ïïl Igo A vereenipde onderhoorigen moeten worden gebrachtterwijl chefs van diensten, com- niandeerende officieren van korpsen, enz. maat regelen zulkn behooren te treffen, opdat ook de onder liunue bevelen gestelde officieren en verdere militairen voor zoover zij die mededceling niet op de even vermelde wijze of rechtstreeks uit het Recucil Militair ver nemen daarmede ten spoedigste in kennis gesteld worden. 's-Gravenhage,Do Minister van Oorlog, 23 Nov. 1390. J. W. Bekgansius. Aan verschillende departementen van alge meen bestuur, zoomede aan het kabinet des Konings, is Zondag tot 's avonds laat druk gearbeid tot uitvoering van de verschillende maatregelendie door het overlijden des Konings noodig zijn geworden. Zondagmiddag is in het gebouw van het departement van buitenlandsche zaken een buitengewone ministerraad gehoudenter overweging van verschillende vegeerings- maatregelen, door het overlijden van Z. M. noodzakelijk geworden. ra De vice-president van den Hoogen Raad, mr, Coninck Liefsling, opende de zitting der straikamer gisteren met eene gedachtenisrede aan den Koning. Hij wees op het tragische einde van den laatsten telg van het Oranje huis, dat Nederland tot grootheid en voorspoed bracht en dut de godsdienst- en gewetens vrijheid hielp vestigen. In de rechtszaal vooral diende er op gewezen te worden hoe volhar dend kon.ng Willem III weigerde gratie af te wijzen voor doodstraf en den grondslag legde tot de afschaffing daarvan, waardoor Nederland aan de spits der beschaafde volke ren kwain. 'Terstond na het bekend worden van de treurtijding werden alle paleizen in de resi dentie gesloten. Ook de gebouwen der departementen van algemeen bestuur zijn geheel gesloten, gelijk dit bij rouw gebruikelijk is, terwijl de vlag aldaar halfstok waait. Van de gezanlschapshotels, zoowel als van hotels, waarin vertegenwoordigers van buiten landsche mogendheden hun intrek hebben genomen, waait de Nederlandsche vlag en de natievlag van den staat, door den gezant vertegenwoordigd, halfstok, terwijl sian som mige een romvwimpel is bevestigd, ,Ook enkele particuliere woningen, zoomede enkele dagblad-bureelen, gaven op dezelfde wijze uiting van rouw. Ten paleize in het Noordeinde lag een condoleantieboek, tot inschrijving voor hen, die hunne deelneming willen betuigen. Een aantal autoriteiten hadden reeds aanstonds aan dien treurigen plicht voldaan. Later-werd het boek gevuld met namen van de hoogge plaatste personen en van de vertegenwoordi gers van buitenlandsche mogendheden, doch ook vele burgers van allen rang teekenden in net rouwboek. De dood van onzen Koning heeft ook in liet buitenland algemeen een smavtelijken indruk gemaakt. In de eerste plaats by onze »Zuiderbroeders". 11e Belgische bladen wijden allen sympathieke artikelen aan de nagedach tenis van Willem III, de Indcpendance geeft zelfs bij zijn artikel een portret. De hofmaar schalk en de min. van buitenl, zaken gingen onverwijld den Nederlandschen gezant te Brussel de deelneming van koning en land» br'uigen, en het is niet onmogelijk vol gens de Independence Dineer dan waarschijn lijk" dat koning Leopold zelf de begrafc^" plechtigheid komt bijwonen. In Luxemburg maakte een proclamatie, door al'de ministers onderteekend, de droeve mare bekend van het verlies waardoor het land in diepen rouw gedompeld, rnuar tevens vrij, onafliankelijk en voorspoedig achter blijft". In die proclamatie wordt herinnerd hoe de ruim veertigjarige regeering van den overleden Groot-Hertog, een t/jdperk van vrijheid, vooruitgang en voorspoed voor liet land is geweest, en verzekerd, dat de zegen van het dankbaar volk den Vorst volgt in het graf. sNu met Willem III de mannelijke lijn van liet roemrijke huis van Oranje-Nassau is uitgestorven", zoo wordt verder gezegd, ïgaat de kroon met volle recht over op hertog Adolf van Nassau. Het land legt met vol komen vertrouwen de zorg voor zijn belangen en zijn heilige rechten in handen van dezen vorst, die door zijn sympathiek verleden en de ridderlijke wijze, waarop hij als. regent zijn moeilijke taak vervulde, aller harten won. Met de kroon erft de hertog de trouw, den eerbied en de standvastige genegenheid, welke de Luxemburgers steeds hunnen vorsten hebben betoond. God bescherme den souve- rein en zijn huis en het dierbaar vaderland, thans onafscheidelijk aan elkaar verbonden." Keizer Wilhelm heeft per telegram onze Koningin verzekerd van zijne deelneming in haar verlies. De prins-regent van Brunswijkprins Albert, (zoon van prinses Marianne der Neder landen) zal den Duitschen keizer vertegen woordigen bij de begrafenis. Ook de Engelsche bladen wijden woorden van lof aan de plichtsbetrachting en de ver diensten van Koning Willem III. De Koningin, zoo verklaren zij, kan hij de vele betrekkin gen, welke Engeland en Nederland verbin den, verzekerd zijn van Engelands welwil lende sympathie. Koningin Victoria heeft tot Koningin weduwe Emma een schrijven van rouwbe- Kiag gericht. Prir s Edward van Saksen-Wei- mar zal Hare Majesteit hij de begrafenis des Konings vertegenwoordigen. Ook de hertogin van Albany zal daarbij vertegenwoordigd zijn. Op 's Konings begraafdag vindt te Londen een plechtige lijkdienst plaats in de IIol- laudscho kerk. Naar men mededeelt, zal koning Umberlo van Italië zich door een der prinsen uit zijn Huis bij 's Konings begrafenis doen vertegen woordigen. Nader wordt vernomen dat II. M. de Koningin-Regentes met de jonge Koningin Wilhelmina a.s. Maandag, 1 December, des voormiddags ten 9Vs ure van het Loo zulleu vertrekken naar 's-Hage, terwijl het stoffelijk overschot des Konings ten halftwaalf ure met een rouwtrein naar de residentie wordt overgebracht, zoodat de droevige stoet tus- schen 2 en 3 ure in Den Haag zal aankomen. Men verzekert, dat in het paleis te 's-Hage gelegenheid aan het publiek zal worden ge geven om een blik te werpen op 's Konings lijk. De hofrouw is bep.iald op 39 weken, waarvan 26 weken groote, 10 weken halve en,3,weken lichte rouw. Het gerucht loopt, dat betrekkelijk spoedig ,H. M. .de Koningin-Regentes opnieuw in de vereenigdc vergadering der Statcn-Generaal zal verschijnen, om den eed als Regentes over de, minderjarige Koningin, haar dochter, af te leggen, en wel teneinde de afdoening van staatszaken zoo min. .mogelijk te .vertragen. Wegens "net overlijden van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning waait de nationale driekleur halfstok van den grooten toren, van alle openbare gehouwen, uit de woningen van verscheidene ingezetenen en van de in de havens liggende schepenook die van vreemde natiën hadden de vlag halfstok geheschen terwijl het plechtstatige klokkengelui van den stadstoren driemaal daags, van 89, 121 en 4—5 uur, zijn sombere tonen doet liooren. Ook zijn bij sommige ingezetenen rouw- dtalages in hunne winkels aangebracht. Jl.Yrijdagnvond heeft de veertienjarige II. Iloogerwerf, werkzaam in de koperslagerij van de firma Duyser De Koning aan den Bui tenhavenweg alhier, bij ongeluk eene hoeveel heid gloeiende hars in het aangezicht'gekre gen waardoor dat deerlijk is gebrandde oogen zijn echter gelukkig behouden. Zondagavond wilde aan het station alhier een veldartillerist op den reeds in gang zijn- den trein springen, waarbij bij op de tree plank viel. Hij werd daaraf getrokken en aizoo voor een groot ongeluk behoed door iF. Ivaltncr, portier der Oflicieren-Vereeniging. In den nacht van Zondag op Maandag is een vaartuig, waarop een stoommachine stond, liggende in de Poldervaart onder Ketel, ten gevolge van den storm gezonken. De zich aan boord bevindende werkman heeft zich nog bijtijds kunnen redden. Gisternamiddag is het driejarig zoontje van B. Berkel al spelende in de Schie gevallen en onmiddellijk daaruit gehaald door den commissaris der zakkedragers F, Kemper. Wegens het overlijden van Z. M. den Koning hoeft liet Ujtroehtsch studenten-korps den rouw aangenomen. Gejnengde Berichten. PER TELEGRAAF. DEN MAAG, 25 Nov. Tweede Kamer. Alle ministers waren tegenwoordig. Na voor lezing van de koninklijke boodschapter wijl alle leden opstonden, vertolkte de heer Beelaerts het smartgevoel der Kamer; hij huldigde de nagedachtenis des Koningsdie in beide vorstinnen de kostelijkste nalaten schap aan de natie toevertrouwt, en spoorde aan tot onderlinge aaneensluiting en samen werking. De Vertegenwoordiging zal het een voorrecht vinden, de banen der Koningin- Regentes te effenen. De zitting werd daarna opgeheven. Een adres van rouwbeklag zal morgen behandeld worden. DEN HAAG, 25 November. De begrafenis van Z, M. den Koning is bepaald op 4 December a.s. Bij de kisting zal II. M. Koningin Emma niet tegenwoordig zijn. Mor gen zal de verzegeling van de lijkkist dooi den minister van justitie geschieden. De groothertog van Saksen komt Vrijdag op het Looandere vorsten en gezanten gaan naai de residentie. De officieren zullen geen nieu wen eed afleggenmaar de proclamatie zal worden voorgelezen voor het front dor troepen. ADVERTENTIES. lieden overleed tot mijne en mijner Kinderen diepe droefheid, na een kort stondige ongesteldheid, voorzien van de HI1. Sacramenten der Stervenden, rnijn innig geliefde Echtgenoot, Hermanns Lindeman Gzn., in den ouderdom van ruim G9 jaren. Wed. J. w. lindeman- Kaas. Schiedam, 23 November 4890. I)e Zaak zal door my op denzclfdcn voet worden voortgezet. Voor de menigvuldige bewijzen van belang stelling, bij gelegenheid hunner 25-jaiige Ecbtverecnlglng ondervonden, betuigen de ondergeteekendenmede namens hunne Kinderen, hun hartelijke» dank. P. EJJSBERG. Schiedam, M. C. EIJSBEKG 25 November 1890. Van iiek Kraak. III. Een WOONHUIS en EttVK en een PAKHUIS en KRVK, naast elkander aan het Heerenpad te Schiedam, wijk C No. 500 en 500a, kadaster sectie B No. 2026, groot 3? centiarenverhuurd ii f 3. 's weeks. III. Een WOONHUIS met afzonderlijke BovenwoningOpen Plaatsje en ERVEaan liet Rroersvcld te Schie- d a mwijk C No. 653, kadaster sectie B No. 1891, groot 60 centiaren; verhuurd a 4.40 's weeks. IV. Een, PAKHUIS met Bovenwo- pfog en;, ERVE, in de Baan te Schie dam, achter perceel III, wijk C No. 689, kadaster sectie B No. 1892, groot 23 cen tiarenboven verhuurd a 1.30 's weeks en beneden in eigen gebruik. Bij veiling op Vrydag 28 November i860, vóormiddags 11 ure, en afslag den volgenden dag, 's avonds 8 ure, beide in het YERKOOPLOKAAL aan de Korte Haven te Schiedam; zijnde de goederen te bezichtigen op Woensdag en ïïondcr- jdag, voor de veiling, van 's voormiddags ÏO tot 's middags 12, en 's namiddags van 2 lol A ure, op vertoon van een toegangs bewijs, door Notaris ,H. W. M.ROLLANTS te Schiedam afgegevente wiens Kan tore aangaande de koop voorwaar den inlich ting te bekomen is. Nog een eenvoudig middel om kunstboter van natuurboter te onderscheiden Men neme een wollen draad, baalt dien door de boter, men neemt daarna een lucifer en bij het ontbranden van den draad zal men ontwaren, dat de draad, doer mngarine gepaald, een zeer onaan gename lucht vcrspieidt, terwijl die, in natuurbo ter dooigchaald, een aangename braadlucht ver oorzaakt. Volgens een telographisch bericht uit Rome zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag in de St-. Andreas-kerk aldaar ul de kostbaarheden van het beroemde Maiia-altaar gestolen. Volgens eene offieieele scliattiug zijn er ia Euro- peesch Husland ongeveer 170,009 wolven. Jlet ver lies aan schapen, zwijnen, paaiden en ander vee, door deze roofdieren veroorzaakt, is zoo gioot, dat bet zelfs niet bij benadering kan Uegroot worden. De belooning voor eiken gedoodeu wolf bedraagt 10 roebel, In 1889 werden alleen in het gouvernement Wologda 49,UOü en in Kasan 31,000 stuks gedood. Ia den loop van hetzelfde jaar vielen 203 mensehen als offers vau deze roofdieren. Door Dr, Nessier, te Carlsruhe, is een mengsel uit gevonden, dat een uitmuntend middel is gebleken ter verdelging van bladluizen. Dit mengsel is onschade lijk voor de planten zelve, terwijl het de verschillende luizen doodt. Het wordt uit de volgende bestanddeeler. samengesteld: 40 gram zachte zeep, 50 gram foeselolie en 2 deciliter wijngeest, vermengd met 1 literregen- of rivierwater. Dit onkostbare mengsel kan door middel van een naaimaehine-oliespuitje aangewend worden. {Semper Virens.) Over den «Waldmeister" (bij ons genaamd vonze- lieve-vrouw-bedstroo" en waarvan in Duitscliland de zoo bekende en geliefde Meivvijn gemaakt .wordt) wordt aan de Qemerbe-Zeit. bet volgende medegedeeld «Da heerlijke smaak van den Meiwijn bracht mij op dè gedachte, dat hetzelfde aroma ook in de gedroogde plant moest blijven bestaan. Ik besloot er eene proef mede te nemen, verzamelde sWaldmeister" in den bloeitjjd, trok do blaadjes er zorgvuldig af, zoodat er geen stengels bij waren, en droogde die blaadjes in de volle middagzon op vellen papier, totdat zij geheel in elkaar schrompelden en zwart werden, Zoo bewaarde ik ze. Eens in den winter haalde ik het kruid voor den dag en zette es thee van. Hoe verbaasd was ik over den heerlijken geur eis de schoone goudbruine kleur. Mijn kennissen wildon niet gelooven, dat bet gedroogde «Waldmeister" en niet de fijnste Chineesche thee was. Wellicht is dit kiuid in het groot te kweeken." VAN V i

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3