Gemengde Berichten. éj lijkhtjid van deze werd tot dusverre, ook in het voorloopig verslag, niet aangetoond." De minister van binnenlandsche zaken verklaart in zijn memorie van antwoord o. a,, dat hij, in afwachting eener herziening der wet op het middelbaar onderwijs, waaromtrent hij zich niet in bijzonderheden uitlaat, niet tot sluiting van minder bezochte II. B. S, wenscht over te gaandat beperking van liet aantal universiteiten niet zal worden voorgesteld, en dat opheffing van faculteiten meer nadeel dan bezuiniging zou gevendat z. i. de theologische faculteit geen integree- rend deel van het onderwijs aan de rijksuniver siteiten behoort uit te maken, maar dat hij nog geen bepaalde toezegging kan doen ten opzichte liarer opheffing. De miliciens der lichting van 1888, die bij de Ie divisie infanterie (reg. grenadiers en jagers, 4e en 7e reg. infanterie) voor oefening met het getransformeerde geweer en de gewij zigde velduitrusting onder de wapenen zijn geweest, worden, voor zoover zij in of nabij hunne garnizoenen wonen, heden en de overi gen morgen in het genot van onbepaald ver lof gesteld. De ontvangsten der Hollandsche IJzeren- Spoorweg-Maatschappij in de maand October jl. hebben bedragen f G97,17S.GG!/3 en sedert 4 Janunri 10,700,010,19. Onder de werklieden aan den spoorweg Maassluis naar den IIoek-van-Holland, alsmede die welke aan den Maasoever arbeiden, is eene werkstaking uitgebroken, waaraan door onge veer 300 ontevredenen werd deelgenomen. De bazen hebben aan de meeste eischen toegegeven, zoodat de rust weer hersteld is en de arbeid kan worden voortgezet. De heeren Halbertsma en Cramer, te 's-Gravenhage, hebben aan den gemeenteraad van Delft een aanvrage gezonden om defini tieve concessie voor den aanleg en de exploi tatie van een stoomtram DelftMaassluis Naaldwijk. Er bestaat plau te Amsterdam eene ver- eeniging op richten voor kinderkleeding, werkende op gelijke wijze als die voor kindervoeding. Op initiatief van dr. L.L. Plantenga is te Amsterdam eene vergadering gehouden van belangstellenden in de oprichting eener ver- eeuiging, die werkzaam zal zijn om de theosopliie en aanverwante wetenschappen in Nederland te verspreiden. In eene volgende vergadering, 13 December te Amsterdam te houden, zal de vereeniging geconstitueerd worden. Te "Venlo passeerden twee waggons, geladen met goud, tot een gewicht van 13.000 kilo, geladen in kisten, aangegeven op eene waarde van f 100,000,000, bestemd voor de Bank van Engeland en komende van de Bank van Rusland, via Berlijn. Drie marechaussees van Venlo hegeleidden deze zending tot Vlissingen. Een der gronden, waarop juffrouw A. Kuij- pers te Amsterdam in voorloopige hechtenis werd gehouden, was, dat de justitie enkele doeken en ook een hemd had gevonden, door de overledene gebruikt, waarin door de scheikundigen zinkwit werd aangewezen. Dit verschijnsel was uiterst bezwarend, maar het latere onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat de overledene vermoedelijk zinkwit uit wendig heetl toegepast, om een kwandaardigen uitslag te bestrijden. Zinkwit werkt opdrogend en is in dergelijke gevallen geen ongewoon middel, terwijl het bovendien dikwijls wordt aangewend zonder dat de raad van een genees kundige wordt ingeroepen, hetgeen ook thans het geval moet geweest zijn. {Echo.) Door een onbekende is volgens De Echo aan het gemeentebestuur van Amsterdam eeu som van tien duizend gulden gezonden ter voldoening van onbetaalde belasting. Door mej. N. van de Vuurst, die dezer dagen te Baarn is overleden, zijn gelegateerd f1000 aan de armen der Ned. lierv. ge meenten, f G00 aan de Ned. herv. kerk en f 200 aan de Amalia-bewaarschool te Baarn. De Peruisser sloep Admiraal van Eins- bergen, stuurman L. van Pelt, heeft in volle zee een merkwaardige redding volbracht. De stuurman, die nog voor het valleu van den avond den Waterweg wilde binnenkomen, liet de tjik bijzetten, waardoor de sloep eene vaart van 7 mijlen liep. De matroos Hendrik van Vliet, die met dat werk was belast, viel, toen hij nauwelijks daarmede gereed was, over boord. Ofschoon door de groote snelheid dei- sloep weinig of geen hoop op redding overbleef, liet de stuurman tocli terstond de sloep noordover zwaaien. Na twintig minuten- achtereen gezeild te hebben, slaagde men et- in den dreukeling, die op zijn oliegoed was blijven drijven, binnen boord te halen. Uit Wageningen schrijft men ons Rijnhoogte gisterochtend 8 uur 9.85 M. A. P.; in het laatste etmaal gewassen 53 cM. Aan het Lexkesveer geschiedt de overtocht geregeld per gierpont: te Opheusden alleen met de roeiboot. Alle uiterwaarden zijn overstroomd. Uit Grave meldt men ons, dat de stand van het water gisternam. halftrvee was 10.73. De was bedroeg 0,43. De benedenmond van de Beersche Maas werkt over bijna de geheele lengte. De weg Gassel-Beers zal vermoedelijk hedenavond overstroomd zijn. Te Venlo is het water zoo hoog, dat de bewoners in de huizen der Maasstraat naar boven moesten vluchten, omdat het onderste gedeelte geheel onder water staat. De rivier schijnt echter nu staande te zijn. (A. R. Gt.) In de hooge venen te Jubbega (Fr.) is het water zoo hoog dat in kelders van vele wo ningen het »blank" staat. In sommige wonin gen stond het water in de kamer, hetgeen nog nooit te voren aldaar wegens de hooge ligging geschiedde. Op het kanaal stroomt het water een voet over de sluisdeuren, waardoor het schutten [zeer bemoeilijkt en somtijds onmogelijk gemaakt wordt. Te Naaldwijk wordt sedert Zondag 16 Nov. eene 73-jarige vrouw vermist, in 't zwart gekleed. Zij reisde dien dag naar hare dochter te Scheveningen en vertrok weer dienzelfden avond, doch kwam niet te Naaldwijk aan. Hier dacht men, dat zij eenige dagen bij de familie te Seheveningen zou vertoeven, terwijl deze meende, dat het oude moedertje goed en wel te Naaldwijk zat, waardoor men eerst na eenige dagen haar verdwijnen bemerkte. Men vermoedt dat zij verdronken is. Woensdagavond is de stoomtram van Deventer naar Borkelo bij Laren ontspoord. De machinfe kantelde geheel om en de machi nist raakte er onder, waardoor hem de sche del verbrijzeld werd. De ongelukkige, woon achtig te Borkelo, laat eene weduwe met een kind achter. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Het materiaal beliep weinig schade. Pater Johannes Bakker, van de orde dei- redemptoristen geboren te Helmond, die sedert het jaar 1866 zich aan de verpleging der melaatschen in de kolonie Suriname wijdde, is, naar de N. Bred. Crl. mededeelt, te midden zijner zieken, evenals pater Damiaan, gestorven. Reeds 10 jaren leed hij zelf aan melaatscli- heid en de laatste jaren van zijn leven waren zeer smartelijk. Bij de familie K. O. op «Vreewijk" te Zoeter- woude vervoegde zich dezer dagen een man, die een briefje aan de dienstbode gaf, met verzoek dat even aan mijnheer te laten lezen toen hij alleen was, nam hij eene winterjas weg en liep de deur uit. Een jong paartje, op weg naar liet start huis te Vlissingen om hun huwelijk te slui ten, overkwam in korte nabijheid daarvan een treurig ongeval. De paarden van het rijtuig, door het gefluit van een kwajongen geschrikt, geraakten op hol. Bij liet stadhuis vloog het span tegen de boomen, waardoor de koetsier van den bok werd geslingerd, onder het rijtuig geraakte en deerlijk gewond op het stadhuis moest worden gedragen. De paarden geraakten met den disselboom Wat ik van dit uogenbhk af leed, is onbeschrij felijk. Mijn vader vreesde, verafschuwde ik. Tot op dezen dag zie ik hem in ilion nacht vóór de misdaad, toen die duivelsche verleider hem had verlaten, voor mijn bed staan en mij met bediukt en bleek gelaat gadeslaan. O, als ik het destijds vermoed had, ik zou hom teruggehouden iiebben. Wat mij al die jaren lang echter het meest kwelde, wat mijne jeugd bedierf, mij boras krank/innig maakte, wns de gedachte aan dien ongelukkige», onschuldigen jongeling, dien Bül Steven, door mijn vader van moord beticht. O, talrijk waren de nachten, waarin ik hem ellendig en angstig zag rondzwerven, van de eene plaats naar de andere, mot een vloek over zijn verderver op de lippen. Hop hij er toe gekomen is, om deze verscimkkelijke beschuldiging op zich te laten rusten, is mij een raadsel, maar om hem zal ik nergens itf-t hebben. Waar zal hij thans zijn, waar mijii vader vloeken? Nu kent gij de keien, die Mac Oielly aan Pat Firney heeft gesmeei, die ik nog sterker moest maken! «En nu," hare stem trilde en zij verborg liet gelaul in de handen, snn geef ik u uw woord terug, dat gij zoo kor telings gesproken hebt en dat mij zoo kortstondig gelukkig heeft gemankt." Alice haalde diep adem hare mededeeting bad haar zeer geschokthaar diepste harteleed had z'j geuit. Zij gevoelde dat zij nimmer gelukkig zou kunnen zijn, zoolang deze bloedschuld niet ge delgd was. Tot haar geluk lag een zware schaduw over Bill's gelaat, anders hart zij het moeten raden, wie naast haar zat. Gedurende het verhaal had hij zonder een spier te vertrekken het gelaat van het meisje aangestaard, waarop zich al haar smart, al haar jammer zoo duidelijk afspiegelden. Hij beet zich op de lippen om liet niet uit te gillen, toen hij haar zijn naam hoorde noemen, en sloeg krampachtig de vingers in den stapel graszoden, waarop hij zat. Dus toch Mac Otelly haar vader! Bij al het gevoel van bitteren haat en reohtmatigen toorn, wegens den smaad, hem aangedaan, ontwikkelde zich op eigenaardig» wijze een ander, dat ten laatste hel eeisto geheoi verdrong. Voor wie leed hij zijn gansche leven? Ter wille van wie was hij vervolgd? Voor Alice! Door zijne vlucht redde hij dus haar van eeuwige schande. Hierbij kwam nog iots anders, iets dat hem zeer verraste. Sinds vele jaren toch had Alice onbewust zich met hem bemoeid. Toen hij zich veriaten en veracht waande, was er een hart, dat van innig medelijden voor hem klopte. En thans deze wondervoite ontknooping door de liefde. Zijn geloovig hart erkende hierin een goddelijke besturing, ontdekte hierin de Vaderhand, die hem naar zijne bestemming leidde. Door deze aandoe-, ning ontspande zich, toen Alice aan het einde van haar verhaal was gekomen, zijn strak ge laat en weerspiegelde de vuiige liefde, die hij haat- toedroeg. Zacht greep hij hare hand. «En wanneer deze ongelukkige vervolgde Bill Steven eens voor u stond, wat zoudt gij dan doen?" «Ik zou hem dienon als een slavin," herntun zij hartstochtelijk, rik zou voor hem noot knielen en hem om vergiffenis sraeeken." «En uw vader zou hem doodan!" in een zich aldaar bevindend commiezenhuisje, waardoor hunne vaart gestuit werd. Het rijtuig werd erg beschadigd, doch bruidegom en bruid bekwamen geen letsel; alleen viel de laatste in onmacht, zoodat eerst een uur later de trouwplechtigheid tot uitvoering kwam. Te Deventer is, bij het afbreken van een oud huis, achter den keukenschoorsteen een gegoten ijzeren plaat gevonden, voorstellende de geboorte van Jezus, De plaat draagt een jaartal, waaruit 4118 gelezen wordt. De heer A. Akkeringa te Amsterdn-* zal uitgeven een in kleuren gedrukte plaat, voorstellende de plechtige begrafenis van Z. M. Koning Willem III. Ook zal binnenkort een verzameling ver schijnen van de stukken en gravures uit de vroegere jaargangen van Eigen Haardaan gevuld met platen op de aanstaande begrafenis plechtigheid betrekking hebbende. Er dreigt weer een nieuw proces naar nanlei- ding van de Stanley-expeditie, welke al zooveel van haar eersten roemrijken glans verloor. De «Vereeniging tor bescherming van Afrikaansche inboorlingen" wil namelijk de thans te Londeu aanwezige kamp-officieren, Wartl/froupen Bonny, gerechtelijk doen vorvolgon, naar aanleiding van wat er is voorgevallen in het kamp te Yambuya aan de Aruwimi. Het eerste geval, dat voor de rechtbank gebracht wordt, zal dat van een negor, zijn, die, kachtens een vonnis van een «krijgsraad" werd doodgeschoten, omdat bij vluchtte, nadat hij wegens een kleinen diefstal i 50 zweepslagen had ontvangen, met het vooruitzicht van er nog 450 to krijgen zoodra hij genoegzaam genezen was van zijne wonden. Vier jonge Amerikanen zullen Dinsdag, naar men uit Pittsburg bericht, op reis gaan naar Afri ka, om daar Stanley's voetstappen te volgen en de waarheid omtrent de bewiste voorvallen te onder zoeken. De jongelieden, die duizenden dolhus be spaarden, welke zij voor dit doel willen uitgeven, zijn overtuigd, dat do niooilijkhedeu niet zoo groot zijn als zij door Stanley en zijne metgezel len worden beschreven. De aanvoerder der kleine expeditie beet Michaiil Hawkins. Naar Padlewski, den vermoedelijken dader van den te Parijs gepleegden moord op generaal SeliwerstoiT, wordt nog steeds vruchteloos gezocht. Volgens sommigen zou hij zich nog te Parijs schuil houden volgens een bericht uit Ciussol zou de politie hem daar op het spoor zijn. Te Berlijn is eene waarzegster gevangengeno men, die door haro voorspelling den dood heeft voroorzaakt van een 20-jarig meisje. Het meisje, dat verloofd was, vernam van do waarzegster, dat haar verloofde haar spoedig ontrouw zoo worden. De ongelukkige ontstelde daarvan zoo hevig, dat zij, door eene beroerte getroffen, van dm stoel viel en terstond een lijk was. «Neen, George, dat zou hij niet. Dan kent gij hem nog niet 1 Hij zal alles doen, wat hij kan, om zijne misdaad te vergoedenop zijne- wijze natuurlijk en zonder zichzelf op to offeren. Maar Fimey zou hem doodenl" Zij schrikte bij deze woorden op. Een zacht geritsel, alsof een dier door 't struikgewas sloop, deed ook Bill ontstellen; doch alios bleef stil; slechts u:t het huis klonk het wilde getier. Thans- eerst dacht Alice er aan, dat «ij daar gemist en- misschien gezocht kon woulen. «Tot morgen, George, op hetzelfde uur. Het is hoog tijd, dat wij huiswaarts gaan. Goeden nacht, Geot'gel" Hij vatte hare handen en blozend sloeg zij de oogen neder voor zijn vurigen blik. Wordl vervolgd)' Gram mishanc van de 15 n>nn De i standigl naar zij heden prikkelt een ge «orden schouwt In a woedde storm, aanrichi Nude te Karl gevoar beeld v de stral desgelijl het wal waren gasse w met de middag In de schappen dr. B. V robijnen nieuwe grooter 75 millif uit alutn koolzure 1 hoeveelht te laten dige hitt De kriste ruwe stol Men rr digde ste lijn, die üjko, nel proces in

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6