1 Gemengde Berichten. PEIt TELE Gil A AF. Koloniën. I cok zonder de geheime conferentie", waarvan men de bedoeling niet zoo dadelijk kan vatten, althans van de zijde der »Great-Eastern- ■ipoorwegmaftt,schappij", evenmin als men te begrijpen vermag, weshalve de lieeren juist 'te Brussel bijeengekomen zouden zijn. Mij dunkt, zjj hadden het zaakje evengoed inde Bivcrpoolstreet of in Holborn kunnen regelen. ]k ben bijna zeker, dat er iets hangende is, omdat de s Great Eastern" mij volstrekt elke inlichting weigert, en ook niet zeggen wil dat bet bericht zelf onjuist is. Men wenscht zich over de zaak niet uit te laten in haar tegen woordig stadium. Vrij vertaald is dit, dunkt me: jwe zijn er aau bezig, maar het fijne er van jullen wij pas later mededeelen". (2f.I£.Ct.) Aan een artikel in het Alg. llbld. van dr. Berns, directeur van iiet burgerziekenhuis te Amsterdam, die reeds geruimen tijd te Berlyn vertoeft om zich op de hoogte te stellen van Koch's geneesmiddel tegen de tering, ontleenen wij liet volgende: Wegens de vraagWat heb ik te vreezen of te hopen, wat in éen woord to wachten van eene inspuiting? Welke klippen kan ik misschien ontgaan waarop men hier in den aanvang ver zeilde? daarom gingen dr. P'cphan, dr. Hes- selink van Rotterdam en ik lurwaarts en dat niet tevergeefs. Op de plaatsen toch die wij hoofdzakelijk be- zochten, terwijl wij ons verre hielden van de nrivanl-cliniekon en policliniekon nl. Fried- drichsliain, Bethanien en Urban, hadden wij ruimschoots gelegenheid tot zuivere waarneming .der gevallen. Het was daar nergens vol, en wij, die het oneens zijn met hen die zeggen dat men alles evengoed in de tijdschriften lezen kan, raden ieder die er toe 111 de gelegenheid is hier heen te gaan, zulks te doen en zijne oogen en ooren goed te gebiuiken. Mijne ervaringen in de verschillende zieken huizen waren dan kortelijk deze. Terwijl in de Charité long- en keelteringiijders in een vrij gevorderd stadium der ziekte werden ingespoten, volgde men in Friedrichshain een meer oordeel kundiger) weg; men behandelde daar lijders uit de meest verschillende stadia dezer ziekten, om behoorlijke vergelijkingen, wat betreft den invloed, dien liet middel bij die verschillende graden der riekte had, te kunnen maken. Eindelijk werden er in bet ziekenhuis-«Urban" bijna zonder uit zondering slechts zeer lichte gevallen van begin nende phtbisie behandeld..Zooveel, wat de inwen dige zieken geldt. En nu wat belieft Ju chirurgie. Wij vonden, behalve dat er overal verscheidene gevallen van lupus (wolf) behandeld werden, in het «Könighch Klinicum" hoofdzakelijk patiënten net tuberculeus beenlijden behandeld, 'tzij met of zonder fistelgangen, welk laatste meestal het geval was. Daarentegen trof het ons, dat erin Betlmniën bijna uitsluitend reeds vroeger geopereerden, veelal lijders aan ziekten van het beendergustel, inge spoten werden. Hier gaven in het meerendeel der gevallen de gevolgen der inspuitingen reactie of geen reactie hierdoor werd het antwoord gegeven op de vraag bleef er al of niet tuberculeus weefsel achter? Vraagt men nu echterof er reeds éen dezer gevallen of van hen die van den beginne af aan behandeld worden, genezen is, dan luidt het ant woord ontkennend. Geen enkele genos nog. Pas waren er hier eeniga vergaderingen, éene van dermatologen, éene van de medici der Charité absoluut genezen gevallen werden niet medege deeld. Hoelang da behandeling duren moet? Schou derophalen is het antwoord. Of men ze later her halen moot, en zoo ja, na hoeveel tijd Alweder men weet het niet. Of zij in staat is, of worden zal, evenals de koepok-inonting tegen de pokken, tekereinmuniteit tegen de tuberculose te verschaf fen? Niemand kan het zeggen. Hoeveel mon in spuiten moet, hoelang de tusschenpoozen tusschen do inspuitingen moeten zijn, of men goed doet die tusschenpoozen van gelijken ofongelijken duur te nemen en zooveel meer, is nog lang niet zeker. Om u eens een voorbeeld te geven van de onzekerheid, waarin men nu nog verkeert, eigen lijk omtrent alles, deel ik het volgende mede Het is de volle waarheid. Ik ken den persoon dien het geldt Deze werd door dr. Libbertz zolven, con- stilteerend met prof. Koch, ingespoten. Ik weetal- leen niet met welke hoeveelheid, doch men mag als zeker aannemen mat eene geringe dosis, daar niemand minder dan Koch zelf, die toch wel de meeste ervaring heeft, raadsman was. Die patiënt, een jongtnensch, leed aan algemeens chirurgische tuberculose van het beendergeste! hoofdzakelijk. Hij overleed den volgenden nacht tèn gevolgé der inspuiting. Alweer een bewijs tc meer dat nu er aan de methode, zelfs nog onder Koch's leiding gevaren verbonden zijn, men zijno voorzichtigheid niet te ver drijven, zijne neiging tot anders ver geeflijken haast om uit menschliovcndheid te hel pen, niet te zeer aan banden loggen kan. Nu reeds doet de ingespoten vloeistofin bijna alle gevallen de tuberculose hei kennen en dient zij om óf eene gemaakte diagnose te bevestigen 6f deze te maken waar do andere middelen te kort schoten. Misschien zul zij eens een middel worden om beginnende gevallen van long- en keeitering met goed gevolg te behandelen, d. w.z. te gene zen. Zeker reeds is zij nu een onmiskonbnur reactief op vroeger geopperde chirurgische geval len en hebben wij liet haar to danken als wij weten dat er na onze operaties nog tuberculeus weefsel in het lichaam, 't zij ter plaatse der operatie ot elders, achterbleef. Misschien zal 't dan later blijken, dat het Koch'sche middel hoofd zakelijk zijn zegonrijken invloed in de chirurgie zal doen gelden en zal het, op oordeelkundige wijze verbonden met de operatieve chirurgie, tot veel meer blijvende genezingen na operaties bij tuberculose leiden dan zulks tot nog toe zonder dat middel het geval kon zijn. Uit alles echter blijkt klaarder dan het licht, dat er nu nog van geen behandeling der tubercu lose kan gesproken worden in den zin waarin men gewoonlijk van behandeling cener ziekte spreekt, omdat alles nog op losse schroeven slaat. Laat mij eindigen met den hartgrondigen wensch, dat wij na een proeftijd van maanden of jaren zullen kunnen zeggen, dut het middel van Koch werkelijk is gebleken te zijn een geneesmid del van sommige voimen en graden van tubercu lose en een voorbehoedmiddel tegen hetuitbreken dezer ziekte. Doch hoe het ook zij, moge k onze hoop slechts ton deole vervuld worden, ue ont dekking van Koch blijft eene grootscho. Alleen daarom heeft hij reeds recht op de dankbaar heid der geheele menschheid. Het uit Londen naar Amsterdam verzon den pakket met 750,000 francs aan gelds waardig papier, dat, naar men meende, uit den spoortrein gestolen werd tusschen Ostende en Antwerpen, of op Nederlandsch gebied, is nu terecht. Het bleek aan een verkeerd adres bezorgd te zijn. Het #Ned, Tooneel" heeft alle traktementen gedurende de oflicieele sluiting ten volle uit betaald. Naar de AT. Ap, Ct. verneemt, is in de vereenigde vergadering van kerkvoogden, notabelen en kerkeraadsleden, Vrijdag jl. te Apeldoorn gehouden, met overgrootc meer derheid van stemmen, de voorkeur gegeven aan het plan nOrmuz" voor eene nieuw te bouwen kerk. In verband hiermede zal de heer Verheul, ontwerper van genoemd plan, worden uitgenoodigd eene nieuwe begrooting in te dienen, welke de som van 160 mille niet overschrijdt. In December van het vorig jaar- had eene vijandelijke ontmoeting plaats tusschen twee' vischkotters uit Ostende en een zevental haringschepen van Sclieveningen, die op de Noordzee voeren. Terwjjl de Belgische justitie deze zaak nog altijd aan het onderzoeken is, herkende schipper K, Keus van de SCH. 46 dezer dagen den schipper van een der boven bedoelde vischkotters toen deze op dok bevelen stond uit te deelen. Het was bij gelegenheid dat dit Ostendesche schip, en wel de 0.207, een der schepen van den reeder W. Groen verraderlijk trachtte in den grond te boren. Er werd evenwel alleen schade toegebracht aan het scheepstuig van bedoeld Scheve- ningsch vaartuig SGI1. 46. Schipper K. Keus heeft thans de zaak ter kennis gebracht van de bevoegde autoriteit. Te Leerdam is overleden de oud-strijder van 1830—1831 J. Joles. Onder de gemeente Maartensdijk is Maan dagmiddag de veertienjarige zoon van P. G. te Utrecht door het ijs eener sloot gezakt en verdronken. In de Lange Ruige Weide (Z.-H.) zijn Zondagmiddag twee kinderen van 8 en 4 jaar in een bijt geraakt en verdronken. Uit Vltssingen wordt aan de JV. 22. Ot. gemeld De dagboot is gistermiddag evenmin als de nachtboot hedenmorgen hier binnenge komen. Beide booten zijn hedenochtend ten 9 ure eerst van Queensboro kunnen vertrek ken, opgehouden door mist. Als een bewijs van het groots reizigers verkeer van Utrecht naar 's-Gravonhage, bij gelegenheid vart 'sKonings begrafenis, kan dienen, dat op 3 en 4 December aan het centraalstation der staatsspoorwegmaatschap- pij te Utrecht ongeveer f10000 meer werd ontvangen dan gewoonlijk. Te Beets (Fr.) wordt door de justitie een onderzoek ingesteld .naar de oorzaak van den brand, welke Maandagmorgen de boerderij van Tolma in de asch legde, en waarbij 35 van de 53 koeien zijn verbrand. Uit de kist van den knecht, welke behouden bleef, wer den al de kleederen vermist. Het vermoeden bestaat, dat in de boerderij eerst diefstal is gepleegd en toen, om de ontdekking te voor komen, daarna alles in brand werd gestoken. Meer dan twintig jaar geleden verdween te 's-llertogenboscli plotseling een commies bij de belastingen, die het laatst in eene brandery °P het eind van het kanaal aldaar gezien was. Thans, terwijl die branderij werd afgebro ken, zjjn er menschenbeenderen opgegraven, welk geval, in verband met genoemde ver dwijning, tot velerlei gissing aanleiding geeft. Te Oude-Tongeis een jongeling, die in een koffiehuis iets gebruikte, door de kasteleines te hulp geroepen om een beruchten twist zoeker, die haar en haren zoon mishandelde, uit de deur te zetten, wat ook geschiedde.* De man wekte daarop zijn broeder, die thuis reeds te bed lag, en wapende zich met steenen in een doek, om daarmede te kunnen slaan, terwijl de ander een mes nam. Zoo gingen zij te zamen de herberg binnen en wierpen zich op genoemden jongeling. De eeu sloeg hem met de steenen op het hoofd, de ander bracht hem met zijn mes een steek in den onderbuik toe, zoodat de jongeling bewuste loos op den grond' viel. Hierop vertrokken zij, even alsof er niets was gebeurd. Volgens de verklaring van den dokter verkeert de gekwetste in levensgevaar. Enkele dagen geleden vertrokken uit Boxtel twee metselaars naar Tilburg om werk te zoeken. Toen zij hierin niet slaagden, keerden zij terug, doch raakten buiten Tilburg van elkander af. Een van hen, zekere K is sedert niet meer teruggekeerd. Daar men zijne klompen en pet onder Haren in het water drijvende heeft gevonden, vermoedt men dat hem een ongeluk is overkomen. Hij laat eene vrouw mot twee kinderen in zeer behoeftige omstandigheden na. 's-Gravenliago. II. M. de Koningin- Regentes verleende gisteren audiëntie aan de opper-officieren in de residentie, o. a. aan de genernals-inspecteurs der verschillende wapenen. Haarlem. Dinsdagnacht is een hevige brand uitgebroken bij den heer P. F. de Bordes, in de Wilhelminastraat no. 23, op een bovenachterkamer, zijnde de slaapkamer van het gezin. De brand is ontstaan door het springen van een spirituslampje, waardoor de vlam in aanraking kwam met de gonlynen van een ledekant, waarin een ziek kind lag. Hel huis is bijna geheel uitgebrand, de beléndende perceelen no. 21 en 25 waren reeds aangetast, maar zijn door de brandweer behouden, ofschoon zij veel waterschade hebben bekomen. De heer De Bordes, die nog getracht heeft den brand in het begin te stuiten, heeft aan beide handen belangrijke brandwonden be komen; de dienstbode heeft zich met moeite langs de dakgoot gered. De schade is be langrijk, maar alles was verzekerd. Bij het hoog water, dat voor eenige dagen in Duitscbland hier en daar verwoestingen aanrichtte, zaten twee molenaarsknechts te Hovostadt, bij Handorf (Westf.), op den molen, toen des nachts de vloed plotseling kwam opzetten en zij gedu rende drie dagen van alle menschelijk verkeer verstoken waren. Gelukkig dat er meel en eene petroleummacbino op den molen voorhanden was; zij konden zich met pannekoeken voeden, hetgeen zij drie dagen volhielden. De schade, door de overstroomingen van dit najaar in Bohemen aangericht, wordt op fl. 7.000.000 geschat. De gelden, die tot leniging van den nood werden bijgedragen, beloopen moer dan de helft dezer som. De Oostenrijksche re geering gaf. fl 1.618.000, de Boheemsche Landdag fl. 1.500.000 en fl. 500.000 werden door particulieren bijeengebracht. De oplichters, die aan het ministerie van financiën te Parijs voor 250,000 fres, aan coupons gestolen hadden, zijn te Weenen geVat, waar zij da aandacht der politie getrokken hadden door de coupons voor lage prijzen te koop aan te bieden. Het zijn twee Russen,-Me een een gewezen tnijn-ingenieur. Er loopt nu een gerucht, dat Jack the Ripper thans in Zwitsciland zou zijn. In hetboschvan Neubruck, bij Bern, heeft men een ionee boerin vermoord gevonden, wier lijk op dezelfde wijze verminkt was als de slachtoffers van den be ruchten vrouwenmoordenaar. DEM HAAG 11 December. Tweede Kamer. De heer Dijckmeester heeft eene interpellatie aangekondigd over de exploitatie door de IIolI. spoorweg-maatschappij van de lijn RotterdamDordrechtArnhemNij megen. Het Indisch debat is voortgezet. De heer Van Houten laakte het Indisch bestuur wegens het aanvangen der Flores-expeditie. De heer Keuchenius verdedigde den opper- landvoogd. De heer Domela Nieuwenhuis ver weet de regeering gemis aan zedelijke be ginselen door de handhaving van opium en niet-beëindiging van den Atjeh-oorlog. De minister vo.n koloniën verdedigde ook den gouverneur-generaal, liet algemeen debat is gesloten. Hoofdstuk uitgaven in Indië is aan gevangen. Batavia, S November. Blijkens het verslag der voornaamste gebeur tenissen in liet gouvernement Atjeli en Onrier- hoorigheden, loopomle van 9 tot en met 20 Oct., werd do rust op Groot-Atjeii niet verstoord. Onder de bemlehoofden heerschte weinig bedrijvigheid, daar zij ten gevolge van de sluiting vele moeilijk heden schijnen te ondervinden om hunne lieden van het noodige te voorzien onze poster, werden dan ook minder beschoten dan gedurende den vorigen verslagtijd. Den 18n Oct. kwam bet door ons aangestelde, doch sedert een jaar niet meer met ons in aan raking geweest zijnde, hoofd der VI Muekims 7'. Raijnek Nunta Mooda wederom ziine opwachting te Kota-Radja maken, vergezeld van meerdere peivuite.n, die vroeger onder T. Qeunw tegen de met ons bevriende hoofden ter westkust hadden gestreden. Men veronderstelt, dat grbiek buiten de linie en de klaarblijkelijk veld Winnende over tuiging, dat het niet mogelijk is zich aan de thans toegepaste dwangmiddelen te onttrekken, dedrijf- veeren zijn, dat velen zich naderbij liet gouver nement trachten aan to sluiten. Ter noordkust bleef de toestand stationnair onze versterking te Segli werd dagelijks boscho- ten, zonder ons echter eenig nadeel too to brengen. Van de oostkust werden geene bijzondere be richten ontvangen. Het doel van de op 8 October met de stoom schepen Nerapi en Condor vertrokken oxpedition- nairo colonne, ondor bevel van den majoor dor infanterie J. J. ten Siethoff, naar Simuleer, is eene bestraffing van de bevolking der Atjebscha nederzettingen aldaar, die zich aan moord en roof op de oorspronkelijke bewoners had schuldig pa gemaakt, zoomede tot regeling van eenige aange legenheden. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstiger; het sterftecijfer was hooger. Aan telegraphische berichten uit Nuord-Flores, den 1 n dezer te Makassar aangebracht en gedag- teekend 28 Oct. te voren, wordt liet volgende ontloend Bij aankomst in het bivak Nbai op 27 October vernam de resident van Timor, dat de bevolking van Soa zich zou verzetten en drie versterkingen had aangelegd. De berichten omtrent de aan wezigheid van tin te Soa, Pienggang. Ndoeaen - Naroe luidden gunstig, doch in Moenda en Poraa word gezegd geen tin te zijn. Met eenige der voornaamste hoofden werd overeengekomen, dat dezen een den 29n naar Moende en zoo mogelijk verder te ondernemen verkenningstocht zouden medemokeu, doch den 28n bleek, dat zij daartoe weinig geneigd waren, en dat ook andere hoofden hun geleide weigerden, in verband waarmede de tocht met eene grooter macht ondernomen zourinoeten worden en eerst op 1 November zou kunnen plaats hebben. Ten vervolge van het vorige bericht, wordt aan de van Noord-Flores ontvangen, op 31 Oct. jl. gedateerde telegraphisohe berichten liet volgende ontleend De ingenieur Van Schelle moest wegens ernstige ongesteldheid naar Makasser worden geëvacueerd. Het tinonderzoek zal alsnu verricht worden door den roijnopziener Heusch, door wien reeds een dergelijk onderzoek op heteilandLcparisingesteld. Op 29 en 30 OcU deed de chef van den staf verkenningen van Nbai in da richting van Moende, en tusschen eerstgenoemde plants en Bngon, zonder door de bevolking te worden bemoeilijkt. Goede voetpaden werden aangetroffen, terwijl voor den transportdienst eone brug over-de rivier de Nbai geslagen of anders een vlot gemaaKt zou worden. De voorgenomen tocht naar Moende,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3