IJ ;n 1890. Maandag 2: December. N". 7657. Eerste Blad, Het geheim van de „Maria". igen- relen. V ier-en-veert srste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverij: odé. 1 iitenlandsche Berichten. 31T i .3 9 >eheode ïwe be- SINGE eel ver- Ier aan- cjes van de prijs linstens iezende erd. lam. dingen. shaven. sluis. schie. 'oetsluis, lem. iiOMNKMENTSPRUS, per kwartaal Jtaeo per post, door liet geheele Rijk tftonderlgke nominers 1.85. - 2,50. - 0.10. BVUEAll: HARES, S, 131. Advertentieprijs: va» 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen twbrmaal berekend. van alle door een Jeze on- ven een j den dei aasheid; ij ven ei weinige w zullen takte be- van dc in hei uwen, ir. 'j 1,terwijl "J het vast'| rachtige,^ litwerpt, I, bereikt en zijner- i onfeil- f 1.85,j p franci e heeren- hiedam,1, kkers, tej ibosch ent alsmede Londen^ ENGELAND. Be buitengewone gezanten, belast met aan koningin Victoria mede te deelen, dat Koningin Wilhelmina den troon der Nederlanden heeft bestegen, hebben het middagmaal gebruikt en daarna den nacht doorgebracht in het kasteel der koningin te Windsor. De gouverneur van Mozambique heeft, naar uit Lissabon gemeld wordt, per telegraaf een uitvoerig bericht gezonden over het optreden derEngelschen in Manica-land; zij zouden niet alleen eenige Portugeezen gevangengeno men, maar hen tevens mishandeld en hunne woningen doorzocht hebben. De toestand van Parnell is van dien aard geworden, dat hij het huis moet houden en de grootste voorzichtigheid in acht nemen. In de St.-Geoige-kapel op het kasteel Windsor is Donderdag, in tegenwoordigheid van Koningin Victoria, den prins van Wales en andere leden der koninklijke familie, een schoon, zes voet hoog beeld van keizer Fried- rich van Duitschland geplaatst, uitgevoerd door den pas overleden beeldhouwer Boehm, De schoonzoon van koningin Victoria is afge beeld, in uniform gekleed, de hand rustende op het gevest van het zwaard. Generaal Von Wittich vertegenwoordigde keizer Wilhelm. de plechtigheid. Het kapelkoor zong Duitsche muziekstukken. Het Parlementslid dr. Fitzgerald, een van Darnells vrienden, bezocht hem Woensdag en verklaarde na een zorgvuldig onderzoek der oogen, dat het gevaar voor eene uitbreiding van de ontsteking der oogleden naar de teere deelen van het oog nog niet als geweken kan beschouwd worden.* Eene talrijke volks menigte bracht Parnell voor zijn hotel een zeer luidruchtige ovatie. Te Cork hebben de heeren Mac Carthy en de andere leiders der tegenpartij een groote bijeenkomst gehouden, waarin eene motie werd aangenomen tot goedkeuring der afzet ting van Parnell als leider der Iersche party. Ofschoon ook vele Parnellisten op de been. waren, kwam het niet tot ongeregeldheden. In eene bijeenkomst te Treshford betuigden Tanner en Davitt hun leedwezen over Parnells verwonding, maar zij stelden Parnells aan hangers in gelijke mate verantwoordelijk als hunne partijgenooten. Nu Parr.ell tijdelijk buiten gevecht is gesteld, heeft zijn mede afgevaardigde Redmond de leiding der Par nellisten in dezen verkiezingsstrijd overge nomen. De vergadering van republikeinsche sena toren heeft, blijkens telegram uitNew-Yoik, met 3D tegen 13 stemmen het voorstel tot vrije aanmunting van zilver verworpen. Two Strikes, een van de twee opperhoofden der Indianen, die te Badlands slaags zijn geweest, heeft zich met zijne volgelingen te Pineridge aan den bevelhebber der Ameri- kaansche troepen overgegeven. Het gedeelte van zijnen stam, dat nu nog het veld houdt en waarvan tegenweer te gemoet gezien wordt, wordt op een paar honderd inan begroot. Het gerucht omtrent onlusten die te Rio Janeiro zouden zijn uitgebroken, is onjuist. De Times bevat telegrammen uit Mozam bique. van het laatst der vorige maand, mel dende dat de troepen der Britsche Zuidafri- kaansche compagnie Massikessie hebben aangevallen, de Portugeesclie vlag medege nomen en de goederen der Mozambique-maat- scliappij hebben buitgemaakt. Volgens de Tall Mall Gazette zou de Portu geesclie regeering voornemens zijn, aan eene vermoedelijk Duitsche maatschappij, meteen kapitaal van 1 millioen p. st., eene belang rijke concessie te verleenen op landen in Oost-Afrika, waaronder Manica, Sofdla, Onili- mane en de monden der Zambesi. DUITSCHLAND. Aan Bismarck werd bij het passeeren van Berlijn op weg van Varzin naar Friedrichsruh een zeer hartelijke volksdemonstratie gebracht. Een ontzettend groote menigte verdrong zich op en nabij het Lehrterstation. Zoodra de trein aankwam, steeg een daverend gejuich op. Bismarck verscheen aan het portier en drukte de mensehen, die in zijn nabijheid kwamen, de lmnd. Het gedrang werd echter zoo lievig, dat de politie tusschen beide wilde komen, wat de menigte ontstemde. Bismarck riep daarop lachend tot het volk, dat de politie terugdrong: »Ik heb in zoo'nlangen tijd geen politieagent gezjen. Gun me nu ook eens dat genoegen". Het gedrang bedaarde en ónder daverend koor: nUeutschland, IJeutschlund über alles", werd de reis voort gezet. Te Friedrichsruh was het station geïllu mineerd en werd de oud-kanselier door de brandweer met een fakkeloptocht naar ziyn kasteel geleid. De Beichs-Anzeiger bevat eene in groote mate opzien barende mededeeling, uit welke blijkt, tint de rijkscommissaris Wissrnaiin en Emin Paclia met elkaar in eene ernstige botsing zijn gerankt. Emin Paclia, rekening houdende met de bestaande Arabische elemen ten, wil deze aan zicii dienstbaar maken en hun oude, bekende, hoofdstation Tabora be houden- als liet punt van samenkomst van de karavanenwegen die van het binnenland naar'de kust leiden. Wissmann daarentegen wil zich onafhankelijk maken van liet Ara bische Tabora, en een nieuw station oprich ten in het gebied der machtige Wenjam- wesi-hoofden, teneinde de vriendschap te winnen van de inboorlingen en in het bin nenland een nieuw middelpunt voor den handel te verkrijgen. Aangezien Emin Paclia nieder bevel in den wind sloeg", heelt "Wissmann lie-i teruggeroepen nadat hij de oprichting verzekerd had van een station aan het Victoria-Nyanza-meer, voor het stichten waarvan Emin uitgezonden was. Het schijnt dat tlmns eene samenwerking der beide beroemde kenners van Afrika verder geheel onmogelijk is. B E L G I E. Op 22 dezer zal de heer Coremans in de Kamer van vertegenwoordigers eene inter pellatie tot de regeering richten over het gebruik der Nederiandsche taal bij de volks telling. Men zegt dat de minister van justitie een ontwerp zal indienen, waarbij bij het hof van appèl te Brussel een Ylaamsclie afdeeling wordt ingesteld. Ter eere van generaal Joubert werd Woens dagavond een gala-voorstelling in den Vlaam- schen schouwburg te Brussel gegeven. F B A N K lt IJ K. Het buitengewoon gezantschap, belast met het overbrengen der tijding dat Koningin Wiihelmina den troon der Nederlanden heeft bestegen, is gistermiddag te 2ys uur door den president der republiek, den heer Carnot, ontvangen. De heer Carnot zeide bij deze gelegenheids Het verheugt mij, mij te kunnen aansluiten bij de verwachtingen van het grootmoedige Nederland, aan welks hoofd thans de jeugdige prinses is gesteld. Carnot gaf een diner ter eere van het buitengewoon gezantschap. Bij de behandeling der staatsbegrooting TenegomlgraversgescJiiedenis uit Callfornië. 27. "Mr. Stewart gaf een teeken, twee mannen -Éèhoten (oe en onderzochten zijne zakkenbedaard 'liet hij hen begaan. Plotseling trok een zijne ge sloten hand uit een der binnenzakken van het 'buis, en opende haar ten aanschouwe van allen, -die met spanning dit onderzoek volgden en evvat zagen zij Een handvol goudkorrels in den 'zonneschijn blinken. t Een woest gejoel verhief zich. 'tWas de uit spraak van hei vonnis bij het lichtgeloovig volk, dat dit bewijs onwederlegbaar toescheen. John Stewart zelf veibleekte »Wat hebt gij hierop te antwoorden 1" vraagde hij den beschul digde, die bitter lachend het hoofd schudde. «Niets", antwoordde hij gebroken. Zijn hoofd, dat hem zoo zeer deed, liet niet meer toe helder te denken. «Dat gindsche schurk dit alles den beschuldigde, toen deze bewusteloos was, in den zak heeft ge stopt, dit heb ik te zeggen," schreeuwde Martellos buiten zich zelf van toorn. Stewart tiok de schouders op, do menigte tierde en verlangde naar het vonnis. Martellos werd uitgelachen en alleen door de achting, welke men hem in't algemeen toedroeg, ontging hij de verdenking van mede plichtigheid. »IIet vonnis luide: de galg!" klonk het drei gend van alle kanten. John Stewart riep nu plechtigshoe luidt de volksuitspraak «Aan den roof schuldig 1" klonk liot als uit éène keel. «Welke straf verlangt Let volk?" vraagde de rechter vei der. «Den dood door den strop!" luidde het ant woord even eenstemmig. «Mannen, luisteit," hernam John Stewart nu, «gij hebt mij immers tot reihtor verkozen. Luistert Een volkomen stilte volgde. «Over het geheel moge op dan man eone zware verdenking rusten, de mededeel ingen van Mar tellos betiekkehjk do vei houding tusschen aan klager en bekluagde zijn toch ook in aanmerking te nemen; er kan een misverstand bestaan en hot voorgevoel zegt mij, dat wij den echten dief nog niet hebben." Zijn blik rustte bij deze woorden op Fimey, voor vvien deze pauze zeer onaangenaam scheen te zijn. Een onwillig gemompel liet zich hooren, als in hot circus van het oude Rome, wanneer een offer wat lang op zich liet wachten. «Ik stol deilialve voor," ging de rechter voort, «den man niet tor dood, dien hij verdient als hij weikulijk dediof is, maar tot vijf en twintig zweep slagen te veioordeelen. Gij bespaait u zelf dan de verantwoordelijkheid. Is hij het, dan zal hij deze straf nooit vergeten, is hij het niet welnu, wonden genezen nmareen gebroken nek nooit!" Blijkbaar was John Stewart niet overtuigd van Bill's schuld, maar eenige genoegdoening moest hij toch het volk geven. Allen juichten zijn voorstel toe. Vijf en twintig zweepslagen 1 Daar was nog meer aan te kijk dan aan 't hangen. Bill kromp ineen, minder nog voor de lichame lijke smart dan voor don verschrikkehjken smaad tevergeefs bewoog Martellos zich onder de menigte, bad on bezwoer haar van de rechts pleging af te zien, omdat de man toch onschuldig was. Niemand sloeg er acht op. Nog eene moei lijkheid deed zich voor en reeds ademde Martellos vrijer. Ondanks do herhaalde oproeping van den rechter wilde niemand zich met de voltrekking van het vonnis belasten. Hoe ruw het volk ook was, het beulswerk achtte een ieder den vrijen man onwaardig. Toen trad Fimey vooruit. «Daar ik do zaak

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1