Post en Telegraphie. V i s s c h e r ij. V 0 ii d e p w ij s. Armenzorg, Ki pen Koning tot zijne beminde Umdgenooten en onderdanen gesprokenOranje cn Neder land onder Gods regen éen, krachtig en vrij" Bovenstaand adres, waarover geone ulge- meene beraadslaging werd gevoerd, ook niet over de afzonderlijke zinsneden, werd zonder stemming aangenomen. Het zal a.s. Dinsdag aan H. M. worden aangeboden door den voor zitter en do commissie voor het adres, zijnde de hecren Pijnappel, Six,Van Tienhoven, Prins en Vening Meinesz. De Kamer is daarna gescheiden. SCHIEDAM, 29 November 1890. Met vereenvoudiging in het personeel van het geneeskundig staatstoezicht wenscht de min. van binnenl. zaken voort te gaan. Ilij is •voornemens uit de drie inspecties Zeeland, Noord-Brabant en Limburg twee te vormen. Een voorstel is spoedig te verwachten om te bepalen, dat een geneeskundig inspecteur voor een of meer ptovinciën worde aangesteld. De ontvangers der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen zijn door den minis ter van financiën herinnerd aan de voortdu rende naleving der bij resolutie van 22 October 1867, no. 117, gegeven voorschriften omtrent de intrekking van zilveren pasmunten, die door veelvuldig gebruik voor den omloop on geschikt worden geacht. De minister van binneniandsche zaken poogt eene regeling te treffen, waardoor het bij den uitvoer van echt Nederlandsch spek naar Duitscldand mogelijk zal zijn, door het geven van een kenteeken aan het Nederl. product, de burgemeesters in de ge legenheid te stellen, bij het afgeven van cer tificaten van oorsprong meer zekerheid te verschaffen omtrent de herkomst van het uit te voeren product, In liet Handelsblad vaa Antwerpen leest noen: De Nederlanders in Antwerpen verblijvende "worden door den consul-generaal der Neder landen, M. Jacq, de Kuvper, uitgenoodigd het onderstaande adres te komen teekenen, in de kanselarij Brugstraat. Het stuk ligt ter onder- teekening, te beginuen van Vrijdag 28 dezer tot Maandag aanstaande, van li tot 5 ure, s Majesteit! cEcn zware slag trof het koninklijk gezin, sons dierbaar Oranjehuis I Diepgevoelde rouw avervult bet geheele vaderland. »Met innige deelneming ziet in deze droeve sure een ieder op naar de vorstinne en moeder, j»die zulk eene veelomvattende taak in het 3)belang van Nederland vervullen zal." ïjMajesteit «Wij, Nederlanders in Antwerpen, buiten ade grenzen van het vaderland wonende, «gevoelen de behoefte ons bij dieaigemeene ndeelneming in Nederland aan te sluiten en «Uwe Majesteit te verzekeren van de gevoelens jvan onwankelbare trouw en verkleefdheid, Vwaarmee wij onze beste wenschen voor het «heil van het zoo dierbaar Oranjekind Uwer Majesteit aanbieden. s>Met diepen eerbied teekenen zich van Uwe Majesteit de trouwe onderdanen." ning gevraagd tot verlengiDg van de lijn Beurs—Park langs de Westerkade tot aan de Rivierstraat, met het oog op liet vervoer van passagiers naar en van de Harwichbootcn, en om als' proef achter den waggon een bagagewagen te mogen hechten ten dienste dezer passagiers B. en W. zijn met dit plan ingenomen en hebben den raad voorgesteld daartoe goed keuring te verleenen. Bij den raad is nog ingekomen van den lieer Muller een vertrouwelijke memorie in zake de grensregeling, terwijl deze zaak zelve in de afdeelingen zal worden behandeld en onderzocht. Volgens een schrijven van den heer Fox, die onlangs den koning van België bezocht, in de Morning Tost, zou er bij de Belgische autoriteiten neiging bestaan in de Congo-zaak te komen tot eea vergelijk op den grondslag van een Nederlandsch voorstel, om óf het invoerrecht op spiritualiën te verdubbelen, èf een invoerrecht van 10 pCt. te heffen van enkele bepaald aangewezen artikelen. De heer André Mulder te 's-Hage is door de Nederlundsche regeering erkend en toege laten als vice-consul van Spanje te Scheve rdagen. De i/Rotterdamsche Tramwegmaatschappij" heeft aan den raad van Rotterdam vergun- Mr. Engelberts, burgemeester van Zaï t- voort, heeft aan dc bemanning der reddingboot aldaar overhandigd oen gift van f 15 per man, welke de »N.- en Z.-II. Reddingmaatschappij" hun heeft toegekend, en van f'50 per man, door het Handelsblad voor hen ontvangen. Te IJmuiden had hetzelfde plaats. De heer Enschedé, burgemeester van Velzen en IJmuiden, reikte daar de huldeblijken uit. Beide burgemeesters spraken de manschappen hartelijk toe. De inspuitingen met Koch's geneesmiddel, welke reeds sedert eenigo dagen te Leuven door prof. Verriest geschieden, zullen eerlang ook te onzent gedaan kunnen worden. Dr. C, B. Tilnnus, die onlangs met dr. Delprat te Berlijn is geweest, heeft van prof. Koeh de persoonlijke toezegging gekregen, dat hij binnen tien dagen een Slesch met inspuitings- stof zou ontvangen. Een heuglijk nieuws is zeker, dat de stof niet zoo duur zai zijn als men eerst meendehet geneesmiddel toch woidt niet in zijn oorspronkelijker! staat gebruikt, maar ondergaat een verdunning tot op '/.oo en op 7,ouo zelfs. Een hoeveel heid, voor de minste inspuiting benoodigd, komt dan op ongeveer 2 cents. Gisternacht is in den hofvijver te 's-Hage een der fraaie zwanen vast- eu doodgevroren. Ook te Oldebroek is bij het luiden de klepel uit de torenklok gevallen. In den nacht van Zondag op Maandag jl. heeft men getracht in de pastorie te Nuland (N.-B.) in te breken. Tusschea 12 uur en half 1 werd de pastoor gewekt door een bonzen of stootou tegen het raam' zijner slaapkamer. Deze slaapkamer is op de 2e verdieping. Opziende, bemerkte hij een man voor het raam, die trachtte liet omhoog te schuiven. De pastoor sprong uit bed, liep op het raam toe en sloeg er tegen. De inbre ker, zich ontdekt ziende, klom daarop ijlings naar beneden, Intusschen had de pastoor zijne revolver gekregen en schoof het raam op. Nu zag hij eene ladder tegen den muur -staan, maar wat zijwaarts afziende, meende hij den inbreker in een hoek te zien staan. Hij schiet er op, en daar springt iemand te voorschijn en vlucht langs de trap van'het bordes. Nog tweemaal schiet de pastoor, doch schijnt den inbreker niet getroffen te hebben; althans deze ontvluchtte, 's Morgens zag men dat de gebruikte ladder eene der kerkladders is, die achter de pastorie bewaard worden. Daar deze ladder te lang was, was zij door den inbreker (of inbrekers in twee stukken gekapt, Van het ondereind bad men gebruik gemaakt, terwijl het boveneinde aan den zijkant der pastorie tegen een raam gezet was. Maar men ontdekte 's morgens nog meer, namelijk dat de inbreker reds binnen geweest was, en wel op een kamertje naast de slaapkamer. Hij kon evenwel, omdat de deur hiervan gesloten was en de sleutel van de buitenzijde in het slot stak, daar niet uit en heelt toen waarschijnlijk getracht in de naastliggende kamer toegang te krijgen. Het raam van het kamertje stond 's morgens op geschoven. Het was'met eene pin gesloten geweest, doch deze was door den inbreker geforceerd. Tevens vond men 's morgens onder tegen den muur staan een dolkmes aan een eind hout gebonden. Daar dit hout in de nabijheid afgesneden scheen, ging men zoeken en vond dan ook spoedig de plaats. Ook vond men daar eene onderbroek, die van het bewuste kamertje bleek medegenomen te zijn. Er wordt verder niets vermist. Alhoewel een ijverig onderzoek ingesteld is, is men den dader of den daders van deze brutale inbraak nog niet op het spoor. (P. N. "Woensdagnacht heeft men in het gehucht Dorst onder Oosterhout inbraak met pogingen tot diefstal gepleegd in de pastorie. De dieven hebben echter de vlucht genomen, waarschijn lijk doordien zij onraad merkten. Zij hebben slechts een paar schoenen en enkele ilesschen wjjn medegenomen. Bij een ander heelt men het raam opengebroken en sleutels medege nomen, die later op een ander erf werden teruggevonden. Als een niet onaardige bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat men in het gezin van den beambte bij de staatsspoor J. A. van Iïuisum te Zwolle, Zaterdag, St. Nicolaas, een drievoudig feest hoopt te vieren. Op dien dag zijn de drie kinderen jarig. Het oudste is dan 7, het tweede 5 en het jongste 2 jaar oud. Delft. Voor den hoofdingang der Nieuwe Kerk alhier zal, naar wij vernomen, ter ge legenheid van de begrafenis van wijlen Z.M. den Koning, eea reusachtige rouwpoort wor den opgericht, 25 M. breed en '10 M. hoog. Deze poort zal worden gemaakt in halve- rnaausvorm en geheel gedekt met zwart ffuweelvan welke stof niet minder dan 450 M. noodig zal zijn. In het midden, boven den doorgang, wordt het rijkswapen aangebrachtterwijl voorts langs den bovenrand de wapens der provin ciën van het rijk rallen worden bevestigd. Fluweelen knoppen en doffe palmen zullen den bovenrand voorts tooien. Het ontwerp is opgedragen aan den heer A. Lecomte, leeraar aan de Polytechnische School alhier, terwijl de uitvoering van de rouwpoort geschiedt onder leiding van de firma W» A. Paerels en Zonen, decorateurs, en H. J. Houtzagers en Zoon, schilders alhier. Ook aan het balkon van het stadhuis zal ter gelegenheid van de plechtige teraarde bestelling eene rouwdecoratie worden gemaakt. andere kleefstof, doch niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege, dat voor het losraken, tijdens liet vervoer, geen gevaar besta. Staals-Ct Ter voorkoming van vorvalschisig der post wisselbedragen worden met December a.s. niouwe formulieren voor postwissels ingevoerd, voorzien van twee reeksen cirkelomtrekkon, een links tot aanwijzing der tientallen en een rechts tot aanwij zing der eenheden, ilet bedrag in guldens kan Joor het plaatsen van den dagteakeningstempel in een of twee dor cirkelomtrekken dus voortaan precies worden aangeduid, iets wat met de tegen woordige in gebruik zijnde formulieren niet het geval is, aangezien men hierop door den stempel afdruk, voor wisselbedrngen, geen veelvouden van f12.50 zijnde, slechts kan aangeven, dat het be drag gelegen is tusschon twee veelvouden van f42.50 of minder bedraagt dan f'12.50. Door da hoofden dor drie openbsra scholen te Barendrecht is aan de belangstellenden in die gemeente eene circulaire verzonden, om te komen tot het stichten eonor vereeniging aldaar tot bestrij ding van liet schoolverzuim. Den Haag. De groothertogin van Saksen- YVeimar wordt hedenavond op haar paleis «Buitenrust", aan den Scheveningschen weg alhier verwacht. Z. K. II. de erfprins van Luxemburg wordt den 2den December met groot gevolg alhier in het hotel »den Ouden Doelen" verwacht. In het hotel »den Ouden Doelen" alhier is uit Londen aangekomen het Siameesehe gezantschap, bestaande uit de heeven graaf Dithakar, buitengewoon gezant; mr. Frederick Yeraiey, secretaris; mr. Edward II. Loftus, attaché-tolk, en gevolg. De nieuwe gezant van Griekenland wordt morgen in het hotel «den Ouden Doelen" alhier verwacht. Amerongen, Alhier is ten huize van den heer B., terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken. A! de effecten, het goud en zilver en ongeveer f 50 in geld zijn gestolen. De dader is nog niet ontdekt. f--gg- ai—"pggM liet publiek wordt uitgenoodigd, zorg te willen dragen voor eene stevige en zorgvuldige verpak king der bij gelegenheid van het aanstaande St.- Nicolnasfeest met do pakketpost te verzenden voor werpen. Voorts wordt met nadrukaanbevolen, de adres sen, voor zoover zij niet op den omblag der pak ketten kunnen geschreven worden, met de eene of De bazaar door de Martha-vereeniging te Rot terdam gehouden, tot aankoop van meubelen voor het nieuwe weeshuis te Neerbosch, heeft de aan zienlijke som van f4500 opgebracht. De kindervriend, de lieer A. Koene, zal den 15n December wederom beginnen mot zijn kostelooze spijsversehaffing aan behoeftige schoolkinderen te Rotterdam, in een der lokalen van het verkoop- lokaal. Door mej. M. van Engelenburg is vermaakt "f400 aan de Ib'rv. kerk, een gelijke som aan de Herv. diaconie en f200 aan het oude-liedcn-huis te 'Venendaal, Door wijlen vrouwe C. M. L. Kallenberg van den Bosch, wed. B. A. de Meester, te Harderwijk, zijn vermaakt de volgende legaten, alle vrij van het recht van overgang aan de diaconie der Ned. Uerv. gemeente te Harderwijk f 1000, aan de com missie tot uitdeeling van verwarmende spijzen aldaar f500. algemeen sein tot ie visscl visscbers bodem e paren vs pan hen vlaggen, ander g« Beroi te Otersi tand. te te ilooge je Leimu te Dracht te Vi te Kolluu pan, can Yisscher, bedankt. Bed» den lieer door ds. YLAARDINGEN. Deze week kwamen een veertigtal loggers van de laatste haringreis bin nen, aanbrengende van 40 tot 25 last baring. De prijzen liepen wat terug, daar er meer aan komt dan verwacht werd. Donderdag werd in publieken afslag besteed voor volle haring f45.— a 45.50, dito Eng. wal f43 tot 44, ijle haring f10.tot 40.50, hom- en kuitzieke f44, kuit- zieke f 13, alles per ton. Er zijn nog slechts 21 loggers uit, die ook spoedig hinnengewacht worden. YLAARDINGEN. Gictqren zijn alhier bin nengekomen 7 schepen, gezamenlijk aanbrengende 403 last haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier aange komen 21 schepen, gezamenlijk aanbrengende 3040 ton pekel- en 70 ton steurharing. Nog kwam binnen 1 schip van Scheveningen met 447 en 4 schip van ICatwijk-aan-Zee met 355 kantjes haring. Thans zijn op 4 na alle haringschepen alhier binnen. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen 1 sloep met 450 doode kabeljauwen, die verkocht werden voor f 4.45 a 4.80 per kop200 schel- visschen, die f3per snees opbrachten. Deze sloep heeft de geheele beug, anker en kabel verloren. KRALINGSCUE ""EER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 17 winterzalmen, die voor f'2.10 tot 2.50 per i/s kilo werden verkocht Donderdagnacht is in de nabijheid van de Texelsche zeegaten buitengewoon veel haring gevangen, waarmede de trekkers goode zaken maakten. Er waron bonten, welke te Nieuwediep voor hunne vangst f450 tot 200 besomden. Daar gebleken is, dat de visschers nog niet

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 10