"kennisgeving. N°. 7652. Tweede Blad. A0. 1890. laandag 15 December. F e u 11 e t o n. Het geheim van de „Maria 1 i r - n - v© ©rtig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten» UITGEVER: J." ODÉ. BUHEADt 1H A Ik KT, E, 12 4. Bron hebt, G 0 U R A1T. Abonnkhkntspbus, per kwartaal 1.85. franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nornmers- 0.10. Advbrtbntieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. DRIKMAAf. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; B tJK O E MEESTER EN WETHOUDERS VAN SOIUËDAM, Gezien de verzoeken van lo, P. BERKEL, om vergunning tot op» Tigttng eener smeder)} aan de Overschiesche straal wijk. A, no. 115, kadaster sectie I, ao. 192, en 2o, JACs HOEK, om vergunning tot uit breiding zijner bran der jj aan de Willems kade alhier, wijk G, no. 312rf, kadaster sectie L, no. 615, o a. door plaatsing daarin van ■een stoomwerktuig, van 1V* paardekracht, met ketel. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den ■2den Junlj 1875 (Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Zaterdag den 27sten December a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogter. zijn ingekomeD, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den December 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. I. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. LUXEMBURG. Een der eerste maatregelen van den nieuwen groothertog, of liever van zijn gouvernement, is gericht tegen de pers. Drie Duitsche dag bladen de Gazette de Trèves, de landcs- Zeilung en tie Berliner Zeitung hebben zich, naar aanleiding van den dood des Konings, op minder eerbiedige wijze over den over leden Koning-Groothertog geuit. Daarom heef de tegenwoordige groothertog de ver spreiding dier bladen verboden. ENGELAND. De gemeenteraad vau Edinburg heeft, met bijna algemeene stemmen, Parnell onwaardig verklaard om langer het' eereburgerschap dier stad te bekleeden. De heer Mac Carthy, de leider van de meerderheid der Iersehe nationalisten, heeft een manifest uitgevaardigd, gericht t.rt het Iersehe volk, waarin hij Parnells bewering tegenspreekt, dat de meerderheid onder in vloed staat van den heer Gladstone. De nieuwe leider der partij verklaart, dat de patriotten steeds zullen blijven streven om Ierland zelf bestuur te v.erschaffen met behulp van do partij van den lieer Gladstone. De eerste slag tusschen patriotten en Parnel- Itsten zal geleverd worden te North-Kilkenny, waar dezer dagen een lid voor liet Lagerhuis' moet gekozen worden, ter vervanging van den overleden nationalist Marum, De heer Pope Hennessy, die door Parnell als candidaat vsn de nationalisten in dat district wns aan gewezen, heeft echter partij gekozen voor Mac Carthy, zoodat Parnell een anderen can- didaat heeft gesteld in den persoon van Barry O'Brien. De voornaamste leiders der beide partijen zullen naar Tipperary vertrekken, teneinde den verkiezingsstrijd te leiden. De Braziiiaansche regeering heeft een be sluit uitgevaardigd tot vereeniging van. de nationale bank van Brazilië met de bank der Vereenigde Staten van Brazilië, met een kapitaal van 200,000 contos de reis. Koning Kalakaua, de beheerscher der Sand- wich-eilanden heeft weer eene reis naar de Vereenigde Staten ondernomen en is te San- Francisco door de Amerikaansche nutpriteiten met groote onderscheiding ontvangen. Naar men beweert, is het doel van 's konings reis, eene leening te sluiten in de Vereenigde Staten. Parnell werd Donderdag op weg naar Cork overal met geestdrift ontvangen, of schoon tegenbetoogingen niet ontbraken vooral te Mallowplasregens bedierven de ovaties te Cork, waar Parnell, terstond nadat hij aangekomen was, eene grooteredevoering in .de Kamer van koophandel Ireld, waarin hij verklaarde dat Donderdag de trotschte dag zijus levens was en de overwinning zeker is. O'Brien loochent Paiïiell's directeurschap van United Irelandhij beweert dat Parnell minder heeft dan de helft der anndeelen, dientengevolge verklaart O'Brien den Pai'nel- iistisclien aanval op het dagblad-bureau voor onwettig. Volgens berichten uit Lissabon staat het vast dat de Portugeezen in Manicaland de vlag neerhaalden der Britsche Zuidafrikaan- sche compagnie, niet de Engelsche nationale vlag. liet gemeentebestuur van Lourenpo- Marques organiseerde een vrijwilligerkorps, hetwelk marschvaardig is voor Manicaland. Aan de Times wordt uit Ivaïro geseind dat de malidi te Omdoerman 20000 strijders verzamelt voor een inval in Egypte met den zomer de mahdi beschikt over vele vervoer middelen te Khartoem. De Standard meldt uit Shangni, dat als passagiers vermomde Chineesche zeeroovers ie stoomboot A'anion der Douglas-lijn r.abrj Hongkong overvielenzij vermoordden den kapitein en twee officieren, en vermeesterden een grooten voorraad specie. Engelsche kanon- neerbooten trachtten de jonken der zeeroovers in te halen. F E A 8 K E II K; De Senaat heeft weer een lid door den dood verloren, en wel den heer Edmond de Lafayette, senator voor het dep. Ilaute-Loire, in den ouderdom van 72 jaren. Met hem sterft de laatste naam van De Lafayette uit. Hij was inderdaad de eenig overgeblevene van de beide kleinzonen van den generaal der revolutie. Sedert de Februari-omwerite- ling heeft hij onophoudelijk deel gehad aan de zaken des lands. Gisteren hield de Fransche academie eene zitting tot aanvulling van de plaats Vart den overleden Emile Augier. Dit was de zetel waarnaar ook de minister-president, de heer De Freycinet, dong en dien hij ook bij derde stemming veroverde met 20 stemmen tegen 12 stemmen op den heer Tliureau-Daugin uitgebracht. De heer Emile Zola, die er mede naar had gedongen, bekwam in het geheel 3 stemmen. In eene dezer dagen te Parijs gehouden vergadering der vrijmetselaars was bij den Grooten raad het voorste! ingekomen tot het instellen eener aanklacht tegen de bij de Boulangistische beweging betrokken vrijmet selaars. Daarop heeft de Groote raad be sloten ïde rechtspleging der vrijmetselarij op te roepen, opdat al diegenen uit de vereeniging zouden uitgesloten worden, die hebben deelgenomen aan de leiding der Boulangistische beweging, met name de afgevaardigden en senatoren die behoord hebbent tot de commissie der nationale partij." De aanklacht luidt, dat zij zich, door deel neming aan de Boulangistische samenzwering, onteerd en de vrijmetselarij getracht hebben te onteeren. De behandeling dier zaak zal plaats hebben respectievelijk in die loges, waartoe de beklaagden belmoren De volgende Boulangistische leiders waren vrijmetselaarsLaguerre, Laisant, St. Martin, Mery, Naquet, J'ourde, Le Seillé, Borie Goussot, afgevaardigden, Pruniëres en Menor- val, gemeenteraadsleden. D U I T S C If 1 A 8 D. Bij de behandeling van het ontwerp tol wijziging der suikerbelasting in de zitting van den Rijksdag op gisteren, vei klaarde de staats- Eene goudgravcrsgescltiedeiils uit California. 24. liet geheel eindigde tamelijk vredig, wat bij de groote opwinding volstrekt niet te verwachten was, dank zij de wijze voorzorg van den waard, die juist ter rechter tijd, toen de whiskey tot handtastelijkheden drong, de lampen uitdraaide, wat, zooals steeds, het luidruchtig vertrek der be zoekers ten gevolge had. De dagen, die nu volgden, waren voor Nor- cross erg onrustig. Uet wantrouwen was groot onder de ingezetenenmen sprak, ja uien dronk en speelde misschien alle dagen met den dief; dit bewustzijn drukte allen ter neder, de verbittering klom en drong nlle overigo belangen op den -achtergrond. Niemand waagde het een vermoeden 1, uit te spreken, ieders houding werd beoordeeld. Het was een ondraaglijke toestand, die nu bijna een week duurde. Bill was dermate van zijn eigen plannen ver vuld, dut hij zich om deze zaak al bitter weinig bekommerde. Hij groef en groef onvermoeid en ontdekte alras, dat hij door den aankoop van zijn tnijngrond eene voordealige zaak had gedaan. Aan t einde van deze week vol spanning was het hem duidelijk, dat hij den ouden Orelly niet meer noodig had om eene huishouding te kunnen opzetten. Dit bewustzijn maakte hem overgelukkig en hij kon den Zondagavond niet afwachten, om na eene afwezigheid van acht dagen aan Alice deze blijde mededeeling te doen. In den nacht van dozen Zondag op Maandag deden herhaalde revolverschoten de slapers in Norcross ontwaken en liep een man, ann alie dpuren aankloppend, onder een vervaarlijk geschreeuw de hutten langs. Halfgekleede mannen traden overal naar buiten en vraagden elkaar, wat er aan do hand was. Een groctc bende stormde met hartstochtelijke gebaren en luid schreeuwend uit het «salon van Orelly" de straat in. «Hij is gesnapt 1 Kom mee," klonk het van alle kanten. oDit geeft oen feestdag voor iechter Lynch «Wie? De sluisdief? Waar? Door wicn?" luidden de vragen verward dooreen. «Komt mee wij halen hem Fimoy heeft hem Hij ligt boven 't is te hopen, dat hij nog leeft 1" klonken de antwoorden even verward. Een ieder sloot zich bij den troep aan, die al grootor en grooter werd. Ook Martellos, wakker geworden door het getier, snelde zijne hut uit. «Allo, mannen, een hoeraatje voor den (linken kerel, die den schavuit heeft gesnapt 1" riep hij uit, toen hij de reden dier ongewone drukte ver nomen had. «Hoera voor Pat Fimey 1" schreeuwde de opge wonden menigte na deze aansporing. Martellos geloofde zijne ooren niet. Riepen zij niet Fimey In het halfdonker herkende hij den aanvoerder van den troep niet, die de held van den dag was. «Heeft Fimey werkelijk den dief gesnapt vraagde hij den eerste den beste, die voorbij- stormde. «Fimey on geen ander!" #En wie is het dan?" De ondervraagde ont gleed aan zijne hand en ijlde de overigen achterna, om toch maar niet te Iaat te komen. Daar v'oog MBrtellos eene gedachte door 't hoofd, wel, e hij niet weer van zich kon afzetten en hera geweldig scheen aan te doenmet groote stappen ijlde hij den troep na, In het ooi ten purperde de zon reeds de kim en van Sacrf mento klonken de sclieepssignalen- De tierende l ende voor hem uit snelde de heu vels op, waai de sluizen waren. Zekerlijk had Fimey den dief van zijne hinder laag uit gedooc, of ten minste onschadelijk ge maakt; om hem L-vend te vangen, daartoe ontbrak hem zoowel de rracht als do moed, Mfirtellos moest steeds aan don blik denken, dien Fimey in do herberg eens op töll geslagen had. De bende was hem niet veel meen vooruit, duidelijk hoorde hij elk woord, alle vloeren en woeste bedrei gingen, die in de reine morgenlucht werden uitgebulderd. Eensklaps bleven allen stam. Vreugdekreten weeiklonken, en allen vormde.een kring om eon voorwerp, dat op den grond la^. Hijgemlo ijlde Mfirtellos den heuvel op en diu.ig zich, vuist en elleboog gebruikende, doordeopgaw inden menigte»

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5