BinnculandscHc Berichten. duitschlasd. I De Kamer heeft met 363 stemmen tegen 54' de wet op de middelen aangenomen en de leeningswet met 336 stemmen tegen 199. Zij heeft beslist dat het eene 3 pet. onaf- losbare leening zal zijn. De Kamer heeft hare zittingen verdaagd tot 12 dezer. BELGIE. De Kamer heeft dezer dagen een wet aan genomen tegen hypnotische bedriegerijen. Daarin worden hypnotische vertooningen straf baar gesteld met gevangenisstraf van 14 dagen tot 3 maanden en geldboeten van 20 tot 1000 francs. Niet-geneeskundigen, die per sonen onder de 18 jaren of krankzinnigen hypnotiseeren, worden gestraft met opsluiting van 14 dagen tot een jaar en boeten van 26 tot 1000 francs, ook al deden zij dat niet als hypnotische voorstelling, liet laten schrijven of onderteekenen van overeenkomsten, ver klaringen enz., door gehypnotiseerde per sonen, alsook het gebruik maken daarvan, is een misdrijf waarop tuchthuisstraf is gesteld, De National Zeitung verneemt, ten aan zien van het volgehouden gerucht dat de Russische minister van financiën wil aftreden, dat hij met zijn ambtgenoot voor de spoor wegen wegens quaestiën omtrent spoorwegen in oneeniglieid is geraakt, weshalve beiden de vorige week den keizer hun ontslag heb ben aangebodendoch de czaar zal vermoede lijk beider ontslag van de hand wijzen. Prof. Kocli en zijn schoonzoon, de stafarts Pfuhl, zijn met veertiendaagsch verlof op reis gegaan, tot herstel van gezondheid; men weet niet waarheen. Z W I 1' 8 E R li A N II. De Groote Baad van het kanton GenAve heeft besloten, om het Kursaal te Genève te doen sluiten. Een groot deel der bevolking drong reeds sedert lang op dien maatregel aan, daar die inrichting doorging voor een •waar speelhuis. ITALIË. De koning heeft gistervoormiddag ten 11 ure de Kamers geopend. Met vreugde begroet hij het vertrouwen der nieuwe Kamer in de regeering. Italië verkrijgt in het buitenland steeds meer in vloed en ontzag. Getrouw aan zijne bondge nootschappen en bezield met den oprechten wensch zijne betrekkingen met alle mogend heden steeds te verbeteren, ziet Italië met t voldoening alle gevaar voor internationale verwikkeling verdwijnen. In Afrika blijft Italië slechts over de grens zijner bezittingen en van het onder zijn in vloed gesteld gebied te regelen, in overleg met bevriende mogendheden. "Wetten om het welzijn der werklieden te verzekeren zullen uwe voornaamste taak zijn. Voor alles wordt u aanbevolen, de geld middelen van den staat op vaste grondslagen te regelen. In bezuinigingen en herziening der invoer rechten zal het Parlement de middelen vin den om het evenwicht in de begrooting te herstellen. De koning waarborgt steeds de godsdienst rechten, door zijne vaderen verleend, maar Vvrj zou niet dulden dat men zijn gezag in naam van dien godsdienst schond voor staat kundige bedoelingen. De rede werd herhaaldelijk met levendige toejuichingen begroet, terwijl de koninklijke familie het voorwerp was van warme ovatiën. AMERIKA. President Harrison gaf in het Witte Huis een groot dejeuner ter eere van Stanley, waarop de hoofden der verschillende politieke partijen waren genoodigd. Het blijkt, dat de beweging onder de Indiaansche stammen in de Vereenigde Staten voor een groot deel aan gebrek aan levens middelen te wijten is. Aan pater Jule, een zendeling, die op last van generaal Brooke de Indianen in hun kamp bezocht, verklaarden de Roodhuiden-hoofden, dat zij éen grooten maaltijd wilden vieren vóór zij van honger omkwamenzij zouden vechten en de blanken zouden meer bloed zien vergieten en meer volk gedood zien dan ooit te voren. Pater Jule zag 1000 a 120Ö man die flink gewapend waren en hij vermoedt dat. de Indianen in het geheel 2000 strijdenden sterk zjjn. Hun kamp was goed versterkt. Een aantal Indianen-hoofden hadden een onderhoud met generaal Brooke in Jule's huis. Bróoke beloofde meer voedsel en ook werk te zullen verschaffen aan de Indianende hoofden zullen nu met de overigen beraadslagen over deze aanbiedingen, terwijl inmiddels te Washington maatregelen worden genomen om de Indianen van voedsel te voorzien. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 10 December Bjj de voortzetting der algemeene beschou wingen over de Indische begrootiug besprak de neer Cremer het regeeringsbeleid ten aan zien van Indië; de geringschatting van de belangen der inlandsclic bevolking, waardoor haat in plaats van liefde voor ons bestuur wordt gekweekt. Hij wees op den tijd die besteed wordt aan inspecteeren en adviseeren, waardoor alle belangrijke zaken op afdoening wachten, in weiken toestand alleen eene gun stige verandering is te brengen door admini stratieve en financieele decentralisatie met instelling van plaatselijke besturen, ter vol doening aan plaatselijke behoeften. Door den lieer W. K. van Dedem werd in het licht gesteld hoe weinig Nederland, dat millioenen van Indië genoot, voor zijne koloniën doet. De uitgeputte gronden worden niet of niet tijdig van irrigatiewerken voor zien en spoorwegen niet aangelegd op het gewenschte oogenblik en in verhouding tot de behoeften. Ook de lieer Hintzen wees op den beden kelijk financieelen toestand van Indië, in ver band met volgende jaren, wanneer de koffie- oogsten nog geringer mochten zijn. Spreker keurde de passieve houding af welke door de regeering woidt aangenomen en drong aan op eene volledige inlichting van het koffie- vraagstuk. De heer Keuchenius meende deze regeering, ook door de overzijde als christelijke gewaar deerd, te moeten steunen. De financieele plannen van de heeren Levyssohn Norman en Van Nunen zijn onaannemelijk bevonden. Deze regeering is niet aansprakelijk voor het tekort en hij bestreed de tegen de regeering aangevoerde bezwaren. De minister van koloniën noemde den financieelen toestand van Indië ongunstig, maar niet hopeloos. De groote fout is, dat vroeger voor buitengewone werken niet is geleend. Thans zal het geschiedendit jaar nog niet, omdat er nog overschotten zjjn van vroegere leening. Irrigatiewerken zijn hoogst noodig en snelle uitvoering zal de minister overwegen. Voor Edi wordt eene scheejp- vaartregeling overwogen. Decentralisatie zal zich moeten oplossen in meer gewestelijke zelfstandigheid. De uitvoering daarvan is echter zeer moeilijk. In strijd met den lieer Keuchenius is de minister voor opiumregie. Omtrent koffiecultuur moet hij adviezen der Indische regeering afwachten. SCHIEDAM j II December 1890. De hoeveelheid drijfijs in de rivier de Maas is dermate toegenomen, dat heden slechte enkele stoombooten hebben gevaren en bij aanhouding van de vorst morgen het verkeer wel geheel gestaakt zal zijn. Het veld der ijsclub nSchiedam" leverde hedenmiddag een aangenaam schouwspel op. Ten den ure namelijk had daar een hard rijderij op schaatsen plaats tusschen jongens en meisjes van den leeftijd van 10 tot 14 en van 15 tot 18 jaar. Door fraai weder begunstigd en opgeluisterd door de wellui dende tonen der muziek, had deze wedstrijd eene groote aantrekkelijkheid, zoodat dan ook velen zich'op en om het terrein bevonden. Een nangenamen aanblik bood de baan met hare wedijverende knapen en meisjes, die, onder begeleiding der muziek, hunne krachten onderling maten. Welk een zelf voldoening straalde van het gelaat dar prjjs- winners 1 Hoe gelukkig gevoelden dezen zich met den door veel inspanning verworven buit De uitslag van den wedstrijd is als volgt Jongensle prjjs Hendrik Hoorman, 2e prijs Piet van Gent, premie Jacobus Zoetmulder. Meisjes: le prijs Maria Meijer, 2e prijs Agatha Rodereijs. Moge onze jeugd nog vele malen in de gelegenheid worden gesteld zich op zoo aan gename en tevens nuttige wijze te oefenen en te meten, zij zelve en de ouders zullen zich bij de pogingen daartoe niet onbetuigd laten. De minister van oorlog heeft aan de auto riteiten der landmacht medegedeeld, dat als een noodwendig gevolg van jde omstandigheid, dat door liet overlijden des Konings de kroon is overgegaan op Koningin "Wilhelmina, ia het formulier van den eed, zooals die tot dusverre door de officieren der landmacht voor dè aanvaarding van hunne functiën werd afgelegd, de woorden»aan den Koning" zullen moeten worden vervangen door de woorden »aan de Koningin". De regeering heeft bericht ontvangen uit Java, waaruit volgt dat de zuidercolonne van Flores terugkeert en de terugkeer der noorder colonne is gelast. Een posthouder zal op de noordkust gevestigd worden. Naar aanleiding van eene aanstaande defi nitieve benoeming van een' commandant van het veldleger, worden er in de iioogere rangen van de landmacht belangrijke mutaties ver wacht. Het voornemen schijnt te bestaan bij den generalen staf een afzonderly ken chef van den generalea staf voor het veldleger en een voor de troepen van te benoemen. de verdedigingsliniën Naar men vernoemt, zal te beginnen met i Januari 1891 bij het in werking treden ■van de nieuwe pensioenwetten '1/4 percent leges worden geheven van het bruto bedrag der uit te betalen pensioenen van af f 600 en hooger per jaar, ook van de pensioenen bij de zee- en landmacht, die dus ook reeds leges zullen verschuldigd zijn voor de pen- sioenbetalingen over het 4e kwartaal. De afschaffing der staatsloterij wordt voorbereid door inkrimping vooral van het getal der debitunten. Dadelijke opheffing acht de minister van financiën, blijkens het regeevingsantwoord op hoofdstuk VUB, echter niet wel mogelijk, omdat vele gezinnen daardoor op eenmaal broodeloos zouden worden. Echter is de minister bereid tot beperking en geleidelijke afschaffing der staatsloterij mede te werken. Het blijkt, dat er nog altijd bij velen mis verstand beslaat omtrent de wijze, waarop bier te lande de troonopvolging is geregeld. Daarom kan het zijn nut hebben die regeling nog eens mede te deelen. Op dit oogenblik staat liet dichtst bij den troon H. K. H. prinses Sophia der Neder landen, groothertogin van Saksen-Weimar, als de eenig overgeblevene van de kinderen van Koning Willem II. Zoolang er, behalve Koningin Wilhelmina, geen rechtstreeksehe nakomelingen zijn van Koning Willem III, is de groothertogin feitelijk onze kroonprinses. De reciiten van de groothertogiu gaan over op haren zoon, den erf-groothertog, die twee zoons heeft. Voorts heeft de groothertogin twee dochters, van welke de oudste gehuwd is met prins Hendrik VII van Reuss en de jongste met hertog Johan Albert van Meck lenburg. Bij het ontbreken van eenen troonopvolger uit het Weimarsche huis gaan de rechten over op de kroonprinses van Denemarken, wier moeder, wijlen koningin Louise van Zweden, de oudste dochter was van prins Frederik der Nederlanden, zoon van Koning Willem I. De Deensche kroonprinses heeft vier zoons en drie dochters. Na deze vorstin en hare nakomelingen staat het dichtst bij den Nederlandschen troon de jongste dochter van prins Frederik, prinses Maria der Nederlanden, gehuwd met den vorst van Wied. Deze vorstin heeft twee zoons en twee dochters. Het laatst aan de beurt der troonopvolging komen prins Albert van Pruisep,, zoon van prinses Marianne der Nederlanden, en nahem en zijne afstammelingen de nakomelingen zijner oudste zuster, wijlen prinses Charlotte van Pruisen, en zijne jongste zuster, prinses Alexandrine van Pruisen, weduwe van hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin. Prinses Albert heeft drie zoonswijlen prinses Char lotte heelt uit haar huwelijk met George II, hertog van Saksen-Meiningen, twee kinderen nagelatenden erfprins Bernard van Saksen- Meiningen, gehuwd met prinses Ch&rlotte'van Pruisen, .dochter van wijlen keizer Frederik, en prinses Maria van Meiningen. Prinses Alexandrine heeft eene dochter, gehuwd met prins Hendrik XVIII van Reuss. De orde van opvolging in de verschillende vorstenhuizen is dus: Weimar,Reuss,Meck lenburg, Denemarken, Wied, Hohenzollern, Meiningen, Reuss. (N, B. Ct.) Met betrekking tot het recht om de orde van den Gouden Leeuw van Nassau te ver- leenen schrijft het Jlbl. sDe orde werd iu 1858 door Koning Willem en hertog Adolf voor de beide takken vani het Huis van Nassau gesticht. Beide hoofden der dynastie hadden dus het recht deze orde le verleenenmaar de hertog van Nassau heeft van dat recht na 1866 geen gebruik meer gemaakt. Nu echter de kroon van Luxemburg door een anderen Nassauer wordt bezet, rijst de vraagwie behoudt het recht tot het verleenen van den Gouden Leeuw van Nassau?" VROONLIED. Wilhelmina van Nussouwen, Onze jonge Koningin, In U stellen wij vertrouwen, Door U zijn wij éen van zin. In heel Neerland klinken tonen U ter eere, Nassau's kind, Daar waar Nederlanders wonen, Koningin wordt Gij bemind, Willemijntje, Koninginne Van het stoere Noordzee-rijk, Overal waar mast of tinne Met de frissche driekleur prijk', Dagen heidra hemelbogen, Overwint het blauw bet zwart, Daar er Zon met U voor oogen, Warmte gloeit met U in 't hart. Overal waar Hollands luchten Drijven over stad of land, En de slanke meeuwen vluchten Naar de duinen van ons strand, In heel Neerland klinken tonen U ter cere. Nassau's kind, Daar waar Nederlanders wonen, Koningin wordt Gij bemind. Wilhelmina van Nassouwen, Neerlands jonge Koningin, In U stellen wij vertrouwen, Door U zijn wij éen van zin, Worden we allen roedestanders In de schaduw van uw Kroon Zijn wij allen Nederlanders: Paladijnen van Uw Troon! 4 Dec. 1890. F. SMIT KLEINE. 'I Muziek van C. Coencn. Als een bewijs van de goedhartigheid van- onzen overleden Koning wordt uit Deventer aan De Tijd gemeld: In 1854 woonde hier een blind oud-militair,. Andreas Ossewold genanrod. met zijn twee kin deren van respectievelijk 9 en 4 jaren. Sinds twee jaren had hij zijn oppassende vrouw, die- het dagelijksoh brood voor het gezin verdiende, door dan dood verloreu en tobde hij voort, voor het onderhoud van zich en do kleinen geen an dere middelen hebbende dan zijn pensioen, ton bedrage van ft 36 'sjaars, dus nog geen 40 cent daags, het maximum dat destijds in dergelijke gevallen werd toegekend. Door den steeds meer nijpenden nood gedrongen, wonddo Ossewold zich tot den toenroaligen burgemeester, den heer G. Dumbar,' die hem den raad gaf, pogingen aan te- wenden om zich in een militair gesticht te doen opnemen. Dit denkbeeld lachte zoker den onge lukkige toe, maar hij kon bet niet van zich krijgen te scheiden van zijn kindoren. Op jekeren dag, ten einde raad, liet hij zich door zijn oudsten zoon naar bet Loo geleiden- Z. M. reed toevallig hot tweetal voorbij, doch zog den armen blinde na en ontving hem later zeer vriendelijk, zich houdende alsof hij niet de Koning, maar een hofbeambte was. De blinde deed op echt militaire wijze rapport van het smartelijk verlies, dat hem door hot starven van zijne vrouw bad getroffen, en van den treurige» toestand, waarin hij en zijn kinderen, ten gevolge daarvan, zich bevonden; terwijl hij ten slotte met beklemd hart mededeelde, dat hij niot gaarne van zijn kindoren zou scheiden. Nadat de Koning, die belangstellend de lijdens geschiedenis had aangehoord, den man nog een paar vragen in verband met zijne blindheid had gedaan,'begreep de ongelukkige, dat hij met den Koning zeiven te doen had, en was zichtbaar verlegen over de vrijmoedigheid, waarmede hij tot hem toegesproken had doch de Koning greep zijn hand, sprak hem moed in, overhandigde hem een som gelds, en zeide niet te willen, Hat hij weder te voet met zijn jongen naar Deventer zou terugkeeren. De blinde Ossewold is reeds voel jaren dood, maar de zoon meende in den geest zijns vaders te handelen door ook deze edelmoedige handeling van Willem den Goede wan de vergetelheid te ontrukken. En die daad van piëteit en dank baarheid strekt hem tot eere! Onze Londensche correspondent schrijft: Het bericht over eene geheime conferentie,, die te Brussel zou zijn gehouden om eene nieuwe stoomvaartlijn HarwichIloek-van- Holland te openen, zoodra de staatsspoorweg daarheen gereedkomt, is weersproken. Maai de geschiedenis kan daarom toch waar zijn,.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2