3S. A ten. II ORT, I 1.50 A0. 1890. Maandag 1 December. N°. 7642. «w, ;en. i jes jes jes Berde Blad P O L I TI E. smarkt, i r - e n -ve ertierste Jaargang. 8S- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlamlsche Berichten; Binnenlandse!e Berichten. licierin- lden. loper ■ekend liet te traat \t ai UITGEVER: J. ODÉ. BVIIËAVt J1AKKT, IS, 131. K Aan liet commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen wandclelok met een hondenkop, een zwarte hip, een jonge kip met zwarte en witte veereneen bloedkoralen armbandje met gouden slot, een zil veren vingerhoed een zweep een donkerblauwe want. een bijbeltje, een sleutel en een rol matten. r, LUXEMBURG. Bij liet hervatten van de zitting der Kamer Donderdag jl. las de voorzitter het ontwerp- adres voor ïDe droevige gebeurtenis, welke sedert lang reeds door Uwe Majesteit gevreesd werd en welke lmre toewijdende zorg niet heeft kunnen keeren, heeft plaats gegrepende geëerbiedigde Koning-Groothertog is van zijn lijden verlost. De Kamer biedt Uwe Majesteit eerbiedig de gevoelens aan harer innige deel neming. De Luxemburgers beseffen, gelijk de Nederlanders, met Uwe Majesteit den omvang van de ramp, welke ons in eenge- meensebappelijken rouwvereenigt. Gedurende 40 jaren heeft Luxemburg gelukkig en ge zegend onder de regeering van Koning Willem geleefd. De smart der scheiding, welke ons staatsrecht oplegt, wordt verzacht door de herinnering aan eene gelukkige regeering, welke niet zonder glorie geweest is. De nage dachtenis aan den Koning zal in onze harten levendig blijven. Moge de Koningin in de algemeene droefheid eeno bron van troost vinden voor hare smartHet Luxemburgsche volk zal steeds dankbare herinnering bewaren voor eene Koningin, die het zooveel welwil lende liefde getoond heeft en die op don troon een voorbeeld gegeven heeft van alle deugden. God zij met Uwe Majesteit en be- scherme de doorluchtige erfgename van zoo veel roem, die thans de hoop is van het wakkere volk, met hetwelk Luxemburg zoo lange jaren gelukkig onder denzelfden schep- ter geleefd heeft". Bij acclamatie heeft de Kamer het ontwerp- adres aangenomen. Op de vraag van een afgevaardigde, of ook de Kamer vertegen woordigd zal zijn bij de begrafenis, antwoordde de minister-van staat dat de regeering de bevelen der Koningin afwacht. Het bureau zal eventueel de leden der deputatie kunnen aanwijzen. De Kamer is voor onbepaalden tyd uiteen gegaan. Volgens information uit eene goede bron is de groothertog voornemens den 8n Decem ber met de groothertogin en den kroonprins hier te komen, zullende de eedsaflegging Dinsdag plaats hebben. ENGELAND, Parnell blijft tegenstreven om als leider af te treden, ofschoon zelfs lieden, die vroe ger met hem dweepten, hem vragen of hy gek is. Naar men vil, zal hij een manifest uitvaardigen aan het Iersclie volk, waarin hij zich zal rechtvaardigen en betoogen, dat Ierland geen inmenging van bondgenooten noodig heeft. Parnell weigert te wijken voor Engelsche sentimentaliteit. Niettemin neemt met den dag het getal zijner aanhangers toe, die van oordeel zijn, dat Parnell zich, althans voorloopig, van het staatstooneel moet terugtrekken. Maandag a.s. zal in eene partij-vergadering de zaak hoogstwaarschijnlijk voorgoed haar beslag krijgen. Parnell zou gisteravond een manifest doen verschijnen, gericht aan het Iersche volk, waarin hij het verzoekt zijn oordeel op te schorten, totdat, men het manifest zal hebben gelezen. De Londensche Court of Aldermen" heeft Donderdag met algemeene stemmen een motie van rouwbeklag aan Koningin Emma en het Nederlandsche volk wegens den dood van Koning Willem III aangenomen. Die motie zal don Nederlandsehen gezant worden mede gedeeld. liet aannemen van die motie werd vooraf gegaan door een toespraak van den voorzitter, waarin hij zeide: Ik ben zeker de gevoelens van alle raads leden uit te drukken, wanneer ik diepe sym pathie betuig voor een bevriende naburige natie bij het verlies dat zij lijdt door den dood van haren geliefden Koning, een wijs en schrander vorst, die Engelands warme vriend en bondgenoot was. In 1882 stelde de poorterraadeen welkomstadres aan den Koning vast ter gelegenheid van het huwelijk van den hertog van Albany; het adres zou aan Zijne Majesteit in den Guildhall zyn aangeboden, toen een treurig sterfgeval in zijne familie 'sKonings komst naar Guildhall verhinderde, waarop de adresaanbieding in stilte plaats had op Buckingham Palace. In 1883 waren de schepen Polydore DeKeyser en ik als vertegenwoordigers bij de opening der Amsterdamsche tentoonstelling, toen wij allerminzaamst en allerhartelijkst door Koning Willem ontvangen werden. Zjjne Majesteit zeide ons, dat hij geen zoon zijns vaders zou wezen, indien hij niet altoos hartelijke verknochtheid gevoelde voor Engeland en de Engclschen. Ik ben overtuigd, zoo eindigde de spreker, dat de Londensche burgery 's Konings dood diep betreurt en innige sym pathie koestert voor Koningin Emma en de jeugdige Koningin Wilhelmina". PïAS I K IJ K- De Kamer werd gisteren volgens de orde van werkzaamheden geroepen te behandelen het voorstel betreffende eene leening. Pellelan verzocht het aan te houden, tot de behande ling der begrooting van inkomsten zou zijn afgeloopen. Perier, rapporteur, verlangde on middellijke behandeling. Ondanks eenige op merkingen van Bouvier, die meende dat eene leening onmiddellijk na de indiening moest behandeld wordenwerd Pelletans voorstel aangenomen. Bouvier verklaarde dat hij per soonlijk zich niet getroffen gevoelde door de verdaging; hij had immers de quaestie van verti ouwen niet gesteld. De heer Ariste Viguié, oud-voorzitter van het protestantsche consistorie te Nimes, sedert een elftal jaren predikant te Parijs en hoog- leeiaar bij de theologische faculteit alda: r, is in den ouderdom van B3 jaren overleden. Zijn door is een groot verlies voor het libe rale protestantisme in Frankrijk en voor de faculteit waar hij leerlingen voor den kansel vormde. Ily had zijne studiën voltooid te Straatsburg, te Montauban en te Berlijn. BÏÏ1ISC1HAO. Daar de socialisten bij de jongste gemeen telijke verkiezingen in een groot aantal steden de nederlaag hebben geleden, hebben hunne partijhoofden te kennen gegeven, voorloopig alle socialistische verkiezingsbeweging te willen beperken tot die gemeenten waar voor hunne partij vooruitzicht op succes bestaat. OOSTENRIJK. De club der Duitsche afgevaardigden in den Ilongaarschen Landdag heeft besloten, de Duitschers aan te sporen, niet deel te nemen aan de tentoonstelling te Praag, daar de »Ausgleich" geenerlei kans heeft tot uit voering te komen. ITALIË. "Volgens de Mifomia is de volledige uit slag der gehouden verkiezingen deze: 410 ministerieelen,40 constitutione^ opposanten, 37 radicalen en 9 twijfelachtigen. Het blijkt dus, dat de overwinning van den heer Crispi wel degelijk eene schitterende is geweest. R U M E N I E. Koning Karei opende Donderdag met eene troonrede de zittingen der Kamers. In die rede wordt medegedeeld, dat de goede betrekkingen met de overige staten en de voortdurende handhaving des vredes de regeering in stuat stellen op den ingeslagen weg der hervormingen voort te gaan. De goede staat der schatkist maakt het mogelijk niet alleen alle uitgaven te bestrijden, maar ook eenige belastingen op te heffen en- de begrooting voor 1891 belooft zelfs een batig slot. Landbouw en nijverheid nemen toe. Onder scheidene ontwerpen betreffende eene betere binnenlaudsche regeling worden aangekon digd en een nieuw tarief van invoerrechten tegen bet afloopen der handels-verdragen» A M E It I K A. Alvorens van Elmira te vertrekken naar Cincinnati, heeft Dillon, geïnterviewd door een dagbladschrijver, verklaard dat Gladstone den sleutel van den toestand in handen heeft, en dat Parnell*® aftreden als leider der Iersclie partij noodzakelijk is. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 November. In de hedennamiddag ten 3 ure gehouden zitting kwam liet volgende adres van rouw beklag aan ILM.de Koningin-weduwe ter tafel: Mevrouw De Eerste Kamer der Stalen-Generaal ontving, diep getroffen, de kennisgeving van het overlijden van Zijne Majesteit Willem iH, Koning dor Nederlanden, Uwen innig gelief den Gemaal. li Zwaar is de slag, door Zijnen dood toege bracht aan liet koninklijk Huis. Dubbel smar telijk is het verlies voor het koninklijk gezinvoor Uwe Majesteit, die 's Konings levensavond heeft mogen verhelderen en aan Wie het weemoedig voorrecht te beurt viel Zijn lijden door de teederste liefde te ver zachten; voor Uwer Majesteits beminde Doch ter "Wilhelmina, onze geliefde Koningin, liet aan haren koninklijken Vader zoozeer ge hechte Kind. iMet het vorstelijk Huis, sedert drie eeuwen door de innigste banden aan ons vaderland verbonden, is het Nederlandsche volk in rouw. »llet betreurt in Z. M. Koning Willem III den vorst, die, getrouw aan de overlevering van Zijn Iluis, de grondwettige vrijheden en rechten der Nederlanders gehandhaafd, de welvaart en den bloei van het vaderland bevorderd heeft. sToch mag onze droefheid het oog niet doen sluiten voor den zegen, dat Hij, in Wiens hand het lot is der vorsten en volkeren, het doorluchtige Stamhuis doet voortleven in onze beminde Koningin Wilhelmina; en dankbaar waardeeren wijdat gedurende Hare minder jarigheid Hare schreden geleid worden en het koninklijk gezag wordt waargenomen door Uwe Majesteit, aan Wie het volk met onver deelde ingenomenheid die dubbele taak zag opdragen. >Ondanks onze smart gaan wij daarom met vertrouwen de toekomst tegen. »Mogen de blijken van liefde, waarin zich de gehechtheid van het Nederlandsche volk aan het Huis van Oranje in deze dagen zoo treffend openbaart, Uwe Majesteit tot troost en steun verstrekken. riWijleden der Staten-Generaal, houden vost aan het laatste woord door den ontsla- in 7—8 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco por post, door liet gehoele'Bijk - 2.50. Afzonderlijke nomii Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driksum, geplaatst wordt tegen twee ma ai, beickend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9