Gemengde Berichten. 4 3 I 1 sa de linkerzijde nooit herziening van het per soneel heeft beloofd, deze regeering wel. Het debat wordt gesloten. De motie-Nieuwenhuis wordt verworpen met algemeene stemmen op 1 na. De artt. t tot en met 36 worden goedge keurd. Na eenige discussie over de staatsloterij en kosten van kerkgenootschappen wordt het geheele wetsontwerp aangenomen met 55 tegen 15 stemmen. Morgen voortzetting. Door den heer Rooseboom is op hoofdstuk "VIII der staatsbegrooting oorlog een amendement voorgesteld tot afvoering van de begrooting van een bedrag ad f 42,000, voor het uitbreiden van deknzerneeving te 's-Her- togenbosch, daar het tegenwoordig oogenblik weinig geschikt is om eene beslissing te nemen omtrent .wijzigingen in de bestaande garnizoensindeeling. 1 Door den minister van financiën ia een wetsontwerp ingediend tot aanvullingen ver hooging van hoofdstuk I der begrooting voor 1800, daar voor het inkomen dat II. M. de Koningin-weduwe gedurende haren weduwe lijken staat uit 's londs kos, ingevolge art. 28 der grondwet, geniet, betaald moet worden f 15,616.43, voor liet tijdvak van 24 Novem ber —31 December 1890. Bekrachtiging van provinciale heffingen. Bij liet ondeizoek der wetsontwerpen, tot bekrachtiging van ptovincinie heffingen in Zuid- Holiand, in do ufdeelingen der Tweede Katner, werd de opmerking gemaakt, dat, indien uilvoe ring werd gegeven aan art. 136, 2de lid dar grondwet, hot bekrachtigen van provinciale hef fingen, niet lunger noodig zou zijn. De wcnsche- Iijkheid werd uitgesproken, dat de bedoelde organieke wet eeilang zou tot stand komen. tnvoeircchten en accijnzen. Bij het sectie-onderzoek van het weisontwerp tot vet lenging van don termijn, bepaald bij de wet van 25 Sept, 1887, betreffende de heffing en regeling van de invoerrechten en accijnzen, werd krachtig aangedrongen op spoedige bei ziening der algemeene wet van 1822. Verscheidene leden wenschten den tei mijn slechts met éon, hoogstens twee jaar te willen verlengen. Ilricmipnstcnj. In zijn antwoird op het verslag der commissie van rapporteurs, ontraadt de minister van water staat zeer ernstig dn wijziging om in geon geval bij niat- of ontoereikende frankeering de verhoo- ging van port meer dan 5 cents te doen bedragen, SCHIEDAM, 20 December 1890. In de Donderdag gehouden zitting van den Rotterdamsclieu gemeenteraad is medegedeeld, dat aan de zeevaartschool een rijkssubsidie van f6000 is verleend. Ingekomen is een adres van H. C. Vaan drager en 64 anderen om niet een deel van, maar geheel Charlois bij Rotterdam te voegen. Op het vroeger ingediend adres om de ontworpen spoorwegbrug te Charlois niet een vaste maar een beweegbare te doen zijn, werd door burg. en weth. afwijzend advies uitgebracht, daar alsdan de kosten f 60.000 a f70.000 iiooger zouden worden. De Rotterdnmsche Tramwegmaatschappij had verzocht haar Parklyn te mogen door trekken tot aan de aanlegplaats der Harwich- boot en een bagagewagen achter den tram- wogen te mogen hechten. Het eerste deel van het verzoek werd toegestaan. Het aanhechten van bagage wagens werd gevaarlijk geacht en mitsdien, op voorstel van den lieer Drost, besloten dat voor deze .laatsten oen afzonderlijke be spanning moet gebezigd worden. Van het grootste belang voor versterking van den band tusschen Nederland en Zuid- Afrika zijn verschillende besluiten op een door velen bijgewoond taalcongres te Kaapstad genomen. De Zuidafrikaansche couranten, die de belangen van de Boeren voorstaan, wijden daaraan verscheidene kolommen. De belang rijkste dier besluiten zijn de Volgende: 1°. Het congres is van meening, dat de tijd ge komen is, vooral met het oog op hen, die zich tot hot examen voorden civielen dienst voorbereiden, waarop de Hoilandsche taal aan het elementaire schoolexamen behoort toegevoegd te worden, in dier voege, dat het Hollandsch wel niet verplich tend gestold worde voor het genoemde examen, maar een candidaat, die zich niet aan een onder zoek naar zijn kennis van de Hoilandsche taal onderwerpt, bloot staat aan het gevaar, zijn naam zooveel lager op de lijst der geslaagde candidaten te zien. '2°. liet congres is van gevoelen, teneinde meer vaderlandsliefde bij het opkomend geslacht aan te kweeken, dat in alle scholen de geschiedenis en de aardrijkskunde van Zuid-Afrika, zoowei als de algemeene aardrijkskunde, ol in het Hollandsch, ol in bet Engelech geleerd worde, en dat de Univer siteitsraad verzocht moet worden, het examen in genoemde vakken in beide talen af te nemen. 3". Het congres is van oordeel, dat bij het ma- tricnlatie- examen het Hollandsch niet met vreemde talen op een voet behoort gesteld te worden, maar dat daaraan eon even hooge rang moet worden toegekend als aan een oer hoofdvakken, met dien verstande evenwel, dat het onderzoek in het Hollandsch bij dit examen eemgszins grondiger zal zijn dan zulks tot lieden hot geval is ge weeste 4<>. Het congres is van meening, dat op alle lagere scholen het eerstbeginnend onderwijs door middel van de taal van de meerderheid der bevol king behoort gegeven te worden, waarbij -zich dan weldra het -onderricht in de tweede taal kan uit sluiten. Waar het op Boerenscholon raadzaam geacht wordt, de leerlingen alleen door middel van het Hollandsch te onderrichten, belmoren deze scholen gelijke aanspraak op ondersteuning van den staat te hebben als scholen, waar uit sluitend Engelsch geleerd wordt 5°. Het congres wenscht middelen aan te wen den om de beoefening der Hoilandsche taal onder do Hollandsch-Afriksansche dames te bevorderen. De notaris Warnsinck, te Hoogwoud (N.-1I,) heeft veertien dagen geleden zijne woning en het dorp verlatenniemand schijnt te weten, waar hij zich bevindt. Men zegt, dat alles ten zijnen huize reeds verzegeld is, zeker is het, dat er, door den heer M. Cohen Stuart, procu reur te Alkmaar reeds eene oproeping tot crediteuren van genoemden heer Warnsinck gericht is, tot bijwoning van een vergadering te Hoorn, op 23 December n.s. De onrust en verslagenheid op de plaatg en in den naasten omtrek zijn algemeen. Door ambtgenooten is beslag gelegd op den verlaten boedel. (iV, v. d. D.) Het U. D. spreekt het bericht tegen, dat een remmer op den goederentrein VenloFjjenoord bij aankomst doodgevroren gevonden werd. Hoe gevaarlijk het is, bevroren gasmeters met vuur te ontdooien, bleek gistermiddag weer, toen in een pokhuis aan de Boom- gaardstraat te Rotterdam de eigenaar een test met briquetten onder den meter plaatste. De afvoerkraan smolt spoedig door, en er ontstond een begin van brand. Spuiten 3, i8, 8 en 23, die spoedig aanwezig waren, behoefden echter niet te werken. Een kleine jongen te Rotterdam, die ijs- kegeltjes van een ijzeren brugleuning likte, kon de tong niet dan met groote moeite terughalendaar zij vastgevroren was. Met eenige pijn gelukte het, maar een gedeelte van dc huid bleek er bij te zijn ingeschoten. De tong bloedde hevig, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Te Vlaardingen heeft, eene vrouw uit een flesclije gedronken, dat loog bevatte. Zij is aan de gevolgen overleden, De wissehvachter F. aan het station te Hoorn is gisteren door den trein overreden. Rij het rangeeren liep by de locomotief, die in gang was, vooruit om den wissel over te halen en struikelde toen. De dood volgde onmiddellijk. Te Appel (gem. Nijkerk) zijn bij eene jacht partij op de boerderij van jhr, Van Weede, te Njjkerk o/d Veluwe, niet minder dan 202 stuks wild bemachtigd. De Urkers, die sedert achttien dagen niets van de buitenwereld hoorden, hebben Don derdag een ijsschuit afgezonden met schipper Kroon naar Kampen. Deze slaagde er met behulp van een achttal mannen in, die stad, na een tocht van twaalf uren te bereiken. Zq haddon de brieven enz. van hun eiland meegenomen. Gisteren vertrokken zij weder met een voorraad levensmiddelen en de post, waarnaar de eilandbewoners en geen won der ook zeer verlangden. De tocht van Urk naar Schokland is reeds op schaatsen afgelegd, en Donderdag deden een paar vis- schers den tocht van Kampen naar Urk te voet over bet ijs. De 18-jarige zoon van den landbouwer Van Es te Tienhoven bij Ameide was 11. Woensdag namiddag met een jongeren broeder, 15 jaren oud, op den polder Tienhoven aan het schie ten van waterwild, toen bij ongeluk een schot van z(jn tweeloopsgeweer afging en zijn broeder, die vlak achter hem stond, in en naast het linkerbovenbeen trof, waaraan hij nog denzeltden dag des avonds, na ontzettende pijn en bloedverlies, bezweek. Ten nadeele van een matroos, zekeren Maurits Solcowits, die in het logement van Hendriks te Beek (L.) zijn intrek had ge nomen, zijn "Woensdagnacht ontvreemd eene som van 2200 mark, benevens zijn gouden remontoir horloge, overjas en vilten hoed. Van dezen diefstal wordt verdacht zekere A. K., koopman in schrijfbehoeften uit Luxem burg, die eveneens daar gelogeerd was en heimelijk de slaapstede heeft verlaten, met achterlating van hoed en een reiskistje. Delft- Door de directiën der Ned. Gist en Spiritusfabriek en der Ned. Oliefabriek, gesteund door velen uit haar personeel, wordt aan ieder die zich aanmeldt gratis brood en koffie uitgereikt. Den eersten dag maakten 25 personen er gebruik van. Amsterdam. De booten, welke Donderdag van hier zijn vertrokken, liggen nog alle aan de Hembrug, uit hoofde de monitor Guinea, die het kanaal moest openmaken, in het ijs beklemd is geraakt. Men is druk bezig het kanaal door te zagen, doch 'tzal nog waar schijnlijk geruimen tijd duren, vóór men daarmede gereed is. Mitsdien is de vaart tusschen de Hembrug en Ymuiden op dit oogenblik geheel gestremd. Breda- Donderdag is te dezer stede de oudste inwoonster der gemeente, Ant. de Colonia, in den ouderdom van ruim 103 jaren overleden. Het sedert jaren lang hangende plan om Brussel door uiiddel van een kanaal mat de zee te ver binden en door uitgestrekte havenwerken die stad tot een haven van den eersten rang te ma ken, schijnt thans verwezenlijkt te worden, Van de op 26.000.000 fres. geschatte kosten heeft de staat en de provincie Brabant, elk 4 000.000 fres. bijgedragen, de stad Brussel, hare voorsteden en andoie deelnemende steden elk 8.000.000 fres., zoodat er nog 2.000.000 fres. ontbreken. De stad Brussel, die het beheer en de exploi tatie van het kanaal op zich zal nemen, heeft aan de regeering gevraagd om hare bijdrage met 2.000,000 fres. te verhoogen. De winst, welke na de opening van het kanaal wordt verkregen, zal naar verhouding van de bijdragen worden verdeeld. Volgens da New-York Herald zijn te New-' Vork in verschillende inrichtingen 36 personen ingespoten met Koch's geneesmiddel, allen met zeer goed gevolg. Te Madrid is een lijder aan tuberculose, die al zeer ver heen was, overleden na de inspuiting met het nieuwe middel. Maar bij "vele andere patiënten in de gasthuizen aldaar werd een zeer gunstige uitwerking waargenomen, voorai bij drie merkwaardige gevallen van lupus. Te Milaan worden van overheidswege maatre gelen genomen tegen misbruik van Koch's ge neesmiddel. De vloeistof welke de geneesheeren daar gebruiken, moet vooraf door de gezondheids commissie onderzocht en voor echt verklaard worden. Prof. Cornal, te Parijs, die zich eerst vrij ongunstig uitliet over Koch's middel, heeft thans opnieuw een voordracht daarover gehouden, waarin hij erkende, dat men, volgens hetgetui- nis van allen, die het toepasten, met dat middel soms zeer aanmerkelijke beterschap verkreeg, vooral bij lupus, en dat men ook bij het begin van longtering op een gunstige werking van do inspuitingen mng hopen. Dr. Gerhardt, te Berlijn, dio thans zijn aanwij zingen omtrent de toepassing van Koch's middel aan mannen van het vak gestaakt heeft, heeft om zijn weikzaamheid (hij behandelde in het geheel 59 personen en deed 380 inspuitingen) een ver slag uitgeb.acht, dat hij aldus besluit: »Een aantal lijders zullen zeker hun toestand aanmerkelijk en dikwijls duurzaam verbeterd vinden. Genezing is in zekere gevalien niet onmo gelijk maar dit kan eerst na verloop van jaren met zekerheid gezegd worden. Wij moeten nu maar tevreden wezen met te zeggen» dat wij blijde zijn, den toestand van een aantal lijders verbeterd te hebben." &De Ri die verl Kowne ttl eerta réi ond ffc-enen, Van don jij» reis Hij w boeier li rertange Een i over he ran Wh i In Engelsch India is dezer dagen door de- regeeiing een hygémsch-bacteriologii,ch instituut geopend uit overweging dat jaailijks aldaar on-* geveer zeven inillioen btuks vee aan besmetielijka veeziekten te gronde gaan. Het instituut is bestemd: 1° om experimen teel!) onderzoekingen te doen over de versehillunda. veeziekten, die in Inüiü heerscben en door bac teriën worden veroorzaakt namelijk over het miltvuur, de runderpest, de tuberculose, de long ziekte, het mond- an klauwzeer en eene nieuw- ontdekte veeziekte, die in den laatsten veldtocht tegen Birma in den regel dadelijk verliep, 2". om lyraphe te kweeken en daarmede inentings- proeven tegen die ziekten te ondernemen; 3®. een cursus te openen tot onderricht der inlandsche veeartsen in de inentingsmethoden. De leiding van het instituut is opgedragen aan dr. Alfred Lingard, uit Londen, die reeds te Pana is aangekomen. Een Duitsch tijdschrift geeft eenige belang rijke mededeelingen van een Zwitsarsch landver huizer, in Oost-Griqualand (Kaapkolonie) woon achtig. Het klimaat is er zeer gezond, de winter nachten (1 Juli - 15 Aug.) zijn tamelijk koud, maar toch blijft de sneeuw, die in dit tijdsverloop* valt, niet liggen. De zomer is tropisch en kenmerkt zich door veel regen. Dit vroegere sjfiemands- land" is door Engeische en Schotsche kapitalisten met behulp van kleine pachters tot het meestge- zochte district der Kaapkolonie gemaakt. Natai* zendt ieder jaar vele j'onge mannon daarheen, die met schapenteelt beginnen en aanvankelijk een moeilijk bestaan hebben. De regeering heeft* voor den landaankoop zeer vrijgeyige bepalingen* vastgesteld. Bij het ontbreken van spoorwegen is de landbouw nog weinig rendabel, daar de débou- chés te ver verwijderd zijn, maar mettertijd zal hierin zeker verandering komen. Het voor naamste product is op het oogenblik wol, waarvoor goede prijzen besteed worden en die tot de beste soorten behoort. Aan het slot betoogt de schrijver, dat Zuid-Afrika. de voorkeur boven Zuid-Amerika* verdient Het aantal koffiehuizen en kroegen te Genève is in den laatsten tijd zoozeer toegenomen, dat men. er zich ongerust over maakt. Volgens een onlangs opgemaakte stal istiek is er een tapperij op iedere 65 inwoners. Men dringt aan op beperkende bepalingen van. overheidswege. Het is «having lötigen. ran wetei J" a Me uw tnberculoi dat de in loozeer di naar -ook bevriezing gedurende bevroren «rraagon behouden, ft opzich roth vorla i ji

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6