwden. Hij gedacht hierbij wijlen keizer Friedrich en gaf aan het jonge echtpaar de verzekering zijner Zorgvuldige bescherming. •'Naar hel'' heet, zal bij den Landdag een voorstel worden ingediend om 22 millioen mark te bestemmen voor het bouwen van een dom te Berlijn. OOSTEN» IJK. De rassenhaat welke zich in Zevenbergen niet minder dan in de andere provinciën der Oostenrijjkseh-Hongaarsche monarchie open baart, heeft daar aanleiding gegeven tot bloedige tooneelen. Te Bistritz werd de bur gemeester, een Duitscher, nabij zijne woning door vier Rumenen overvallen en zoo ernstig mishandeld, dat zij herti voor dood lieten liggen. Iii het hUb'urigë NdSrod kwam het to. een gevecht tusschen gendarmen en Ru- menen, waarbij eerstgenoemde» gebruik moes ten maken van hunne vuurwapens, zoodat zes Rumenen op de plaats dood bloven en zestien ernstig gewond werden. Eenige Fransche anarchisten zullen, op verlangen van den Bondsraad, uit Geneve worden verbannen. RUSLAND. Volgens de Howoja Wreinja heeft de orthodoxe geestelijkheid in West-Rusland verzocht dat besluiten zullen worden uitge vaardigd. waarbij aan de joodsche bevolking verboden wordt op Zon- en christelijke feest dagen handel te drijven. ITALIË. De miuisterieele bladen varen heftig uit tegen den heer Cernuschi en verklaren dat, door diens schenking van frs. 100,000 aan te nemen, de hoofden der i adicalen vreemd goud hebben aangenomen en wat erger is, het goud van een renegaat, die zich onophoudelijk vijandig getoond heeft tegen Italië. Zeker is het, dat ook een aantal onder comité'» der radicale partij tegen de aanneming van het geld ten behoeve der verkiezingen protesteeren en aam aden om liet aan de armen te geven of het voor een liefdadig werk te bestemmen, Het onderzoek naar het verongelukken van de Itnliaansche torpedoboot, in den storm van 16 October, heeft zeer ernstige feiten aan het licht gebracht. Uit het signalenboek van de Italia moet namelijk gebleken zijn dat ge noemd vaartuig herhaaldelijk hulp heeft gevraagd, zonder dat de admiraal hetnoodig achtte daarvan notitie te nemen. De comman dant van 't eskader, admiraal Lovera, zal dientengevolge in de volgende maand te Venetië voor den krijgsraad verschijnen. fn de maand October vertrokken uit Genua naar Zuid-Amerika 7626 emigranten, terwijl 4345 lieden weer naar hun land terugkeerden. PORTUGAL. Zeker aantal studenten aan de hoogeschool te Coïmbra hebben «uit naam der academie" een manifest aan liet land, en inzonderheid aan de republikeinsche partij gericht ten gunste der republiek. In dit stuk wordt ge sproken van eene reeks van «misdaden tegen de waardigheid en integriteit des lands", van oudsher tot nu toe gepleegd door de tegen woordige dynastie, welke zich steeds da dienares van Engeland heeft getoond. Van den koning en de bestaande instel lingen, heet het verder in liet manifest, is niets goeds meer te verwachten. «Jagen wij den koning weg éfa werpen wij de instellingen omver. Daartoe moet de republikeinsche partij werkzaam zijn." S R V I E. óistëfén heeft dé opening van de Sküpt- (.jioNNRMKNTSPRlis, per kwartaal franco per post, iloor het geheale Hijk (tfcomkriyke noinmers 1.85. - 2.50. - 0.10. B U 81 E A U s 91 Alt KT, E, 124. Advertentieprus: van 110 gewone regels met inbegrip van eena Courantf 1.10. leden gewone regel meer - 0.10. Dribmaai. geplaatst wordt tegen twbkmaai, berekend. ZWITSERLAND.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1