\1 4 ,1 Ion Gemengde Berichten. P E It T E L E G K A XC" Armenzorg. echtzaken. V i ss c her ij. IC e v Jc n i e u w s. en doleantie, welke beide wegens hare stijf- $$fdigheid een onherstelbare klove tusschen iesNed. herv. kerk hebben teweeggebracht filet een opwekking tot godsvrucht en ver draagzaamheid, ter bevordering van meer broederlijke gemeenschap onderling, besloot preker zijn belangrijke rede. De ïSchiedamsche Kunstvereeniging" is voornemens op den ln Kerstdag in Musis Sacrum, van 's voorm. 11 tot 's avonds 10 nufeene kunstbeschouwing te houden van eene portefeuille van »Pictura" uit Dordrecht eavan eenige beeldhouwwerkenen schilderijen. ■eeds drée rhet enen sche ring 1 dat nleg uit >ken den rge- racé igde t in van .nde lus" ter ms"; ïljjk ie", ïoet nde oen orts enis gen aan mst nde mte de rijdr '.eer ïig- wjjl of~ rne tel- int- vijl ing 4 ."Het bericht in ons vorig nummer betref fende onzen vroegeren stadgenoot den heer l:DelBaere is ons gebleken onjuist te zijn, en betrekking te hebben op een ander per soon van gelijkluideriden naam. H. M. de Koningin-Regentes heeft eene commissie benoemd voor de regeling der nalatenschap van wijlen Z. M. Koning Willem III. Do commissie is samengesteld uit de heerenmr. J, Heemskerk Azn., tevens voorzitter? jhr. mi'. E. N. de Brau-w, mr. B. M. Vliolander Ilein, beide laatsten advocaten te 's-IIage, generaal-majoor graaf Dumonceau, baron Snouckaert van Schauburg, thesaurier van wijlen den Koning, en jhr. S. M. S. de Ranitz, die als secretaris der commissie zal fungeeren. Jij kon. besluit is, met 1 Januart 1891, mr. H. van der Hoeven, hoogleeraar te Leiden, voor drie jaren benoemd tot secretaris van het college voor de zeevisscherijen. De pauselijke internuntius Rinaldini in Den Haag zal, naar gemeld wordt, in gelijke qualiteit bij den gi oothertog van Luxemburg worden aangesteld. De gedenkpenning, bij gelegenheid van het overlijden van Z. M. Koning Willem III ver vaardigd door de heeren J. Pb. M. Menger en 'V. J. Schnmmer, stempelsnijders aan 's rijks munt, is thaus verkrijgbaar gesteld. De prijs van den penning in zilver bedraagt i!2 en in brons f2.50. De stoomboot Pernis, die gisteren den dienst naar Botterdam nog wilde ondernemen, heeft in het ijs de schroef stukgeslagen en noest dus daarvan afzien. Nadat in het begin der week alle stoom- booten wegens het vele ijs den dienst hadden gestaaktis hedenochtend de stoomboot Maassluis II weder te Rotterdam aange laten. De boot zou op den gewonen tijd weder vertrekken. De schroefstoombooten Vlaardingen 1, II to III, maakten heden een verkenningstocht aar hier. Tegelijk gekomen, zijn ze ook weder Ie gelijk vertrokken. Of zij echter den dienst op morgen zullen hervatten valt te betwijfelen. ï)e stoomboot Nieuwe Waterweg, die tot vertrek gereed washeeft de reis niet i itavaard. (N. R. Gt.) Aan Helder zal een vierde militair post- iüivenstation opgericht worden. Te Zuidlaren is overleden de heer F. Gr. Ier Meulen, em. predikant bij de Ned. herv. jemeente, oud-strij'der van 1830 en drager van het Metalen Kruis. In verband met de onzekere toestanden in Argentinië heeft, naar wij vernemen, de Üederlandsch-Amerikaansche stoomvaart- Matschappjj besloten, vooreerst geen verdere vtóombooten derwaarts te zenden. Teheinde evenwel de vaart elk oogenblik weder met bacht te kunnen opvatten, blijft het agent schap te Buenos-Ayres bestaan. (AT. 22. Oi.) Door de directie der staatsspoorwegen zijn Sfflaatregelen genomen om tijdens de strenge Itoude haar stations- en treinpersoneel 's mor- Ipns en 's avonds kosteloos van warme koffie Ite doen voorzien. Gisteren had te 'Hf erenveen de vijderij op de baan van 3 Eng. mijlen voor liefhebbers plaats. De eerste prijs werd behaald door den heer Donogue, uit Amerika, in 9 min. 17 sec. de tweede door den heer Landahl, uit Altona, in 10 min. 40'/s sec.de derde door den heer 'Hilie, uit Altona, in 10 min. 55 sec. Het sneeuwt te Heerenveen sterk. Als eene curiositeit verdient voorzeker het volgende herieht vermelding: Twee redacteurs van het Haagsche Dagblad, zijn benoemd, de een tot ridder vim de orde van Onzen Heer Jezus Christus en de ander tot ridder van de militaire orde van Onze 'Lieve Vrouwe Ontvangenis van Villa Vifosa, beide versierselen van Portugeeschen oor sprong. 'In een vorig nummer hebben wij melding gemaakt van eene aanranding op den Hofdijk te Rotterdam. Het blijkt nu, dat de vrouw, die van liet vermissen van haar spoormandje aangifte had gedaan bij de politie, het mandje bij een winkelier had laten staan. De vronw is hoogbejaard en dientengevolge misschien wat versuft. Dinsdag is op brutale wijze diefstal ge pleegd in het gebouw der theol. school te Kampen. De dief, die zich er waarschijnlijk den vorigen avond heeft laten insluiten, schijnt op bedaarde wijze in het werk te zijn gegaan. In verschillende lokalen, waarvan 's morgens de deuren open stondenwerden gebruikte lucifers gevonden. Uit eenige bussen die open gebroken zijn, wordt een bedrag gemist van pi. m. f26; een hoeveelheid sigaren waren mede van zijn gading. Te Sittard is "Woensdagnacht diefstal ge pleegd in de R,-k. parochiekerk. Door het verbrijzelen van eene ruit in de aangrenzende doopkapel had men zich toegang weten te verschaffen tot liet kerkgebouw. Drie offer- bussen werden opengebroken en van den in houd beroofd. Een der beide orgeldraaiers, die Dinsdag den wedstrjjd op "kaatsen te Bergambacht opvroolijkten, is nsdagochtend tusschen Stolwijk en Gouda doodgevroren gevonden. Te Tiel is in den afgeloopen nacht een kind doodgevroren. Te Heilouw is in eene schamele woning een kind van een jaar oud bevroren. Tusschen Eiten en Emmerick in de velden is eergisternacht een Duitsch grensbeambte doodgevroren. De man laat eene vrouw met 10 kinderen achter. Ook voor de vogels doet ach de strenge koude nijpend gevoelen. Ze zijn evenwel met de kruimkens onzer tafel en wat -water gehol pen. Ze daaraan helpen zal voorzeker gaarne ieder doen, wiens aandacht wij op den nood onzer gevederde vrienden vestigen. Veiligheid voor schaatsenrijdersl De heer Koning, van Tessel, geeft (in het JSF.v.d.I),) aan schaatsenrijders den raad zich voor een dub beltje een rolletje sterk gordijnkoord aan te schaffen; het einde er van bevestigt men met een lus om de rechterpols en houdt het rolletje in den bal van de hand. Mocht den rijder het ongeluk overkomen door het ijs te zakken, dan kan hjj altijd de rechterhand uitslaan en de bal ontsnapt over het gladde ijs en rolt geheel af. Hierdoor is voor anderen ge legenheid om dat koord te grijpen, dat reeds met den drenkeling aan den pols met een lus verbonden is. Het koord moet zijn sterk en een lengte hebben van ongeveer 10 meter. Om het afrollen te bevorderen, winde men het koord om een loodenkogeltje; de minste steun geeft den drenkeling gelegenheid om op het ijs te komen eri te worden gered. 's-Gravenhnge. De directeur der ge meentewerken alhier verzocht zijn gevoelen méde te deélen over de reeds vroeger ver melde missive van dijkgraaf en hoogheem raden van Delfland, met betrekking tot de werken der waterverversching, heeft daaraan gevolg gegeven. Hij komt tot de conclusie, dat de water- schapsbelangen van Delfland geen hooger p> il dan ongeveer 10 cM. DP toelieten bij de onzekerheid of te Seheveningen al dan niet geloosd zou kunnen worden. Of op enkele dagen niet wat meer water had kunnen wor den ingelaten dan gedaan werd, acht hij eene vraag van ondergeschikt belang. Behalve op tijdstippen waarop te hooge boezemstanden dit beletten, is over hel algemeen meer water aangevoerd door de Vijf Sluizen, dan er te Seheveningen, in verband met de loo- zingsvoorschriften, opgemalen kan worden. De thans ingelaten hoeveelheid te Vjjf Sluizen, gedurende het 7'1-dangsehe tijdvak der spuiing in dit jaar, overtreft de afgevoerde hoeveel heid te Seheveningen met pl. m. 2,000,000 Ms. Over het algemeen meent de directeur te kunnen coustateeren dat het hoogheemraad schap van Delfland met de Haagsche belangen zoodanig rekenschap heeft gehouden als over een te brengen was met de waterschapsbe- langen van het hoogheemraadschap. Een vol ledig oordeel, meent de directeur, kau niet worden uitgesproken zoolang men niet 'be kend is met de werking der andere sluizen van Delfland. In het laatste nummer der Medicinischen TPochenschrift wordt bericht, dat prof. Sonnenburg thans in de afdeeling van het stedelijk ziekenhuis, welke onder opperbestuur van prof. Koch staat, begonnen is met chirurgische behandeling van gaten (cuvornen) in de long. Er zijn reeds, in tegenwoordig heid van Koch, drie longlijders geopereerd. Db sneltrein van Halifax naar Montreal is bij St.1 Lewis, tegenover Quepec, ten gevolge van het doorbreken der brug in liet water gestort. Er zijn 40 dooden en omstreeks!00gewonden. Van alle kanten komen, na den laatsten hevigen storm, berichten van schipbreuk en aanvaringen tusschen schepen. Alléén op de Noorsche kusten spoelden 160 lijken aan. Velen worden nog ver mist. De geldswaarde, die dezer dagen verldren- ging, wordt bij millioenen kronen berekend. Ta Berlijn vonder de Linden", is thans sen automatisch photographietoeste! geplaatst, eene vinding van deri ingenieur Ramspock, te Hamburg. Als men een half-roarkstuk in een daartoe be stemde opening werpt, ontvangt menna2Vstot 3 minuten uit eene andere opening zijn welge lijkend portret. DEN HAAG, 19 December. Tweede Kamer. Bij de marine-begrooting zijn ver worpen twee amendementen van den heer Guyot om aanbouw van een politicvaartuig voor de Noordzee en een artillerie-instructie- sehip te beletten. De marine-begrooting is daarop aangeno men met 49 stemmen tegen 35. Nadat de heer Borgesius wantrouwen in den minister had uitgesproken, is het hoofdstuk nationale schuld aangenomen. Het debat over hoofd stuk financiën is aangevangen. Te Dordrecht is overleden het Eerste- Kamerlid mr. A. Blussé, De directeur der weosinrichting te Neerbosch werd de afgeloopen week opnieuw verblijd met een gift groot f1000, door een weezenvriend te Amsterdam, onder de letters J. B. De Marthakrans te Botterdam zond een groots kist met kleeding- stukken, meer dan 380 stuks, en bovendien 200 moltondekens en ruim 400 zakdoeken. Door eenige liefdadige ingezolenen van Gronin gen worden gelden bijeengebracht, teneinde ieder onvermogende, die zich aanmeldt, in een warm gebouw te ontvangen, waar brood en warme koffie kosteloos kunnen worden genuttigd. Door een andere vereeniging worden gedurende dezen winter 44 uitdeelingen van warme spijzen gehouden, terwijl de commissie voor onderstand turf er» eetwaren verstrekt en de armste leer lingen der scholen driemaal per week een sma kelijk en voedzaam middagmaal zullen ontvangen. Het Op. Min. bij de rechtbank to Rotterdam hoeft 12 jaar gevangenisstraf geëischt tegen de 55-jarige vrouw, die in October jl. hare buur vrouw, met wie zij in onmin leefde, op den open haren weg te Delftshaven met een bijl heeft doodgeslagen. PERNIS. Drie sloepen, alhier thuisbeboo- rende, zijn te IJmuiden binnengekomen, geza menlijk aanbrengende 1200 kabeljauwen en 2000 schelvisschen. Door do Nederlandscbe loggervloot, bestaande uit 196 schepen, zijn gedurende de onlangs afge loopen teelt dit jaar in 907 reizen 241,610 ton pekelharing aangevoerd, tegen 248,929 in het vorige jaar. Hiervan werden aangevoerd met 80 loggers van Vlaardingen 103,016 ton, 72 loggers van Maassluis 82,029 ton, 30 loggers van Sche- venïngon 39,067 ton en 6 loggers van Amster dam 6807 ton, terwijl liet restant werd aange voerd door schepen van Schiedam, 's-Gravenhage, Katwijk en Nuordwijk, Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Elburg ds. C. Verhagen, te Diemente Enter de heer Hugo Vis.schei', cand. te. Zwolle; te Oosterbierum ds, J, Pat, te Dalfsente Nederlangbroek ds. T. J. Ringe ling, te Kiimpen-nan-de Lek. Aangenomen: naar Leiden dooi- ds. J. H, Gunning J,Hz., te Gouda: naar Schoonre- woerd door ds. D. Gladder, te Rerikum c. a. Bedankt: voor Numansdorp dour ds. C. J. Leenmatis, te Overschie; voor Ooudrinnn en Wannepervcen door den heer .1. A. Schouten, cand. te Utrecht; voor Iloogebeinturn door ds Huber, te Gieterveenvoor Giesendaui doör ds, J. Doorenbos, te Barneveld. De algemeene synodale commissie der Ned. herv. kerk heeft zich. namens de algemeene synode, met een adres gewend tot de Tweede Kamer naar aanleiding van de vrijstellingen, toegekend in liet ontwerp legerwet. Zij beoogt een beter en vaster regeling te krijgen van het tijdstip, waarop de vrijstellingen aan aanstaande predikanten aanvangen. Bij beschikking van 23 Oct. 1885 werd door den minister Heemskerk, in antwoord op oen daartoe strekkend verzoek der synodale com missie, bij wijze van proefneming, aan de leer lingen in de zesde klasse der gymnasia, die op het punt stonden hunne studiën in do godgeleerd heid aan te vangen, een tijdelijk verlof verleend, uiterlijk tot den eersten December van het jaar hunner inlijving. Deze beschikking werd in de volgende jaren door de regeering bestendigd, maar in het nieuwe ontwerp wordt hiermede geen rekening gehouden, zoodat daardoor de jongelieden, die zich voor de evangeliebediening in de Ned. herv, kerk voorbereiden, in een veel minder gunstigen toe stand komen dan thans. Ook uit een oogpunt van billijkheid wenscht de syn. commissie deze beschikking weder in het ontwerp te zien opnemen, en die ook toe te passan op de leerlingen van het gymnasium, van wie door het volgen van den cursus in het Hebreeuwsch blijkt dat zij zich voorbereiden tot de evangeliebediening. Immers wanneer dit niet geschiedde, zouden de kvveekeiingen der groote en kleine seminarie.' der R.-k. kerk in veel gunstiger toesfand geraken, omdat zij, waar zij gedurende hunne voorbereideude letterkundige studiën dienstplichtig worden, gereedelijk vrij stelling kunnen verkrijgen. Overigens zou de synode het, om aangevoerde redenen, als een voorrecht voor hare studenleii bij de godgeleerdheid beschouwen, dat aan elke vrijstelling van den militiedienst de verplichting •werd verbonden, zich practisch en theoretisch te oefenen in de ziekenverpleging en zich bij het uitbreken van den oorlog beschikbaar te houden voor den dienst van het vaderland en het nationale leger, teneinde bij de hospitaal soldaten ingelijfd of in de ambulance werkzaam gesteld te worden. Bij de te Pemis gehouden kerkelijke verkiezin gen zijn al de aftredanden, behoorende tot de orthodoxe partij, herkozen. Te Hoogvliet behaal den de liberalen de overwinning.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3