A0. 189' Maandag 5 Januari. IM°. 7664. Eerste Blad. I I I ij f - n -v© ertig-ste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: ,T. ODÉ. BUREAU: BOTEHSTR A AT, E 2 9. Binnenlandsche Berichten. I t F u Sf Schiedam, 3 Januari 1891, De laatste week van het oude jaar heeft Nederland een verrassing bezorgd: in de Eerste Kamer der Staten-Generaal deelde de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hart- sen, mede, dat hij last gegeven had de be sluiten der anti-slavernij-conferentie, met inbegrip van de wijziging der Belgische akte -van 1885, waarbij den Congo-staat het heffen van invoerrechten verleend wordt, te teekenen. Nederland heeft dus zijn verzet gestaakt en zich aan den wil der groote mogendheden •onderworpen. Thans nog te spreken van het goed •recht van ons vaderland, om de heffing dier invoerrechten te weigeren, zou vrij wel •overbodig zijndoor naplei ten komt men niet veel verder. Bespottelijk van onge rijmdheid is echter het denkbeeld van den heer Tindal, om verband te zoeken tusschen •den staat onzer defensie-middelen en het toegeven onzer Nedevlandsche regeering aan de pressie van het grootste deel van Europa. Ja, wij weten het, ons leger is slecht, ons defensie-stelsel deugt niet, er zijn gebreken en fouten, volgens Tindal van dien aard, dat de veiligheid en onafhankelijkheid van ons land aan een zijden draadje hangen maar gelooft nu een ernstig mensch oprecht, dat er om den Congo-staat een Europeesche oorlog uitgebroken zou zijn? Veronderstel •eens, dat wij een welgeoefend leger van tweemaal honderd duizend man gehad had den, zelfs de meest overtuigde militarist zal wel toestemmen, dat meer mannekens niet te verkrijgen zullen zijn en dat Neder land geweigerd had, de besluiten der Brus- selsche conferentie te onderteekenen, wat •dan? Wel, dan had de groote meerderheid der Europeesche staten toch kracht van wet •toegekend aan haar besluit, zonder zich aan Nederland te storen en Nederland had óf zijn handel op den Congo-staat moeten staken, óf invoerrechten betalen, wier wet tigheid liet betwistte. Geen sterveling in Europa zou er aan gedacht hebben, Neder- Jand om zijn houding den oorlog aan te •doen en Nederland zou zelfs met zulk een •leger er wel tweemaal over gedacht heb- t ben, Europa deu bandschoen toe te wer- T ipen. Verbeeld u, ons landje in strijd met Duitschiand, België en EngelandNederland, de rustige staat bij uitnemendheid, de oor- "•logsfakkel zwaaiende en Europa in vuur en vlam zettende I Onze tweemaal honderddui zend man oprukkende tegen twee millioen Duitschers; onze kostelijke vloot, mogelijk ■onder bevel van onzen minister van marine uit »ous kostelijk Kabinet" een nieuwen vierdaagsehen zeestrijd voerende tegen Albion: welk een heeilijk herleven van onze groote •zeventiende eeuw! Jammer, inderdaad jam mer, dat Tindal geen minister van oorlog was, om zoo de Congo-questie op te lossen I Mogelijk zou een berekenend Hollandsch koopman wel eens denken, dat de oorlog een loterij is met louter negatieve prijzen en de inleg het betalen van invoerrecht van eenige millsoenen aan koopmansgoederen te nietig, om zulk een grandiozen prijs te trek ken maar men kan geen militaire spe cialiteit bij uitnemendheid en berekenend koopman te gelijk zijn: dit is te veel gevergd van een enkel menschenhoofd Wat echter te denken van Tindal, die ons land reeds eenige jaren huiveringen bezorgt met zijn onthullingen, die ieder sdenkend" Neder lander overtuigd heeft van den treurigen toe stand onzer verdedigingsmiddelen, en die ons komt meedeelen, dat hij rekent binnen zes of zeven maanden het leger in orde te heb ben Eén van twee is waaróf de toestand is niet zoo ellendig, als Tindal ons die af schilderde, óf hij kent zich zelf zulk een mate van bekwaamheid en inzicht toe, dat Napoleon, vergeleken bij hem, een kind is I Wij zullen inaar 'm. het midden laten, wat ons het meest waarschijnlijk voorkomt Hoe nu echter te verklaren, dat de groote mogendheden zich zoo openlijk aan de zijde van den Congo-staat plaatsten en Nederland in den vreemde beschuldigd werd van de slavernij voor te staan, de inlanders te derno- raliseeren, enz De Congo-staat verkeert in moeilijke financieele omstandigheden: zijn souverein, koning Leopold van Belgié, geeft in dit opzicht aan zijn geliefde stichting niets toe. België, dat met den Congo-staat evenmin iets uitstaande heeft als wij vroeger met Luxemburg, heeft dien staat reeds een jaar lij ksche subsidie verleend \an twee millioen francs, en nog sluit de begrooting niet. Hoe aan meerdere inkomsten te komen, was een vraag, die opgelost moest worden, wilde Leopold niet genoodzaakt zijn, den Congo-staat te vervreemden. Dat Frankrijk het recht van voorkoop heeft, moest Engeland en Duitsch iand reeds aanstonds gunstig stemmen voor een middel, om den Congo-staat niet uit de handen van Leopold in die van Frankrijk te zien overgaanBelgië, Oostenrijk, Frank rijk zelf hebben weinig of geen belang bij de heffing der invoerrechten, daar hun handel op Afrika weinig of niets betee- kent, zoodat het duidelijk is, dat in Europa Nederland alleen moest staaii. Bovendien heeft de naijver van Antwerpen en Rot terdam zeker ook eenig gewicht in de schaal gelegd en moeten wij r.iet over het hoofd zien, dat koning Leopold van België persoonlijk b.v. aan het Duitsche hof heter bekend was dan onze oude Koning Willem, die door z\jn ziekte vrij wel geïsoleerd leefde. Het een bij het ander gevoegd verklaart de houding van Europa tegenover ons vaderland. Een vraag blijft nog ter beantwoording overig: heeft minister Hartsen goed of kwa lijk gedaan toe te geven, na zich zoolang verzet te hebben? In de aanstaande zitting der Tweede Kamer zal dit punt zeker niet buiten behandeling blijven; mogelijk hooren wj dan ook nog wel het een en ander, dat thans nog achter de schermen verborgen is. SCHIEDAM, 3 Januari 1831. Hedennacht ten 31/* ure is de branders- knecht Ph. v. d. S., komende uit de Branders- steeg, slapende in de Lange Haven geloopen. Op zijn hulpgeioep is de politie toegeschoten, die hem met een dreg heeft gered. Hy is daarna naar de branderij van den heer Bertels aan de Lange Haven gegaan, waar hy werkzaam is, om zich te drogen. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan de politie te Delft eene belangrijke gratificatie toegekend wegens de buitengewone diensten, bewezen bij gelegenheid van de plechtige be grafenis van Z. M. den Koning. Hare Majesteit de Koningin-Regentes liet aan den buigemeester van Arnhem ter hand stellen een bedrag van f5000, voor de alge- mecne armen, en zulks naar aanleiding van H. M. bezoek aan die gemeente. Naar wij vernemen, zijn de dignitarissen, hoofd- en verdere ambtenaren en beambten, behoorende tot den hofstaat en de diensten van wijlen Z. M. den Koning, voorloonig tot 1 Mei a.s, in hun functiën en betrekkingen bestendigd. De commissie voor de arbeids-enquête heeft gisteren te 's-Gravenhage hare getuigen- verhooren hervat. Blijkens verschillende documenten van ver schillende autoriteiten, is de vergunning der wedertoelating van het Hollandsche vee in Engeland hoofdzakelijk een gevolg der onver moeide pogingen, daartoe aangewend door den heer v. Thai, den ijverigen secretaris van de Board of Sjechieta, te Londen. Wij hadden inzage in en namen kennis van velschillende missiven met erkentelijk heidsbetuiging, gericht aan den heer M. v. Thai, in zake zijne even onverzwakte als ver dienstelijke bemoeiingen. O. a. zijn die missiven van Sir I. Daiiing, lid van het Parlement voor Deptford, van lord Folkestone, van onzen gezant graaf Van Bylandt en last not least van Chaplain, minister van landbouw. Zij allen brengen hulde aan den onvermoeiden ijver des heeren Van Thai, om den weder invoer van levend vee in Engeland, van regeeringswege toegestaan te krijgen en bren gen lof aan zijne zaakkundige adviezen. Waar lijk, de Nederlandsche regeering behoorde den man te beloonen, die op zoo krachtige en uitstekende wijze zich in de bres stelde voor een belang, waarmede Neerlands wel vaart nauw is verbonden. (I$r.) Naar wij vernemen, is de heer Keuchenïus sedert eenigen tijd vrij ernstig lijdende aan bronchitis. Te Zuidhorn zijn voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Groningen, in plaats van wijlen jhr. De Wendt Alberda van Ekenstein, uitgebracht 898 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van der Hoek (anti-iev.) en dr. Dons (lib.). In de buitengewone vergadering der maat schappij voor de bevordering der handels belangen tusschen Nederland en de Transvaal, gisteren te Amsterdam gehouden, is in plaats van mr. Teding van Berkhout, die om ge zondheidsredenen bedankte, tot commissaris gekozen de heer Dresselhuis te Kuilenburg. Naar aanleiding van ontvangen berichten, deelde de voorzitter mede, dat, door schurken streken van den voormaligen agent Durban en door de crisis in Zuid-Afrika, belangrijke verliezen waren geleden, doch dat de hoop op het hei winnen toenam. Gisteren is te Amsterdam eene vergadering gehouden van de gezamenlijke cargadoors en verdere belanghebbenden bij de scheepvaart, teneinde middelen te beramen om te voor komen, dat het Noordzeekanaal voortaan, evenals thans, bij nood ontoegankelijk wordt. Door het zware drijfijs op de Schelde is de scheepvaart sedert Donderdag 1 dezer totaal gesloten. Is de armoede de wereld niet uit, ook de liefdadigheid niet. Dit blijkt dag aan dag. Een edel voorbeeld daarvan geeft een aan nemer te Rotterdam. Deze heeft onlangs aan zijne thans door het winterweer werkeloos zijnde ambachtslieden medegedeeld, dat ieder die wil, eiken Zaterdag, zoolang men zonder werk is, f6 hij hem kan ontvangen, met 20 pCt. verlies voor den patroon. Leent de werk man dus b.v. op deze wijze f6 gedurende drie weken, dan bedraagt dit f 18, waarvoor hij maar f 14.40 behoeft terug te betalen des zomers. Op die wijze wordt voorkomen, dat de werkman in den winter alles wat hij heeft in de bank van leening brengt, om maar in zijn dagelijksch onderhoud te voorzien. Bij den burgerlijken stand te Rotterdam werd Donderdag van 46 overledene personen aangifte gedaan. Dit cijfer was sedert de laatste jaren nog niet bereikt, zelfs niet toen hier ter stede de influenza heersehte. (Ar. B. CL) Te Naaldwijk is ten gevolge van de strenge koude een driejarig kind in zijn bedje dood gevroren. G 0 U R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nominers ..,........>0.10. Advertentieprijs: ara 1—10 gewone regels met inbegrip van eeaa Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1