Biiinciilamlsclic Berichten. am waardoor de regeeringen gevestigd zijn, voort vloeit. Verder wordt het ongegronde en onrechtvaardige aangetoond van de beschul diging tegen de katholieken, dat zy, alleen omdat zij katholieken zijn, zich koeren tegen den tcgenwoonligen staatsvorm in Frankrijk. Het katholicisme toch is per se in geenen 1 deele tegen de republiek gekant. Vnn den kardinaal Lavigerie wordt in dit stuk niet gesproken. Het moet voor het overige niet alleen dienst doen nis antwoord aan de Fransche bisschoppen, maar ook indirect aan heri, die meencn dat de Ilcilige Stoel te veel haast heeft gemaakt met het erkennen der republiek in Brazilië. SPANJE. Hit Madrid wordt gemeld, dat de minister van openbare werken een ontwerp gereed heeft tot uitgifte eerier leening van'lOOmil- Jioen frs., rentende 5 pCt.aflosbaar in 50 jaren, cn zulks ten behoeve van den aanleg van openbare werken. SCHIEDAM, 4 December 1890. Het gala-diner, hetwelk morgen ten hove wordt aangeboden aan de bijzondere missiën van vreemde mogendheden ter gelegenheid der begrafenis van Z. M. Koning Willem III, zal 150 couverts tellen. Door een deputatie van het »Roode Kruis" werd hulde'gebracht aan den overleden Koning door het neerleggen op de lijkkist van een rood kruis op een wit veld, omgeven door palmtakken en verhonden aan wit satijnen linten, waarop staat; nNederlandsche Ver- eeniging Het Roode Kruis". Door het eere-lid der vereehiging, II. N. C. haron van 'Fujjll vnn Serooskerkcnwerd namens het Roode Kruis" eene eenvoudige hulde gebracht, uit het hart gesproten. Deze hulde is eene dankbare erkenning van de groote verdienste van V.'illem III op het gebied van de hulp aan zieken en ge wonden krijgslieden in tijd van oorlog. De overleden Vorst toch was een der eerste onderteekenaars en de grondlegger van de vereeniging »IIet Roode Kruis" in Nederland, by koninklijk besluit in 't leven geroepen. Toeu bij den aanvang van den Fransch- Huitschen oorlog het hoofdcomité besloot een beroep om hulp op de natie te doen, werd door onzen Koning onmiddellijk, nog voor dat de Staatscourant had gesproken, eene som van duizenden guldens beschikbaar ge steld ten behoeve der gekwetste strijders. Koning Willem III leeft dan ook voort in de dankbare herinnering van liet Nederlandsche »Roode Kruis". Ook door eene deputatie van het korps ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur »n Nederlandsch Indië werd gisterochtend bij de katafalk nedergelegd een kolossale krans van massief zilver, die uitmunt door rjjkdom van bewerking en schoonheid van gedachte. De gedreven lauwerbladen zijn met linten omstrengeld. Het wapen van Indië, een om kranst zwaard, komt van achter een monu mentaal schild te voorschijn. Schild, wapen en laurieren zijn door zilveren strikken te zamen verbonden. Op het schild leest men in zwart geëmailleerd schriftHet korps ambtenaren bjj het binnenlandsch bestuur in Nederlandsch Indië. Aan de nagedachtenis van Z. M. Willem III. Het ontwerp en de uitvoering van dit kostbaar huldeblijk werd toevertrouwd aan de firma J. M. van Kempen Zonen to "Voorschoten. In het Sociaal Weekblad zegt de Amster- damsclie volksvertegenwoordiger nar. A. Kerdyk omtrent 'sKpnings dood: »B"tj 's Konings dood zenden wij den Afge storvene dien eerbiedigen groet na in het graf, die past jegens het Hoofd van den Staat, van Wien moet worden getuigd, dat Hij steeds getrouw bleef aan de gedragslijn, welke Zijn eed op de Grondwet Hem, als constitutioneel Vorst, voorschreef. Wij brengen dien met weemoed, nu de Ontslapene de laatste Vorst was uit Oranje's roemrijk geslacht, aan hetwelk Nederland zoo groote verplichtingen heeft. En te eerder gevoelen wij ons gedron gen dien te brengen, waar de leider eener partij, welke de belangen des volks beweert te dienen met uitsluiting van elke andere, zich niet ontzag noch ontziet, om het vuilste slijk te werpen op des dooden ziekbed en stervenssponde". Door de Nederlandsche CJiub te Brussel is het volgend adres van rouwbeklag ge zonden aan de Koningin-Regentes: Mevrouw Mot diepen weemoed vernamen de leden der Nederlunrische Club to Brussel do smartelijke tijding van het overlijden van Z. M. Willem III, hunnen geöeibiedigden Koning. In niet mindere mate dan zulltB geschiedt door do in hot vndeiland gevestigde Jandgenooten, deelen Uwer Majestoits hier woonachtige onder danen in den algemeenen rouw. Dientengevolge veroorlooft zich het bestuur der Nederlandsche Club alhier, Uwe Majesteit do verzekering te geven van de door de leden dier vereeniging oprecht gevoelde en eerbiedige deelneming in hot verlies dat Neerlands vorsten huis en volk betreuren. Moge het den Almachtige behagen llwe Majes teit kiacht en berusting te schenken in het zoo groote onherstelbare verlies, en Uwe Majesteit en de jeudige Koningin eene lange reeks jaren sparen tot heil van het vaderland. De Nederlandsche Club, (get.) G. de Jager, Voorzitter, (get.) J. W. Swabtii, Secretaris. Jan Ilarc Majesteit de Koningin-weduwe, Regentes der Nederlanden, te 's-Gravenhage. Door hoogleeraren en leeraren van de Polytechnische School is wegens 's Konings overlijden voor drie maanden de zware rouw aangenomen. Ook de Groningsche hoogleeraren hebben voor diertien weken den rouw aangenomen, bestaande in het dragen van een rozet op den hoed. »Voor vaderland en vorst", »Voor land en koning" en andere woorden van het »Wien Neerlandsch bloed" kunnen nu niet meer gezongen worden. Als voorloopige aanvulling kunnen wellicht do volgende regels dienen; Wien Neerlandsch bloed door de aderen vloeit In 't land, door Willem vrij. Wie dankbaar voor Oranje gloeit Verheff' den zang als wij Hij steil' voor 't Stamhuis onzer keus Het lied der vaderen in, Oranje bovenblijft de leus, HeilNeerlands Koningin W»o staat aan 't hoofd van Neerlands macht Een lieflijk kind, een vrouw I Haar zwakte dwingt met reuzenkracht Tot edele mannentrouw Zoo wijd de vlag van Neerland zwiert, Wordt, jonge Koningin, Uw nautn, d'Oranjenaam gevierd Door heel uw huisgezin t O vrouwenband, vol zacht beleid, Beur op wie hulp behoeft Hef op de zwakken, sterk on leid Wie grootsche taak beproeft; Wijs ons den weg op zee, op land, Beziel onslandsvriendin 1 O God 1 bestuur de jonge hand Van Neerlands Koningin. Oranje leev'Vol kracht en glans Blijv' Nederland in stand 1 En vlechte kunst haar lauwerkrans j Orn de oude vlag van 't land. God geve ons krachtHij geve ons vree..,. Maar, dringt een vijand in, De zwaarden springen uit de schee Voor Neerlands Koningin Bij beschikking van den minister van binnenlandsclie zaken is benoemd tot secre taris bij den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland dr. A. 0. H. Tellegen te 's-Gravenhage. Reuter heeft reeds bericht, dat onze regee ring aan de Congo-conferentie te Brussel een nieuw uitstel had aangevraagd. Naar de Indépcndance verneemt, zal dat waarschijnlijk worden toegestaan en aan ons land een uit stel van een of twee maanden voor de on- derteekening worden verleend. De Indépcndance deelt mede, dat te Brus sel vertegenwoordigers van de twee groote spoorwegmaatschappijen in Nederland, van do Great Eastern Railway en van de London Chatham—Dover Railway bijeen geweest zijn om te beraadslagen over een nieuwe snelle verbinding tusschen Engeland en Duitschland via Nederland. Daartoe zou, zoo dra do lijn Rotterdam—Hoek-van-IIolland in exploitatie is, een geregelde dagelijksehe dienst met de snelst varende booten worden ingericht tusschen Harwich en Hoek-van- Holiand. waardoor de afstand tusschen Londen en Berlijn zal kunnen worden afgelegd in 20 u., d. i. een uur minder dan via Ostende, en drie uur minder dan via Vlissingen. De zeereis zou slechts 8 uur eischen. Onder meer zou besloten zijn, dat met betrekking tot de tarieven geen concurrentie zou worden aan gedaan aan de lijn der maatschappij Zeeland. Het, hoofdbestuur der sMuatschappij tot bevordering der geneeskunst" heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, de voorgestelde wijziging der epidemiewet, wat betreft de wijziging van art. 17 (opheffing der verplichting, om de vaccinatie-bewijzen over te leggen voor toelating der kinderen tot de scholen) niet goed te keuren. De vermindering van het- aantal gevacci neerde burgers zal, zegt het hoofdbestuur, zonder twijfel ten gevolge hebben vermeer dering der sterfte aan pokken. Het hoofd bestuur aarzelt niet de overtuiging uit te spreken, dat de door de regeering voorgestelde wijziging van art. 17 der wet, den dood van een aantal burgers aan pokken zal ten gevolge hebber- Verre verkieslijk acht het hoofdbestuur het, dat de volksvertegenwoordiging besluite, de vaccinatie verplichtend te stellen voor alle kinderen in het eerste levensjaar, daar het aanwezig zijn van een aantal onge vaccineerde burgers, ook al zijn ze nog geen zes jaar -oud, een gevaar oplevert, dat alleen op deze wijze zou kunnen worden afgewend* Opnieuw is door den j>A!g. Nederl. Politie bond" tot de Tweede Kamer het verzoek gerichtom een betere regeling van het politiewezen in Nederland tot stand te bren gen door de vaststelling eener politiewet, zoodat bij de wet de verhouding tusschen en gemeente-politie geregeld worde. Gisterochtend zijn ,in het binnengasthuis te Amsterdam de eerste lupus-lijders met Koch's geneesmiddel behandeld. De stof is aan dr. Vf. van Hoorn door dr. Libbertz (Koch's assistent) toegezonden. De behandeling ge schiedt voorloopig alleen in ziekenhuizen, omdat daarbij groote zorgvuldigheid noodig is. Natuurlijk zullen vooral de verschijnselen, die zich by deze eerste patiënten voordoen, nauwkeurig worden opgeteekend. De heer GallandatHuetheeftontslag geno men als lid van den raad van Haarlem en als lid van de K. v. K. aldaar. Vanwege de Vereeniging van Nederland sche Scherpschutters' 'zal in de helft der maand Juni 1891 een nationale of nlgemeene schiet wedstrijd worden gehouden te Hoorn, waaraan marine, leger, schutterij en weerbaarheid zullen kunnen deelnemen. Bij gelegenheid van eene der politieke rede voeringen, onlangs door het Kamerlid dr. Zaayer op eenige plaatsen in Friesland ge houden voerde een sociaal-democraat het woord, om aan de vergadering mee te deelen, dat de heer Zaaijer de duurste van alle volksvertegenwoordigers was, want dat hy behalve zijn traktement als lid van de Kamer ook nog een groot wachtgeld als leer» uit de schatkist trok, en dat hij dus ook veel meer behoorde te presteeren dan andere Kamerleden, wat echter niet het geval was. In zijne repliek gaf de heer Zaayer zijnen bestrijder behoorlijk bescheid. Het was waar, dat hom bij de aanvaarding van zijn Kamer lidschap een wachtgeld als leeraar eener rijks lioogere burgerschool was toegekend, maar dat was in het geheel niet een bijzonder voorrecht of gunst voor zyn persoon, maar niets anders dan eene toepassing van den regel, die jaren gevolgd werd met betrekking tot andere rijksambtenaren (de voorzitter dei- Kamer is nog altyd referendaris van justitie met wachtgeld), ingenieurs, officieren enz. Er was dus geen quaestie van, dat hem meer was toegelegd dan hem rechtmatig toekwam en ook aan andere ambtenaren, leden der Kamer, werd toegestaan. Maar nu de zaak van dat wachtgeld eenmaal ter sprake was gebracht en tegen hem was geëxploiteerd om hein verdacht te maken, meende hij toch verplicht te zijn er nog iets aan te moeten toevoegen, wat hij anders liever had ver zwegen. Op het wachtgeld had hij recht, maar liy ontving het niet, of liever hij ontving het wel, maar om het elk kwartaal, als het hem te huis werd bezorgd, terstond weder in de schatkist terug te storten. Het congres van den sociaal-democrati- schen bond in Nederland zal dit jaar te Heerenveen gehouden worden gedurende de Kerstdagen. De Duitsche regeering heeft den heer F. Domela Nieuwenhuis de grenzen laten over brengen, nadat hij te Bielefeld had gepoogd een voordracht te houden. Hy werd vervoerd naar Emmerich, waar men hem op staats kosten liet overnachten. Den volgenden dag •werd hy door den commissaris van politie naar Zevenaar getransporteerd, zoodat wij hem* weder hebben terug ontvangen. Het Sielefcider Tagellatt heeft de schan delijke taal en handelwijze van den Holland- schen sociaal-democraat betredende den- Koning van Nederland scherp veroordeeld en 0, a. gezegd; »Dus een man, die geen recpect hoeft voor de majesteit van den dood en de smart der weduwe die zich niet ontziet de eenige te zijn in een groote vergadering om ale menschelijk gevoel te kwetsen, die zal ons hier den weg aanwijzen tot het ware geluk Wij kunnen niet aannemen dat onze eerlijke Duitsche arbeiders zich zullen laten leeren door dien Hollander, maar gelooven veeleer, dat zij zich, zelfs- wanneer zij een verandering in de sociale verhoudingen voor noodzakelijk houden, met afschuw zullen afwen den van zulk een volksweldoener! Onze Duitsche sociaal-democratische leiders hebben zich bij den dood van de keizers "Wilhelm I en Friedrich niet laten meeslepen tot zulk een ellendige daad als deze Hollander". Het gefucht wildat de Nederl. Zuid- afrikaansche hypotheekbaak in fmancieele moeilijkheid verkeert, ten gevolge van specu- latiën, door haar directeur te Pretoria on dernomen, en welke directeur dezer dagen op- zeer jeugdigen leeftyd plotseling overleed.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2