X standplaats de gemeente Oud-Beierland, mr. J. YV. de Feyfer, thans notaris te Mcdemblik. Bij koninlilijk besluit is 's Konings com missaris in Zuid-Holland gemachtigd om in de op 00 December te houden buitengewone ■vergadering van de Staten dier provincie ook aan de ordu te stellen do verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten- Generaal in plaats van wijlen mr. A. Illussé. De bij kon, besluit van 18 September 1886 ingestelde Innubouwconimissie beeft aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid doen toekomen een zeer uitvoerig advies over de wijze van uitgaaf van het landbouw vei slag, hetwelk in zijn geheel is opgenomen in de St.-Ct. No. 207. SCHIEDAM, 24 December 1890. De gemeenteraad hield hedenmiddag eene vergadering, die, omstreeks drie ure geopend, werd bijgewoond door 17 leden. Afwezig de hoeren Sehiuvoen en Van der Schalk. liet le/en der notulen van 26,31 October en 28 November II. werd, op voorstel van den heer Visser, uitgesteld tot eeue volgende ver gadering daarna kwamen de volgende stuk ken in: Eene missive van den directeur van bet kabinet des Konings vau 2 December 11., ter "voldoening aan de bevelen van H. M. de Koningin-weduwe, Regentes, tot het over brengen van Haver Majesteits dank, voor de bij adres van 28 Nov. II. door den raad be toonde deelneming, bij gelegenheid van bet diep betieurde overlijden van Z. M. Koning Willem den Derde. Missive van den minister van binnenland- sche zaken, houdende mededeeling dat het raadsbesluit van 30 Juli 11., voor zooveel be treft de vaststelling der jaarwedden van de directeuren der hoogore burgerschool en der burgeravondschool, wordt goedgekevml; eene missive van de Gedep. Staten dezer provincie, houdende mededeeling dat zij vooi kennisge ving, hebben aangenomen het door burge meester en wethouders ingezonden raadsbe sluit van 2 September, tot reorganisatie en uitbre" 'ing van de openbare herhalingsschool voor meisjes j besluit van Ged. Staten dezer provincie van 3 November jl. tot goedkeuring van de rekening dezer gemeente over bet dienstjaar 1889; eene missive als voren ten geleide van bet goedgekeurde eerste supple toir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1890; idem ten geleide der bij besluit van 25 November 11. door hen goed gekeurde begrooting dezer gemeente, voor het dienstjaar 189idem ten geleide van het goedgekeuide raadsbesluit van 31 October 11., tot verbooging van of toevoeging aan de be grooting dezer gemeente, voor het dienstjaar 1891, welke stukken alle voor kennisgeving werden aangenomen. Eene missive van den heer Schieveen, hou dende kennisgeving dat hy ontslag neemt als lid van den gemeenteraad, werd mede voor kennisgeving aangenomen. Eene missive van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier, houdende aanbeveling ter vervulling eener vacature we gens periodieke aftreding metl Januari e.k. van den heer P. J. van Dijk van Matenesse (aanbe volen zijn de heeren P. J. van Dijk vau Mate nesse en JLoopuytjen eene gelijke missive vaa de commissie van toezicht op het lager onder wijs voor de aftreding op gelijken datum van oen heer dr. B. de Bruijn (aanbevolen zijn de heeren dr, B. de Bruijn en M. C. M. de Groot) werden ter inzage gelegd tot eene volgende vergadering. Hetzelfde geschieddo met de missive van den heer G. A, E. Visser, regent van de Hofjes van Belois, houdende eene aanbeveling van een regent dier hofjes, nu de beer J. M, van der Schalk zijne be noeming niet beeft aangenomen. Op deze aanbeveling, waarmede burg. en weth. zich hebben vereenigd, zijn geplaatst de heeren .1Tak en J. W. J, van Harwegeu den Breems. liet adres van C. B. van der Wal, leeraar aan de lioogere burgerschool, om eervol ont slag uit zijne betrekking met 1 Maart a.s., wegens vei trek naar Amsterdam, werd ten fine van bericht en raad in handen gesteld van den inspecteur van het middelbaar onderwijs. liet adres van Z. E. W. Betlistads- vroedvrouw alhierhoudende verzoek om wegens bet overlijden van du wed Tuijlgeen tweede stadsvroed vrouw te benoemen en haar de werkzaamheden in beide wijken op te dragen en, voor 't geval dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar mocht wezen, om verliooging lmrer jaarwedde, werd ter inzage gelegd en de behandeling aangehouden tot eene volgende vergadering. tl et adres der onderwijzers A. van de Nadort, J. Stout en M. Kramer, opa ten behoeve eener vei eeniging, waar tan uitsluitend onderwijzers leden kunnen zijn, het vrije gebruik van het gymnastieklokaal met vuur en licht toe te staan, voor hunne oefeningen, en zulks met het oog op de invoering van het onderwijs in de vrije orde-oefeningen der gymnastiek op de lagere scholen, werd eveneens ter inzage gelegd, ter behandeling in eene vol gende vergadering; hetzelfde geschiedde met liet adres van II. Jansen Co., om op een aan de gemeente toebehoorend open terrein voor hunne panden aan de Noordvestgracht een boevenbak te plaatsenen met de aan den voorzitter gerichtte missive ran den commis saris van politie alhier, naar aanleiding van bet gesprokene in de zitting van 29 October 11., over bet te bard varen van stoomschepen, voorbij de haven aan het Hoofd. De verzoeken van de diiectie der Schie- damsche spoelingvereeniging, i oor hunne afge brande spoelingmeelfabriekvan J. L. H. Ostcrloh, voor zijne verkochte branderij om ontheffing of restitutie van plaatselijke directe belasting, werden toegestaan. Aan P. de Ruiter, werkman bij de ge meentewerken, werd op diens verzoek, op grond van art. 70 van het reglement op de brandweer, eene schadeloosstelling verleend, daar hij ten gevolge van den brand aan de Spoelingmeelfabriek, eenigen tijd buiten staat is geweest zijne gewone werkzaamheden te verrichten. Op voorstel van den commissnris van politie werd aan vier personen, die den brand hebben gebluscht, in den avond van 20 dezer, in de paardenstal van A. de Rijke aan den Buitenhavenweg eeue'gratificatie verleend. Het adres der heeren E. en E. J. J, H. Cuijlits om ontbinding van het huurcontract van de werf »de Nijverheid" en teruggave van de gestorte waarborgsom, daar zij door gebrek aan geldmiddelen en technische hulp- zanmheid, niet in staat zijn die werf in exploitatie te breijgen, werd ter inzage ge legd tot eene volgende vergadering. Daarna werd voorlezing gedaan van een schrijven van den heer mr. J. Knottenbelt, dat noch bij, noch de heer J, Schotel, eenig punt bad kunnen vinden waarop de ge meente zich kon gronden om eene subsidie te vragen aan de Provinciale Staten of aan bet rijk. De heeren Iloogendam en Yan Harwegen den Breems waren het daarmede niet eens en werd er na eenige discussie besloten dit schrijven ter inzage ie leggen tot eene vol gende vergadering. Alsnu was aan de orde de rekening der stedelijke gasliibriek over 1889 met bet rapport der fmanciecle commissie en liet nader schrijven der commissie voor die fabriek, over de dooi de fin. commissie gemaakte opmerkingen. Op grond van art. 2-4 der gemeentewet bad dc voorzitter met de heeren Loopuyt en Knappert, als leden der commissie voor de gasfabriek, de vergaderzaal verlaten. J)e lieer Nolet nam als oudste wethouder liet voor zitterschap waar. Betreffende deze rekening ontstond eenige discussie, en wel over de vraag of de fin. commissie zich bad vereenigd met dc gegeven toelichting der gascommissie. Naar het oordeel van den tijdelijkcn voor zitter en den lieer Lonctj, bad dit geen invloed om deze rekening goed of af te keuren; terwijl de heer Yan Harwegen den Breems deze rekening, op grond van minder in den vorm behandeld te zijn, wilde aangehouden zien tot eene volgende vergadering. Ten slotte werd liet voorstel van burge meester en wethouders, tot goedkeuring dezer rekening, aangenomen met 7 stemmen tégen 5. (Do heeren VisserSchuurman en Tak hadden successievelijk de vergadering ver laten.) Na hervatting van het presidium door den voorzitter werd de rekening van bet algemeen handels-entrepot goedgekeurd en c!e diiectie diligent verklaard tot bet doen van nadere mededeeliiigen betreffende de in het rapport der financiede commissie gemaakte opmer kingen. Na mededeeling van den voorzitter dat de tijdelijke geldleening der gemeente, groot f75,000, voor drie maanden, met de iirma YV. Jansen Co. was gesloten, werd de ver gadering verdaagd tot Maandag a.s. De »Scbiedamsche Kunstvereeniging" werd heden aangenaam venast, doordien eenige dames haar een smnnkvul bewerkte banier aanboden met de volgende fraai geschreven opdracht: sAan de Schiedamsche Kunstvereeniging bieden wij, als bewijs \an waardeering in haar streven, een geschenk aan. Beschrijving van het geschenk. Een banier aan een hellebaard. Op een geel veld een klimmende zwarte leeuw, houdende het wapen van St. Lukas, het veld omzoomd met de kleuren geel en zwart en de hellebaard met afhangende kwasten Wauw en wit, zijnde het geheel uitgevoerd in Gothisch-renaissance stijl. Schiedam, 24 December 1890." (Volgen de namen.) Deze hulde, door dames gebracht aan de vereeniging, die in onze gemeente reeds zoo veel heeft bijgedragen ter bevordering van kunstzin en goeden smaak, zal haar, naar wij vertrouwen, ten spoorslag strekken, om hare met zooveel ernst en toewijding opgevatte taak met opgewektheid te blijven voortzetten. Den ontwerper dezer banier, onzen vroe- geren stadgenoot den heer G. YV. M. van der Heijden, thans kunstschilder te Antwerpen, alsmede den dames die baar hebben uitge voerd, mag een woord van lof niet onthouden worden. Aan het gebouw «Musis Sacrum" zal de banier, door eenige dames aan de «Schiedam sche Kunstvereeniging" vereerd op beide dagen lmrer tentoonstelling prijken. Daartoe door de «Schiedamsche Kunstver eeniging" in de gelegenheid gesteld, hebben Wfl hedenavond emi kijkje genomen op hare tentoonstelling. Ofschoon wij "nu nog niet in bijzonderheden kunnen tredenwillen wij toch gaarne rnedodeelen dat de induik, dien zij op ons maakte, zoo gunstig was, dat wij onzen stadgonooten een bezoek aan deze ten toonstelling ten zeerste aanbevelen. De baan der ijsclub «Schiedam" bood gisteravond een prettig en aanblik. Op het helder verlichte veld, waarop belmlvo IJ-licht ook lampions waren aangebracht, bewogen zich vele rijders en rijderessen, van lampions voorzien, iri z-.vierigen zwaai. Ónder begelei ding van opwekkende muziek gleed men bij aangename» kout over de ijsvlakte, welke door de sneeuw natuurlijk eenigs/.ins had geleden, maar toch nog berijdbaar was. Heeft dit avondfeest niet beantwoord aan de verwachtingen, welke men zich dienaan gaande gemaakt had, toch heerschte er een vroolijke, opgewekte stemming. Moge een volgenden keer de deelneming aan dit oud-Hollandscli wintervermaak meer algemeen zijn, opdat daardoor de pogingen van liet bestuur, om bet den leden zoo ge zellig mogelijk te maken, blijken op prijs te worden gesteld. Ook liet armbestuur der Evang. luitbersche gemeente alhier beeft ter gelegenheid van liet Kerstfeest eene exira bedeeüng van steenkolenboonen en vavkensvleesch ge houden. Naar wij vernemen, zal de vereeniging ïChnritas" in den loop der maand Januari eene uitvoering geven ten voordeele van de algemeene armen dezer stad. In aanmerking genomen het succes, dat deze vereeniging mocht ondervinden bij de soirée, die zij het vorige jaar, eenigen tijd na de ramp van Antwerpen gaf, hopen wij dht hare pogingen, den armen in dit barre jaargetijde svel te doen, met even goeden uitslag zullen bekroond worden. Lijsten zullen circuleeren. In het bericht betreffende bet ongeval in de woning van F. de Bruijn in de Zalmstraat is door onnauwkeurige correctie de oorzaak onjuist medegedeeld. Achterliet woord petro leumlamp moet volgen: waardoor bij het oplichten van het luik de gassen, welke ach in de steenkolenbergplaats hadden ontwikkeld, ontvlamden. Gisteravond is de elfjarige Mattheus Ilitten- liausen op de Nieuwe Haven door liet ys. verbaasden Fimey. Toen hij van zijne ontsteltenis tvat bekomen was, zag hij haar in haar licht kleedje in de richting van Norcross voortspoeden. Wat was bet dan? Had hij eene domheid be gaan Wat wist zij dan van Bill Steven Geheel veibijsterd stapte hij «Minershorae" binnen. Daar was natuurlijk de gebeurtenis van den dag het eenige onderwerp van de gesprekken. Fimey ont moette overal onvriendelijke gezichten, nergens werd eene poging gedaan om plaats voor hem te maken. «Wat zal Orelly er van zeggen V dacht Fimey, terwijl hij hem in 't lokaal met de oogen zocht. Eensklaps sloeg iemand hem achter op den schou der. Verschrikt draaide hij zich om het was Orelly «Volg mij zonder opgemerkt te worden," fluis terde deze hem toe en verliet toen het vertrek door de deur bij het buffet. Fimey volgde na eene poos buiten wachtte Orelly hem. «Hebt ge dozen schurkenstreek tegen Bill uitgevoerd om je te wreken, of om je bij Alice onmogelijk te maken zoo sprak hij hem aan. «In beide gevallen is het even dom als snood. Alice zal Bill eerder gelooven dan iemand anders, en als zij het hoort, dan Sb zij in staat alles te openbaren, wat zij van je weet, alleen om zich te wreken en je aanklacht te ontzenuwen. Dat is alles wat je bereikt hebt". «En wat weet zij dan van mij hernam Fimey verachtelijk. «Genoeg om je aan de galg te brengen." «Gekheid! Zij weet toch niets van de Maria tenzij van hooren zeggen." «Niet van hooren zeggen," hernam Orelly, «maar zij weet alles nauwkeurig. Zoowel wat op de Maria is gebeurd, als hetgoen met Bil) Steven is voorgevallen alleen weet zij niet, dat Ahldorf die Bill Steven is, anders bengeldetge reeds aan een boomtak." Fimey waggelde als een dronken man. «Maar wat is het, dat je zoo eensklaps aan grijpt?" vraagde Orelly verbaasd. «Dat Ahldorf Bill Steven is dat dat vernam zij van mij zoo pas een kwartier ge leden heb ik het haar gezegd," bracht Fimey er met moeite uit. Nu ontroerde ook Orelly, want het was niet te berekenen wat hel radelooze meisje thans in staat was te doen. «Alles is verloren, als ik ze niet dadelijk spreek. Zie ten minste van alle aanspraak op Alice af, dat •is het eenige, wat je nog redden kan," drong .Orelly aan. «Te laat," stamelde Fimey, door lafhartigen angst bekropen. «Alice is reeds op weg naar Norcross." Orelly zonk ineen. Nu was zijn kind voor hem verlorenwat hij had misdreven en zij geleden, dat had zij hem vergeven. Doch de smart en de smaad, Bill aangedaan, vergaf zij nooit. Alice ijlde het voetpad naar Norcross op. Hare wangen gloeiden, haar door tranen verduisterd oog zag den weg niet meer, elk oogenblik strui kelde zij; haar luchtig kleedje hing al spoedig, door doornstruiken en kreupelhout gescheurd, in flarden om hare leest; slechts éene gedachte be- heerrchto haar geheele zielaan zijne voeten nederknielan, zijne wonden betten, hein om ver giffenis smeeken. Hij, Bil! Steven, het slachtoffer van haars vaders gouddorst, om wien zij reeds zooveel tranen van medelijden had vergotenHij wist toch alleszij zelve immers had het hem ver teld in dien zaligen nacht, en ondanks dit alles be minde hij haar. Ondanks hare tranenjubelde toch haar hart bij de gedachte aan de grootheid der liefde, die hij haar toedroeg; als door innerlijke» drang gedreven, spoedde zij voorwaarts; van nu af aan was er nog maar éene plaats vóórhaar atyj zijne zijde tot aan den dood! Yerbaasd keken de menschen in Norcross, welks eerste hutten zij nu bereikt had, het voort spoedende meisje achterna, dat met hare loshan gende baren en gescheurde kleeren wel een waan zinnige scheen. «Waar woont Martellos, de Californiër," vraagde zij buiten adem aan iemand, dien zij tegen kwam. Do aangesprokene wees haar de richting; aan en zag haar hoofdschuddend na. Wordt vervolgd.)'

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2