1 J Maandag 15 December. N°. 7652. jEerste Blad» A°. 1890. t Vier-©n-yeertia:ste Jaargrang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binneiilandsche Berichten. UITGEVER; J. ODÉ. u. HE COMMIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheels Rijk Afzonderlijke nominees 1.85, 2.50. - 0.10. BUK. EAU: KA» KT, K 124. L Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels mat inbegrip van eene Couraut1.10. Iedere gewone regel meer 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. v,/ Schiedam, 13 December 1890. Tot de rijken, die ons -werelddeel uitmaken, maar dar vin een hoogst onbehaaglijke rol spelen, behoort Rusland, 't Is of er een vloek op dat land ligtmen bekomt er nimmer een tijding uit, die aangenaam verrast!t is altijd willekeur, brutaal geweld, en krijgt men eens een particulier bericht uit Rusland over Russische toestanden, 't behelst steeds een bevestiging van hetgeen de dagbladen mede- deelen. Welk soort van lieden vormen toch de omgeving van den czaar? Men spreekt van diep gezonken personen, boe hoog ge plaatst ze ook mogen zijnmen gewaagt er van, hoe ze den czanr onkundig houden van den leestand, en boe dus eigenlijk deze armste onder de armen een vreemdeling is in zjjn eigen land. Men denkt terug aan de dagen van Peter I, die een liei vormer van zijn land wilde zijn, maar wien de noodige geestkracht ontbrak, zich zalven te hervoimen. In elk geval, deze halve bai baar keek uit eigen oogen, en moest er een hooid of wat vallen, -welnu, ze vielen maar hij had toch een plan, al kan men :mjn testament", waarvan zoo tussclienbeide eens wordt opgehaald, vrijwel voor een legende houden. Doch welke zijn de plannen van den man, die thans op den Russischen troon zetelt, van den naneef des stichters van liet ïHeilig Verbond". Zyn vader schafte de lijfeigenschap af in zijn rijkmaardurfde of kon niet verder gaan. Een deel van het volk is rijp voor de invoering van een andere staatsregeling; een deel van het volk is verstandelijk wèl ontwikkeldmen gunt het echter geen greintje aandeel in de behar tiging van 's lands belangen. De zelfstandig heid van de Oostzeeprovinciën is zoowat tot nul teruggebracht; de Lutherschen worden gemaatregeïd en hun predikanten hebben zich wel in acht te nemenof een verban ning naar een afgelegen oord zonder vorm van proces hangt hun boven liet hoofd. Er waart een booze geest in Rusland rond; hjj heeft met het Duitsche rasdat zich onder •de vleugelen van den czaar bevindt, afge- .rekend. Thans heeft hij zich gewend tot een ander ras, dat al meermalen met hem kenris heeft gemnnkt, tot liet joodsehe, en hij heeft aan de lijdensgeschiedenis van dit volk een nieuw hoofdstuk toegevoegd vol treurige bijzonderheden. Dat hoofdstuk is ook in Engeland gelezen, eu ziet, de verontwaardiging is vaardig ge worden over de Engelsehe natie, en de grooten en edelen hebben zich opgemaakt, en zich vereenigd tot een bijeenkomst, een meeting, waarvan de Engelschon liet geheim bezitten. Te Londen is die bijeenkomst gehouden, en de lord-mayor was er voorzitter van. Men vergote nu voor een oogenblik, dat aan het been van Engeland Ierland als een blok gebonden is; men vergete nu voor een oogenblik de weinig kiesche quaestie, die in Ierland de gemoederen verdeelt. Men stelle zich niets anders voor dan een verga dering van de aanzienlijkste mannen en vrouwen uit het Vereenigd Koninkrijkher togen en graven, bisschoppen, generaals, ook de generaal van het Heilsleger, do heer Booth; wetenschappelijke mannen van den eersten rang; ook joden en daaronder den jood der koningen, Rothschildzij allen waren opgekomen om te getuigen tegen den rassenhaat, die daar in het OosteD, in het land der duisternis, zijn triomfen viert. De lord-mayor opende de bijeenkomst met een toespraak, die zeer gematigd was, en naar onze bescheiden meening een goede dosis ondeugendheid onder de meest kiesche bewoordingen bevatte. De spreker consta teerde den treurigen toestand der Israëlieten in Ruslandmaar, voegde hij er bijdie toestand mocht heuscli niet aan den czaar geweten worden; deze had immers herhaal delijk verzekerd, datzjjne Israelietische onder danen hen even nauw aan het hart liggen als zijn Chistenonderdanen. Maar, geëeide heer lord-mayor, dat is eigenlijk een kolos sale beschuldiging tegen den machtigen czaar. Als zijn Israëlietische onderdanen mishan deld en vervolgd worden, en Zijn Majesteit weet dat niet, wat is hij dan voor een vorst Een verantwoordelijk ministerie heeft hij niet, een volksvertegenwoordiging staat hij zjjn onderdanen niet toe. Als hij niet weet, dat duizenden zijner onderdanen in zijn naam mishandeld worden, wat weet hij dan wel? In 1863 moordde zijn voorganger Polen uit; wist die dat ook niet? Dat deze armen als natie vernietigd zijn, was hem zeker ook onbekend "Wij vragen ook hier aan den lord-mayor van de City van Londen: Einst of kortswijl? Maar 't is waar: het doel was ongelukkigen te helpende vorm moest dus buitengewoon zacht zijn. Het eindresultaat was de aanne ming eener motie van den hertog van West minster van dezen inhoud: De vergadering is van oordeel, dat het ver meerderd lijden der Israëlieten in Rusland ten gevolge van strenge uitzonderingswetten diep moet worden betreurd en dat in deze laatste 10 jaren der 19de eeu-w godsdienst vrijheid een beginsel is, dat door elke Christen gemeente moet beschouwd worden ids een van de natuurlijke rechten van den mensch. als dat niet een leekenpreek voor de reincn van harte?" Maar nu, dat was een motie,en ze werd natuurlijk aangenomendoch zoo iets bereikt den czaar nog niet. "Vandaar een voor stel van den graaf van Meath. Men moest den czaar een besluit, een resolutie of hoe men het noemen wil, toezenden, en de edele graaf formuleerde deze gedachte aldusEr zat een adres gericht worden aar» Z. M. den keizer aller Russen, waarin dezen eerbiedig wordt verzocht alle uitzonderende en beperkende wetten en besluiten, die zijn Israëlietische onderdanen betreffen, te herroepen en hun gelijke rechten te verleenen als zijn andere onderdanen genieten. Dit gedenkschrift zal onderteekend worden door den lord-mayor uit naam van de burgers vau Londen en door hem u i den czaar worden verzonden. Ook graai Meath, de voorsteller van dit besluit, deed vooral uitkomen, dat hij niet geloofde, dat de czaar kennis droeg van do mishande lingen, waaraan zijne Israelietische onder danen blootstaan. Jammer, dat er nu nog geer. mensehenvriend opstond, die voorstelde, dat eenige vertegenwoordigers van het En gelsehe volk in persoon de resolutie der Engelsehe burgers zou gaau overhandigen. Wie weet, of het over de post verzonden, Zijne nietvvetendo Majesteit wel in handen komt Is het niet treurig, dat aan eon avond van de negentiende eeuw zulke bijeenkomsten, zulke motion, zulke resolution nog noodig zijn Troosten we ons echter met de gedachte, dat de denkbeelden inarcheeren. Er zal nog vry wat getwist worden, vrij wat bloed vloeien, eer het ideaal godsdienstw-ijheidj' in ons werelddeel verwezenlijkt is; maar met het oog op de geschiedenis wanhopen we niet. De negentiende eeuw heeft ons in elk geval vrij wat nader gebracht aan het einde van de baan, waar de spreuk van Pruisens grooten koning in vlammend schrift te lezen staat: »Ieder kan op zijn eigen wijze zalig worden"* SCHIEDAM, 13 December 1890. De derde spreekbeurt in dit seizoen bij het Nutsdepartement alhier, op Woensdag den 17n December a.s., zal vervuld worden door den heer R. Koopmans van Boekeren, van Leiden, Naar wij vernemen, is heden door den agent van de heeren De Jong Co., assura deuren te Amsterdam, aan Willem Hoek, meesterknecht in de distilleeiderij van den lieer S. A. Maaseen bedrag in geld ter hand gesteld, als belooning voor zijn energiek optreden bij den brand die den 2n dezer ïn de branderij van genoemden heer heeft plaats gehad, en waardoor verdere uitbreiding werd voorkomen. Het bestuur der ijsclub Schiedam" geeft, nu liet daartoe in de gelegenheid is, ook blijk van zijn streven om het den leden zoo aangenaam en gezellig mogelijk te maken. Het zal daarom, blijkens achterstaande adver tentie, Dinsdag a.s., des avonds ten 8 ure, een jjsfeest geven, opgeluisterd door muziek, bij welke gelegenheid het terrein verlicht zal zijn. Ook heeft het bestuur er voor ge zorgd, dat lampions met kaarsen aan den ingang der baan verkrijgbaar zullen zijn. H. M. de Koningin-Regentes heeft den minister van oorlog uitgenoodigd aan alle officieren en verdere militairen van de land macht, die door hunne tegenwoordigheid of door hun optreden in de laatste, treurige dagen, hebben medegewerkt tot het brengen eener laatste, eerbiedige hulde aan wijlen Z. M. Koning Willem III, daarvoor Hoogst- derzelver dank over te brengen. H. M. deed den minister daarbij tevens de mededecling geworden, dat Iloogstdezelve liet leger erkentelijk is voor zijne deelneming en voor zijne houding bij de droevige plechtig heden waarbij de diensten der militaire macht werden gevraagd. De minister van oorlog heeft, ter voldoening aan voorschreven opdracht van II. M. de Koningin-weduwe-Regentes, het vorenstaande ter kennis van de autoriteiten der landmacht gebracht. De inhoud dezer kennisgeving zal door de commandanten van compagnieën, eskadions en batterijende hoofden van militaire in richtingen enz. aan hunne vereenigtle onder- lioorigen moeten worden medegedeeldterwijl chefs van diensten, commandeerende officieren van korpsen enz. maatregelen zullen be lmoren te treffen, opdat ook de onder hunne bevelen gestelde officieren en verdere mili tairen voor zoover zij die mededeeling niet op de evenvermelde wijze, of recht streeks uit het Reciicil Militair vernemen daarmede in kennis gesteld worden. De maand November is voor de schatkist, blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen, niet zoo gunstig geweest als haar naamgenoot van 1889. Zij komt tegen over deze ongeveer 7 ton gouds te kort, maar meer dan dit cijfer bleef liet recht van suc cessie en overgang ten achteren, nl. f 730,000. Ook de onder hetzelfde hoofd slndireete belastingen" gerangschikte hypotheekrechten waren f 2000 achter, alsmede de registratie rechten f7000. Daarentegen brachten da zegelrechten f36,000 meer op. De accijnzen, hoezeer in totaal f 87,000 hooger, hielden niet alle* gelijken tred, want dan zou die uitkomst vrij wat gunstiger zijn geweest. Alleen de suikeraccijns toch bracht f234,000 meer op dan in November van het vorig jaar, maar de overige accijnzen waren alle minder, als: de wijn f 8000, gedistilleerd f 120.000, zeep f4000, bieren en azijnen f 4000, geslacht f10,000. Verder waren de rechten op deu invoer ongeveer f 15,000 hooger, doch aan directe belastingen werd eene som van f 80,000 minder geïnd. De domeinen bleven f 30,000 minder, de posterijen daarentegen f7000, de rijkstelegrafen f1000 en de loodsgelden f8500 meer De maand November bracht in haar geheel op f9,757,240.38V, of f 366,548.79 meer dan de raming over 1/12. De uitkomst over de elf verschenen maan den dezes jaars is f 649,000 meer dan in hetzelfde tijdsverloop van verleden jaar en f1,894,000 meer dan de raming over 11/12. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 16 dezer niet plaats hebben. Bij kon. besluit van 12 Dec. is de com missaris des Konings in Zuid-Holland ge-, machtigd tot bet buitengewoon bijeenroepen van de Staten dier provincie op 30 Decem ber, om dan aan de orde te stellen de ver kiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van wijlen jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveen. (St.-Ct.) De lieer L. van Riet, coosul-generaal te Buenos-Ayres, bij kon. besluit van 14 Febr. II., no. 17, teveqs benoemd tot consul-generaal voor de republiek Paraguay, is als zoodanig door de regeering dier republiek erkend. (St.-Ct.) Naar het Dagblad verneemt, zullen prins en prinses van Wied in den aanstaanden zomer geruhnen tijd met HD. gezin te 's-IIage doorbrengen. liet verblijf zou alsdan verdeeld worden tussclien Scheveningen en het huis »De Paauw". Naar in de Ncd. Mn. wordt medege deeld, heeft de Nederlandsehe handelmaat schappij gisteren de orders om de loopende prolongation aan te zeggen, ingetrokken. Zooals men weet, is op den 6n dezer op liet standbeeld van Koning Willem II, zooals altijd, een krans neergelegd, thans van rouw voorzieu. Misschien naar aanleiding hiervan, werd onlangs in eene vergadering van de onderoffioiers-vereeniging der zeemacht »Yau Speijk" de wenschelijkheid besproken ook voor onzen overleden Vorst Willem III een standbeeld op te richten, hier te Amstmdam, en wel in admiraals-uniform, waarin Z. M. zich zoo gaarne vertooude en welke dracht Z. M. op het praalbed versierde. Men begreep

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1