Afzonderlijke exemplaren van dit Programma zijn verkrijgbaar 3 ets. aan het Bureau der Sehiedamscke Courant. Y. De koninklijke kroon, godragen door den opper-jngei meester J. W. baron van Pallandt van Ünd-Beijerlnnd. Z. De opper-cemmoniemeester mr. M. W. baron du Tour van Bellincliave, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. AA. Yier adjudanten-onderofficier ordonnan sen de8 Konings te voet. BB. De rouwwagen, bespannen met acht paar den, behangen met rouwkleeden, elk paard geleid wordende door oenen koetsier. De slippen van het rouwkleed, gedragen door de heeren, zooals hierboven is aangegeven. De vier en twintig kamerheeren, dragers van liet Koninklijk Lijk, mede als boven, gaande aan beide zijden van den rouwwagen. De adjudanten van wijlen Zijne Majesteit den Koning in gewonen dienst, te paard Schout-bij-nacht jonkheer J. A. Roëll; Kapitein ter zee W. baron van Hogendorp Kapitein J. E. N, baron Sirteraavan Grovestius; Kolonel jonkheer W. L. van Spongier; Kapitein jonkheer S. M. S. de Ranitz; Ritmeester jonkheer W. F. H. van de Poll Kolonel J. E. Simon; Kapitein jonkheer W. J. P. van den Bosch. De ordonnans-officieren van Zijne Majesteit te paard Ritmeester E. T. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerken Eerste luitenant jonkheer M. W, Boreel Eerste luitenant R. J. graaf Schimmelpenninck Ritmeester J. G. baron van Sytzama; Eerste luitenant jonkheer C. L. van Suchtelen van de Hoera; Eerste luitenant J. H. F. graaf du Honceau waarachter zich aansluiten de adjudanten des Konings in buitengewonen dienst. CC. Zijne Doorluchtige Hoogheid de vorst van Waldeck en Pyrmont en de vorstelijke personen, die de plechtigheid zullen bijwonen, in rijtuigen bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier, en gevolgd door hoogstder- zelver adjudanten te paard. DD. Hofrijtuigen voor gezanten van buiten- landsche mogendheden vertegenwoordigende hunne souvereinen bij de plechtigheidda rijtui gen bespannen met vier paarden, gaande éen lakei naast elk portier. EE, Deputatiën van 't keizerlijk-koninklijk Oostenrijksch infanterie-regiment no. 63, van het keizerlijk 5e regiment Russische grenadiers van Kiew, en van het koninklijk Pruisische 2e West- phaalsche huzarenregiment no. 11. Deze depu tatiën in hofrijtnigen met twee paarden bespannen, gaande éen lakei naast elk portier. FF. Eene deputatie van officieren van het regiment grenadiers en jagers. GG. De deputatiën van schutterijmarine mariniers, verschillende korpsen der landmacht en van het Indische leger, de deputatie van het Motalen Kruis (afdeeling 's-Gravenhaga)deze laatste deputatie verlaat den stoet bij de Rijswijk- üche barrière. HH. De deputatiën, die gevrSagd hebben deel te nemen aan de begrafenis, zullen, bij aankomst van den stoet te Delft, zich achter de militaire deputatiën aansluiten. Twee bataljons van het regime at grenadiers en jagers een bataljon van het 4e regiment infanterie; een eskadron van het 3e regiment huzaren, en twee batterijen van het 2o regiment veld artillerie tot sluiting vim den trein. De trein zal den volgundnn weg nemen: Koordeinde Hoogstraat Kleine Groen markt Veencsiraat Wagenstraat Huy-x$ gensplein Huygcnsstraat naar den Rijs- wijkschen weg. Aan de barrière gekomen zijnde, zullen de heeren, bestemd tot het dragen der slippen, dor decoratién en der rijkssieraden, alsmede do kamer heeren, en de heeren, die den stoet te voet ver gezellen, aan wie vooraf daarvan kennis wordt gegeven, zich begeven in de voor hen gereed staande rijtuigen. De trein gaat verder over den Delftschen weg, tot voor de stad Delft, alwaar zich de deputatiën van bet Metalen Kruis (afdeeling Delft) bij den trein voegt, volgende achter de deputatiën van ,de marine en het leger bij GG genoemd. De heeren dragers der slippen, decoratiën jjn rijkssieraden, dragers van het Koninklijk Lijlf, mitsgaders de heeron dio te 's-Gravenhage den stoet hebben vergezeld, hernemen hunne plaatsen bij den rouwwagen, en in den stoet, in dezelfde volgorde als te 's-Gravenbage. De trein zal alsdan den volgenden weg nemen Het Oude Delft Over de Kerkbrug Het Oude Delft Door de Nieuwstraat, voorbij de Hal Achter het Stadhuis om, langs de Hoofd wacht Over de (Iroote Markt Vóór de Nieuwe Kerk. Aan de kerk gekomen, plaatst zich de militaire macht in bataille. Naarmate de trein aankomt, zullen de per sonen, tot denzelven behoorende, uit hunne rijtuigen treden, of van hunne paarden afstijgen, en zich in dezelfde orde, waarin zij bij den trein gerangschikt waren, in da kerk begeven. De hofbeambten en officianten zullen ztëh aldaar in twee rijen rangschikken, de jongsten aan de kerkdeur, en zoo wijders naar'het koor toede kamerheeren -vervolgen deze beide rijfcn tot aan het grafmakende dus twee rijen 'hit, tusschen welke het Koninklijk Lijk zal dóorgaüiL De herauten met hunne wapendragers plaatseh zich aan beide zijden bij don ingang van het grif. De dragers der ridderorden en de rijkssieraden, mitsgaders de groot-officieren en de dragers dfer slippen van het rouwkleed plaatsen zich om het graf. De vier en twintig kamerheeren, dragers van het Koninklijk Lijk, bijgestaan door een gelijk getal onderofficieren, zuilen Hetzelve naar den koninklijken grafkelder dragen. Het dienstdoende militaire huis en de adjudanten van wijlen Zijne Majesteit den Koning in buiten gewonen dienst zullen volgen. .Aan het graf gekomen zijnde, zal het Konink lijk Lijk vóór. hetzelve op eene daartoe bestemde lijkbaar worden gesteld. Eene toepasselijke aanspraak wordt alsdan ge houden door den Weleerwaarden Zeergeleerden Heer dr. C. E. van Koetsveld, hofprediker. Vervolgens wordt de kist van het rouwkleed ontdaan, en het Koninklijk Lijk in het graf nedergelaten. Daarna zullen de vorstelijke personen de kerk verlaten, te welken einde voor hoogstdezelven bestemde rijtuigen aan den ingang zullen gereed staan. De kist zal vervolgens mat het grootzegel vaij het rijk verzegeld worden door den minister van justitie, vergezeld van den secretaris-generaal van het departement, in het bijzijn van een opper-katnerheer en den npper-ceremoniemeester. Genoemde minister zal zich tot dat einde vooraf naar de kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld worden, waarna de heraut (Ne derland) met luider stemme zal aankondigen, dat do plechtige teraardebestelling van het stoffe lijk overblijfsel van Zijne Majesteit Willem III Koning der NederlandenPrins van Oranje Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg enz. enz. enz. volbracht 'is. Na afloop der plechtigh eid worden de ridderor den en rijkssieraden door den hofmaarschalk in bewaring genomen. Van het oogenblik waarop het Koninklijk Lijk uit het paleis gedragen wordt tot dat hetzelve in het graf geplaatst is, zal elke minuut te 's-Gravenhage en te Delft een kanonschot gelost worden. Derde Afdeeling. Bepalingenbetreffende beschikkingen in de Kerk. De commissaris van het koninklijk graf regelt de plaatsing in de kerk. De handhaving der orde is opgedragen aan twee kamerheeren, als ceremoniemeesters, bijge staan door de kamerjonkers als aide-ceremonie- meesters. Tot het bijwonen van de plechtige ter-aarde- bestelling worden uitgenoodigd, en in de kerk door de aide-ceremoniemeosteis naar de voor hen be stemde plaatsen geleid De leden van het corps-diplomatique De voorzitters der Staten-Generaal met eene commissie uit beide. Kamers; De ministers, hoofden van ministerieele depar tementen De ministers van staat De vice-president van den Raad van State en eene commissie uit dien Raad; Deputatiën uit de regeering, uit de vertegen woordiging en uit den Raad van State, van het groothertogdom Luxemburg De vice-admiraals en luitenant-generaals in werkelijken dienst De schouten-bij-nacht en generaai-majoors in Werkelijken dienst Regiments- of korps-commandanten en de majoor-commandant der koloniale reserve De grootkruizen der Nederlandsche en Luxem- burgsche orden De president en procureur-generaal van den Hoogen Raad der Nederlanden De president van de Algemeene Rekenkamer De president van den Hoogen Raad van Adel; De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland De burgemeesters van Amsterdam, 's-Graven hage en Apeldoorn Het hoofd van het gemeentebestuur van Luxemburg De hofprediker ds. Bourlier. Tierde Afdeeling. Betreffende de algemeene verordeningen. Alle op den dag der begrafenis optredende troepen zullen onder het rechtstreeksch opperbevel staan van den generaal-majoor, .waarnemend gonverneur der residentie en bevelhebber der 1ste divisie infanterie, J.' N. A. baron Taets van Ame- rongen. Alle rijtuigen tot den stoot behoorende, zullen in het Noordeinde in hunne volgorde gerangschikt staan, zooais liet programma zulks aangeeft, en zich daarheen begeven langs het Noordoinde, komende van de Scheveningsche brug. De korpsen schutterij, maiine, mariniers, infan terie, eavalerio en artillerie begeven'zich mede op de hun in den Irein aangewezen plaatsen. Alle klokken zullen, zoo te 's-Gravenhage als te Delft, geluid worden, van dos morgens negen uren totdat het Koninklijk Lijk in het graf geplaatst zal zijn. Aan liet koninklijk paleis zal eene eerewacht worden gesteld, om de posten te bezetten zoowel binnen als buiten het paleis, en verder al waar zulks noodig zal bevonden worden,. Piketten cavelerie zullen in de sleden en langt den weg tot bewaring der goede orde mede werken. De commissaris van het koninklijk graf zal zorg dragen, dat hetzelve geopend zij en nadat de begrafenis geschied is, wederom weer behoor lijk gesloten worde. De opper-ceremoniemeester zal zich roet den commissaris van het koninklijk graf verstaan omtrent de voorbereidende maatregelen ter neder- lating en plaatsing van het Koninklijk Lijk in bet graf. Militaire wachten zullen aan de kerkdeur en bij het graf geplaatst worden, van het oogenblik der opening tot na de sluiting van het graf. De zorg, dat de kerk inwendig opgeruimd zij, en dat in dezelve behoorlijke orde heersche, is aan het gemeentebestuur van Delft opgedragen. De gemeentebesturen van 's-Gravenhage en Delft zullen zorg dragen dat de straten en plaatsen langs welke de trein passeeren moet, onbelem merd blijven. Burgemeester en Wethouders van 's-Graven hage zullen bij de barrière aan den Rijswijkschen weg, den uittocht van het Koninklijk Lijk, en burgemeester en wethouders van Delft, aan den ingang der stad, de aankomst van hetzelve bij wonen. De aide-ceremoniemeesters zijn belast met de handhaving der goede orde. De stalmeestor des Konings, de heer C, J, van der Oudermeulen, is belast met het formeeren, in beweging stellen en doen ophouden van den trein, waartoe hij zich zal kunnen begeven ter plaatse waar zijne tegenwoordigheid wordt ver- eischt, en zal worden bijgestaan door vier officieren der bereden wapenen onder G genoemd, terwijl hem twee wachtmeesters der cavelerie als ordon nansen zullen worden toegevoegd. De groot-officieren en officieren van wijlen Zijne Majesteit, benevens de staats-ambtenaren, zijn in groot kostuum, met zwarte pantalons, en de militaire officieren in groot tenue, in den rouw, volgens de dienaangaande voor het leger gegeven voorschriften. Alle livereibedienden zullen in gala gekleed zijn met een rouwband om den linkerarm. De Vice-Admiraal, Adjudant-Generaal der Marine, Chef van het Militaire Huis, J. VAN CaPELLEN. De Opper-Ceremoniemeestcr, Du Tour van Belmnchave. 's-Gravenhage, 20 November 1890.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 14