Grfcincnsrde Beviclitcii. PElt TELEftltAAE. Armenzorg. V isscherij. K e r knie u ïvs. ten biijke dat hg in edelen zin met zijn volk meeleefde. Onder meer staaltjes van zijn medewerking om goede zaken te steunen, komt ook voor sjj'n bezoek aan de ambachtsschool en een ander bezoek te Rotterdam, waar een groote suikerfabriek en met deze een tiental woon- JillJzfm in de vlammen opgingen, Tijdens dien brand was schrijver dezes brandmeester te Rotterdam en 's morgens om 6 uur kwam onze Koning van de resi dentie en bleef geruimen tijd op het Wrrein, 'ontzag zich niet op gevaarlijke plekken, het vernielend element nabij te komen, en eindigde met een welgemeende toespraak tot het volk lé Houden. Vele jaren later woonde ik in mijn ge boortestad Amsterdam en bij het jaarlijksche bnoek' van Z. M. aan de hoofdstad, verzocht i den Koning de pas opgerichte ambachts school in de Gravenstraat een bezoek te brengen en reeds den volgenden dag zag men in die nauwe onooglijke straat Z, M. met gevolg komen. J)e ambachtsschool was opgericht met een inkomen van f2000, en het zag er sjofel uit, iet 20 leevlingen en weinig onderwijzend personeel; het bestuur was boud genoeg met zoo weinig kracht het werk te beginnen, en het is inderdaad onze Koning, die door zijn belangstelling tot de ontwikkeling van het ambachtsonderwijs het meest heeft bijge dragen. Het volgende jaar kwam Z. M, ,nog. eens de school bezoeken en bij zijn heengaan zeide Hij«Mijnheer T., ik kom niet weerom, tenzij èf de school in betere lokalen kan werken". En toen de ambachtsschool op de Wetering schans geopend was, kwam Sire voor de derde maal met den Prins van Oranje, en toen kreeg de sctiool dat vorstelijke geschenk, waaraan een waarde van f 10,000 kon wor den toegekend. 1 Ik had nog menig jaar de eer bij Z. M. te worden toegelaten, en nimmer vergat hij my te vragen, hoe het met de ambachts school ging. Bij zekere gelegenheid vroeg de Koning mij, wat het' bestuur van de ambachtsschool toch deed, om de jongens op de school te houden. «Bij mij te Apeldoorn", zoo sprak hij, ilooper, ze om strijd weg." Mijn antwooid was: adat liet hebben van een ambachtsschool, in een kleine gemeente nimmer zou slagen, en dat Z. M. niet beter kon doen, dan zijn school naar hier over te bréngen". N. T. Marcellus Emants maakt zich in de AT. H. Ot. tot den tolk van duizenden landgenooteri, dié verontwaardigd zijn over de jammerlijke vo'ertuigen, waarin buitenlandsche deputation werden geplaatst, den lijkstoet des Konings volgende. Op wien de schuld van de nalatighèid en tacteloosheid rust is ook den heer Emartts onbekend. Dit is jammer, zegt de Arnh. Ot. want aan dezen is liet te wijten dat niet slechts het buitenland, maar ook Nedevland zelf schande zal spreken over de organisatie van dén rouwstoet. Een bidder in een provincie stadje zorgt beter voor de rytuigen van hén, dié aan eene begrafenis deelnemen. Men verhaalt zelfs maar wij vertrouwen dat dit overdreven is dat de Rijksstandaard op den Rijswijkschen' en Delftsehen weg op den bok eener vigilante moest worden medè- gëvóerd. tóen heeft wel eens geklaagd, dat de konink lijke familie zoo weinig in de residentie ver- toèfde. Wanneer een lid van het vorstelijk huis geen voet buiten de deur kan zetten zonder dat dit in Haagselie bladen wordt medegedeeld, kuunen wij ons best begrijpen dat zij liever op het Loo of Oranje-Nassau verblijf houden. Zóo merkwaardig is het toch waarlijk niet, dat de Koningin in een rijtuig naar Zorgvliet is gereden en daar een uur in den tuin heeft gewandeld. Laten wij toch de vrijheid, óok van vorsten; éerbièdigen. (Arnh. Ot.) Aan prof. Rosenstein te Leiden is gisteren lymphe door prof. Koch gezonden. Zaterdag zullen de entingen op de cliniek' aldaar beginnen. De directeur-generaal van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, de heer Cliiysenaer, heeft besloten aan de ambteharen Van het station te 's-Gravenliage gi atificntiën en aan het minder personeel extra, daggelden toe te kennen voor den door hen betoonden ijver gedurende de bijzondere drukte op den dag van de begrafenis des Konings. De directie der vÉxpjoitatié-Saatschappjj", begrijpende dat de veiligheid voor het ver keer voor een groot deel afhangt van per sonen, die slechts zeer 'ondergeschikte be trekkingen by haar maatschappij bekleedeh, heeft besloten, dat aan eiken voorman of wisselwachter, alsmede aan personen, die als zoodanig dienst doen, 's maandelijks een premie zal worden toegekend, wanneer de uitvoering van hun dienst naar behooren geschiedt. Bij het dagblad Scheepvaart -was Maandag gevoegd een fraaiegroote duidelijke kaart van den nieuwen Rotterdarnschen Watertveg, zooals die was in Juli 1882 en in Nov. 1889. De meerdere diepte, dié de weg in éie 7 jaren heeft, verkregen, is er in kleuren óp aangegeven. Op de prijsvraag voor een kalender 1891, uitgeschreven door de «Maatschappij ter be vordering der Bouwkunst" te Amsterdam, zijn ingekomen 14 inzendingen. Door de commissie van beoordeéling is bekroopd het ontwerp onder het motto M. t. b. 'd. B., dat gebleken is te ziju van den heer A. F, Gips te Bergeu-op-Zoom. Blijkens het dezer dagen verschenen jaar boekje voor het notarisambt, zijn, van 1 Nov. 1889 tot 1 Nov. 1890, tot notaris benoemd 27 candidaat-notarissen en bleven op laatst genoemden datum nog aanwezig 1195 can didaat-notarissen, waarvan 72 uit het jaar 1890 en 491 uit de tien daaraan vooraf gaande jaren, terwijl het maximum van het getal notarissen 844 bedraagt. De Ned. schaatsen: ijdersbond heeft dé programma's voor de te houden internationale hardrijderyen verzonden, die van de eene soort (om liet meesterschap der wereld) te houden te Amsterdam 'door de sAmsterdam- sciie IJsclub" op hare baan achter het rijks museum, die van de andere (internationale ,en nationale om liet meesterschap van Neder land) te Heerenveen door de ijsclub «Tjïalf", beide op nader te bepalen dagen. Het dngelijksch bestuur van den «Alge- meenen Nederlandschen Wielrijders-Bond" heeft besloten om, wegens den dood van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, den tegen 13 December a.s. uitgeschreven wedstrijd in het figuurrijden om het kampioenschap van den »Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- Bond" over 1891 welke wedstrijd gehouden zou worden in de Doeiewial te Rotterdam uit te stellen tot Zaterdag 27 December a.s., tb zelfder plaatse. De Congregational-Club", te Boston, heeft het plan gevormd, in Nederland een gedenk- teeken op te richten als teeken van waar- deerir.g van de afstammelingen der «Pilgrim- fathers" voor de gastvrijheid welke hunne voorvaderen hier te lande genoten. De «Holland-Society" tè New-York en een aantal afstammelingen der «Pelgrims" hebben zich bereid verklaard mede te werken tot de uitvoering vap het plan. Het monument, waarvan de kosten op 400,000 dollars worden geraamd, zou ge plaatst worden in den Maasmond, te Delfts haven. Ook teRozenda&l zijn Maandagnacht op roerige biljetten aangeplakt; door de werk lieden pit de fabrieken werden zij echter onmiddellijk verwijderd. Uit Gorinchem wordt aan de 2V. It. Ot. gemeld, dat zich in de Waal geen, in de Maas veel drijfqs vertoont. Een bejaard vrouwtje uit Vlaardingen toog Donderdagmorgen bijtijds naar Delft, om getuige te zijn vau de plechtige teraardebe stelling van het stoffelijk overschot Van Z. M. Willem III. Op den Abtwoudschenweg ge komen, gleed het oude moedertje uit en kwam in een sloot terécht. Natuurlijk zóu iedereen nu denken, dat de oude ziel naar Ylaardingen terugkeèrde, maar neen, in haar doornatte pak zette zij de reis te voet naar Delft voort Als dat goed afloopt, mag zij van geluk spreken. Uit Delft meldt men aan de ISr. It. Ot. .- Zoo langzamerhand komen allerlei bijzon derheden aan den dag omtrent het gedrang, hetwelk op 4 dézer alom hier hèerschte. Men kan, zich daarvan dan ook nauwelijks een denkbeeld vormen. Menige tragi-komische scène viel voor, waarvan er hier écne zij medegedeeld. Voor de distilleerderij van de bekende firma Van Meerten en Zonen stonden aan .den walkant enkele tortnen, die natuurlijk als welkome tribunes werden in beslag genomen. Een kort dik ventje was een van de eersten die zich op een groot fust een plaatsje ver overde. Maar de geïmproviseerde tribune zakte in en de man viel in het, gelukkig, ledige vat. Hij was te klein om er alleen uit te komen, en het gedrang liet niet toe hem de behulp zame hand te bieden. Er bleef dus niets anders over dan hem te laten waar hij was, totdat de treurige stoet zou zjjn voorbijgetrokken en daarmede het gedrang afgenomen. Aldus geschiedde. Onze reiziger echter was tever geefs naar Delft gekomen, hij heeft van den stoet niets hoegenaamd gezien. Te Heeg (Fr.) heeft de 86-jarige J. Coe- hoorn op schaatsen een ritje heen en weer naar Woudsend gemaakt. Met nog Hinken streek gleed de grijsaard over het ijs. De gebroeders K., nabij Bergen-op-Zoom wonende, hadden, om hunne slaapkamer te verwarmen, een pot met brandend houtskool daarin geplaatst. Beiden zijn naar bed gegaan, ingeslapen en floor den kolendamp gestikt. De jongste is (len volgenden morgen, de oudste korten tijd daarna overleden. Rotterdam. Professor J. d'Aulnis de Bourouill, uit Utrecht, die gisteravond als spreker optrad voor de leden der vereeniging van handelsbedienden «Mercurius", herdacht in zijn inleidend woord het overlijden van den laatsten mannelijken telg uit het Huis van Oranje, onder wiens regeering Nederland een veertigjarig tijdperk van vrede en voorspoed heeft beleefd. In den algemeenen vooruitgang heeft in het bijzonder Rotterdam gedeeld. Grootendeels is hij te danken aan de wer king van het stelsel van den vrijen handel. Spreker besloot dan ook met den wensch, dat onder de regeering van Koningin Wilhel- miua, die, naar hij hoopte, eene gelukkige zal zjjn, de vrijheid van handel en verkeer zal worden gehandhaafd, opdat bloei en wel vaart in steeds toenemende mate het deel des lands mogen worden. (Levendige toe juiching.) Spreker gaf voorts een even helder als zaakrijk en met graphische veekeningen nog duidelijker gemaakt staathuishoudkundig be loog ten beste, over de regeien die vraag én aanbod met betrekking tot den prijs der waren beheerschen. liet slot zijner rede was gewijd aan het schetsen van de gevolgen telkens wanneer die regelen worden miskend, waarbij hjj uitvoerig stilstond bjj de jammer- Ijjke uitkomsten, die dezer dagen de specu latie in koper heeft gehad, van het «Corhptoir d'eSeompte" eu de «Société des rnéiaux" te De spreker vond een aandachtig gehoor en grooten bijval. (JT. II. Ct.) 's-Gravenliage. De staatscommissie voor den landbouw hervatte gisteren hare verga deringen in bet departement van waterstaat. Bij afwezigheid van den heer mr. C. J. Sickesz werd het voorzitterschap waargeno men door den heer prof. P. W. A. Cort van der Linden. Besloten werd aan II. M. de Koningin- weduwe een adres van rouwbeklag te zenden. Vastgesteld werd het rapport in zake het landbouwverslag, waarna de commissie over ging it) de afdeelingen. Dr. Russell, de oudste geneesheer aan het hospitaal te Edinburg, heeft, na veeljarig onder zoek van den kanker, de microbe ontdokt welke bij deze ziekte optreedt; zij heeft overeenkomst met het schimmel van gist. Dr. Russell laat zich echter nog met de grootste omzichtigheid over zijne ontdekking uit. De beroemde Engelsche heelkundige sir Joseph Lister, die naar Berlijn geweest en pas terugge keerd Is; heeft in het Kings College Hospital medegedeeld, dat Koch nog twee nieuwe genees middelen ontdekt heeft, welke twee geduchte besmettelijke ziekten niet genezen, maar ook voorkomen kunnen. IJij mocht niet meer van die geneesmiddelen zéggen. Men vermoedt, dat het middelen zijn tegen diphtherilis en te/anus. Volgens Lister is de samenstolling van Koch's geneesmiddel zoo eenvoudig, dat iedereen het zal kannen bereiden. De 19-jarige aan tering lijdende zoon van een fabrikant te Berlijn wilde na Koch's ontdek king uit Italië naar huis terugkeeren, in de hoop te Berlijn genezing te vinden. Zijn moeder en een 17-jarige zuster gingen den zieke halen; Het wederzien deed echter het jonge meisje zoo hevig aan, dat zij, door een beroerte getroffen na eenige oogenblikken een lijk was. Ten gevolge van den schrik kreeg de teringlijder een bloedspu wing, waarbij hij dood bleef. De arme vader bracht de lijken van zijn twee kinderen met zijn van verdriet half krankzinnige vrouw naar huis terug. Het bestaan van bacillen, waarmee de weten- schop van onzen tijd zich zoo druk bezighoudt, was al voor bijna 2Ö00 jaren ontdekt. In het Krakausche blad Czas herinnert dr. Miodonski aan het feit, dat M. Terentius Varro in zijn werk: Rerum rusticamm1III de bacillentheorie ont wikkelt Die schrijver spreekt in hot jaar 37 vóór Christus van «voor het oog onzichtbare kleide diertjes, welke raet de lucht door neus en mond in het menschelijk lichaam komen en ernstige ziekten veroorzaken". In den laatsten tijd zijn verscheiden personen op de geheimzinnigste wijze te Brussel verdwenen, waarvan men moeilijk of niet het spoor kon terug vinden. Nu sproken de Brusselsclie binden van eene nieuwe geheimvolle verdwijning. Zaterdag avond, ten 8 ure, verliet Ernest Ancelot, 19 jaar oud, zijne woning, om zich naar den Parkschouw burg te begeven. Sinds weid de jongeling niet meer gozien. Hij was in het zwart gekleed. Men vreest, dat bij liet slachtoffer van eene misdaad is geworden. DEAl II 'iAO f 10 December. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting drong de lieer Cremer sterk aan op decentralisatie van het bestuur, in Indië, Do hoeren van Dedem en llintzen drongen aan op mededelingen omtrent plannen voor de kuffie-cultuur. De heer Keuchenius verdedigde de regeering. De minister Mackay verzekerde dat de finao- cieele toestand in Indië niet hopeloos was, eene leening voor buitengewone werken zal een volgend jaar noodig zijn. H. K. II. de groothertogin van Saksen (prinses Sophie der Nederlanden) heeft aan mevr. B. Gompertz—Jitta, preci lente van het damoscomiliT der vereeniging «Kindervoeding" te Amsterdam eene gift. voor die liotdadige instelling doen toe komen. PERNIS. Gisteren zijn te lJmuiden twee sloe pen van hier binnengekomen, gezamenlijk aunbieti- gendc 380 kabeljauwen en 1000 Sehelvissclien, KRAL1NGSCI1E VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 10 winterzalmen, die voor f2.70 a 2.85 per i/3 kilo weiden vei kocht.' AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd en vei kocht 7 zalmen; prijs van f 1.75 tot 2.50 per i/s kiio. Ned. Herv. Kerk. Drietal to Rotterdam, vacatureMuller: ds. J. van der Veen, te Langweer, ds. YV. L. Welter Jz., te Arnhem, ds. A. Renier Jz., te IJselmuiden. Beroepen: te Heenvliet, Vledder (tnez.) en Twisk de heer II. L. Oort, cand. te Lmden, die voor Oosterdijk heeft bedankt; to Gain werd en Oostrum ds. L. van Hoorn, teTerwispel; te Oldelamer c. a. de heer C. Plaatsman, cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Tuil bij Zalt-Bomme! door den heer IV. Back, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Aalst door ris. it. B.ix, te Doornspijk i voor Oostkapelle dooi ds. J. W. Unger, te Katwijk aan den Rijn; voor Klaas waal door den heer Hugo Visscher, cand. te Zwolle, voor St.-Laurens en Brigdarame door ds. C. W. A. Nonhebei, te Angtekerke: voor Waddtnxveen door ds. J. G. Dekking, te Jaarsveld. Uit Haarlem wordt aan de N. R. Cl. gemeld Door het kiescollege te Haarlem is voor eenige weken een drietal opgemaakt van predikanten in de vacature, ontstaan door het vertrek van J, M. Snethlage naar Amsterdam. Daar echter door een verzuim niet alle leden waren opge komen, is deze nominatie ongeldig vei kluard, en heeft het kiescollege gisteren oen nieuw drietal opgemaaki, bestaande uit de heeran J. H. Gun ning te Gouda, C. J. Larnmerink te Soheveningen en W. Hoek te Steenwijk. Hoewel de vrijzinnigen, die bij de laatste verkiezing 21 leden in het college gebracht hebben, dringend hebben ver-;

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3