toeüT iiii \\mm\u pita. afbraak van een heerenMs, Gemengde Berichten. "AP VER TENT I IIT" PE E T E L E G R A AF. DELEN, BINTEN, RIBBEN,. RAMEN, KOZIJNEN, BEUREN, BRANDHOUT enz. echter, dat het initiatief moest uitgaan van de hoogen in den: lande, waarom men schrif telijk den burgemeester, mr.G. van Tienhoven, hiermede in kennis stelde, met beleefd ver zoek in den geest als bovengenoemd zijne medewerking te willen verleenen. (N. v. d. D.) Te Amsterdam heeft zich een comité ge vormd, met den burgemeester dier gemeente, mr. 6. van Tienhoventot eere-voorzitter, teneinde op het graf van den verdienstelij ken dr, G. F. Westerman een bescheiden maar artistiek gedenkteeken te plaatsen. In de zitting van den gemeenteraad van Leiden deelde mr. Fockema Andreae, voorzit ter der commissie van financiën, mede, dat, niettegenstaande de welwillende woorden in een vorige vergadei ing te haren opzichte geuit, de commissie blijft volharden bij haar verzoek om ontslag, daar de raad herhaaldelijk getoond heelt haar financieele inzichten nies te deelen. Dr. A. E. J. Holvverda, te Leiden, is door het sKaiserl. Deutsche Archaologisehe Insti- tut" te Berlijn benoemd tot sOrdentliches Mitglied", eene onderscheiding, welke tot lieden slecht aan twee onzer landgcnooten, de heeren C. Leemans, te Leiden, en J. P. Six, te Amsterdam, ten deel viel. De bakkershond houdt te Amsterdam op 13 Januari een alg. vergadering. Als punten van behandeling zijn o. a. vast gesteld "Verkiezing van negen leden van het hoofd bestuur. Aftredenden zijn de heeren S. W. Siemons, I). Sebreuder, G. J. N. v, Etten, Amsterdam, C. Crebas, Groningen, N. Ver burg, Delft, "W. Propstra, Bolsward, O. Stufiers, Zaandijk, A. F. v. Reunes, Utrecht, G. J. Gantvoort, Deventer, die allen herkiesbaar zijn. Bespreking van het oprichten van een uitkeeringsfonds bij overlijden. Voorstel in zake het oprichten van een meelfabriek van den bond. Bij testamentaire beschikking van wijlen mejonkvrouwe Snouck van Loosen, te Enk- huizen, is eenc som gelds bestemd tot het stichten en in stand houden van eene inrich ting aldaar, waar weduwen uit den fatsoen leken burgei stand een onderkomen kunnen vinden. Om in het gesticht opgenomen te worden, is men verplicht f 1000 te stoiten en geniet dan, behalve kost en inwoning, eene toelage van f300 'sjaars. Het aantal plaatsen is echter beperkt; hoogstens 8 we duwen te gelijk zullen in de inrichting worden gehuisvest. Het huis, dat voorheen door jonkvrouwe Snouck van Loosen zelve werd bewoond, zal voor gesticht worden ingericht. Het zal daar toe worden vernieuwd, terwijl aan de achter zijde voor de vertrekken der toekomstige bewoonsters een nieuw gedeelte zal worden I..gericht voor algemeene eetzaal, een andere voor gezelschapszaal. In het sous-terrain zul- len toestellen worden geplaatst om het ge- heele gebouw te verwarmen. Volgens opgave van het Rheinschifïfhrts- Registev bevaren 6502 schepen den Rijn, waar van 4483 houten, met circa d 2*/3 millioen centenaars draagvermogen, 1358 ijzeren met ongeveer 13s/j mill, draagvermogen, en 661 stoomschepen, waarvan 167 raderbooten met 16,900 paardekracht en 494 schroefbooten mei 15,700 paardekracht. Van de houten schepen varen 2627 onder Nederl., 568 onder Pruisische, 450 onder Belgische en 828 onder andere vlaggen; van de ijzeren schepen varen 56G onder Nederl., 551 onder Pruisi sche, 104 onder Badenscbe en 177 onder andere vlaggen. Van de raderbooten varen 405 onder Pruisische, 32 onder Nederl., 14 onder Hessische en 16 onder andere vlag gen, en van de schroefbooten '229 onder Nederl., 141 onder Pruisische, 58 onder Belgische en 66 onder anderevlaggen. Naar wij vernemen, zijn de internationale hardrijderijen op schaatsen te Heereuveen thans definitief bepaald op Woensdag en Donderdag aanstaande. Aan boord van het op vertrek naar Amerika liggend stoomschip Spaarndam te Rotterdam is Donderdagavond een wegens onzedelijke handelingen gesignaleerde onderwijzer (tegen wien door de rechtbank te Haarlem rechts ingang met bevel tot gevangenneming verleend was) aangehouden. De officier van justitie te Haarlemmr. J. P. van Onteren, had zich persoonlijk naar Botterdam begeveD, om genoemden persoon, die hem bekend was, op te sporen. Hij vond hem in de derde-klasse-kajuit-- en liet hem onmiddellijk arrösteeren: Op het kanaal van Steenenhoek onder Hardinxveld verdronk Donderdag een jongen van 15 jaar, die dit water wilde oversteken. "Wegens den sterken stroom is het ijs op dit kanaal niet vertrouwd. - De 48-jarige zoon van J. K.; te Ter-A, die te Maarsen diendezou. "Woensdag op schaatsen zijnen ouders een bezoek brengen. Niet ver van zijn ouders huis reed li ij in een wak, waaruit hij levenloos werd opgehaald. Donderdag is de veehouder Van Eyk, te Muiden (vader van vijf kinderen), op schaatsen over de Zuiderzee naar het fort Pampus gegaan om melk te brengen. Gistermorgen was hij nog niet teruggekeerd. Men vreest, dat hij door het ijs is gezakt, daar zijn pet en ledige melkkan bij eene opening op liet ijs zijn gevonden. De reizende koopman H. S. uit Zutfen, die gistermiddag met een locaaltrein, uit Drummen naar Zutfen \viide gaan, doch in den trein naar Arnhem was gestapt, sprong, toen hij zijn vergissing bemerkte uit den waggon, met het noodlottig gevolg, dat hij onder den trein geraakte, waardoor hem beide beenen en een hand werden afgereden. Te Medemblik viel een 17-jarige jongeling door het ijs en schoot er onmiddellijk zoover onder, dat men hem niet redden kon. Leven loos werd hij opgehaald. In het ijs op het verbindingskanaal Dam sterBoterdiep voor de stroohulzenfabriek te Groningen was eene bijt gehakt. Een jongen, die zich aldaar met schaatsenrijden vermaakte, geraakte daarin en zouk in de diepte. De heer F., boekhouder aan bedoelde fabriek, was getuige van dit ongeval, en zelf niets ter redding kunnende doen, riep hij zijn hond en gelastte dit dier te water te gaan, Naeenige oogenbükken van spauning kwam de vier voetige redder weder boven, het knaapje met zich voerende. Ilet kind was daarna spoedig op den wal geholpen en kon vervolgens onge deerd huiswaarts keeren. Te Zetten gingen verleden week naar het station ICesteren de twee dames S. met een kind in een gesloten rijtuig, waarin een stoof met briquetten geplaatst, was. Aldaar aan gekomen, merkte de koetsiér, tot zijn grooteu schrik, dat de drie reizigsters onderweg waren flauw gevallen. In het eerst meende hij, dat zij dood waren, maar gelukkig kwamen zij in de frissehe lucht alle drie langzamerhand weer hij. Een nieuwe waarschuwing tegen het ge bruik van briquetten in eene kleine afgesloten ruimte. De 23-jarige dienstbode van den heer K., te Utrecht, kreeg weinige dagen geledén op eens z"lk een hevige neusbloeding, dat de hulp van een geneeskundige moest wor den ingeroepen. Sedert moet zich dit, tel kens met korter tusschenruimten, meermalen hebben herhaald, totdat het meisje Dinsdag avond door een der huisgenooten dood op haar kamer werd gevonden. Te Deventer vermiste een ingezetene on langs al zjjne duiven, veertig stuks. Hij gaf de zaak bij de politie aan, doch de dief werd niet gevonden. De bestolene kocht dezer dagen eenige nieuwe en vermiste er spoedig weder vijf. In den nacht van Dinsdag op "Woensdag is de dief echter in de val geloopen. Het dienstpersoneel eener meelfabriek hoorde in een stapel hout in den kelder eenige bewe ging en vond na eenig zoeken daar een groo- ten bunzing met vijf halfverslonden duiven bij zich liggen, benevens eene menigte veeren. De heer Herbert H. Booth uit Londen, y>commandant" bij het nLeger des Heils" en gehuwd met eene Hollnndsche dame, mej. C. Schoeh, zal in het begin van Januari a.s. ons land bezoeken en op verschillende plaat sen, waar het leger gevestigd is, oefeningen houden. Een muziekkorps, »The Household Troops Band", 38 man sterk, bet voornaamste korps van het leger in Engeland, bekend om zijne goede muziek en fraaie uniform, zal hem vergezellen. Ook staat ons land weer een bezoek te wachten van Meisa Bhai, heilssoldaat uit Engelsch Indië. Het op lieden verschijnend nummer van Eigen Haard bevat o. a. de volgende platen De koninklijke rouwkamer op het Loo, ge- teekend door P. Josselin de Jong. Schetsen uit den begrafenisstoet, door P. de Josselin de Jong. De teraardebestelling in de Nieuwe Kerk te Delft op 4 December jl., geteekend door P. A. Schipperus. i i De Illustration bevat verschillende teeke- ningen op het overbrengen van het lijk des Konings en de begrafenis betrekking hebbende, o. a.de rouwtrein op weg van het Loo naar Den Haag de oude grafkelder te Delft het praalgraf van Prins Willem I de eere- "wacht der huzaren voor het paleis het Loó bet lyk, tentoongesteld in degrootefeestzaal op het Loo het overbrengen van het lijk van het Loo naar het slation het portret des Konings en de nieuwe grafkelder in de kerk te Delft, het meerendeel naar teeke- ningen van den heer De Haenen, die de Illustration bij de begrafenisplechtigheden vertegenwoordigde. Breda. Onder de cadets der militaire academie is nu in weinige weken het slacht offer gevallen van de. daar heerschende gastri sche koortsen, die een typheus verloop heb ben. Twee der slachtoffers behoorden tot het eerste studiejaar; beiden waren niet van zeer sterke constutitie en hadden steeds behoorlijk hun aandeel gekregen van het ongehoorde ontgroenen, dat daar vooral des avonds op de slaapzalen geschiedt, waar 'de jongelieden van 16 jaar staan onder toezicht van onge veer 3 jaar ouderen. Het feit, dat men eerst na het uitbreken der genoemde ziekte de voorzorg heeft geno men om alleen water ten gebruike te geven dat vooraf gekookt is, wijst, in eene alge meen ah gezond bekende omgeving, op de noodzakelijkheid dat daartoe vroeger ware overgegaan. De Fransche geneeskundigen nemen tegenover de ontdekking van Koch een zeer gereserveerde houding aan meer in den geest van Koch zeiven dan van zijne veieerders. De doctoren Cuffer, Ferrnnd en Thibiergc, die door de aVerceniging van Hospïtaalgeneeskun- digen" naar Berlijn werden gezonden om het ge neesmiddel tegen tuberculose te bestudeeien, hebben in de jongste vergadering dier vereeniging een rappoit uitgebracht, waarin wel het groote gewicht van Koch's ontdekking erkend, maar tevens op de vele moeilijkheden en gevaren dor toepassing daarvan gewezen wordt. De doctoren wijzen met nadruk er op, dat er nog geen enkel geval van volkomen genezing aangetoond kan worden, ook niet van /upusltjders en dat daarentegen veischeideno patiënten na de inspuiting eiger ziek geworden en gestorven zijn. Voorts is men nog in liet onzeker omtrent de dosis, waarin het middel moot worden toe gediend, met het oog op liet gestel der patiënten. Ook voor de diagnose geelt het middel, volgens hen. niet zooveel zekerheid als velen beweren. »\Vij willen," dit is de slotsom, waai toe zij komen, d niets afdingen op de waarde van Koch's ontdekking. Hij heeft een nieuwen weg gebaand door een geneeswijze aan te geven, welke groot- sche uitkomsten doet hopen. Maar die uitkomsten zijn nog niet verkregen. Wij zijn nog maar aan de proeven met de geheimzinnige inentiugstof," »Uit een wetenschappelijk oogpunt," zo o be sluiten zij, »is de ontdekking wonderbaarlijk, en wij moeten den grooten onderzoeker gelulewen- schen, die ons een nieuwe wijze van onderzoek heeft aangewezen, waarvan het volle gewicht nog niet beseft kan worden. Nooit toch werd er een geneesmiddel gevonden, welks werking op zieke weefsels zoo snel en zoo aanhoudend was. Maar uit een piactisch oogpunt moet men een af wachtende houding aannemen, wat de steeds gevaarlijke toepassing van dit middel betreft, dat dikwijls doodehjk kan zijn." De Fransche minister Constans heeft verklaard, geen vergunning voor het gebruiken van Koch's geneesmiddel (dat, als geheimmiddel, die vergun ning behoeft) te willen verleenen, vóór de gezond heidsraad zijn oordeel daarover gezegd heeft. Edison moet, vo'gens de Matineen nieuwe geneeswijze voor jicht uitgevonden hebben, be staands in een bobandeling met steenloogzout en electriciteit. Te Adelsdorf zijn leden eener wijdvertakte bende vnn valscho munters in hechtenis genomen. Op talrijke valsche goudstukken werd beslag gelegd. Dezer dagen heeft de Duitsche keizer een bar bier, Riger genaamd, uit Glogau, ontvangen, die een geheim middel beweert te bezitten, waarmee hij diphtheritis kan genezen en reeds genezen zegt te hebben. Hij kreeg het van zijn vader, een schaap- herder. De keizer beloofde den man hem gelegen heid te geven om in de Charité zijn middel toe te passen, in tegenwoordigheid van Koch en Berg- mann. Do heer R. W. Church, deken van de St.-Pauls kathedraal te Londen, een beroemd prediker en letterkundige en schrijvervan bekendè studiën over Dante, Bacon en Spenser, en van des vertel lingen uit Homerus en - Herodotus", is Dinsdag te Londen op 75-jarigen leeftijd overieden. De rechtbank van Gotha is geroepen om in eene belangwekkende quaestie uitspraak te doen Kan een man als beleedigend en lasterlijk beschouwen don kus, welken eene viouw hem tegen zijn wit geeft? Die vraag is opgeworpen door een inwoner der stad Gotha, aan wien eene dienstbode in eene brouwerij, zonder dat lijj het vroeg of wensclite, een kus heeft gegeven. De rentenier, hier bedoeld, zou het wellicht niet zoo euvel hebben opgenomen, indien zijne vrouw, aan wie liet geval verteld was, hem bij zijne thuiskomst met een allerheftigst tooneei had bereid. Op uitdrukkelijk veiiangen van zijne weder helft, heeft de sukkel eene aanklaeht tegen de al te zoenachtige dienstbode moeten instellen. Dat men in de stad Gotha benieuwd is naar de uitspraak van den rechter, laat zich begrijpen. WEM HAAG 13 December. Tweede Kamer. De Indische begrooting is geheel aangenomen, nadat de motieHartogh om geen dubbele patentbelasting te heffen van ondernemingen in Indië, die haren hoofdzetel hebben in Nederland, tot later is verschoven. De suppletoire begrooting van oorlog is aangenomen, nadat uitdrukkelijk was gecon stateerd dat niet werd geprejudicieerd op het voortdurend onder de wapenen houden der zevende lichting. Bij de suppletoire begrooting van binnenlandsclie zaken is verworpen met 56 stemmen tegen 18 het amendement De Beaufort-Zaaijer om de subsidiën voorde bijzondere kweekscholen te verminderen als protest tegen het regeeringsstelsel van beta ling naar gelang tier resultaten. Maandag is de staatsbegrooting aan de orde. Verkocht13 December. Notarissen A. C. J. DB Kuijper, ie Rotter dam, en 11. W. M Roei.ants. Een branderij, genaamd «Dn Noono", met open plaats en erve, staande aan do VVilletns- kade, wijk G, no. 312, groot 3 aren, in veiling f4000. Een mouterij, genaamd »de Noonn", open plaats en erve, staande aan de Spuistraat, achter bovenstaand perceel, gioot 3 aren. 25 centiaren, in veiling f1900, gecoinbmeeid verkocht voor f6110. De ondergeteekende betuigt door dezen zijnen hartelijker! dank aan allen, d:e hem op den öden dezer zoo ver» .issende blijken van belangstelling deden toekomen. Schiedam, 13 December 1890. G. DE WILDE Cz. Voor de belangstelling, ons den On dexer betoond, zeggen wij iuuteljjk dank. C. A. VAN DEVENTER. Schiedam, "VV. VAN DEVENTER, 13 December 1890. Sonneveld. gsjÉE&gW'» Dengenen die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of stukhen of papieren onder hunne berusting hebben, betreffende de nalaten schap van den Heer MJEIMtlCCS ADKI- AMCS VAM DIJH, in leven Rijkstelegra fist, vroeger gewoond hebbende te Schiedam, later te Haarlemen aldaar overleden den» Gelen December 1890, wordt verzocht voor den Isten Januari 1891 daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris M. N. BEETS, Groote Houtstraat, numero 139, te Haarlem. De Deurwaarder A. BOSMAN is voor nemens op Vr(|dag lO December a.s., !s voormiddags lO ure, aan den Eoordmolen alhier, publiek te verkoopen de BESTAANDE IN

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2