m A0- 1890. N°. 7653. Eer si e Blad» Woensdag 17 December. gflitenlftnAscfie Berichten. V i r - e n ve er tig's t© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BBBEAHh M a U K T, e, 12 4. Binnenlaiidsche Berichten. 1 B E L G I E. 1 In het Bulletin official van den Congo-staat is het budget van den Congo opgenomen, aanwijzende een bedrag van 4l/s miHioen aan uitgaven. De gewapende macht telt 3024 man, ongerekend de Europeesche kaders. In hetzelfde Bulletin worden afgekondigd de heffing van een recht van 2 frs. per 30 KG,, geheven van het vervoer langs den weg van Mntadi naar Stanley-Pool, en de rechten, van de stoombooten te heffen wegens het hakken van hout voor brandstof. Deze wisselen af van fr. 500 tot ft'. 1000 per boot. Een buitengewoon gezantschap, bestaande luit den vice-admiraal Binkes en den kapitein De Ranitz, is gisteren uit Den Haag te Brus- ,sel aangekomen om aan het Belgische hof inededeelitig te doen van het overlijden van Koning Willem III en van het aanvaarden •van het regentschap door Koningin Emma, F It A N K R IJ K. Hyaeinthe Loyson gaal voort met bet hou den van conférences in de departementen, om tot het stichten eener nationaal-katholieke kerk op te wekken en zijn verzoekschrift aan de Kamers tot herziening van het concordaat toe te lichten. Zaterdag heeft hij te Lyo'n gesproken ten aanboore van een duizend per sonen. Volgens eene depêche uit Rome aan 'de Temu, was in de omgeving van den paus het gerucht in omloop, dat onlangs de koning van België zich tot L. II. had gewend met verzoek om zijn invloed aan te wenden hij de Belgische katholieken, om hen een wets ontwerp te doen goedkeuren, strekkende tot het invoeren van den verplichten militairen dienst in België, Koning Leopold,'zou in dien Brief ook gedoeld hebben op den steun, door het Vaticaan aan de Duitsché regeering ver- Jeend tijdens de wet van het Septennaat. Kardinaal Rampolla moet namens Leo XIII .geantwoord hebben dat de Heilige Stoel zich genoodzaakt ziet, zich ter zijde te houden van alle quaesfiëii, waarbij het belang van den godsdienst en de kerk niet dadelijk is be trokken. Bovendien moet de kardinaal aan koning Leopold hebben beduid dat het Vati- ,caan geen aanleiding had om voldaan te zijn over den uilslag dien het eertijds lmd ver kregen van zijn steun aan Duitschland. 1) U I T S C II h A N D. In de conferentie voor de hervorming van het hooper onderwijs verklaarde ue meerderheid zich hiervoor, dat voortaan in beginsel behouden zullen worden4o, gym- nasiën met Latijn en Grieksch 2o. oppcr- reaalscholen zonder klassieke talen. Verder zal het gezamenlijk aantal onderwijs-uren in het gymnasium, gedeeltelijk ten koste' van de oude talenworden verminderdliet 'Latijnsche opstel nis middel tot algemecne vorming en liet Gneksehe schriftelijk ver taalwerk bij het examen zullen wegvallen'; daarentegen zal-het onderwijs indeDuitsche taal, in het teekenen en de moderne ge schiedenis vermeerderd wordou. Lichamelijke oefeningen zullen dagelijks in de school plaats hebben, en schoolartsen worden aangesteld •om op de school-hygiëne toezicht te houden, Ondanks liet verminderde aantal schooluren mag het huiswerk niet vermeerderd worden, maar veeleer wandelingen in de vrije natuur onder de leiding van leeraars ondernomen worden met het doel de kennis der natuur te vermeerderen. Naar uit Rome aan de National Zeitung gemeld wordt, heerscht er op het Vaticaan groote bezorgdheid, dewijl de buitengewone koude der laatste dagen zoo nadeelig is voor het gestel van den paus, dat men volgens verklaring van den lijfarts Ceccerelli op liet ergste voorbereid moet zijn. Men schrijft uit Luxemburg aan de Voss, Zeitung, dat, toen de groothertog daar aankwam, het volk voor het paleis een lied zong met het refrein »Mir volle koene Preusse sin". ENGELAND. Naar het schijnt is Pm nel 1 thans besloten, zich niet aan eene nieuwe veikiezing te onder- werpen. Hy zegt dat de ovatiën, hem door hot volk gebiaeht, bewijs genoeg opleveren dat hij het vertrouwen van Ierland nog bezit. Zondag hebben lal van geestelijken van den kansel hunne gemeente'uitgenoodigd de portretten van Parnell uit hunne woningen te verwijderen. De meeste weigeren dit echter. Volgens de Standard zal de Portugeesehe regeetïng weigeren, de verdragen te erkennen die tusschen de Britsche Zuid-Afrika-maat- schappij en de hoofden van Manicalaiid ge sloten zijn. De Portugeezen zullen hunne legermacht aan de grenzen van hun gebied in Zuid-Oost-Afrika versterken. Men voorziet botsingen van ernstigen aard, indien de Britsche Zuidafrikaansche maat schappij hare krijgsmacht uit Beneden-Manica niet terugroept. Blijkens Ie berichten nit Pine-Ridge, in het westen der Vereenigde Staten, is ver deeldheid onder de opperhoofden der Indianen uitgebroken. De laatste krijgsiaad eindigde met eene algemeene vechtpartij, waarbij een dertigtal Indianen het leven verloren. Een gedeelte der Indianen is toen teruggetrokken. De Daily News voorziet ernstige hotsin gen indien de Britsche Zuidafrikaansche compagnie hare strijdki achten niet uit Ma- nicaiand terugtrekt. Aan de Times wordt gemeld, dat de Czaor, als scheidsrechter tusschen Frankrijk en Nederland over de grensscheiding in Zuid- Afrikade quaestie om advies in handen gesteld heeft van prof. Martens. Volgens berichten uit Kairo rukken de Italianen op naar Kassaia. De inwoners be reiden zich voor op een wanhopig verzet. Volgens berichten uit Lissabon vertrokken er naar Mozambique twee infanterie-regi- menten, eene bergbrigade, een artdieriekorps en ruiterij. De Britsche regeering moet aan de Portugeesche uitstel van de verlangde ophelderingen hebben verzocht in afwachting van nadere tijdingeu uit Manicaiand. Naai' de Times verneemt, heeft de gevezen sultan van Vitoe, Koemoanakari, het Engel- sclie zendingsstation genomen en verwoest, waarbij vele inlanders gedood werden, maar geen Europeanen. ZWITSERLAND. De Raad van State beeft de invoerrechten op ossen op 30, op kalveren en vaarzen op 15 fr. vastgesteld. De invoer van vee uit Duitschland is verboden. RUSLAND. De voornaamste bepalingen der nieuwe wet, houdende de verscherpende maatregelen, welke vermoedelijk in het begin van het vol gend jaar tegen de joden in Rusland zullen worden uitgevaardigd, zijn tjo. Het is verboden onroerende goederen binnen het rijk aan Israëlieten te verkoopen, te" verhuren of te verpanden. (Tot dusverre was dit verbod enkel tot de provincie Polen beperkt.) 2o. Maatregelen zullen genomen worden om den Israëlieten onroerend goed, dat zij in bezit hebben, te ontnemen. 3o. Tot dusver genoten Israëlie'tische koop lieden nadat zjj gedurende tien jaren de handelsbelastiug voor het eerste gilde betaald 'hadden, het voorrecht, onroerend goed te mogen koopen buiten de grenzen, die der Is- raëiietische bevolking in het algemeen tot verblijfplaats zijn aangewezen. Bij de nieuwe wet wordt dit voorrecht opgeheven en worden de Israëlieten gedwongen alle onroerende goederen te verkoopen, die hun tot dusverre vergund werd zich te verschaffen 4o. Israëlietischcn aibeiders worden zekere rechten ontnomen, die zij tot dusver bezitten. Zij zullen streng gehouden worden binnen de grenzendie der lsraëlietische bevolking in liet algemeen tot verblijfplaats zijn aange wezen, en zij, die zich daarbuiten vestigden, zullen moeten terugkeeren. 5o. Dwangmaatregelen zullen genomen wor den tegen alle Israëlieten, die de nieuwe be palingen overtreden, alsook tegen de christen- onderdanen van den czaar, die hun bij zulke overtredingen behulpzaam zijn. De Nowojc Wremje komt ten krachtigste op tegen de besluiten der meeting, in »Guildhall" gehouden ten gunste van de joden in Rusland. Wat zouden de Engelschen wel zeggen, indien te St.-Petersburg eene meeting bijeengeroepen werd om zich te verklaren voor Home Mule? Het is geen godsdienstige onverdraagzaamheid, wat Rus land tot maatregelen tegen de joden noopt, maar alleen hebben zij ten doel, de boeren tegen uitzuiging door de joden te bescher men. Rusland zal tegenover geheel Europa zjjne onafhankelijkheid weten te handhaven. ITALIË. Hit Rome wordt geschreven dat de schijn bare goedkeuring van kardinaal Lavigerie's brief door kardinaal Rampolla, een ware crisis in 't Vaticaan heeft doen ontstaan en dat het aftreden van mgr. Rampolla daarvan vermoedelijk 't gevolg zal zijn. Uit Rome meldt men dat ook de minister van oorlog zal aftreden, zoogenaamd wegens gezondheidsredenen, maar inderdaad omdat de heer Bertolc Viale geene nieuwe vermin dering op zijn budget wil gedoogen. PORTUGAL. Dp aartsbisschop-primaat van Braga heeft nitnoodigingsbrieven rondgezonden tot het bijwonen van een katholiek congres, dat den ln April daar ter stede zal worden geopend. Reeds heeft hij tal van brieven ontvangen ter betuiging, dat aan de uilnoodiging voldaan zal worden. Een der punten van het pro gramma is: noodzakelijkheid van de geeste lijke en wereldlijke onafhankelijkheid van den Heiligen Stoel. AMERIKA. Bij Pineridge heeft een gevecht plaats ge-; had, waarbij de Indianen geslagen zijn. Ofïlcieele Berichten. Toekenning van een jnorlljkscho geldelijke tegemoetkoming aun oud-strijders van1 de Jiiren 18181815. De St.-Cl'. nó. 292 bevat een kon. besluit van 42 December jl., luidende als volgt In naam van Hare Majesteit Wilholmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Omnje-Nassair, enz,, enz., enz. "Wij Emma,Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk. 1 Willende een bewys geven onzer bijzondere vvaardeering der diensten van Nederland's strij ders in rte gedenkwaardige jaren 1813-1815; Op de voordracht van den minister van oorlog, van don lOden December 1890, Kabinet, litt. W"; Hebben goedgevonden en verstaante bepalen 'io. aan ieder oud-strijder der jaren 48131815, gerechtigd tot het dragen van het eereteekeu SZilveren Kruis), ingesteld hij koninklijk besluit van 10 Mei I8Ó5 {Staatsblad no. 32), wordt jaarlijks op aan vrage van den belanghebbendetot de Koningin gericht, ten laste der hegrooting van het departement van oorlog, bij wjjze van giatificatie, eene geldelijke tegemoet koming van eenlianderd vijftig gulden (f 150) verleend, mits bljjke, dat hij uit eigen mid delen niet voldoende in zijn levensonderhoud kan voorzien 2o. die tegemoetkoming zal voor de eerste maal, zoo mogelijk, nog in den loop van 4890 en verder telkens omstreeks het mid den der maand Juni woiden uitgekeerd. De minister van oorlog is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de Algemeene Rekenkamer, en dat wijders in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. 's-Gruvenhage, den 12den December 4890. EMMA. De Minister van Oorlog, J. W. Beuqansius. Bij kon. besluit is dr. W. Nolen, te Rotter dam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de genees kunde, de kermis der geneesmiddelen en de geneesmiddelleer. SCHIEDAM, 16 December 1890. Het goedkeuringsmerk der maten, ge wichten en gasmeters, gedurende het jaar 4891 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk dei' maten en gewichten de letter b in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. De dagteekening waarop de Herijk alhier zal plaats hebben is vastgesteld van 2 Februari tot 4 l Maart. Konden vroeger de ijsfeesten, door de ijsclub a Schiedam" op touw gezet oiet plaats hebben, doordien ijs en weder of weder of ijs niet dienende was, titans, nu èn weder ên ijs wel dienende is, bestaan er bijzondere omstandig heden waarom het ijsfeest zelf niet dienende is, waarom liet niet doorgaat. De rivier voor deze gemeente is vol zwaar t ABONNEMRNTSPRIJs, per kwartaal Jraxco per post, door het geheele Rijk Aftoiiiierlijke nominers t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf l.lo. Iedere gewone regel meet ..-0,10. Drirham. geplaatst wordt tegen twesmaai. berekend. St-f

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1