Gemengde Berichten. over te nemen, -waarom wij ons bepalen er nog de volgende bij zonderheden uit aan te stippen Op Maandag 1 December e. k., des voorm. te lli/» uur, zal 's Konings lijk vervoerd worden van liet Loo; een eskadron van het Ie reg, huzaren met den standaard zal den trein openen; daarna volgt eeno compagnie van het 8e reg. inf. met liet vaandel en de rbgimentsmuziek. Het koninklijk lijk* in de kist wordt gedragen door twaalf'jachtopzie ners des Konings en twaalf onderofficieren uit omliggende garnizoenen. De koninklijke kroon, gehecht op een roodfluwcelen kussen, de sjerp, de sabel, de veldmaarschalks-staf en de NerierlaruDehe en Luxenihurgselieorden, door M. godragen, zullen op het rouwkleed, dat de kist tb kt, bevestigd zijn. Een koninklijk saluut van 101 kanonschoten wordt gegeven, zoodra het lijk het paleis het I.oo verlaat. De trein, de stations Amers foort, Utrecht, Woorden en Gouda naderende, zal zijne vaart temperen en zeer langzaam *het station voorbij rijden, teneinde de opge stelde garnizoenen en schutterijen de militaire eer aan liet koninklijk lijk kunnen bewijzen. Ook zuilen de op liet perron geplaatste mu ziekkorpsen treurmuziek uitvoeren. In iedere gemeente, waardoor de rouwtrein loopt, zul len de klokken geluid worden bij het vervoer. Als de trein in het gezicht komt van liet »Fort van Hlauw-Kapel" zal e«n .saluut van 101 kanonschoten worden gegeven, hetgeen ook zal geschieden bij aankomst te 's-Ura- venhage, De stoet zal te 's-Gravenliage den volgen den weg nemen naar het paleis: Rijnstraat Bezuidrnliout l'rinsessegaaeht Korte Voorhout Vijverberg Plaats Koord einde. Dinsdag en "Woensdag a.s. zullen in Den Haag ongeveer 200 man, schepelingen en mariniers met hunne officieren, onderofficieren en korporaals, garnizoen houden, vermoedelijk tot het doen van eerewaeht bij het paleis in het N oordeiude. De roMwwageuwaarmede het stoffelijk overschot van Z. M. Maandag zal worden o verge bracht van liet Loo naar's-Hage, is in de gebouwen van denllanrlemZandvoorts- spoorweg in gereedheid gebracht. De waggon is van binnen'bekleed met zwart laken, en een zwart tapijt dekt den bodem. Up do buitenwanden is een zwartfluwoelen fond aangebrachtwaarover zwartlaken drape rieën, omlijnd met zwarte franje, hier en daar door zwart met zilver doorregen troetels af gewisseld. De bovenzijde is gebombeerd en draagt de koninklijke kroon. Boven de zij- openingen zijn de wapens aangebracht van Nederland en Luxemburg, en aan weerszijden daarvan heeft men de wapens van Oranje. Nassau en Pruisen, en van Wurtemberg en Rusland. Aan de voorzijde is liet koninklijke wapen en aan de achterzijde de koninklijke "W bevestigd. Eenvoud en sinaak hebben hier een geheel tot stand gebraci, dat een grootschen indruk maakt. Omtrent de rouwversiering van het station der Staatsspoorwegmaatschappij te 's-Hage bij aankomst van het vorstelijk lijk, kan het volgende worden medegedeeld De facade van de wachtkamer voor de koninklijke familie, uitkomende op liet perron, wordt met rouvvdraperieën behangen, terwijl de vloer van af het spoor tot aan de wacht kamer met een zwart tapijt wordt belegd. Inwendig wordt de wachtzaal in een pas sende rouwsloffage gehuld en een gedeelte van de overkapte vestibule aan de zijde van de Rijnstraat bij den ingang tot het Hofsalon, wordt afgezonderd voor een rouw kamer ter ontvangst van de autoriteiten, die, op de bij het programma voorgeschreven wijze, het koninklijk hulsel opwachten. Door de binnen- en buitenwaehtkamer wordt de kist naar den rouwwagen gedragen. Aanstaanden Maandag te ongeveer 4 uur zal de rouwtrein, die het lijk van Z. M. naar Den Haag overbrengt, aan het station te Utrecht eenige oogenblikken stoppenter verwisseling van machine. Het garnizoen en de schutterij zullen daar alsdan met alle autoriteiten aanwezig zijn. Het veertigtal lantaarns op dc perrons zal branden en met rouwfloers omhuld zijn, Door de hoofdcommissie voor de zaken van het Portugeesch Israëlietisch kerkge nootschap te Amsterdam, is .een adres van rouwbeklag gezondèii aan H. M» de Koningin- Regen tes, met betuiging van trouw en ge hechtheid. Heden had te Brussel de godsdienstoefening in de Nederlttnilsch Evangelische kerk plaats, ter gelegenheid van het overlijden van Z. M, Koning Willem III. Zij werd bijgewoond door den Nederlaiidschen gezant, mevrouw Gerieke en hot personeel van liet gezantschap; de Bel gische ministers Becrnaert, Prins dcChimay, Pontus de Bruijne, den burgemeester Buis, de gezanten der buitenlandsche vorsten en de ge heeld Noderlantlsche kolonie. De predikant Pijnneker Hordijk hield de toespraak. De kerk was in grooten rouw gehuld. Er waren een menigte mensehen tegeinvosrdig. De Nnderlundsche club heeft een krans en een adres naar Den Ilaag gezonden. In liet Dagllad van 's-Gravc/iJmge komt een gewijzigde tekst voor van het Nederiand- sche volkslied. In het eerste couplet luiden de laatste vier regels llij stem met ons, vereend van zin, Aan Oost- en Westeratrand, In 't ltefl voor Ncerlands Koningin En 't lieve vaderland. De voorzitter der Kamer van koophandel te 's-IIagedo heer O. Ruttenheelt een schrijven gericht tot den heer Du Tour van Bellinchave, op per-ceremoniemeester van het koninklijk huis, waarin hij wijst op de bezwa ren welke niet alleen voor de handeldrij vende bevolking der residentie, maar ook voor die in andere plaatsenwaaruit velen zich naar 's-Hage zullen begeven,aan den vastge stelde» datum voor de plechtige begrafenis van liet stoffelijk omhulsel van Z. M. den Koning zullen voortvloeien. Do voorzitter der Kamer verklaart iu dezen de tolk te zijn der wenschen van vele han deldrijvende». Te beginnen met 1 December a.s., kunnen weder onbevaren personen van 1724 jaar als lichtmatroos in 's rijks zeedienst worden aangenomen. Sedert Februari dezes jaars mocht dit niet geschieden voor onbevaren personen, die reeds hun lüe levensjaar waren ingetreden. Uit Westervoort wordt aan de N. R. Cl. ge- meid Hoewel de rivieren plotseling verbazend hoog gezwollen zijn ten gevolge der geweldige regens, belooft ons do val te Keulen vanrneordan 1 NT. binnen een etmaal ook sneller val, en doet Otis hopen dat de last van het kwelwater niet te erg zal worden. Door hot voortrelleiijk stoomgemaal dat we met (Ie Lijmen, gemeen hebben, hebben wij overigens in den polder nog weinig last van het binnen water. Anders is het over do dijken, daar is alles eene blanke zee, de Pleijhoeven steken er slechts even boven uit, en het fort is niet te bereiken dan over den spoorweg. De in heidens lijden groote schade, waar ook op de steenfabrieken bet werk overal moest gestaakt worden, evenals dat aan de kribben. Op eene hoeve bij het fort heeft men het vee in keuken en kamer moeten stallen, daar de stal lingen onderliepon. Uit Ruhrort wordt van gisterochtend 10 uur gemeld Waterstand weinig vallend, peilschaal M". 6.04 (circaiO voet). Oostenwind bij 7' R. Inde Ruhr diijft ijs, zoodat bij aanhoudende vorst do scheep vaart gestremd raakt. Hier zijn weinig schepen meer voorradig, en daar de binnenhaven van Duisburg tegen het liooge water afgesloten is, kunnen de daar aanwezige leege schepen die niet verlaten. Vrachten stijgen en worden reeds 25 a. 40 cent per kar meer betaald. \s-Omvenhnge. Bij genoegzame instem ming willen verschillende magazijnhouders, winkeliers en neringdoenden trachten het' daarheen te leiden, dat de St.-Nieolaasweek ouder de tegenwoordige omstandigheden" worde verschoven tot kort vóór de a.s. Kerstmisaangezien velen hunner hunne goedkeuring niet kunnen geven aan het verzoek van den voorzitter der Kamer van koophandel om uitsluitend in het belang van den kleinhandel, den dag van 's Konings be grafenis te verschuiven totdat de gewone dagen voor die jaarlijksclte drukte voorbij zullen zijn. Dezo handelaren meenendat de St.- Nicolaasdrukte nog minder gepast is, zoolang hot lijk van Z. M. nog boven aarde staat. Rotterdam. De vereen iging sRotte's Mannenkoor", die door het overlijden van 1 Ml liaren koninklijken beschermheer ver loor. heeft voor den tijd van zes weken den rouw aangenomen, ingegaan den 23n No vember jl. Zij stelt zich voor na afloop van den rouwtijd eeno toepasselijke hulde aan de nagedachtenis vat) Z. M. te brengen iu den vorm van eene uitvoering, waarop o. a. zal worden ten gehoore gebracht «Requiem" van Joh. J. H. Verhuist, met begeleiding van orgel en koper-instruinenten. Amsterdam. De arts J. Nord zal onmid dellijk na zijn terugkeer uit Berlijn, te Am sterdam in het »Hótel Garni", Plantage Mid denlaan de gelegenheid openen tot het behandelen van teringlijders volgens de genees wijze van prof. Robert Koch te Berlijn en hij heeft zich daartoe den wel willenden steun en medewerking verzekerd van eenige prnc- tiseerende medici. Teneinde de patiënten voortdurend nauw keurig te kunnen observeeren, wordt bedoeld hotel geheel ingericht overeenkomstig de verkregen aanwijzingen van prof. Kochom hen, die zich onder de behandeling van den lieer Nord stellen, te huisvesten. Ilnrilerwijk. Door het comité der mïd- dernaehtzending alhier ia aan den gemeente raad een adres verzonden, houdende het ver zoek eene verordening vast testellen tot wering van openbare huizen van ontucht. Nleuw-Beortn. Van hier zal een adres aan de Tweede Kamer worden gericht, waar bij verwerping van het voorstel tot wijziging der wet op de besmettelijke ziekten wordt verzocht. Een Engelsch geneesheer te Berlijn, oen leer ling van prof. Koch, deelt in de Times het een en ander mede omtrent den beroemden «bacillen- bestrijder." Hij vond Kuch zeer veranderd sinds verleden jaar, toen hij hem als een kluchtig man leerde kennen. Hij ziet nu zeer bleek on zijn gezicht is perkanientachtig geworden. Zelfs in zijn dugelijksche omgeving is die verandering opge- muikt en men is algemeen van oordeel, dat de geleerde, na zes maanden van drukko werkzaam heid tn de met bacillen bezwangerde lucht wel Wat rust en ontspanning mocht nemen. Koch sprak met zeer veel achting van zijn Fransche collega Pasteur. »Wij zijn," zeide hij, «gelijktijdig begonnen met bacteriologische stu diën, maar wij volgden ieder een anderen weg. Hij begon met de scheikunde, ik met de planten kunde en do plantenbacilien." De tuberculose-baci! werd actit jaren geleden door Koch ontdekt. Sinds dien tijd is hij steeds bezig geweest met het bestudeeren daarvan en prooven om een inentings-vloeistof daartogon te verkrijgen. Waaruit het door hem gevonden middel be staat is zijnen assistentenen verscheidene» zijner collega's bekend. Maar het wordt alleen door dr. Libbertz bereid. Omtrent do uitwerking van het middel bij lijders aan longtering zeide Koch«Ik heb 20 patiënten, wier behandeling ik persoonlijk volg. Zij zijn in verschillende stadiën van de ziekte, In 15 van die gevallen zijn nu de bacillen ge heel uit wat de lijders opgeven verdwenen. Do patiënten zijn in gewicht toegenomen, zien er beter uit en gevoelen zich aangenamer. In de overige vijf gevallen zijn de lijders nl te ver heen; het miifdel had geen noemenswaardige uitwerking op hen." Veel ergernis is te Berlijn gewekt door de wijze, waarop eenige geneeskundigen te werk gaan met het middel van Koch, Zij hebben het »om niet ontvangen," maar denken er niet aan het ook z>om niet te geven." Ken hunner, zekere Levy, rekent zelfs, volgens de bladen, 300 mark (f 180) voor éene inspuiting en liet voor een behandeling, welke een week duurde, 1OO0 mark betalen. Onder de vreemde doctoren, die te Berlijn zijn aangekomen om de colleges van prof. Koch bij te wonen, behoort ook een geneeskundige uit Siberië. Door eenige vreemde doctoren is te Berlijn reeds f'lOOO en meer geboden voor inenlingstof, welke zij naar hun land wilden medenemen, maar hun aanbod werd afgeslagen. Da Duitsch# apothekers maken zich ongerust over de nadeelen, welke de algemeene toepassing van Koch's geneesmiddel tegen tuberculose voor Uetizal opleveren. In de Pharmaceutische Zeitang klaagt er een, dat de apothekers, die toch al schade leden in den laatsten tijd door do wrijf- en knijpkuren, behande ling door electriciteit, enz., veel minder zullen ver- koopen als door Koch's geneesmiddel een aantal belangrijke medicijnen overbodig worden. Een'andèr apotheker is van oordeel, dat zijn vak nu de levens ader wordt afgesneden; want de geneesheeren zullen het middel weidoorgaans rechtstreeks bestellen, zegt hij, en van regeeringswege zullen wel geon voorzorgs maatregelen te onzent behoeven genomen ie worden. De redactie dor Pharmaceutische Zeilung voert als troost aan, dat er nu wel in do apotheken sputum- onderzoekingon zullen plaats hebben en dat de apothe- keis de spuitjes knimen verkoupen, Eu de Apothekar- Zevtang zegt, dat hut geneesmiddel, zoodra de samenstelling door prof. lioeh bekendgemaakt is waarschijnlijk in de apotheken beieid zal kunnen worden. I coder; t zal moei I menschel Turkije in de ui De politie te Parijs heeft een persoon gevat, wiens signalement overeenkomt met dat van Pad- lewski. Voor den rechter van instructie gebracht, verklaarde hij Dombrowsky te booten en tan eenen- malo vreemd te zijn aan don moord van generaal Soliwerstoif. Intusschon hooft de rechter hem in verzekerde bewaring gehouden tot den volgenden dag, toon eenige personen in zijne tegenwoordig heid worden gebracht. Dezen getuigden dat de man inderdaad Dombtowsky boette, en diensvolgons werd hij op vrije voeten gestold. De politie heeft nu eenige barer speurhonden naar België, Zwitserland, Engeland en Duitschland gezonden, om zoo mogelijk Padlewski op te spo ren. Te St.-Petersburg is door prins Alexander van Oldenburg 400.000 roebel beschikbaar gesteld voor de oprichting van een ziekenhuis voor tering lijders. De Braziliaanse!» regoering zendt een commis sie naar Berlijn, om Koch's methode te bestudee ren. Het Engelsche Parlementslid Beckett is te Wim- borne, terwijl hij een eindweegs langs don spoor weg liep, onder eon trein gerankt en verpletterd. Van de d 00,000 pd, st., door generaal Booth gevraagd voor zijn veldtocht tegen do ellende in Engeland, is reeds 60.000 pd. st. bijeenge bracht. Graaf Julius Karolyi is in den ouderdom van 58 jaar aan kanker in de tong te Pest gestorven. Graaf Julius, het hoofd van het bekende Hon- gaarsche geslacht, werd eens algemeen als den mooisten inuji van Hongarije beschouwd. Kort voor zijn dood verzoende hij zich met zijn broeder, met wieit hij in geen 23 jaar een woord had gewisseld. Uit Karlsbad wordt omtrent de overstrooming nader bericht«Sinds tnetitchonlteugenis heeft men in ons dal zulk een watervloed niet beleefd. De Tepl was door aanhoudende regens sinds ver scheidene dagen gezwollenmaar sedert het reguleeren van de rivier achtte men alle gevaar voor overstrooming afgewend. Daar steeg de Tepl plotseling zoozeer, dat binnen een half uur al de laaggelegen straton overstroomd waren. De groote Pnpp'sche Piatz was in een meer vcikeerd en het Goethe-gedenk- teeken werd zooals reeds gemeld is door het water vernield. De winkels op de Alten VYiese stonden tot aan het dak onder water. Hier hebben vele in levens gevaar verkeerd, maar zij werden gered. De burgemeester, dr. Knoll, die naar hot reddingswerk zag uit een naburig huis, kreeg toen hij een man door het breken van een touw weer in liet water zag storten, waaruit men den ongelukkige pas gered had, een beroerte van schrik en oveiieed onmiddellijk. De man, die aanleiding gaf tot den schrik, wist zich echter aan een lantaarnpaal vast te klemmen en word daarna nog gered. Een drie meter diepe waterstroom vloeide door de Alte en de Neue Wiese, over het marktplein, in de Muhlbadgasse de Sprudel-, Kreuz-, Kaiser- en Egerstrasse en over de kade, waar hij de huizen binnendrong en groote verwoesting aanrichtte. IJzeren bruggen en trappen werden vernield; bedden, meubels, allerlei huisraad en koopwaren werden door den stroom meegevoerd. Het huis Zum Kaffeebauno stortte voor de helft in en vele andere huizen, door het water onder mijnd. dreigden in te storten. Er moeten ook menschenlevens verloren' zijn gegaan. Men heeft ten minste verscheidene dooden den stroom af zien drijven. Duizenden menschen uit den omtrek zijn naar de staid gevlucht. De schade alleen te Karlsbad wordt geschat op f2.000.000. Te Kainsdorf zijn vijftien door het water on dermijnde huizen ingestort. Door overstrooming van de Anna-mijn bij Brilx zijn een aantal arbeiders men spreekt van 50 •ra het leven gekomen. In Engeland hebben stormen en regens groote schade aangericht. De stoomschepen Calypso en Uppingham strandden o. a,, waarbij 6 mamion het loven verloren, verscheidene visschersschepen verongelukten en een aantal vi&scliers verdronk. I De werken vanhet Manchesterkanaal liepen

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2