i 1 J A0. 1890. Vrijdag 5 December. N°. 7645. Feuilleton. let geheim van de „Maria ier-en-veertig-ste Jaargang1. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiïtcnl«an(1 sche Bcr iclit e n. UITGEVER: T. ODÉ. count Abonnementsprijs, per kwartaal1,85. I Franco per post, door liet geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke - 0.10. BDUEAD: MAIIKT, E, 13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met - inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gawone regel incer - 0.10 Drikmaai, geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. Volgens keizer DÜITSCIILAKD. de Nordd. Allg. Zeit. heeft de Maandag in zijne toespraak tot de troepenter gelegenheid van het feest ter nagedachtenis van den oorsprong van Bran- denburgs, Pruisens en Duitschlands grootheid en macht, als een schitterend voorbeeld ge wezen op den grooten keurvorstaan den heldhaltigen strijd bij Fehrbellin herinnerd en niet slechts de aanwezigen, maar alle onder danen aangespoord dit verheven voorbeeld na te strevenen te zweren het verkregene te handhaven en tot ontwikkeling te helpen brengen. Het Berlijnsche Tageblalt behelst mede- deelingen aangaande een langdurig onderhoud van gemachtigden van den Weenor gemeente raad, den stadsgeneesheer Kammerer en den geneesheer Pfleger met Koeh. Deze gaf zijne verwondering te kennen, dat zoovele artsen, op grond van vluchtige waarnemingen gedu rende slechts weinige dagenreeds dadelijk met hun oordeel over zijne methode van ge nezing gereed zijn. Hij (Koch) is gedurende zijne langdurige werkzaamheid steeds voor zichtiger geweest en daardoor nooit gedrongen geworden iets te herroepen. Verder bestreed Koch nadrukkelijk de bewering, dat zijn geneesmiddel zeer gevaarlijk is. Het is in do hand van een verstandigen arts en van een zoodanigen toch dient hier sprake te zijn te eenenmale onschadelijk, zelfs niet zoo gevaarlijk als chloroform of quinine. Koch acht dan ook alle voorgestelde medisch- politische maatregelen tegen den behande- lenden arts ongerechtvaardigd. De bedoelde gemachtigden uit Weenen zijn tot de overtuiging gekomen, dat Kocli datgene wat hij belooft, trouw nakomt, namelijk eene onfeilbare diagnose ter onderkenning van tering aangegeveu te hebben, alsook om lupus en tering in liet eerste stadium te kunnen genezen. Niemand zal de aanmatiging zoover drijven, dat hij verklaart een lijder, die aan den rand des grafs is, te kunnen redden. ENGELAND. De Nationale Liga besliste Dinsdag dat Parnell op zijn post blijven moest. In eene vergadering van Iersche bisschop pen gehouden bij den aartsbisschop Walsh te Dublinis besloten een manifest uit te vaardigen, waarin verklaard wordt dat de aartsbisschoppen en bisschoppen van Ierland Parnell onwaardig achten de leider der Ier sche partij in het Parlement te blijven. De leden van hetministerie-Gladstone van 1886 hebben Maandag eene geheime verga dering gehouden, waarin vap gedachten ge wisseld werd over de verdere verhouding tusschen liberalen en Pnrnellisten en over Gladstone's mogelijk aftreden als leider der liberale partij. Besloten werd, eerstdaags eene groote partij-vergadering te beleggen, waarin de heer Gladstone de stand van zaken nader zal uiteenzetten. In eene Maandag te Dublin gehouden volksvergadering werd bewondering voor Par nell uitgesproken en verklaard, dat het Iersche volk zijne zaken zou weten te behandelen, zon der inmenging van Gladstone of andere Engelschen. De afgevaardigden Healy en Sexton werden als verraders gebrandmerkt, Aan de Times wordt uit Petersburg ge meld, dat een keizerlijk besluit gelast dat voortaan geen Israëliet tot de orthodoxe kerk mag overgaan, als zijn vrouw, kinderen, zus ters of ouders niet hetzelfde doen. Tot nog toe was het gebruikelijkdat een lid der joodsche families tot de Russische kerk over ging, om daardoor voor zijn bloedverwanten het vaste recht van domicilie in Rusland te verwerven. Een nieuwe bepaling moet nog gelasten dat jodendie tot het Christendom overgaan, alleen tot de Russische kerk, niet tot de katholieke of protestantsche kerken mogen overgaan. F E A N K It IJ K. Volgens het Journal dos Dabats is het waar schijnlijk, dat de heer Louis Legrand, gezant te 's-Hage, ter gelegenheid van de begrafenis van den Koning der Nederlanden verheven zal worden tot den rang van buitengewoon ambassadeur. De budget-commissie besloot Dinsdag om in een 3-pCt.-amortisable-fonds te verande ren de dertigjarige obligatiën en de Iiquidatie- bons. Daaruit zal eene bezuiniging van 14 millioen voortvloeien. Dit besluit der commissie werd goed oi t- vangen op onderscheidene banken der Kamer, welke de conclusie der budget-commissie aan nam. O O S T E N It IJ K. Het Fremdejiblatt meldt dat Kalnoky Dins dag in de eerste bijeenkomst der commissie tot onderzoek van het vraagstuk eener nieuwe tol-regeling tusschen Oostenrijk'en Duitsch landin het bijzonder de moeilijkheden der quaestie deed uitkomenmaar niettemin de hoop uitsprak dat de onderhandelingen zullen leiden tot een gelukkigen uitslag, zoodat de vriendschap tusschen Oostenrijk en Duitsch- land, behalve op staatkundig gebied, zich ook zal uitstrekken tot de handelsbetrekkingen. RUSLAND. Een priester heeft den moe.d gehad, de vervolgingswoede der regeering openlijk te brandmerken. In .iet klooster van den heiligen Michael te Odessa heeft de pope RemirolT op den kansel de wetten tegen de joden veroordeeld. Welk lot hem mocht wachten, zeide hij, hij gevoelde zich toch verplicht getuigenis af te leggen tegen eene politiek, die even onchristelijk als onmensclielyk was. Hij spoorde zijne hoorders aan, de goede eigenschappen der joden na te volgen. Indien gij," riep hij uit vlijtig, matig eri geduldig als de joden zijt, zult gij niet meer behoeven te klagen, dat de handel stilslaal en dat uwe Engelsche en Duitsche mededingers u het brood uit den mond stooten." ITALIË. Verscheidene Fransche bisschoppen hebben zich tot deu paus gewend om te weten te komen, welke houding zij hebben aan te nemen in de beweging, ontstaan door de bekende verklaring van den kardinaal Lavi- gerie ten gunste der republiek in Frankrijk. Leo XIII heeft nu zijn staatssecretaris, kar dinaal Ranipolla, gelast hierop te antwoorden. Alzoo is gedaan. In dit schrijven, dat in het Latijn gesteld is, wordt vooreerst herinnerd aan de encycliek van Gregorius XVI ten opzichte van den burgeroorlog in Spanje, waarin verklaard wordt, dat de Heilige Stoel do gevestigde regeeringen erkent, zonder dat daaruit eene goedkeuring van de middelen, Eene gondgnwcrsgcsehicileuis nit California. 20. Bill Steven bij Alice verdacht maken? Zij zou het niet gelooven. Als hij haar echter door bewijzen dwong aan zijne slechtheid te gelooven, als hij eene tweede misdaad op Bill's schouders laadde, nu zoo voorbedaclitelijk als vroeger opzettelijk. Hier te lande ging men snel te werk en rechter Lynch onderzocht zoo nauwkeurig niet! Terwij! hij, van deze gedachten vervuld, zich voortspoedde, had hij den weg gemist en zag hij diep onder zich de lichten van Norcross branden. .Eensklaps stond hij voor eene smalle houten sluis; het water zijpelde er aan alle kanten door en vormde aan haar voet een grooten, door de maan helder verlichten plas. Het waren de sluizen, waarin de goudzoekers gewoon waren het goud zand te wasschen en welker water dan ook goud houdend was. Fimey boog zich over de goot en onderzocht nauwkeurig haar bodem; daar vond hij ietshij bezag het bij het maanlicht; het glinsterde. Grinnekend stak hij het itulen zak en trok zich in de schaduw terug. «Ik heb het ge vonden," riep hij met gedempte stem; sdit is nog doodelijker dan een slag!" Daarmede ver dween hij in 't bosch. Hoogstens op een geweerschot afstand van hem verwijderd ging Bill terzelfder tijd naar zijne wo ning, het hart va geluk en liefde overvol. En met het geluk en de liefde ontwaakte in hem op nieuw het geloof, waarin hij aan liet strand der Noordzee was opgegroeid, het geloof aan eene hoogere leiding. Alzoo dubbel gewapend kon hij alles trotseeren, ook den noodlottigen strik, die op weinige schreden van hem af tot zijn verderf werd gespannen. IV. Het moet wel een van die nachten in «Miners- home" geweest zijn, waarin volgens het geloof der Indianen booze en goede geesten uit de diepten oprijzen en in een wilden spokendans een ver- doovende lucht uitademen, die den armen men- schenkinderen hot hoofd op hol brengt en de wangen verbleekei doet. Mac Orelly zat, toen Alice binnontrad, neer slachtig en ontdaan, het hoofd door beide handen ondersteund, achter de toonbank. Bleek, maar mat fonkelende oogen legde zij met eene jegens haar vader ongewone liefderijkheid haren arm om diens hals en fluisterde zacht«houd maar moed 1" Toen zonk zijn hoofd nog dieper weg tusschen de opgetrokken schouders, die thans zooveel levensmoeheid schenen te varraden. «Moed, vader!" Het donkere meisjesoog zocht het zijne; hij zag op en een glimlach verhelderde zijne smartvolle trekken. Toen hij gisteravond in haar kamer kwam, zat zij aan het open venster en blikte, met een hemelschen weerschijn op haar helder verlicht gelaat, blijmoedig naar het sterrendak. «Gij hebt mijn raad slecht opgevolgd, Alice," zeide hij; in plaats van George Ahldorf te waarschu wen, hebt gij hem in gevaar gebracht. Fimey heeft u bespied." Alice's gezicht kreeg een haatvolle uitdrukking. Elke zenuw haver sierlijke gestalte spande zich, als om een onzichtbaren vijand te weerstaan. Oreily sloeg voor den toornigen blik van het meisje de oogen neer. Zij knarste op de tanden en zweeg; hare borst bewoog zich onstuimig. «Fimey bemint je," vervolgde hij, «Kunt ge werkelijk geen besluit nemen? Ik ben hern veel verplicht. Ik heb het hem beloofd, voor zoover het in mijne macht stond. Gij zoudt u zelve en mij en Ahldorf van een groot gevanr bevrijden, wanneer «Niet verder, vader!" hernam zij, met beide handen iets onzichtbaars als 't ware afwerende, «waarvoor houdt gij uwe dochter? Als gij weet wat gisteravond is gebeurd, dan moet gij ook weten, dat ik slechts dezen man kan toobehooren. Fimey's vrouw word ik nooit!" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1