Binneitlandsfelie Berichten. bladen een gerucht vermelden, dat de mogend heden tot de Nederlandsche regeering eene gezamenlijke nota zouden richten naar aan leiding van het verzet der eerstgenoemde tegen het heffen van invoerrechten in den Congo-staat. D U I T 8 C II Jt A N R. Bij den bondsraad is eene keizerlijke verordening ingekomen volgens welke op grond van de wet op de voedingsmiddelen, het vervaardigen en verkoopen van werk tuigen tot liet maken van kunstmatige kofiie- bootten moet verboden worden. Deze aange legenheid heeft de regeering reeds langen tijd beziggehouden. Met het oog op de naderende conferentie tot schoolhervorming hebben de 137 hoog leeraars van al de faculteiten der Beilijnsche universiteit tot den minister van onderwijs eene verklaring gericht, waarbij zij in het beiang van het academisch onderwijs er tegen opkomen, dat er op de gymnasiën aan het onderwijs, in vei band met de klassieke oud heid, feitelijk afbreuk gedaan zou worden. De Berlijnsche Post verklaart op goeden grond te kunnen mededeelen, dat de regee ring zich zal bepalen tot de sommen, op de begrooting van oorlog uitgetrokken, en dus geene suppleloire kredieten zullen gevraagd worden. E S I) E Ij A N 1). Het Hoogerhuis is tot 22 Januari uiteen gegaan. Het Lagerhuis behandelde het ont werp tot instelling van een departement van landbouw, en ging vervolgens mede tot 22 Januaii uiteen. De heer Parneli heeft een aanbod van de firma Wihvaukee afgeslagen, welke hem voorstelde in Nootd-Amerika honderd lezingen te gaan houden, tegen een honorarium van 75.000 dollars. De DiVborigenes Protection Society" heeft tegen aanstaanden Vrijdag eene vergadering aangekondigd, waarin de gruwelen, voorge vallen in üavttelot's kamp te Yamboeya, be handeld zullen wol den. Uit Korifetantinopei wordt aan de Times bericht, dat Water field, president van den spoorweg Smyrma-Cassaba, in de Turksche hoofdstad is aangekomen om over eene ver lenging dier spuorweglijn naar Konieh te onderhandelen. F It A S K E IJ K. Ondanks het verzet der regeering heeft de Kamer een amendement aangenomen, ■waardoor de rechtbanken gemachtigd worden verzachtende omstandigheden toe te passen bij overtredingen te goeder trouw van belas tingwetten. De Kamer heeft de financieele wet. behou dens eenige ondergeschikte artikelen, aan genomen. RUSLAND. De keizer heeft, volgens berichten uit Nizza, aan zijne onderdanen verboden voortaan in het prinsdom Monaco te komen. Het schijnt, dat "het is uitgevaardigd wegens het groot aantal Russische families, die door de speel tafel geruïneerd werden. De Russische consul te Nizza, om inlich tingen gevraagd, wil niets mededeelen en eenige voorrinine leden der Russische kolonie verklaren niets van een verbod te weten. I X A H E. De heer Grimaldi is tot minister van financiën benoemd, ter vervanging van den heer Uioletti, minister der schatkist, die ad interim dit van financiën was. Het heeft op bet Vatikaan een zeer goeden indruk gemaakt, dat Crispi het bestaande voornemen om de kerk delle Stenimale te Rome te slechten heeft opgegeven, nadat hem ter oore was gekomen, dat de paus dit bij zonder betreurde, wijl zijne moeder in deze kerk ligt begraven. SPANJE. Zondag is in het getieele land, ter verkie zing van de helft der leden van de gewes telijke vertegenwoordigingde eerste proef genomen met de wet op het algemeen stem recht. Zij pleit niet ten gunste dier wet. Allerwegen toch is de onthouding zeer groot geweest; in de provinciën heeft nauwelijks een vierde der kiezers aan de stemming deel genomen. In de groote steden was de opkomst der kiezers wel grooter, maar dit zegt naar die verhouding niet veel. Te Madrid hebben de liberalen de meerder heid verkregen. Hetzelfde is liet geval in de meeste andere gioote steden. Maar daar zijn de liberalen meerendeels' overvleugeld door de plattelandsgemeenten, die bij de indeeling der kiesdistricten aan de steden vastgekoppeld zijn en die met overwegende meerderheid conservatieve en clericale candidaten gekozen hebben. De ministerieele candidaten hebben in niet minder dan 42 van de 49 provinciën de meerderheid verkregen. S E R Y I E. De verbanning tegengesproken. van koning Milan wordt AMERIKA. De opemtiën van de schatkist hebben tot doel, de in omloop zijnde munt met 6 millioen dollars te vermeerderen. De kabinetsraad zal zich met den finan- cieelen toestand bezighouden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 9 December. In deze zitting werd een aanvang gemaakt met de behandeling der Indische begieoting voor het dienstiaar 1891. De hoer Levyssohn Norman, dio de algemeens beschouwingen opende, noemde deze begrooting, meteen tekort van 23 millioen, wel de ongunstigste welke hem onder deoogen was gekomen. Wijzende op de verschillende omstandigheden, welke hebben samengewerkt om dit tekort te doen ontstaan, betoogde spreker dewenschelijkheid van een goed financieel beleid, waar naast moet staan een goed en krachtig staatsbeleid. Een man moet aan het hoofd staan, die-een helder inzicht in de zaken heeft en die weet welke maatregelen genomen moeten worden om verbetering in den toestand te brengen. Den toenemenden invloed van de Chineezen in Nedei'l. Indié besprekende, wees do lieer Levyssohn Norman op het gevaarlijke daarvan en betoogde de wenschelijkheid om de Chineezen uit de pacht te verdrijven, in de eerste plaats uit de opium pacht. Daarna kortelijk den toestand in Atjeh en Flores aanstippende, wees spreker op het zijns inziens twijleiachtige nut der blokkade op deAtjehsclie kust, terwijl omtrent de verrichtingen op Flores nadete inlichtingen werden gevraagd. Iluide werd door spreker gebracht aan den gouverneur-gene raal, voor wiens optreden mon dit ministerie dankbaar mag zijn. Door den heer Van Vlijmon werd gewezen op de gtoepeering der cijfers van deze begrooting, die geen helder overzicht van don toestand geven. De oplossing van het kofiieprobleem achtte hij niet zoo moeilijk, daar men weet dat daarvoor noodig is verbetoilng van degedwongen coltubr, die ver beterd kan worden. Ook door den heer Van Nunen werden de cijfers der begrooting besproken en aangetoond, dat het tekoit voor 1891 met 1Va millioen moet worden verhoogd. Wat de koffie opbrengst betreft, en daartegenover stellende de raming van opium en andere zaken, kwam hij tot de slotsom, dat een tekort van 11 millioen niet behoorlijk is gedekt. De voorzitter ste' ie voor, in overleg met de regeering, de kicstabelherziening vnn de agenda af te voeren, en vóór het reces Schier uitsluitend de Indische en Nederlandsche begrooting te be handelen, door Zaterdags en Maandags te zitten en driemaal 's weeks avondzitting te houden. De fieer Vermeulen stelde voor, na het Indisch budget alleen te behandelen do hoofstukken 1, VIIA en middelenwet en in het voorjaar van 1891 de begrootingen verder te behandelen. Na een uitvoerig debat, waarin de heer Rutgers van Rozenburg constateerde, dat de stedenwet begraven zal worden met toestemming der regee ring waartegen de heer Heemskerk protes- teei de, terwijl de minister Mackay verzekerde dat alleen het landsbelang eischt de begroetingen te doen vooiatgaan aan de stedenwet -wordt met 71 tegen 20 stemmen besloton, de kieswetwijzi ging van de agenda af te voeren. Voorts werd met 69 tegen 22 stemmen aange nomen het voorstel, om terstond de staotsbegroo- ting aan te vangen en daarvoor Maandag en Zaterdag te zitten. Hot voorstel, om driemaal's weeks's avonds te zitten, is verworpen mot 46 tegen 42 stemmen. De heer Bool heeft bezuiniging en eene teening ten laste van den staat voor buitengewone wer ken aanbevolen, evenals de heer Geertsema. Morgen voortzetting. De gewone aiidientie vfrti den minister van koloniën zal Vrijdag 1- dezer niet plaats hebben. SCHIEDAM, 10 Decembor 1890. De rivier voor deze gemeente is de beide laatste dagen met licht drijfijs bedekt, wat echter de scheepvaart weinig hindert. De minister van financiën maakt bekend, dat het saiclo van 's rijks schatkist op 6 dezer 11. bedroeg; bij de Nederlandsche Bank f 8,240,438.59Vj en bij de betaalmeesters - 1,144,493.llVs Te zamen 9,381,931.71 Bij de toezending aan de commissarissen des Konings van liet materiaal ten behoeve der bevolkingsstatistiek voor 1894, heeft de minister van binnenlandsche zaken eenige nadere voorschriften gegeven ter verkrijging van meer kennis omtrent het verband tus- schen de sterfte en de beroepeh of middelert van bestaan. Tot dat einde zullen ae gemeente besturen in het vervolg de hand hebben te houden aan eene zoo nauwkeurig mogelijke invulling van de beroepen en de middelen van bestaan op de aan den commissaris des Konings in te zenden maandelijksche sterfte- lijsten.De minister vertrouwt, dat de gemeente besturen bij hfet ontvangen der rioödigë opga ven voor het opmaken van de akten van overlijden weinig moeite zullen hebben, zich zooveel mogelijk te vergewissen omtrent de verlangde opgaven betreffende het ambt beroep of bedrijf. Verder is door den minister bepaald, dat voor de verdeeling der gemeenten van het rijk in groote en kleine, bij de statistiek voortaan als de groote (of voornaamste) gemeenten zullen worden genomen de gemeenten met eene bevolking van meer dan 20,000 zielen. Het bericht van het overlijden des Konings gaf Maandagmiddag den voorzitter der letter kundige afdeeling van de koninklijke academie van wetenschappen aanleiding eene toespraak te houden, die door de leden staande werd aangehoord. Du voorzitter, prof. Kuenen, zoido dat er reads meer dan 14 dagen verkopen zijn na de droevige gebeurtenissen en het graf zich reeds gesloten heeft over den doorlnchtigen doode. Wat zal ik thans dus spreken wat niet elders en herhaaldelijk en beter gezegd is dan ik het zou kunnen. Maar toch mag de koninklijke academio niet antwoorden met een eerbiedig zwijgen en meen ik in u aller geest te handelen, met de gewaarwordingen en gedach ten te vertolken die de tijding van den dood des Konings bij ons gewekt heelt. Immers Koning "Willem was de stichter en beschermheer dezer academie. Dankbaar erkennen wij de vele zege ningen die ouder zijne langdurige regeeringaan Nederland zijn ton deel gevallen dankbaar her inneren wij ons de groote krachtinspanning en vooruitgang op allerlei, ook op wetenschappelijk gebied. Vrijheiden orde werden door hem gehand haafd en zijn ook ons ton goede gekomen en verzekeren hern in onze geschiedboeken eono blij vende plaats. Meer weemoed nog wekt bij ons 's Konings dood, mi al zijne zonen hem voorge gaan zijn in het graf en geen mannelijke telg uit het Oranjehuis ons ovrblijft. Thans zijn al onze liefdo en onzei hoop g'vestigd op's Konings doch ter en waardeeren wij den zegen in haar ons geschonken. Nu komt heter op aan ons dien zegen waardig te toonen, en dat kunnen wij, meer nog dan vroeger toen de glans van den alom geëerden Oranjenaam op ons volk afstraalde, door ons nationaal bewustzijn levendig te houden. Ook deze academie en de Nederlandsche wetenschap moa- ton haar nationaal karakter handhaven, dat zijn de riddertrouw en de ridderdienst die wij schuldig zijn aan onze jonge Koningin en aan de edele Regentes. Zoo schragen wij dèn troon. God behoede onze Koningin en bekwame Haar voor de taak die Haar wacht. Het hoofdbestuur van den »Nederlandschèh Vrouwenbond" heeft den volgenden brief van rouwbeklag gezonden aan HM. de Koningin- weduwe, Itegentes van het koninkrijk: Mevrouw sTJwe Majesteit vergunne welwillend het hoofd bestuur van den sNedetlanrtscben vrouwenbond" tot verhooging van bet zedelijk bewustzijn" in naam harer leden Uwe Majesteit eerbiedig hulde te brengen en Uwe Majesteit uit te drukken haar liefdevolle deelneming in den zwaren slag die ons Vorstenhuis en ons volk getroffen heeft. ïAls Nederlandsche vrouwen kunnen wij toch eenigszins beseffen de smart die uw Vorstelijk hart gevoelt door bet overlijden van Uwen Vorste- lijken gemaal onzen geëerbiedigden Koning Willem III en niet minder den diepen weemoed waarmede Uwe Majesteit aanziet, de Vorstelijke Wecze, Uwer Majesteits welbeminde Dochter Wilhelmina op zoo teederen leeftijd nu geroepen tot den troon Haars Vaders. Al Seen Hij, die als medelijdende Hoogepriester volkomen in al ons lijdon ingaat, onze trouwe Heiland, knn Uwe Majesteit in deze smart troos ten en in de hboge roeping aan Uwe Majesteit toebetrouwd ais Moeder en Voogdesse van onze jeugdige en geliefde Koningin Wilhelmina, en als Regentcsse van het Koninkrijk, ook toei usten met al hetgeen Uwe Majesteit zal noodig hebben om anb dezelve te kunnen voldoen. sMet groote verwachtingen zijn wij veivuld nu uwe Majesteit zoo bereidwillig dezo schoone taak heeft aanvaard, en als vrouwen van Neder land zal het ons een eer err een voorrecht zijn mede te mogen werken om dezelze zooveel mo gelijk te verlichten en in ons midden orde en reinheid te helpen bewaren als de schoone vrouwe lijke roeping in huisgezin en maatschappij. »Zoo moge onder het beleid van Uwor Majes teit® regentesschap de welvaart van ons volk én ;dê bloei van ons vaderland 'toenemen én Uwe Majesteit ih de liefde van haar volk en in zijn verknochtheid aan het Hui? van Oranjo-Nassau, waarin Uwe Majesteit, reeds zulk een waardigs plaats heeft ingenomen, een rijke bron van troost en kracht vinden." De N. Jt. Ot. bevat de volgende particu liere correspondentie uit St.-Petersburg van- 4 dezer: Hedenochtend te 14 uur had alhier in het kerkgebouw der Nederlandsche herv. gemeente eene plechtige godsdienstoefening plaats wegens den dood en de begrafenis des Konings. Do keizer en de keizerin benevens de amleie leden der keizerlijke familie, op wier tegenwoordigheid in den beginne gehoopt was, hebben deze plech tigheid met kunnen bijwonen, daar het heden de verjaardag was van den derden zoon des keizers, den twaalfjarigen grootvorst Michael, terwijl de dienst moeilijk op een anderen dag dan dien der begrafenis kon bepaald worden. De czanr word dus slechts door een ceremoniemeester vertega-n woordigd, maar hij heeft daarentegen door zijnen broeder Alexis naar Den Haag te zenden d& grootste eer bewezen, welke op ditoogenblik,nu zijne oudste twee zonen in verre landen reizen, mogelijk was. Tot bijwoning van den dienst waren door den Nederlandschen gezant de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden ann het Russische hof, de andere leden van het corps diplomatique en de consulaire vertegenwoordigers der verschillende staten uitgenoodigd, terwijl door don kerkernad der gemeente aan alle hier woonachtige Neder- landeis eene toegangskaart was gezonden. De wanden van het kerkgebouw, de banken en de luchters waren met zwart doek en gaas bekleed en omhuld de kansel was geheel oirn ingd door hoog opgaarde tropische gewassen, waartu«schen het boistbpeld van Willem 111 helder uitkwam de brandende luchters tempeidon de duisternis. De geheele aanblik van liet gebouw maakte een sombeien maar tevens sclioonen indruk. De hier Woonachtige Nederlanders waren tab ijk opgeko men en vulden de zijbanken en de achterste rijen de voorste banken waren opengelaten voor de gezanten en andere genoodigden, die bij buil binnentreden door den Nederlandschen gezant jhr.Van Stoetwegen, zijnen secretaris, graaf Schira- melpeniiinck, en den consul, den heer Mellema, ontvangen en naar hunne plaatsen geleid werden. De plechtigheid werd mede vereerd door de tegenwooidigheid van den minister van buiton- lafidscha zaken Giers, en den prefect van politie Grosser. Do schitterendeveelkleurige gala uniformen der gezanten en consuls vormden eene vreemde tegenstelling met de zwarte dra perieën en de donkere kleeding der dames. Bij het begin en het einde van don dienst werden door een onzichtbaar koor verzen van kerkliederen in het Dmtsch gezongen, maar ge bed en leerrede werden in het Hollandsch uit gesproken. Da beminde leetaar onzer gemeente, ds. Gillot, had tot tekst voor zijne schoone retfe de woorden van den psalmist gekozen: »Eer ik u vergete, o Jeruzalem, zoo vergete mijne rechter hand zich zelve". Hij vergeleek met deze onkreuk bare gehechtheid van het Joodsclie volk aan Jeruzalem den eeuwenheugenden band, welke Oranje en Nederland verbindt, liérdncbt dan moed en de liefde voor zijn volk door Willem III in oogenbhkken van nood betoond, zijne onder steuning van kunsten en wetenschappen, om hat voile licht te doen vallen op het feit, hetwelk niemand ioochenen kan, dat de ons ontvallen Vorst jn de een en veertig jaren zijner regèaring steeds gétroöw is gebleven adn den eed, bij zijne troons bestijging afgelegd, de staatsregeling en de vrij heden van het Nederlandsche volk te zullén handhaven. Het was voorzeker een zeldzaam schouwspel, de vertegenwoordigers van alle groote rijken, den Duitscher en den Franschman nanst den Spanjaard en den Chinees gedurende een half uur in eene kerk in Ruslands hoofdstad onder het gehoor te zien van eene in het Nedorlandsch uitgesproken rede. Indien deze woorden niet door de onbekendheid met onze taal nis zinledige klanken voor hunne ooren voorbijgezweefd waren, hadden zij bij hen, gelijk bij ons lumigenooten; weder het bewustzijn kunnen verlevendigen van de rol door Oranje en Nederland gezamenlijk in de historie vervuld, on van het zwaie verlies door het overlijden vun den laatsten niunnelijken telg van dit doorluchtig huis door ons geleden. Het Handelsblad ontving van een zijner stadgenooten de volgende herinnering aan Willem III als een bewijs van 's Konings ingenomenheid met het volksonderwijs en

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2