Binnenlaiidsche Berichten. en de ontwikkeling van ons staatswezen, hij zal volkomen bij machte zijn het ongerijmde, het verwerpelijke en gevaarlijke der sociaal democratische theorie en prnctijk te doorzien; hjj zal 'het als zijn plicht beschouwen, man moedig zijne plaats te handhaven in de rijen van hen, die onzen staat'tegen de vjjnndeljrjke aanvallen, van huiten als van binnen, ver dedigen. De hoogste plicht van het staats bestuur blijft, het, door verstandig tegemoet komen op het gebied der openbare welvaart en vrijheid zich de sympathieëen duurzaam te verzekeren van alle gematigde en helder ziende elementen. ï»Eene andere klacht, waaraan ook op mis verstand berustende opvattingen ten grond slag liggen, is deze dat onze geheele klassieke vorming met vernietiging bedreigd wordt. "Wij gelooveu dat het niet de ware vrienden dezer •vorming zijn, die aan deze vrees lucht geven; hun kan ten minste het verwjjt niet bespaard worden, dat zij van hetgeen onder klassieke vorming verstaan moet worden, ol een zeer oppervlakkig begrip hebben." »Mijne heeren! De man die dat geschreven heeft, heeft mij begrepen, en ik ben hem er dankbaar voor, dat hij in de wijdere kringen des volks gotracht heeft ie meening te verbreiden. «Laat mij n nog een e* °-l woord zeggen van onze militaire oplei -scholen, de cadet tenscholen. Zij zijn hif s voorbeelden aan gehaald, en men heeft wensehen doen hooren om hare inrichting ook op andere hoogero scholen toepasselijk te maken. Het cadetten- korps evenwel is iets zeor eigenaardigs, het heeft een bijzonder doel, het staat op zich zelf, ressorteert direct onder m\j, en er is tusschen dit onderwijs en hetgeen hier aan de orde was geenerlei verband. sASs ik nu kort resumeer, zou ik, alvoreus te sluiten nog van eene andere leus van mijn stamhuis willen spreken, waaraan heden door een uitstekend lid der conferentie her innerd is Suum cuigue d. w. z. nieder het srijne" en niet sollen hetzelfde". Daarnaar nu streven wij juist hier in deze vergadering, ook door hetgeen gij heden besloten hebt. Tot dusver heeft, als ik het zoo zeggen mag, de weg geloopen van Thermopylae over Oannae naar Rossbach en Vionville; ik leid de jeugd van Sedan en Gravelotte over Leu- tht i en Rossbach terug naar Mantinae en Thermopylae. Ik geloof dat dit een juister weg is, en dien moeten wij met onze jeugd bewandelen. »En nu, mijne heeren! mijnen hartelijk- sten dank en mijne warmste erkentelijkheid voor alles wat gij tot dusver gedaan hebt." EN UI L A N II. 't Blijkt uit de laatste berichten, dat men aan Parncll niet zoozeer op geniepige wijze ongebluschte kalk in de oogen heeft gewor pen, als dat hem, in de hitte van een ge vecht waarbij allerlei wapenen werden ge bezigd, en waaraan bij met veel ambitie deelnam, met eer. ledigen kalkzak een slag in het aangezicht is toegebracht, die nogal aankwam en l em tijdelijk blind maakte, ja hem zooveel pijn veroorzaakte, dat hij bijkans llauw viel. Gevaar schijnt er niet te wezen, 't Geval zal voor de tot razernij opgewonden Ieren mogelijk eene aansporing wezen om den strijd voortaan wat kalmer te voeren. Met verbonden aangezicht heeft Parnell Woensdag alweer gespeecht. Ook Michael Dnvitt beliep in het gevecht een hoofdwonde. Anderen kregen steenen tegen liet lichaam of slijk aau de kleeren. Parnell kon Woensdag ten gevolge van zijn toestand den kiesveldtocht in Kilkenny niet voortzetten; hij vaardigde daarom een manifest uit aan het volk, waarin hij het Iersche volk oproept om zich rondom hun getrouwen overste te scharen. Eene groote vergadering van Mac-Car- thyisten te Cork bekrachtigde "Woensdag Parnell's afzetting. Aan de Timewordt uit IConstantinopel gemeld, dat de Engelsche, Duitsche en Belgi sche zaakgelastigden geconfereerd hebben met den minister van buitenlandsche zaken over de Congo-quaestie; deze moet gezegd hebben dat Turldjje meegaat met de meerderheid der mogendheden op het Brusselsche congres. Aan de Timet wordt door den corespon dent te Brussel geseind, dat de confiscatie van wapenen te Banana toch waar is, ondanks de' tegenspraak uit Rotterdam. FIUNÏltUK. Dinsdag zullen Labruyèrc en mevrouw Due Quercy, beschuldigd generaal Seliwerstoiï's vermoedelijken moordenaar te hebben helpen vluchten, voor de correctioneele rechtbank verschijnen. Van een inmenging in deze aan gelegenheid van. het Russische gezantschap moet geen sprake zijn. Andere arrestaties hadden nog niet plaats. Woensdag werd het verhoor der beklaagden voortgezet. In het algemeen wordt weinig geloof aan hun ver halen gehecht. De Parijsche stationschef, van wien de Eclair vertelde dat hij Lnbruyère een aanbevelings brief aan den stationschef te Modane had gegeven, is uit zijn betrekking geschorst. Met 351 tegen '176 stemmen is de Kamer, met betrekking tot de interpellatie van Despret over de verpleging door leeken-zusters in de hospitalen, tot de gewone orde van den dag overgegaan, nadat de regeering zich daarmede vereenigd had. OOSTENK IJ K. De Nederlandsche generaal Alewijn en de ritmeester Van cle Poll zijn gisteren door den keizer in plechtige audiëntie ontvangen, om van de troonwisseling in Nederland officieel kennis te geven. Gisteravond zijn zij aan een diner ten hove genoodigd, Ook door graaf Kalnoky werden zij ontvangen. Heden vertrekken zij met gelijke zending naar Rome. Uit Pest wordt belicht, dat gisteren de door den kardinaal Rampolla geteekende breve in het blad van den kardinaal Simor is open baargemaakt, waarin de paus, antwoordende op eene vraag van den kardinaal betreffende een conflict tusschen de regeering en het Episcopaat, het besluit van den minister van eeredienst aangaande den doop van kinderen uit een gemengd huwelijk hongelijk afkeurt. De paus geeft den kardinaal Simor verlof zijne afkeuring deswege aan de bisschoppen en de regeering te kennen te geven. De door de regeering voorgestelde modus vivendi is mitsdien door den Heiligen Stoel verworpen. I T A li I E, De radicale Capiiale maakt eindelijk den brief bekend, dien Crispi in 4 885 aan Cava- lotti geschreven heeft, en waarin hij de uit drukking zou gebezigd hebben dat hij sedert twintig jaren het dwangbuis van het huis van Savoyc gedragen heeft, welke brief tot een tweegevecht tusschen Cavalotti en Sacer- doti, hoofdredacteur van de Biforma, geleid heeft. Inderdaad komt in den brief nagenoeg die uitdrukking voor (onder andere staat er niet: »van het huis van Savoye", doch »van de monarchie"'*maar het is niet in den zin, welken Cavamtti daaraan heeft ge geven. Het mag onvoorzichtig lieeten, zulke woorden neergeschreven te hebben, althans vnn een staatsman, die minister geweest is en het weer hoopte te worden, maar er zjjn onmiddellijk andere aan toegevoegd, die de beteekenis er van veranderen, en dit is door Cavalotti verzwegen. hadden aan de algemeene beraadslaging over de begrooting van zijn departement. Hij ontkende dat bij de ontbinding der publieke vergaderingen te Hengelo èn te Enschede recht- schennis heeft plaats gevonden en bleef de bepa lingen der gemeentewet betreffend» de macht der burgemeesters aldus uitleggen, dat reeds enkel wegens vrees voor verstoring van de rust en orde de vergadering kun worden ontbonden, opdat de oproerige geest niet verder worde aan- i gewakkerd. Het bestaan van een veeziekte-geval te Vaals lokte reeds op zichzelf het verbod van invoer in Engeland uit. Wanneer de volkstelling aantoont dat een gemeenteraad te vee) leden telt, moet hun gela! uitsterven. De faculteiten aan do universiteiten zijn niet in te richten naar het getal studenten. Mot uitgaven voor ambachtsonderwijs wil de regoering vrijgevig zijn. Een afzonderlijke leerstoel voor homoeopathic wordt niet noodig geacht. Opheffing der godgeleerde faculteit wenscht do minister vooralsnog niet. Het tuinbouwonJerwijs wil hij bevorderen. Ontheffing van de verplichting tot schoolgeld- heffing moet slechts uitzondering zijn bij de gemakkelijkheid om slechts f 2.40 op te brengen. Ook hij acht subsidieering van scholen door arm besturen in strijd met de wet. De overgangstermijn tot f894 voor het brengen van verhouding .tusschen het aantal onderwijzers en kinderen is noodig. Invoering van gymnastiekonderwijs wordt voorbereid. Politieke lezingen van leeiaren aan rijks hoogere burgei scholen zijn niet toe te laten, als daardoor hot onderwijs wordt verwaarloosd, gelijk in het besproken geval. Benoemingen van burgemeesters om hun religie doet de minister niet. Bij de replieken werd nog van gedachten ge wisseld over de burgomeestors-benoemingen, die door de heeren Van Asch van Wijck en Travaglino in bescherming genomen werden, zoomede ov er de door den heer Roéll afgekeurde subsidieering van bijzondere schalen met veel kinderen eu to weinig onderwijzers. Na te zijn gewezen op de te verwachten alge- meene regeling der wedden van de provinciale ambtenaren, bedoeld bij art. 148 der grondwet, nam de heei Mutsaers een nmendement terug om de jaarweddon der ambtenaren van de prov. griffie in Noord-Brabant te verhoogon met f fOOO. Verworpen werd met 49 togen 22 stemmen een amendement-Van der Feltz, om du aangevraagde verhooging van flOOO voor Geldeitand toschinp- pen, en de heer Van Kempen handhaafde, nadat de minister gewezen had op de noodzakelfke pnncipieele regeling der traktementen, niet langer zijn voorstel om flOOO meer uit te trekken voor de griffie-and)tenai en in Zuid-Holland. De vergadering werd te HVs ure verdaagd tot heden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van 17 December, In deze zitting was allereerst het woord aan den minister van binnenlandsche zaken, ter be an twoording van de sprekers, die deelgenomen Zitting van 18 December. In deze zitting is de begrooting van binnen landsche zaken aangenomen. De stichting van een Statenzaal te Leeuwarden werd toegestaan, na een kort debat, waarin de bezwnren van den heer v. Houten tegen dien kostbaren bouw werden opgelost door twee Friesche afgevaardigden <en den minister. De heer Domei» Nieuwenhuis kwam weder met een voorstel, om een memoriepost uit te trekken tot oprichting van een centraal-bureau van statistiek, waartoe het z. i. toch eenmaal moet komen, zoodat 't beter is den eersten stap zoo spoedig mogelijk te doen. De heer Van Alphen stelde niet groot ver trouwen in do statistiek en was tegoti een on voorbereid voorstal als dit, terwijl de minister het beter achtte hem tijd te laten het onderzoek voort te zetten, dan door een motie hem in het onzekeie te brengen omtrent den wensch der Kamer. Nadat de heer Kerdijk had opgemerkt dat de minister uit verwerping geene conclusie kon trekken, werd het amendement verworpen. De heeren Van der Feltz, "Van Houten en Bomela Nieuwenhuis vroegen vrijheid tot lijkverbranding in Nederland, vooral aan dezen minister, die in zake de vaccine zoo krachtig de vrije beschikking over het levende lichaam voo-staat. Maar da minister achtte een begrootingpost een minder geschikt middel dan eene wet om die zaak te bespreken en wees op de begrafeniswet en het belang der justitie als bezwaren tegen toekenning der vrijheid. De heer Van Kerkwijk vroeg toelating tot de tn.ledinging naar den prix de Rome, ook van de bouwkunst. De minister gaf een bevredigend antwoord. Bij hot algemeen debat over de marinebegroo- ting zeiden de heeren Guyot en Land hun ver trouwen aan den minister op, die, kennende den ongunstigen toestand der zeemacht, we! verre van dien te verbeteren, den verkeerden weg is blij ven volgenhet materiaal voor de plaatselijke verdediging uitbreidde en de eigenlijke zeemacht niet voldoende versterkteen die alle organi- seerend talent miste. De heer Hintzen critisearde scherp de contrac ten met de koninklijke fabriek te Amsterdam, -waarbij het landsbelang niet is behartigd. De tmer Clercx zeide dat ook zijn vertrouwen in 'a ministers beleid was" geschokt. De heer Levyssohn Norman klaagt over het te groot aantal adelborsten der eerste klasse. De heer Rooseboom protesteert tegen den wensch van den heer Guyot, om de binnenland sche scheepvaart te beperken. Indien hij en zijne vrienden voor de begrooting stemdengetuigde dit niet van vertrouwen. De minister verdedigde uitvoeiig zijn beleid. Hervormer is hij nietmaar hij heeft getracht te doen wat hij vermocht en volgens den wensch der Kamer zelve eene commissie benoemd en zich van aanbouw onthouden. SCHIEDAM, 10 December 180». In het departement Schiedam der sMaat- schappij tot bevordering van Nijverheid" werd Donderdagavond het onderwerp behan deld van exploitatie der ombiliün-kolenvelden en van den in aanbouw zij nden spoorweg van Sumatra's Westkust. liet werd ingeleid door den oud Indisch hoofii-ingenieur C. S, van Geuns, die reeds vroeger in het departement Arnhem der maatschappij hetzelfde punt 'behandelde. In verband met hetgeen de regeering reeds als haar gevoelen, betreflende de hangende zaak, had medegedeeld, meende spreker dat het thans onnoodig was om nog nader over de voor- en nadeelen van particuliere of stoats- explo: '.tie in gedachtenwisseling te treden. Hij bepaalde zich dus o. a. tot mededee- ling van de geschiedenis der "zaak, vanaf het tijdstip dat de kolenlagen werden ontdekt, en voegden daaraan belangrijke mededeelin- gen toe betreffende de uitgestrektheid en den rijkdom der kolenvelden en hunne vermoede lijke waarde. Spreker deelde nog mede hoe hjj reeds in 1883, te zamen niet den lieer Andrée Wiltens, concessie had aangevraagd voorliet geheel der exploitatie en voor nlgemeenem aanleg van spoorwegen in de Padnngsche Bovenlanden tot aan zee, waarop de regeering echter afwijzend had beschikt, op grond dat zij de ontginning der kolen en spooraanleg publiek aan den meestbiedende wenscht uit te besteden. Nog werd met een enkel woord gesproken over de thans aangenomen richting van den spoorweg over Padang-Pandjang, in verge lijking met het door hem voorgesteld tracé over den bergpas van Soebang, en eindigde spreker zijn belangrijke mededeeling met in enkele hoofdpunten de toekomstige wijze vahi exploitatie en de daarmede in verband staande omstandigheden te schetsen. Voor de leden der vereeniging nPaulus" trad dr. I. Hooykans, van Rotterdam, gister avond op met eene rede over: »De toekomst onzer volkskerk, naar het oorspronkelijk karakter der Nederlandsche reformatie". Spreker betoogde dat onder- volkskerk moet verstaan worden de Nederlandsch hervormde kerk, daar deze twee en een huif millioen leden telt en tevens de staatskerk is. Voorts werd gewezen op den loop der geschiedenis dezer kerk, op de verschillende lotswisselingen welke zjj heeft doorleefd, en werden daaraan beschouwingen vastgeknoopt over de toekomst welke haar wacht. Op bevattelijke en boeiende wijze schetste de heer Hooykaas de groote figuren van allerlei richtingen, sedert de kerkhervorming opgetreden, en den stoijd, welken hun optreden ten gevolge had. Zeer onpartijdig deed spreker de goede hoedanig heden dezer geloofshelden uitkomen, terwijl hij er op wees hoe de meeste hunner, of schoon niet van protestantsche of moderne richting, toch vrijheid op den voorgrond stel den, ook van andersdenkenden. Nog maakte spreker gewag van liet ont staan van godsdienstige vereenigingen, terwijl in hoofdzaak werd gesproken over afscheiding en dolear 'itjofdiglu le'Ned. Cjfet ee draagzam broederlij spreker i De ïS roorneme Sacrum, uur1 eene eene port en van een -"Het be fende om L: J. Del en betrek soon van H. M. commissie nalatenscl Willem 1 uit de h tevens voi mr. B. advocaten Dumoncea thesaurier S. M. S. commissie Djj kor mr. H. vai voor drie iet colleg j De pai Den Haag qualiteit b worden an N De gedc ovrlijden raardigd d IV. J. Sch munt, is t De prijs i!2 en in De stooi dienst naar beeft, in h noest dus Nadat in Pmsluts f tomen, Di seder vert De schro en 'III, mi aar hier. Ti tegelijk ve op morgen De stoon [vertrek ge anvaard. Aan Hel duivenstatïo Te Zuid! ter Meulen, Someente, *an het Me In verbar Argentinië Nederlandse maatschappi poombooten penwel de tracht te k khapte Buc Boor de [Maatregelen jtoude haar pus en 'si [te doen voo t

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2