7 m Gemengde Berichten. PE R T E LEG B A AF. DEN HAAG, 4 December. De uit tocht van bet stoffelijk overschot des Konings is in volmaakte orde afge- loopen. De stoet, die te 11 uren het paleis verliet, was te halfeen aan de grens der gemeente. De wapens van Oranje-Nassau, Wurtemberg, Kusland en Pruisen waren aan den lijkwagen zichtbaar. De bloemkransen, door verwanten en militaire vereenigin- gen geschonken, waren op de lijk kist gegroepeerd. Een bloemenschat van kransen tot eene pyramide opgewerkt, volgde den lijkwagen. Tienduizenden stonden eerbiedig aan den weg geschaard. De lantaarns waren omfloersd. De uitvaart wekte aangrijpende gewaarwordingen. Te drie uren kwam. de stoet voor de kerkdeur en te 3 u. 35 m. daalde de kist in den grafkelder, nadat dr. Van Koetsveld eene treffende rede gehouden had. Alle kransen waren van de kist genomen, alleen het bloemtuiltje van Koningin Wil- helmina lag er op. Aanwezig waren alle hoogwaardigheidsbekleederj. De plechtigheid was zeer indrukwek kend. Koloniën. 0 n d e r w ij s. Rechtzaken. Visscherij. Kerk uien w s. Stedelijk Niemvs. Marktberichten. Als een staaltje van snel rijden, deelt de jlepp* mede, dat, toen dr. Roessingh 0p het Loo werd ontboden, hij van Deven ter naar het vorstelijk verblijf gereden werd in" 21 jn., terwijl de trein daarvoor 3$ m. noodig heeft. Dit gescliiedde in rijtuigen met 4 paarden Deventer naar naar hot Loo. ieder; een werd gebruikt van Twello en een van Twello Het aantal biljetten, gisteren te Rotterdam door de Hollandsche spoorwegmaatschappij verkocht, bedraagt: naar Den Haag, eei-ste klasse 856, tweede Uasse 1947, derde klasse 4709; naar Delft, eerste klasse 500, tweede klasse 857, derde klasse 2214. Hieronder zijn ook begrepen de biljetten, waarvan heden werd gebruik gemaakt. Door den grooten toevloed van reizigers ondervonden alle treinen vertraging. Die van 8 u. 18 vertrok eerst te 8 u. 47, die van 8 u. 50 eerst te 9 u. 5, die van 9 u. 24 eerst te 9 u. 50, die van 10 u. 5 eerst te 10 u. 30. Opk de-aankomende treinen lindden ver traging. NR. Ct Van Amsterdam zijn heden alleen per Hollandsche spoor 40,000 personen naar Den Haag vervoerdgisteren reeds waren er 8700 plaatskaarten genomen. Per staatsspoor zijn van Amsterdam naar Den Haag vervoerd 5000 personen. Te Breda moet Donderdag op last der justitie do houder van een in kwaden reuk staand huis in hechtenis zijn genomen, in verband naar men zegt met het vermelde feit te Teteringen, waar een echtpaar, waarvan de man 84 en de vrouw 70 jaren oud zijn, ia eene van binnen gesloten kamer hunner woning zijn aangetroffen, de vrouw reeds overleden en de man nog met zooveel besef, dat hij nadere bijzonderheden kon mede- deelen. Het ïn de kamer bevonden kacheltje sender pijp was met houtskool gevuld en tor den vorigen dag door genoemden houder ren het beruchte huis bezorgd, welke persoon daar ook een deel van den avond moet hebben doorgebracht. Hij had van liet echtpaar een huls gekocht voor f 4000 met bepaling dat daarvan f1000 direct na den verkoop en de resteerende f3000 dadelijk na het overladen der echtelieden aan hunne erven zouden moeten worden betaald, tevens met ver plichting om het echtpaar levenslang te' onderhouden. In verband, met die feiten vreest men dat hier eene misdaad in het spel is. i i Dr. Ed. Jacobs te Wernigerode meldt ons, dat er eindelijk een origineel portret uit het jaar 1574, is gevonden van Juliana van Stol berg, de beroemde moeder van Willem den Zwijger. Spectator Door een beurtschipper op Blokzijl is ken nis gegeven, dat Woensdagonmiddag in de Zuiderzee, nabq het eiland Marken, van zijn vaartuig is overboord geslagen en verdronken een 45-jarige bakker, gewoond hebbende te Blokzijlhij was in het bezit van een gouden horloge en f500 aan bankpapier. Maandagmorgen werd in een hooiberg, achter de zoogenaamde szeven huisjes", aan den Bezuidenhoutschen weg te 's-Gravenhage een .man gevonden, wiens beide beenen tot aan het onderlijf bevroren waren. Volgens zijn opgave had hij zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag in een hooiberg te stopen gelegd, doch kon Vrijdagochtend niet opstaan. Toen heeft hjj geroepen, doch, daar de hooiberg tamelijk ver van den weg staat, heeft men hem eerst Maandag gevonden. De npn is naar het gasthuis overgebracht. s-Gravenhage. In liet Noordeinde werd gistermiddag in het gedrang nabij het paleis aan een bekend stadgenoot zijn zeer kostbaar horloge met gouden ketting ontvreemd. Van de groote drukte aan 'tlloll. spoor station werd gisteren door zakkenrollers veel misbruik gemaakt. Verschillende reizigers kwamen bij het verlaten van het perron tot de miuder aangename ontdekking, dat zij van horloge, ketting of portemonnaie waren be roofd. Bij de politie is van een en ander aangifte gedaan. Door wijlen hertog Karei van Brunswijk was aan de stadGenève eene som vnn 18 millioen vermaakt. Hiertegen was door de fumilie De Civry geprotesteerd en de zaak heeft voor de rechtbank to Brunswijk gediend, die thans de familie De Civry haren eiscli heeft ontzegd. Graaf Georg WaldsteinWartenberg heeft zijn gansche onroerend vermogen, ter waarde van 6 a 700,000 florijnen, aan de stad Weenen ver maakt, onder beding dnt de helft der inkomsten zal worden aangewend ten bato der bedienden en armen op die landgoederen. Bij de luatste overstroomingen zijn in Thilrin- gen 37 menschen omgekomen. Te Berlijn zijn verleden week 's nachts 5 menschen doodgevroren. In Spanje heerscht steeds strenge koude. Het kanaal van Castihë is bevroren. De berichten omtrent de te veld staande gewassen zijn be droevend. De groote Londenschc tramwegmaatschappij zal met 1891 hare 5000 paarden afschaffen en eleetricitoit als drijfkracht voor hare wagens nemen. Hierdoor zal eene besparing worden verkregen van f300.000. Fünfkirchen, eene stad in Hongarije, wordt weder om door eene influenza-epidemie en tegelijkertijd door eene hevige typhus-epidemie bezocht. Door deze laat ste ziekte zijn meer dan 2000 personen aangetast. Van de 400 leerlingen der burgerscholen lijden er ongeveer 100, en van de 153 scholieren der meisjes school 00 aan de typhus. De doctoren eischcn dat de scholen gesloten worden. Natuurlijk zijn het slephte drinkwater en verregaande onzindelijkheid de oorzaak der epidemie, welke niet weinig bevorderd schijnt te worden door de slechte gewoonte om de pompen, om te voorkomen dat het water bevriezen zal, met mest te bedekken. Door het verbranden van de stoomboot T. Leathers op de Mississippi hebben 17 menschen het leven verloren. Verscheidenen verdronken, terwijl zij tracht ten naar den oever te zwemmen. Batavia, 28 October. Aan een qp 26 October te Makassar aango- boden telegram van den resident van Timor en Onderhoorigheden, is liet volgende nopens de verrichtingen van de ter noordkust van Floras ageerende colonne ontleend: Don i4n Oct, verschenen dn hoofden van dein bet binnenland gelegen kampongs Nbai, Tiba en Newa, overeenkomstig de door hen aan de Rioenischo zendelingen gedane toezegging, in het bij Remang aan de Nanga Kole-rivier betrokken bivak, waar hun door den colonne-commandant het doel der expeditie werd uiteengezet. Bij monde van het hoofd van Nbai bevestig den zij de door den gezaghebber Kleian bij diens vroeger bezoek ingewonnen berichten omtrent do aanwezigheid van tin en beloofden zij den weg naar de tinertshoudende streken te zullon wijzen, terwijl zij eindelijk den doortocht der troepen langs hunne te passeeren kampongs waarborgdon. Nadat vooraf nog eene verkenning had plaats gehad, werd den 18den met 1 Vs compagnie naar het 8 palen stroomopwaarts gelegen Nbai opgerukt, waarbij bet mocht gelukken eene bende ter sterkte ,van ongeveor 250 gewaponden, die aan de troepen den doortocht scheen te willen betwisten, door overreding van het bieden van tegenstand te doen afzien. Nabij die kampong werd een bivak betrokken. Sedert werd meer toenadering waargenomen bij de bevolking, die, van lieverlede met de aan wezigheid der colonne gomeenzaam geraakt hare vrouwen en kinderen naar de kampongs deed terugkeeren en levensmiddelen en materi alen aan de bivakkeerende troepen leverde. 'Van den commandant der op Zuid-Fiores aan wezige colonne is voorts telegrapbisch bericht ontvungen, dat sedert de laatste rapporten geone vijandelijkheden hadden plaats gehad; doch even min aanraking met de bevolking was verkregen, Ten gevolge van hot invallen der regens was de gezondheidstoestand minder gunstig. De chef van den staf, de kapt. der inf. P. J. van Baarda, overleed aan buikziekte. De heer C. B. van der Wal, leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool te Schiedam, is als zoodanig benoemd aan de le hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te A msterdam. Gisteren herdacht dr. W. C. van Manen, ker kelijk hoogleeraar te Leiden, den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaar de evangeliebediening aan vaardde. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben tot den raad der gemeente Oud-Beierland een schrijven gericht, met de kennisgeving, dat aan de'open bare school aan den Zinkweg een onderwijzer moet be noemd worden, die 1 Januari 1891 in functie moet zijn. Door den heer J. C. Aelen, R.-k. priester te Ro- zendaal, is, ter voldoening aan art. 99 der wet op het hooger onderwijs, aan de regeering kennis ge geven, dat door hem eene bijzondere cchool voor hooger onderwijs is opgericht in het zoogenaamd ^Missiehuis" aldaar. 1 Door de rechtbank te Utrecht werd vonnis gewezen in de zaak van C. O., dienstmeid, wonen de te Hoevelaken, die terechtstond als beklaagd van poging tot vergiftiging mot muizentarwe, ge pleegd tegen E. v. d.B., diens vrouw en twee kin deren op 19 Aug. jl., en wegens diefstal van f4 ten nadeele van C. J., wed. van A. v. W., in Mei jl. te Hoevelaken gepleegd. Zij is veroordeeld tot gevangenisstraf van twee jaar. Met gesloten deuren werd Dinsdag door do rechtbank te Roermond de zaak behandeld der gewelddadige aanranding, gepleegd te Assenraij, gemeente Maasniel, op de 21-jarige Maria G., door vijf boerenknechten uit die gemeente. Het O. M. eischte tegen A. C. 6 jarenE. T, 3 jaren A. C,, P. K. en II. B. 18 maanden gevan genisstraf. Uitspraak op 9 December. VLAARDINGEN, Gisteren is ook do laatste logger die nog de baringvisscberij uitoefende en to Schevoningen thuis behoort, met 4 last haring alhier binnengekomen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend worden aan de markt alhier aangevoerd 6 winterzalmen, die voor f2.30 a 2.50 per >/a kilo werden verkocht. Ned. llerv. Kerk. Beroepen: te lleer-JnnsJand de hcerj. \V, Drost, cand. te Nunspect; te Oostordijk de lieer If. L. Oort, cand. te Leiden; te Geervliet de beerj. A. Schouten, prop. Aangenomen: naar Maikon door den heer R. Torenbeek Jr., cand. 'u Kollum. Bedankt: voor Reeg door ds. J. Schrijver, te Anjum voor Nieuwviiet door den lieer G. Plaats man, cand. te Utrecht. BURGER L I.I K E STAN D. Geboren: 2 December. Johannes Frnn- ciscus Leonardus, zoon van G. II. Westhuis en H. A. C. Sclnuunians, Roordvest. 3. Theodora Johanna Antonia, dochter vnn T. P. Wirxel en A. M. van Aljihen, Hoogstraat, 4. Johanna Maria Lidwiiiu, dochter van H. Leenders en II. Brandenburg, Ricmuo Haven. Schiedam, 4 December. Spoeling: f 1.50 per ketel. Dei.ft, 3 December. Daar de handel der graanmarkt heden weinig bcteekende, valt er ditmaal niets bijzonders to vermelden. Wostlandsche tarwe. f8.a 9.50, Zoeuvvsche f7,25 a 9,75, Wostl. rogge fö.a 5.50, Zeeuwsche f5.J>0 a 6.50. Cbevalier-gerst f5.25 a 6.25, Westl. zomer- f4.00 a 5.50. Korte haver f4.25 a 4 75, lange f2.75 u 3.50. Duivenboonen fC.25 a 7.Puarden- boonen f5.50 a 6.25. Bruine boonen f 10,50 a 13.-— Groene erwten f8.00 a 9.75. Witte erwten f6.00 a 6.80. Koolzaad f8.50 Aan de stadswaag gewogen van 28 Nov. tot 3 Dec,291 achtsten en 101 zestienden vaten boter, wegende te zamen 6830 kilogram. Prijs f70 a 62 het vierde, fl.45 a 1.60 het Kg. Vette koeien le qual. van f240 tot 286, 2e qual. van f175 tot 215; kalfkoeien f225 lot 260, 2e qual. f185 tot 250; vaarkooien le qual. van f180 tot 210, 2e qual. van 1 130 totlöO; vette kalveren le qual. van f65 tot 76, 2e qual van f40 tot 50; vette schapen le qua), van f23 tot 29, 2e qual. f 16 tot 20; lamsclmpen le qual. van ftot 2e qual. van ftot vette lammeren van ftot weilara- meren van ftot magere varkens van ftot biggen van f4.50 tot 10, nuchtere kalveren van f9 tot 24, paarden van f40 tot 110, stieren van ftot vette ossen van f— tot Rundvleesch per kilo f 0.05 a 0.70 a 0.76. Vet kalfsvleesch per kilo f0.75 a 0.85 a 0,90. Schupenvleesch per kilo f 0.52 a 0.58 a Naaldwijk, 2 December. Ter markt werd heden besteed voor blnuwe aard appelen f3.60, jammen f3.60 a 4.50, 'nuwtjespeien f5.kleiperen f 3.60, zure appeten f6.20, zoete f 5.peen en kroten 90 ets., rapen 80 ets., uien f 1.50, spruitkool f2 50 a 3.50, alles per 11L.andoren 10 ets. per kilo, tafelperen 10 a 18 ets. per stuk. Ruhrort, 3 December. Steenkolen. Vele schepen, die reeds eenigan tijd lading inhadden, verlaten tlmns de haven, zoodat verbruikers binnen eenige dagen in het bezit der bestelde kolen zullen komen. Waterstand vallend, van 3.74 M. op 3.32 M. Wind West, bij 0° R., 's nachts iets vriezend, overdag dooi. Londen, 4 December. Veemarkt. Aangevoerd 200 runderen, 80 kalveren, 1000 schapen en 70 varkens. Men noteert: runderen 2/4 a 4/8, kalveren 3/4 a 5/0, schapen 4/8 a 6/0 en varkens 2/4 a 3/0 per steen. Antwerpen, 4 December. Petroleum kalm; in loco fr. 16; Dic. frl' 157/8; Januari fr. 16lAi eerste 3 md. saul8bl fr. 16Vi-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3