Biinieulaiitlsche Berichten. O A 4 -1 -I i heeft de Senaat alle hoofdstukken betreffende de uitgaven aangenomen, met uitzondering ■van die, welke in verband staan met de nieuwe leening. Aan de Temps wordt uit Genève bericht, dat aldaar eene vergadering van anarchisten is gehouden, die instemming heeft betuigd met den door Padlewsky gepleegden moord. Een adres in dien zin aan Padlewsky werd aangenomen, en een vriend van den moor denaar is naar Londen afgevaardigd om het hem ter hand te stellen. OOSTENRIJK. De berichtgever van de Times te 'Weenen meldt, dat de Russische regeering thans een nieuw middel heeft ontdekt om personen en klassen, die bij baar niet in aanzien staan, te plagen en te verdrukken. Last is gegeven om alle adellyke titels van niet strikt Itussischen oorsprong te herzien en in alle gevallen moeten documenten worden overgplegd, waaruit het recht blijkt om den titel van prins, graaf, havon enz. te voeren. De maatregel zal vooral toegepast worden op den katholieken adel in Polen, op titels van Zweedschen oorsprong in Finland, op de Duitsch-Lutheische edelen in de Baltische provinciën en op de vele Duitschers van edele geboorte, die gedurende de laatste 100 jaren'naar Rusland emigreerden en zich daar gevestigd hebben. In den tijd van Peter den Groote werden er vele patenten van adeldom opgevraagd en menige Russische familie van erkenden adel zou het moeilijk vinden om haar aanspraken op titels in wettigen vorm te bewijzen. Als men ook de vele gevaren in overweging neemt, waaraan documenten van deze soort blootgesteld zijn, dan blijkt duidelijk welk een krachtig wapen deze maatregel den Russi sche» regceringsnmbtcnaren in de band geeft. De patenten en brieven van adeldom zullen gekeurd worden door de autoriteiten, zoodat er een uitgestrekt veld voor chicanes, omkoo- perij en intriges geopend is. ITALIË. In de Kamer heeft Imbriani den minister president Crispi geïnterpelleerd over het af treden van den minister van financiën In xijn antwoord ontwikkelde Crispi de stelling dat een minister die niet met zijno collega's instemt, geen lid van het ministerie kan blij ven, en dat bet ontslag van den minister van financiën noodzakelijk was geworden door diens deelnemen aan den maaltijd der Irre- dentisten. Eene motie van vertrouwen in de regeering werd voorgesteld, en aangenomen met 271 'tegen 10 stemmen, terwijl 16 leden zich van stemming onthielden. Luzzatti is verkozen tot voorzitter van de begrootingseommissie. Het bureau bestaat geheel uit aanhangers van het ministerie. De begrooting voor het dienstjaar 1890)91 zal een tekort opleveren van 23,346,000 lire, hetwelk gedekt zal worden door het overschot uit het pensioenfonds. De begrooting over 1891/92 wordt geraamd met een batig saldo van 6,6 miliioen lire. De buitengewone militaire uitgaven zijn op 11 miliioen lire geraamd. Men meldt uit Rome, dat ten gevolge van besprekingen tusschen de heeren Crispi en Luzzati, laatstgenoemde de portefeuille der schatkist zou aannemen en de heer Ellena die van landbouw. Men voegt er de opmerking bij, dat de heeren Luzzati en Ellena de eenige sprekers waren die tegen de opzegging van hetOostenrijksch-IIongaarschehandelstractaat waren ingeschreven. B U L G A R IJ E. Volgens een bericht uit Konstantinopel heeft de sultan, in strijd met de verwachting, geweigerd de regeling goed te keuren, welke getroffen is ten aanzien van het patriarchaat, en handhaaft ten volle zijne jongste beschik king, welke de uiterste concessies beval, die de Porte in zake het patriarchaat wil doen. Men wil in deze weigering de bepaalde bedoe ling van den sultan zien, om een einde te maken aan alle privilegiën der inlandsehe en vi-eemde Christenen. SCHIEDAM, 20 December 1800. Naar wij vernemen, is door een protestant, die onbekend wenscht te blijven, een gift van f150 geschonken aan het R.-k. parochiaal armbestuur alhier, voor een bedeeling in steenkolen. Naar wij vernemen, zal de Hooge Raad der Nederlanden aanstaanden Maandag vol tallig vergaderen, ter overweging der meer malen reeds opgeworpen vraag, of in den vervolge de rechtspraak moet plaats hebben in naam des Konings of ra naam der Koningin. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 19 December 189ü, wordt de gouvernements- koflic-oogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 95,884 pikois. Stct De Siècle spreekt beslist tegen dat de czaar aller Russen, wegens den flood van onzen Koning, het scheidsrechterschap in zake het geschil tusschen Frankrijk en Holland in West-Indifi zou hebben neergelegd. i Bij kabinetsorder is door den Duitsehen keizer een rouw van 14 dagen uitgeschreven voor het huzarenregiment, waarvan de Koning der Nederlanden chef was. Bij het ingediende wetsontwerp op het faillissement en de surseance van betaling is het faillissement niet langer beperkt tot kooplieden, maar is het toepasselijk op iederen schuldenaar. De zegel- en registratierechten voor faillissementen zyn opgeheven. Een eenvoudiger vereffening is voorgeschreven voor faillissementen van weinig aanbelang. Zoo kan met toestemming van den gefail leerde reeds daags na de faillietverklaring de boedel verkocht worden, zelfs na mach tiging van den rechter-commissaris onder hands. Zoo is, als vooraf blijkt, dat geen vordering zal worden betwist, een verschenen der crediteuren ter verificatie-vergadering onnoodig. De voor de crediteuren gewich tigste stukken zullen niet alleen ter griffie der rechtbank, maar ook ter griffie van het kantongerecht worden gedeponeerd. Blijkens bij den minister van buitenland- sche zaken van den gezant te Washington ontvangen bericht, heeft de scheepvaartcom missaris aldaar, namens het departement van financiën, den ontvanger der belastingen te New-York aangeschrevendat by de be oordeeling van de verplichting voor vaartui gen om tonnengeld te betalen, in aanmerking behoort te komen de werkelijke haven van vertrek en de werkelijke zeereis, en dat een schip, hetwelk slechts incidenteel en zonder in- of uitklaring eene tusschenhaven heeft aangedaan, niet behoort verstoken te worden van de rechten, ontleend aan zijue oorspron kelijke afvaart uit een vrije haven. De Belgische regeering zou, volgens de Tossische Zeitung, om de Nederlandsche con currentie in de stoomvaart op Engeland tegen te werken en voor Ostende een snellere verbin ding tusschen Duitschland en Engeland moge lijk te maken, nieuwe contracten gesloten hebben met de betrokken Engelsche spoorweg en een stoomvaart-maatschappij, waardoor de reis van Keulen naar Londen drie uren korter wordt gemaakt. liet bericht vereischt echter nog bevestiging. Vanwege liet ministerie van koloniën wordt bekendgemaakt dat er by den dienst van den waterstaat en de burgerlijke open bare werken iti Nederlandsch Indië kunnen worden geplaatst eenige adspirant-ingenieurs. Belanghebbenden vinden bijzonderheden in de Staatscourant (no. 297). In Februari 1891op nader te bepalen tijd en plaats, zal een vergelijkend examen gehouden worden voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen. De ver zoeken om toelating tot bovengenoemde exa mens moeten uiterlijk vóór '15 januari 1891 bij het departement van financiën zijn inge komen en kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, by wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischteu en de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. De belooningen aan militairen voor gegeven onderwys enz., zullen in het vervolg worden uitgereikt op 31 Augustus, den verjaardag van II. M. de Koningin. De heer mr. A. Blussé, lid der Eerste Kamer, van wiens overlijden wij gisteren melding maakten, was sedert 1 Januari '1840 hoofdredacteur van, de jOordrechtsche Ot, Dit blad zegt van den overledene: In welko der vele betrekkingen, waartoe het vertrouwen van stad- of landgenooten hem riep, Blussé optrad, overal werden zijne bekwaam heden en helder doorzicht gewaardeerd, ook door de regeering, getuige zijne benoeming in 1889 tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Na van 1862 tot 1874 inedegearbeid te hebben aan de belangen dezer provincie, werd hem in laatstgenoemd jaar door zijne medeleden een zetel in de Eerste Kamer aangewezen, op welken hij steeds gehandhaafd werd. Van 1852 '.ot 1850 toen huiselijk leed hem dwong zich terug te trek- waarm spuiing, lelijk pr acht is en£ voc Philips de genie twijfel moeten Op d« port vol houding., aan te i Met i besloten geheel rechtski t. w. oei maar B. de «mat rechiferli •De v( aandeel 1 Uit E gisterocl zelfden regenhot op dat regen v .Bij d dam is weekbim J)t Net tijdsclirii hoofdred Westero ken en van 1871 tot heden droegen zijne stad- genooten hem de behartiging hunner belangen in den raad op. De handel verliest mede in hem een machtigen steunpilaar, want niet alleen dat hij daarin vroeger als giroot koopman en reeder zelf op ;i uitgebreide schaal deelnam, ook groote handels- >i. lichamen als de Nederlandsche handelmaat schappij en de Nederlandsche- stoombootmaat schappij te Rotterdam verliezen iri hem een com missaris, wiens kennis van zaken steeds op hoogen prijs werd gesteld. Aan die kennis had hij het onge twijfeld ook te danken, dat hij, in 1852 tot lid van de Kamor van koophandel verkozen, steeds in dat *adviseorend lichaam herkozen werd en sedert 1875 er onafgebroken het voorzitterschap be- kleedde. Maar ook op ander gebied heeft hij zich een goeden naam verworven, nl. in polderzaken. De Vier Polders verliezen in hem een dijkgraaf, wiens helder doorzicht, gepaard aan eene nitge- breide terreinkennis en een stalen geheugen zoo dikwerf nooriig waren om in moeilijke gevallen eene juiste beslissing te nemen en daarbij de belangen van den polder hoog te houden. Kunsten en wetenschappen vonden in hem oen ijverig voorstander, getuige o. a. zijn langdurig lidmaat schap van het bestuur van zDordrerhts Museum". Gisteren is te Haarlem overleden jhr. B. van Merlen, gep. genevaal-majoor der cava lerie, die met zijn vader, den generaal Van Merlen, die bij den slag van Waterloo sneu velde, dien veldtocht heeft medegemaakt. De overledene was geboren te Groningen den 25n April 1800 en bereikte dus den hoogen leeftijd van 90 jaren. Op de groote koopmansbeurs te Rotterdam lag heden ter teekening een adres aan den minister van waterstaat, waarin instemming betuigd wordt met bet adres van den heer coöpt Joseph Jacobson alhier, in zake de behan- Khe Fal deling der passagiers van de Hollandsche IJzoren-Spoorwegmaatschappy op 4 Decem ber jl. Het adres werd door vele beursbezoekers onderteekend. (Ar. It. Gt.) - - y Donderdagmiddag werd eene vergadering i van aandeelhouders der maatschappij «Zeebad Scheveningen" gehouden. De directeur-gene raal, de beer Reiss, bracht rapport uit, waaruit moest blijken de groote schade, die de bad plaats leed door het besluit van den Hnag- schen raad, om te spuien, eu aan welk besluit groote ruchtbaarheid was gegeven, waardoor de badgasten noodeloos werden verschrikt. De spuiquaestie is, volgens den directeur- generaal sedert den zomer van 1889 geen zuiver vraagstuk van gemeentebelang in ver band met andere belangen geweest, maar zij is geheel ontaard en de voorstanders der zomerloozingen zijn in drie klassen te rang schikken a. degenen, die oprocht overtuigd zijn, dat het spuien tusschen 30 Mei en 1 October Den Raag werkelijk van de grachten-calamiteit zal ver lossen b. degenen, die de quaostie uit partijbelang bij de hand genomen hebben c. degenen, die jegenB Scheveningen in het algemeen, en degenen, die jegens de mnatschappij- •Zeehad" in het bijzonder kwaad gezind zijn. J Spreker heeft zich, op last van heeren- commissarissen, gewend tot den advocaat van. de maatschappij, den heer mr. A. Philips. Deze heeft als zyn besliste meening te ken nen gegeven, dat al de rechten der maat schappij door het opschorten van eenige actie tegen de gemeente geheel ongeschonden blijven, en voegde er het advies bij, om tot- burg. en weth. een schrijven te richten,. In de k sijn door arbeiders mijnwerk In de- gouwen) hstneerst gehescher Een ke Eleas we bern verc twee mei laten, gei op grond recht tot bevestigdi tuchtiging bruik oo tegenover geen enke toekent. Een on baar geh< aan liet v ten van toowel p£ weduwen eenmaal begonnen bon en natuurlijk ook de pre mie van duizend dollars bekom, zoo wil ik dit karweitje wel doen; ik doe niets ten halve." Eon ieder beschouwde hem mat tegonzin ja, op dit oogenblik kwam bij menigeen twijfel op, of niet ten slotte de uitvoerder van het vonnis de schuldige was, doch 't was nu eenmaal zoo ver gekomen en wat was er ook aan vijf en twintig zweepslagen gelegen 1 Bill, die door zijne wonde en de aandoening geheel versuft was, liet zich zonder tegenweer aan den boom binden en tot op den middel ont- blooten. Fimey begon nu zijn beulswerk; voor zijne lage wraakzuchtige ziel was het een wel lust. Fluitend viel slag op slag neer. Bill pevste het vale van smart vertrokken gezicht tegen den stam en sloot de oogengeen smartkreet vloeido van zijn blauwe lijipende toeschouwers keerden zich af van hot afgrijselijk schouwspelzij waren beter dan zij zclven vermoedden en al hun afschuw ztapelde zich nu op Fimey, die met een hoonge lach op 't gezicht op zijn slachtoffer lossloeg. Dat niets dan de diepste lmat dezen ellendeling dreef, was thans voor een ieder duidelijk. Bij den twintigsten slag zonk Bill ineen; slechts zijne banden hielden hem overeind bewusteloos was zijn hoofd op de borst gezonken. Op dit oogenblik sprong Martel los vooruit en rukte Fimey, dia door een slag van zijn vuist nchtoruittui- mehle, de zweep uit de hand. •De overige op mijn rug, als je nog niet ver zadigd zijt, bloedhond Dezen roert niemand meer aan, zoolang ik leef!" Meteen trok hij zijn buis uit en nikte zich driftig het hemd van 't lijf. Martellus heeft gelijk! 't Is genoeg maakt hem los! Hoera voor Martellos!" schreeuwden allen door elkaar. Yerscheidenen drongen vol medelijden vooruit om den onmachtigen Bill to bevrijden, wiens marteling zij zoo even vol nieuws gierigheid hadden aangezien. Martellos drong allen terug. sDit bloed za! u nog op do ziel branden, dwazen die gij zijt, om u door zulk een schavuit bij den news to laten nemen 1" riep hij. «Maakt plaatsthans behoort hij aan mij, de arme drommel!" Met deze woorden hief hij den met wonden overdekten Bill op en droeg hem als een kind naar zijne hut. Beschaamd, wantrouwend elkaar aanziende, dropen ook de overigen af. Zij hadden zich het einde and voorgestold. Fimey was nergens te zien. Wie wat hem anders overkomen ware. V. Op den morgen, volgende op den noodlottigen nacht, had Alice uit blijden drang des harten haarvader terstond alles medegedeeld, hare vurige liefde voor George Ahldorf, hare schoone vooruit zichten, hun beider vasiberadenheid om alle open bare en geheime vijanden te trotseeren. Orelly, hoewel hij beider betrekking tot elkander kende, deinsde voor de ontwijfelbare zekerheid terug. De tegenstrijdigste aandoeningen vervulden zijne ziel. Op dit oogenblik, waarop zijn diep bezwaard maar nog niet bedorven hart wederom werd verwarmd door de uiting van kinderliefde, thans ware hij o zoo gaarne begonnen, om goed te maken wat hij tegen den man bad misdaan, den man, wiens leven hij vergald had; maar als met eene ijzeren keten was hij nog aan zijn vroeger loven gesmeed' aan Fimey. Boe zou het gaan? Als Alice eenmaal de vrouw van den Duitscher was geworden, dan zou- zij weten wie deze George Ahldorf, en deze wie- Orelly was tusschen man en vrouw bestaan geen geheimen. En welke uitwerking zou dit op belden hebben 1 Zou Bill de dochter van zijn ver- derver niet verstooten en zich daardoor aan hem- wreken Als een verbolgen zee woelde deze gedachte in zijn hoofd. Aan Alice liet hij niets merkenhij wilde haar geluk niet verstoren en misschien was zijne vrees toch overdreven. Ongedurig verbeidde hij den avond, waarop- George terug zou komen en wederzijds ophel deringen zouden worden gegeven. (Wordt vervolgd.)i Naar n Sacbarel, officier er een paar waar mer windvlaag gard en v Bit Ne stormen e ten. 'Bit Brc stoomschi dsco, met verloren i Prof. I Frete Pre sproken d geneesmtd 'iet de be verloop vi therapouti te kunnen ontdekkiiy Te Ber ,van dr. Li Kochin. E lamen wei gingen, or en Koch was waai nomen, d oorzaakt v Een ba» die'voor 1

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2