1 1 'S nk 1.50 A0. 189C Maandag 24 November. N°. 7637. les es am. Derde Blad V i r - e n - ve ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. U 17 K K A irM A II K V, IS 13 4. fes 4 BT, vers- Bultenlandsche Berichten. Biiuienlaiidsclie Berichten. fe&J eterln» I «1 c n. opcr iet te ij ENGELAND. De Londensche correspondent der N. II. Ot. schrijft het volgende De Times, die niet ophoudt Nederland aan te vallen ter zake der quaestie van den Congo-staat, behelst thans weer een don derend artikel tegen Nederland, waarbij de oudbakken beweringen dienst doen. Lord Wolseley mengt zich nu almede in liet debat en schrijft een brief in denzelfden 2in aan de Times. De majoor Macdonald die deelnam aan de onderhandelingen te Berlijn over de Engelsch-Duitsche aangelegenheden in Afrika, vertrekt nu naar West-Afrika als Engelsch consul in het Duitsche gebied aldaar, ter vervanging van Hewett, maar met uitge breider rechtsmacht. Feitelijk zal hij daar optreden als politiek agent van Engeland in liet gebied van den Niger. Hij zal toezicht moeten boude*' -.«r het nakomen van Enge- land's internationale verbintenissen. De Braziliaansche agent heeft eene depêche ontvangen uit Rio de Janeiro, mel- dende dat de Constituante in hare gisteren gehouden zitting met 175 tegen 47 stemmen erkend heeft dat het voorloopig bewind recht matig regeerde, en noodigde dat bewind uit het uitvoerend en wetgevend gezag te blijven uitoefenen totdat de constitutie definitief door beide deelen van het wetgevend gezag zal zijn bekrachtigd. De strijd over de vraag of Parnell, na schuldig bevonden te zijn aan overspel, al dan niet leider der lersche partij in het Lagerhuis kan blijven, duurt voort. Een invloedrijke stem te meer heeft die vraag weer ontkennend beantwoord. Het is die van Michael Davitt, den oprichter der Landleague, die openlijk verklaard heeft, dat Parnell in het belang der lersche zaak, als leider dient af te treden. In den Edinburgsehen gemeenteraad, die indertijd aan Parnell het eereburgerschap schonk, is thans voorgesteld diens naam van de rol der eere te schappen. Over 14 dagen zullen burg. en weth. hierover praeadvies uitbrengen. In een brief aan de Times vraagt lord Wolseley of Engeland en de andere mogend heden zullen gedoogen, dat liet.groote be schavingswerk, in Afrika ondernomen, door eenige zelfzuchtige Nederlandsclie kooplieden wordt tegengehouden. De heer Thomas Baring zou lieden van New-York naar Engeland vertrekken. In «en onderhoud met een dagblad-correspon dent heeft hij verklaard, dat het tegenwoor dige huis Baring geliquideerd is, maa'* eene nieuwe vennootschap gevormd zal worden. De stemming der markt en dor beurs is vol vertrouwen met het oog op de toekomst. De waarden, welke in verband staau met den zilverprijs, zijn alle zeer vast en stijgende. D U I T S C H I A S 1). In het Pruisisch Huis van afgevaardigden zijn Donderdag de nieuwe belasting-ontwerpen door den minister van financiën, den heer Miquel, ingeleid met eene redevoering, waarin hij den geldelijken toestand als hijzonder gunstig afschilderde. De regeering, zeide hij, wenschte geen eenzijdige sociale, agrarische of andere staatkunde te volgen, maar zich verheugend over de toenemende welvaart onder alle standen des volks, wil ze, met hare nieuwe inkomsten-belasting, een werk doen van verzoening en gerechtigheid, overtuigd, dat, waar het geldt gerechtigheid te oefenen, in Pruisen geen partijen zullen blijken te bestaan. Het adres, hetwelk graaf Moltke op zijn negentigsten verjaardag door het zoogenaamde Moltke-comité is aangeboden, was slechts een voorloopig stuk, doordien het daartoe bestemde definitief adres nog niet gereed was. Het blijkt nu, dat dit eerst na eenige maanden zal zijn afgewerkt. Op voorstel van den heer Karl Grunow, hoofddirecteur van liet konink lijk museum voor kunstnijverheid te Berlijn, wordt het adres in artistieken monumentalen vorm gegraveerd op eene bronzen plaat, die in eene lijst zal worden gezet, waarvan bet ornamentwerk aan den heer Grunow is over gelaten. Aan den benedenrand zal een holle maarschalkstaf worden ingelegd, gevuld met een blad perkament, waarop de namen der bijdragende steden zijn vermeld. Te gelijk met dit kunstwerk zal aan Moltke de prachtige kast van notenboomenhout worden aange boden, gevuld met 27 portefeuilles, inhoudende de bladen met de handteekeningen der stede lijke vertegenwoordigex-s in Duitschland. Volgens de Frankf. Ztg. zal de hertog van Nassau ook voor de toekomst zijn vast verblijf te Königstein vestigen en het paleis te Weenen slechts als tijdelijk pied terre aanhouden. Het meubilair enz. gaat van Weenen deels naai* Künigstein, deels naar Wiesbaden. F R A N K R IJ K. De koningin van Nederland heeft den pre sident der republiek kennis gegeven van de aanvaarding van het regentschapuithoofde van den slechten gezondheidstoestand des konings. Ds heer Carnot heeft de koningin de ont vangst van dit schrij ven bevestigd en de beste wcnschen voor het herstel van 's konings gewondheid geuit. In de couloirs der Kamer wordt gezegd dat liet voorgevallene te Nice overdreven is; de Duitsche vlag is niet beleedigd geworden. De prefect heeft de voorstellingen verboden. Het gebeurde gaf geen aanleiding tot verdere incidenten. Te Belfort is weer een spion gearresteerd met name Py, gewezen opzichter bij dc- genie en laatst in dienst bij de belas tin ven te Belfort. Men had reeds sedert eenigen tijd het oog op hem en Donderdagavond werd hij te Delle aangehouden toen hij den uit Zwitserland komenden trein verliet. Ilij be zorgde nl. zijne correspondentie in Zwitser land op de post. Bij eene huiszoeking heeft men tal van papieren gevonden, welke zijne schuld duidelijk bewijzen. Hij heeft trouwens zijn vergrijp ook erkend. B E L U I E. Uit Brussel wordt van gisteren gemeld: De berichten dat de vegeering van den Congo-staat op de Bovén-Congo beslag zou hebben gelegd op het stoomschip Feace, behoorende aan de Britsche zendelingen, en dat de Britsche vlag zou zijn neergehaald en vervangen door die van den Congo-staat, is onjuist. Het voorgevallene bepaalt zich daartoe, dat de hulp van de Peacetegen eene vooraf met de zendelingen overeengekomen schade vergoeding, is gerequireerd tijdens het vergaan van een stoomschip van den Congo-staat De gansche zaak is in der minne met de zende lingen geregeld. ZWITSERLAND. Volgens bericht uit Bern, zal er binnen enkele dagen te Mendrisio, in het kanton Tessinoeen internationaal anarchistisch congres gehouden worden. ITALIË. Onder de leden van het radicale kies- coinité te Rome is er verschil van meening ontstaan over de vraag, of het de 100,000 fr., die Cernuschi gezonden heeft ter bestrijding der candidatuur van Crispi te Palermo, zal aannemen. De heer Bovio was er tegen en heeft nadrukkelijk in dien zin gesproken. Er mocht geen geld van een buitenlander in deze zaak aangenomen worden, meende hij dat zou de nationale belangen benadeelen. Ilij heeft echter tevergeefs gepleit, de meer derheid besloot de 100,000 fr. van Cernuschi tegen Crispi's candidatuur zich ten nutte te maken. Bovio lieett evenwel geen ontevredenheid aan den dag gelegd over dit besluit. Hrj heeft, integendeel, teneinde den tegenstan ders der radicale partij geen gelegenheid te geven om te oc weren, dat er oneenigheid is in haar midden, aan Cavalotti, tot wien de briet van Cernuschi met de 100,000* fr. ge richt was, een brief gezondeD, waarin hij verklaart dat hij zich niet van hem afscheidt. Te Rome verzekert men uit goede bron, dat twee ministers, dc heeren Fenali en Micelli zullen aftreden voor de bijeenroeping der nieuwe Kamer. Door den minister van onderwijs, den heer Boselli, zullen in de aanstaande Parlements- zitting verschillende wetsontwerpen worden ingediend, idle de strekking hebbende om liet lager onderwijs van lieverlede aan het bestuur der gemeenten te onttrekken en in handen van dat der provinciën te geven en de bewaar scholen onder het beheer van 't ministerie van onderwijs te brengen. Voorts ontwerpen tot verbetering der pensioenen van het per soneel der lagere scholen en tot verplichting om de schoolgebouwen in te richten volgens de eisclien der hygiëne en der paedagogie. AMERIKA. Naar aanleiding van een schrijven, door den ontvanger der in- en uitgaande rechten voor de haven van New-York gericht aan het departement der schatkist, waarin hq aandringt op bepaalde instruction ten aanzien der toepassing van de posten 68G en 752 der lijst van vrijstelling in Mc K i n- loy's tariefwet (kleederen, bagage enz. van reizigers), heeft het departement geant woord dat die goederen, mits bepaaldelijk het eigendom van den reiziger en voor diens gebruik bestemd, vrijgesteld moeten blijven, ook al worden zij, ten gevolge van eene oor zaak buiten schuld van den eigenaar, inge voerd op een ander tijdstip dan waarop laatstbedoelde zelf het gebied der unie be treedt. Deze beslissing heeft ook betrekking op boeken, werktuigen, en dergel., behoo rende aan immigranten en bestemd door dezen later in Amerika gebruikt te woi'den, ook al worden zij aangevoerd met een ander schip dan waarmede de eigenaar komt. De oproerige beweging onder de Sioux- Indianen in den staat Noord-Dakola staat in verband met het optreden van een hunner, die zich uitgeeft voor den langverwachten Messias, die de Roodhuiden van de over- heersohing der blanken zal bevrijden en zijne stamgenooten tot den heiligen oorlog heeft opgeroepen. Het aantal strijdbare roodhuiden wordt op 27.000 goedgewapende mannen geschat en de regeering heeft daarom, behalve de 3000 man troepen, die in en nabij de bedreigde streek gelegerd zijn, nog zeven compagnieën derwaarts gezonden, terwijl de blanke bevolking van wapenen en krijgsvoor raad voorzien wordt. SCHIEDAM» 82 November 1890. In de 3(.-Ct. no. 275 vindt men een over zicht van de uitkomsten der zevende algemeene iienjaarlyksche volkstelling, voor zooveel be treft de werkelijke bevolking der provincie Gelderland op 31 December 1889. Daaruit blijkt dat de geheele bevolking in de provincie beliep 258,789 mannen en 253,413 vrouwen, dus ia het geheel 512,202 zielen. COUMflT. Abonnementsprijs', per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: va» 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ïkerid trnat ,Ï..O

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9