J A". 1890. Maandag 29 December. Nieuwjaarswenschen N°. 7660. Eerste Blad POL 1 T I E. üitgbvêêTJ odé. ier-en-veertig-ste Jaargang:. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biimenlajiïseli© Berichten. van 16 regels worden in bet nummer dezer Courant dat in den vroegen morgen van den 'Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pnstdoor liet geheelo Rijk Aftondeilyke iiommers 1.85. - 2.50. 0.10. ren nd. ïifte ge ven lor de ■ke- .Ct. rijk hil, noo 40, 11 v. Aon het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een rol matten, een bock getiteld rAlgebraïsche vraagstukken", eenc portcmonnalc met f 4.39, een verguld kruis, een paar zwarte wollen kousen en een roode wollen kous, een schaats, een lederen ceintuur, een pak zakken, gemerkt R.R., een koperen vuilnlsbllkje, een bloedkoralen oorbel, een zilveren remontoir-horloge met eindje ketting, een sleutel, en een bruinglacé .handschoen. aten Schiedam, 27 December 1890. Thans, nu de begrooting voor het volgend dienstjaar in enkele dagen bijna geheel door onze Tweede Kamer aangenomen is, waarbij bijna geen'politiek debat gevoerd werd, trek ken de punten, die den leden een meer dan gewoon belang inboezemden, des te meerde aandacht. liet voornaamste hiervan is de aan staande legerwet. Een groot deel der katho lieke partij heeft in de indiening der legerwet •een oorlogsverklaiing van de anti-revolu- tionnaire partij aan haar ouden bondgenoot •gezien en dit tegenwoordige ministerie verder vertrouwen ontzegd. Een ander deel dierzelide staatkundige partij, hoewel zich niet minder tegen het voorgestelde verzettende, verklaarde toch liever met den aanval op het ministerie, •dit werk hunner handen, te wachten, tot •overeenstemming bij militaire aangelegen heden onmogelijk bleek. Met een taaie vast houdendheid klemt, schijnbaar althans, de anti-revol ütionnaire partij zich aan haar pro gram op dit punt vast en verklaart liever 2onder bondgenoot bij de stembus op te treden dan bij de legerwet, tegen eigen overtuiging dn, toe te geven. De meerderheid rechts is verbroken, zonder dat de meerderheid links •hersteld is I Maar is de liberale partij eensgezind wat betreft de legenvet? Ook hier vindt men verdeeldheid. Van Houten en Veegens hebben zich reeds in het openbaar tegen de regeringsvoorstellen verklaard, de overige leden bewaarden tot nu gfootendeels het stilzwijgen. En verwondering kan het niet baren, dat er verdeeldheid heerscht, waar 2ulko groote belangen op liet spel staan. Aan de eene zijde do verdediging van den RllltliAD: MARKT, 13, 131. Advertentieprijs: van 110 gewone reg«i« met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. IIrikhaai. geplaatst wordt tegen Twkkmaai. betekend. vaderlnndschen grondaan de andere de nationale tegenzin tegen bet militairisme. Want anti-militair zijn de Nederlanders een maal geen nationale militie cn geen schut terij zouden het ideaal van den rustigen, vredelievenden Hollander zijn. En hoewel later, bij, gewijzigde sociale toestanden mis schien eenmaal zulk ecu denkbeeld verwe zenlijkt zal kunnen worden, zijn we daarvan nog te ver verwijderd, om daarover in ernst te denken. Een swarm vaderlander" heeft geineend ook zijn oordeel over den persoonlijken dienst plicht door de pers wereldkundig te moeten maken. Het bijschrift bij den titel: «Persoon lijke Dienstplicht, een dreigend maatschap- pelijk gevaar' leert ons al aanstonds de mee- ning van onzen vaderlander kennen. Hoewel er in het boekje, dat een tiental bladzijden be vat, behartigenswaardige wenken voorkomen, staan er toch ook ineeningen in, die van een totaal gebrek aan inzicht getuigen. Zooleest rnen reeds op de eerste bladzijde: Vaderlandsliefde, zoo beet liet, waardoor men tot de afschaffing der dienstvervanging tracht te komen, doch men schijnt te vergeten {en dit wordt geheel uit het oog verloren), dat er dagen zijn geweest, dat algemeene dienst vervulling tot verdediging van liet vaderland riep en dat toen Nederlands jongeliftgsclmp evenmin terugbleef, om te doen, wat de nood van het oogenblik eischte; waarom met grond mag worden verwacht, dat gelijksoortige om standigheden weder tot gelijken ijver zouden wekken en liet nu iets anders is, om onder eene valsche leus, ook in gewone tijden ieder een te willen verplichten in eigen persoon Vaderland en Koning te dieuen." Dit is louter onzinAls er gevaar is, dan is de tijd tot dienstneming en oefening ver streken, dan behoort iiet leger klaar te zijn, om het gevaar moedig onder de oogen te zien. Ongeoefenden op een wei geoefenden vijand af te zenden staat gelijk met hen, zonder voordeel voor liet vaderland den dood in de armen te voeren. De handigheid, •waarvan hier partij getrokken wordt, schuilt in de uitdrukking: gelijksoortige omstandig heden. Zeker hij gelijksoortige omstandighe den, zooals b.v. die van den Tiendaagsehen Veldtocht, zouden do Nederlanders hetzelfde als hun voorvaders doen, maar zulke omstan digheden verschijnen niet weder. Komt er gevaar, dan zal het geheel ongelijksoortig met vroegere toestanden zijn. Zoo lezen wij, dat George Kepper, in zijn werk over den Fransch-Duitschen oorlog in 1870 zegt, dat de Fransche soldaten (met plaatsvervanging) beter gevochten hebben dan de Duitsehers (zonder plaatsvervanging). Nu is het succes niet altijd een goede maatstaf om het pogen te metenmaar de schitterende overwinningen der Duitschers zouden iedereen wel eens over dit punt aan het twyfelen kunnen brengen. Dit zij, zoo bet wil, zeker is het, dat do vaderlander verzwijgt, dat na '70 de Fratisclien de plaatsvervanging afgeschaft hebben, wat zeker niet pleit voor haar voor treffelijkheid. Een verkeerd denkbeeld is het eveneens, (Tot slechts de bezittende klasse gebruik maakt van de plaatsvervanging. Dat gebeurt eveneens in den kleinen bur gerstand. Niemand zal hulponderwijzers tot de kapitalisten rekenen, en toch hoevelen van hen hebben zich niet aan de gevolgen van een laag uuinmer onttrokken door num merverwisseling of remplaceering? De quue- neis persoonlijke dienstplicht een zegen of een gevaar voor de maatschappij, is voor verschillende opvatting vatbaar. Hoewel onze vaderlander tracht te bewijzen, dat de plaatsvervangers in den regel zelfs beter dan de miliciens zijn, zal hij \oor deze meening weinig voorstanders vinden. Ongetwijfeld zal het leger verbeteren, als ieder dienstplichtige voor zijn nummer moet dienen. Een tweede vraag is het echterzal het nadeel voor de maatschappij, de fman- cieele opoffering van den staat opgewogen worden door de verbetering van het leger? De een mag deze vraag met ja, de ander met neen beantwoorden, al naarmate hij meer of minder zich laat leiden door militaire of sociale inzichten, zeker is het, dat men een even goed vaderlander kan zijn, al strijdt men voor of tegen den dienstplicht. Jammer is het echter, dat ook bij zulk een echt nationale vraag de partijstrijd alweder binnen sluipt; geen enkele overweging van partij belang moet den doorslag geven,men zij vóór of tegen de legerwet, maar alleen met liet oog op de behartiging van het belang van Nederland. Offlcleele Berichten. besluit is, met ingang van 1 Bjj kon. Januari lo. op verzoek, ingetrokken de bjj kon. besluit van 4 Augustus 1889 no. 12, sub 2°., gedane benoeming van dr. C, Snouck Hur- grotije tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, aan do rijks-univer siteit te Leiden, en hem eervol ontslag ver leend als lector aan voornoemde universiteit; 2o. benoemd tot tijdelijk lector aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Maleische taal- en letterkunde, zoolang voor genoemde vakken geen hoog leeraar zal zijn aangesteld, H, C. Klinkert, lector aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oostindische ambtenaren te Leiden, en zulks met intrekking van de hem bij kon. besluit vim 4 Aug. 1889 gedane op dracht. 3o, benoemd tot lector aan de rijks-univer siteit te Leiden, om onderwijs te geven in den oorsprong en de instellingen van den Islam, dr. II. D. van Gelder, thans tijdelijk rector. SCHIEDAM, 27 December 1890. De fraaie banier, door ccnige Scliiedamsclib dames de sKunstvereeniging" aangeboden, kondigde gedurende de beide Kerstdagen aan dat de vereeniging zich weder had be ijverd om haren stadgenooten op deze feest dagen ook iets op het gebied van kunst te genieten te geven. De teekeningen van de Dordrechtsche vereeniging nPictura" waren het die voornamelijk <le tentoonstelling uitmaakten, terwijl door enkele leden der S. K. V. werken ter opluistering werden geëxposeerd. Dat het niet gemakkelijk valt steeds iets nieuws en iets beters dan het voorgaande te geven is licht te begrijpen; toch was ook deze tentoonstelling een bezoek waardig cn daarom verwondert het ons dat haar niet «en drukker bezoek te beurt viel. Onder de teekeningen die ons het best bevielen komen die van C. G. 't Hooft het eerst in aanmerking, die getuigden van goede opvatting en van een fijn sentiment voor kleur. Bas Vetli maakt geen teekeningen die het publiek zullen bekoren, maar iets is er in dat den artist verraadt, niettegen staande de vele gebreken. In Het vrouwtje met een kan" van B. Koldewey zijn goede qualiteiten, evenals in sin het atelier" van den- zelfde. Verder merkten wij nog op cenigo handig geaquarelleerde landschappen van II. Gunnenweg, evenals eenige goed geteekende, f juren van Van de Sande Lacoste. Dat er ouder de leden der S.K.V. kunste naars zijn, wier werken een goede figuur op eene «toonstelling maken, bewezen enkele hunm .erken. Spoedig hopen wij weder eens eene ten toonstelling meer uitsluitend van hunne werken te zien. Een goed gemodelleerd medaillon-portret in was, van den beeldhouwer J. Geleyn uit Antwerpen, verdiende om de vele qualiteiten zeker de aandacht. Verslag van het verhandelde in de Nuts- vergndering, gehouden den 23n Decem ber 1890. 1. Goedkeuring der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Voordracht van een bestuurslid van het departement, ter vervanging van den heer ïnr. II. M. C. Poortman, die met *1 Januari a.s, aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar is. Als zoodanig wordt gekozen de heer M. C. M. de Groot. De benoemde, ter vergadering tegenwoor dig, verklaart die benoeming aan te nemen. 3. Voordracht ter benoeming van twee goede

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1