Maandag 24 November. N°. 7637. 1890. Eerste Blad "V" i r - n -v© ©rtigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. OU nummer bestaat uit drie bladen. Schiedam, 22 Novetnber 1890. Met verschillende gewaarwordingen zag menigeen op Maandag 47 November van dit jaar 'de Oranjevlag van den ïïaagschen St. Jacob wapperen. Het was de gedenkdag van het Oranje boven" in 1813, en de Oranjes deden kort daarop achtereenvolgens hun intocht in het vorstelijk 's-Gravenhage, waar zoovelen hunner hadden gewerkt en gezwoegd, waar onder hun leiding meermalen het lot van ons werelddeel was beslist. Op eiken 17n November prijkt sedert dien tijd elk jaar de toren van de Groote Kerk met de kleur van ons Vorstenhuis. Ditmaal deed zij gewaarwordingen oprijzengeheel ver schillend van die, welke ze anders pleegt op te wekken. De Nederlanders toch stonden aan den ingang van een hoogst gewichtige week. De Koning, de laatste afstammeling van het Huis van Oranje, was door ernstige ongesteldheid buiten staat geraakt, de regee ring waar te nemen. In zijne plaats was door de volksvertegenwoordiging met eenparige stemmen Hare Majesteit de Koningin tot Regentes aangewezen; in den loop dezer week zou zij in handen der volksvertegen woordiging den eed afleggen, en daarmede zou in Nederland een toestand intreden aan welks waarschijnlijkheid voor weinige jaren wel niemand hier te lande dacht. Met de meeste bescheidenheid heeft de Nederlamlsche pers deze gewichtige gebeur tenis behandeld, met meer bescheidenheid dan de buiteniandschewier onkunde, waar het Nederlandsche toestanden geldt, bij deze ge legenheid weder eens zonneklaar aan den dag is gekomen. Een enkel Ncderlandsch blad gaf een op somming van de doorluchtige vrouwen, die voor en na onder verschillende titels de hoogste waardigheid hier te lande hadden vervuld. Zonderling, dat ze er een vergaten, en wel haar, die ruim honderd vijftig jaren geleden, onder den titel van gouvernante, als plaatsvervangster van den toen nog on- mondigen stadhouder prins Willem V optrad: prinses Anna, de Engelsche koningsdochter. Ons dunkt, haar te vermelden zou. wilde meu zich in het verledene verdiepen, van meer belang geweest zijn dan de herinnering aan een Margaretha van Henegouwen en Jacoha van Beieren, hoe gewichtig de rol ook zij geweest, die beiden in deze landen hebben gespeeld. En waarom? Omdat de vergelijking van den toestand hier te lande vóór honderd vijftig jaren met dien van onzen tijd ruime stof geeft tol. bemoediging. Toen de Engelsche koningsdochter liet regentschap aanvaardde, na het overlijden van den stadhouder Willem IV (1751) be- gonnnen de partijen hier te lande weldra het hoofd op te steken. De Oranjegezinden haddon in -1747 wel gezegepraald, toen Willem IV tot erfelijk stadhouder der Vereenigde Pro vinciën in de mannelijke en vrouwelijke linie was uitgeroepenmaar de Staatsgezinde partij, belust op vermindering uer macht van den eersten dienaar des lands, was niet ver nietigd. Zij heeft het de arme gouvernante, aan wie men Engelschgezindheid verweet, terwijl velen hier te lande Frankrijks vriend schap wenschten, bang genoeg gemaakt; maar de gouvernante heeft zich wakker van haar taak gekweten, getuige haar laatste bezoek aan de vergadering der Staten, gebracht wei nige dagen voor haar dood, met het doel, 's lands hooge overheid te bewegen, de noodiga maatregelen te nemen, om zich in den oorlog, die toen tusschen (Frankrijk en Engeland gevoerd werd, als onzijdige natie te kunnen handhaven. De tijd van prinses Anna's regent schap was een weg, met distelen en doornen begroeid. Hoe geheel anders zijn thans de omstan digheden Wel bestaan er politieke partijen, maar Goddankdynastieke partijen zijn zij niet. Eenparig kozen de volksvertegenwoor digers de Vorstin tot Regentes, die gedurende haar twaalfjarig verblijf hier te lande door eenvoud en minzaamheid de toegenegenheid, de liefde van het Nederlandsche volk heeft verworven. Ieder voelt welk een zware taak de vor stin op de schouders gelegd isvorstin, vrouw en moeder te gelijk, en als de vorstin eer gisteren plechtig heeft beloofd hare plichten te vervullengelijk een goede en getrouwe regentes schuldig is te 'doen, dan heeft het Handelsblad daarop een waardig antwoord ge geven, dat weerklank vinde in de harten aller Nederlanders, en dat aldus luidt Wij Nederlanders, met hart en ziel ver knocht aan Oranje, scharen ons om de Koningin. Zij heeft ernstige plichten te ver vullen, maar wij niet minder. Het is onze plicht veeten ter zijde te stellen, partijschap binnen de perken te houden, en in eendracht en trouw onze Koningin-Regentes te steunen en te helpen. Met geestdrift en toewijding in de toekomst van ons land geloovende, moeten wij al het mogelijke doen om ons rijk eervol zijn plicht te laten vervullen in Europa en Azië. Wij moeten onze Koningin trotsch maken op Haar land en volk. De Koningin-Regentes leve! SCHIEDAM, 22 Norember 1890. In den toestand des IConings is nog weinig verandering te bespeuren. De stem is echter weder tamelpk luid, zoodat er aanleiding is weer eenige toename van krachten te verwachten. (Ar. v. d. H.) H. M. de Koningin-Regentes heeft zich bereid verklaard om, indien het noodig is, op bepaalde tijdstippen bijvoorbeeld om de veertien dagen naar de residentie te komen tot behandeling van regeerings-aan- gelegenlieden. De katholieke kiesvereeniging »De Grond wet" alhier heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der Kamer van koophandel en fabrieken gesteld de aftredende leden, de heerenH. R. M. A. van Gent, J. T. Witt- kampf en mr. W.H.Jansen; en in de plaats van den heer mr. A. K. J. van der Drift, die verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen, den heer D. F. W. Prins. In de citadel van liet »Heilsleger" hielden mej. De Jong, kapitein, en mej. Maas, luite nant, Woensdagavond hare afscheidsreden, daar zij naar het hoofdkwartier te Amsterdam waren teruggeroepen, van waar zij door den chef in een andere plaats zullen worden in gedeeld. De belangstelling in deze plechtig heid was buitengewoonde citadel was stamp vol. Op verlangen van de heilssoldaten werd den vertrekkenden ten slotte de zegenbede toegezongen sDat 's Ileeren zegen op u daal" enz. De arbeid door kapitein De Jong en luite nant Maas, met zooveel toewijding verricht, is niet ongezegend gebleven. Hedenmorgen ongeveer 7'/s uur is eeu Onbekend jongetje, dat stond achter op den van Vlaardingen komenden omnibus van Van Roon, in de Vlaardingerstraat alhier daaraf gevallen. Hij bleef bewusteloos liggen en is daarop ingebracht bij den koetsiersknecht W., aan de Vellevest, van waar hij, op last van dr. Nolet, per brancard naar het ziekenhuis is vervoerd. Daar is hij na eenige uren tot bewustzijn teruggekomen en kon toen opge ven genaamd te zijn A. ter Heide, wonende te Vlaardingen. De heeren L. van Riet en .T, de Boer, bij kon. besluit van 14 Febr, II. no. 17 benoemd, de eerste tot consul-generaal voor de Argen- tjjnsclie republiek, de tweede tot consul te Buenos-Ayres, zijn in hunne respectieve hoedanigheid door de Argentijnsehe regeering erkend. St.-Cft De heer W. F. Tak trad Donderdagavond te Loosduinen op, o^-rtoe door decentrale liberale kiesvereeniging Ia het hoofdkies district uitgenoodigd met eene rede over het Kabinet-Maekay. Aangezien echter dit onderwerp hem tot te groote uitgebreidheid zou kunnen nopen, behandelde hij alleen de vraag: hoe werd de meerderheid verkregen waaraan het Kabinet-Mackay zijn ontstaan te danken heeft? Abonnementsprijs, per kwartaal ƒ,1.85. franco per post, door het geheels Rijk 2.50. 'Afzonderlijke noinmers - 0.10. BDllËAO: lil AH KT, IS, I 2 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer 0,10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bij de beantwoording der door hem gestelde vraag gaf hij als eerste oorzaak op de slechte oeconomische toestanden in 1888. Maar hij wees er ai dadelijk op dat men daarvan de liberalen nooit een verwijt had mo gen maken, gelijk men dat trouwens altijd en overal doet aan de partij die het bewind voert. Na uiteengezet te hebben hoe, ten gevolge van de wereldproductie en 't wereldverkeer de toestanden in ons land in oeconomischen zin waren achteruitgegaan, wees hij er op hoe de anti-liberalen daarvan handig hebben gebruik gemaakt om de kiezers ten hunnen voordeele te prikkelen, door te speculeeren op de stoffelijke be langen. In uitlokkende programma's werden graan rechten en taiiefherziening beloofd en steun gezocht bij de kleurlooze middenstof, waartoe een aantal onte vreden liberalen behoorden. Met reden kon men dus zeggen dat bij de verkiezing van 1888 enkel het stoffelijk belang, geen beginsel, had gezegevierd. En heeft men bnaL gevonden Het Kabinet-Mackay trad op met een liberalen minister van ooslog en een van buitenl. zaken, die vrijwel het program van actie had afgebroken. En op dit «ogenblik? Graanrechten zijn er gelukkig nog altijd niet, bezuinigingen (in 't vooruitzicht gesteld) zijn uitgebleven, een tarieflierziening is ingediend, maar zal wel nooit wet worden. 2o. De liberale partij was slecht georganiseerd in '88. Ilij wilde daarover niet veel z.eggen, maar hoopte dat in '91 organisatie zal staan tegen orga nisatie. Men moet daaibij echter met verstand te werk gaan, vooral bij de organisatie der kiesver- eenigingvn. De verkiezingstijd van '88 Imd geleerd dat men in de keuze van zijn «jachtvrienden" zelfs voorzichtig moest zijn men had dus in '91 beter op te letten en vooral te zorgen dat er geen vreemde eenden in de kooi kwamen, gelijk onlangs te Som- melsdijk, waar de anti-revolutionnaire uitgever van de Maas- en Scheldebode getraciit had lid te wor den van de liberale kiesvereeniging, om, gelijk hij later erkende, voor spion te spelen. 3o. De val der liberalen werd veroorzaakt door het samengaan van elkaar vijandige en eikaars beginselen bestrijdende partijen, vereenigd tegenover de liberale. Het samengaan van katli, ca a.-r. is nooit ontkend en evenzoo spr. toonde liet met citaten uit de Standaard nan dat van de laatston met de radicalen, liet coquetteeren met leerplicht en de afschaffing van opiumpacht bracht beide partijen te zauien. Later heeft men zien gebeuren dat de geheole rechterzijde zich zelfs tegen leei plicht in beginsel verklaarde en dat men zicli fel tegen de Eerste Kamer keerde die een begroeting van koloniën verwierp en oen minister deed vallen die de opium pacht had gehandhaafd. Dat heet consequentie I Wat liet samengaan met de sociaal-democraten betreft dit is altijd O' tkeiui, ook dat de nnti- revolutionnairen de Schoterlandscbo candidntuur steunden. Het viel spr. niet moeilijk om nog eons al wat er in die zaak is geknoeid en gekonkeld in 't volle daglicht ie plaatsen en hij deed dat met groote instemming der vergadering, waartoe ook, be halve een enkel anli-revolutionnair, een aantal katho lieken behoorden. Spr. wee» er nog op, dat men thans meent dat de coalitie dieigt utteeu te spatten. Z. i. zeer ten onrechte. Als tocli de iegerwet zal zijn aangenomen, ondanks den tegenstand van alle katholieken en enkele anti reïnlutiomiairen die hun zetel aan het bondgenootschap van Rome danken (men denke hier aan het tneikwaaidig bezoek aan de Oranje-kazerne te 's-Gravenhage), dan zullen de bomlgenooten m '91 arm in arm optrekken naar de stembus. 4°, De cluricaie meerderheid werd verkiegen ten koste van vntsche leuzen en even onwaï e als onwaar dige beschuldigingen. De liberalen, zegt men, hebben 40 jaren gelegeerd en niets gedaan. En 'teen èn't ander was beslist omvaar. In die 40 jaren had toch twee malen een nnti-revolutionnair de leiding van 't Kabinet en tal van wetten zijn tot stand gekomen, tal van groote wei ken uitgevoerd, tal van verbeteringen op sociaal gebied aangebracht. Er had meer kunnen gedunn wot den dat is waar, maar de clericalen heb ben altijd tegengehouden, de voorbeelden waren tal rijk (spr. gaf er een aantal) de goede maatiegelen die de «nietsdoener® en «liberale zetbazen" wilden tot stand brengen. De tegenwoordige Rcg. heeft tiouwens aan dat praatje al spoedig een dementi gegeven. De minister van financiën verkinarde de financiën des rijks, Iet wel, ondanks liet «wanbeheer"muitnemendenstaat te hebben gevonden. Een der «nietsdoeners", den lieer Pijnncker Hordijk, maakte men gonv.-genoraal en in de residentie kozen de clericale kiezeis den heer Du Tour van Belliuchave, een der zg, «zetbazen" van de liberale paitij in liet ministerie-Heemskerk. Aan de hand van do rede indertijd door mr. De Ruyter Zyiker in de Tweede Kamer, in antwoord aan den heer Domein Niemvenuuis, gehouden, somde spr. op wat door de clericalen tegengehouden, wnt door de liberalen was tot stand gebracht. Bij Óen beschul diging stond hij iets langer stil, bij die dat de libera len door zich te kanten tegen een koningschap bij de gratie, getracht zouden hebben het koningschap te ondermijnen. Laffer beschuldiging was niet denk baar, waar liet juist de liberalen waren die, door de wet op de ministerieele verantwoordelijkheid voortc stellen en te stemmen, den K ning hebben trachten te stallen boven en buiten de partijen. Men kon zeidc spr. die valsclie aanklacht echter in 91 schitterend te niet doen, door bij de stembus eenparig op te trekken onder de leuzemet God voor Nederland en Oranje! De spreker werd na deze rede daverend toegejuicht en gaf daarna gelegenheid tot debat. Daaivan werd gebruik gemaakt door een tweetal Haagsclie sociaal-democraten, wier woorden zich gun stig onderscheidden van wat men gewoon is in den regel van socialistische debators te hooren. De eerste, de heer Zegeis, was van meening dat der liberalen weldaden door den lieer Tak te breed waien uitgespon nen; dat zij van hun meerderheid in de Kamer, gebruik hadden kunnen innken om ernstige verbeteringen in te voeren en dat, in 't algemeen, de grondswetsher- ziening, een dier weldaden, in het iot van den werk man gijen verbetering had gebracht, omdat iipm liet kiesrecht was onthouden. De tweede, de lieer Adam, wees op hei zonder eenige reden belemmeren van soc.-democmtische vergaderin gen ouder het m i nisterie- Heemskerk. De inleider diende van repliek. Opgemerkt werd door hem, dat elke ingrijpende maatregel waarvoor gedeeltelijke herziening der grondwettelijke voor schriften noodig was, tengevolge voorschriften noodig

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1