ïl Drinkwaterleiding „Zeewclierij ScMeflai". NE VERGADER! YERKOOPIÏTG Pianostemmen. Kaailoro TenoUap den 16n Januari 189), Geveilde en verfceclite onroerende petto. OPBNBARB Armenzorg. AI) YERTENT IEN, DAJTLËL MALTHA, SCHIEDAM. voor de Buitengewone Vergadering, TereenigiM Tan Gistadelaren te Schiedam, t 3 3 Mijn Vader gezien en Hij is zeer ontevreden over u," schreef hij onder meer. Toen de 500 frs. ontvangen waren, ontving de juffer een brief van gelukwensching van ïharen Heiland" en daarbij was ingesloten een takje krnisemunt geplukt naar het heette, op den berg Sinaï. De zonderlinge correspondentie werd gedurende eenigen tijd voortgezet en de twee schelmen wisten aan juffrouw Virginia Durand nog 2400 frs. te ontroggelen. Chatillon en Ozier zijn elk tot 13 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Volgens het verslag van generaal Booth over 1890 is er dat jaar vanwege de Salvation Army (Heilsleger) weer heel wat verricht. Het aantal offieren buiten Engeland steeg tot 5277, dus een toeneming van 1239 in éen jaar. In Indië heeft het leger op beduidenden vooruitgang te wijzen. In Zuid-Afrika, te Kimberley, werd een hoofdkwartier gesticht en van daar uit tochten ondernomen tot bekeering van de inwoners van Swaziland en de Zoeloe's. Eene expeditie zal worden uitgezonden naar Mashonaland. In Australië en Amerika, voor namelijk in Canada, nam de invloed der beweging zeer toe. De regeering te Buenos-Ayres stond koste loos land af om er gebouwen op te zetten. Ook in Europa was het jaar 1890 sa womlerfal year". Duizenden werden bekeerd. In ons land was een voorwaartsche beweging waar te nemen ook in Belgie kreeg men vasten grond onder de voeten en een aantal eigendommen te Brussel. De generaal is dankbaar voor den steun van zijn in het boek oDarkest England" uiteengezette plannen. Al komt de geheeie gevraagde som (100.000 pd. st.) niet bijeen, dan houdt hij het welslagen nu reeds voor zeker. Volgens de bij het verslag gevoegde staten telt het leger nu 2937 korpsen met 9896 officieren de eigendommen vermeerdei den in 1890 met eene waarde van tachtig duizend 'pond sterling. De bouwondernemingen, alleen in Engeland, vorderden in het afgeloopen jaar, aankoop van grond medegerekend, 112.665 pd. st.voor in richting dier gebouwen zal 28.900 pd. st. noodig zijn. De kosten van andete slichtingen beliepen 61.626 pd. st., die van inrichting 36 duizend pond. Te Beauvais woont, naar Fransche bladen ver halen, een molenaarsgezin, bestaande uit vader, moeder en dochter, waar nooit een woord gespro ken wordt. Het drietal legde een gelofte af, geen woord meer te spreken, en wel op raad van een waarzegger, die hun voorspelde dat zij, als zij zich stom hielden, eens een groeten schat zouden vinden. Het ging een tijdlang goed, maar toen be gon het voortdurendz wijgen den vrijwilligen stom men, vooral der vrouw, ondragelijk te worden. Zij gooiden het dus op een akkoordje met den waar zegger, en deze veroorloofde hun, buiten de gren zen vanJhet departement te spreken. Zij gaan nu iederen Dinsdag naar Tournay, de naaste plaats in een ander departement, en praten daar tot zij er voor een week genoeg van hebben. Een oud zonderling, een moderne Diogenes, is dezer dagen te Hermsdorf, in Siiezië, overleden. Deze man, die veel geld bezat, at nooit iets anders dan haringen en dronk niets dan water. Een hemd en kousen waren weehie-artikelen, welke hij nooit droeg, zelfs niet bij felle koude. Men vond den ouden man, die ongehuwd was en geheel alleen woonde, voor eenige dagen dood op een hoop papier, welke hij als bed gebruikte. Een Mecaenas der kunst en weldoener der armen te St.-Petersburg, zekere Basilewski, heeft men naar een krankzinnigengesticht moeten brengen. De ongelukkige, die baast zijn geheeie vermogen tot het uitreiken van weldaden aan wendde, verloor zijn verstand, toen hij lezing kreeg van een testament, dat hem erfgenaam maakte van een fortuin dat meer dan drie millioen roebel inkomen geeft. De door hem gemaakte uiterste wilsbeschikking zal door de rechtbank herzien worden. moeder, in een uitstekende gezondheid verheu gen. In Groot-Brittannië blijft de koude aanhouden. De scheepvaart op de Theems is geheel gestremd. In vele deelen van Oostenrijk gaat de koude ge paard met hevige sneeuwstormen, waardoor het verkeer zeer wordt belemmerd. Een hevige cycloon heeft te Triest gewoed. Ontzaglijke schade werd aangericht; vele per sonen werden op straat door den wind opge nomen en weggeslingerdof tegen muren geworpen, zoodat zij zware verwondingen be kwamen. In de haven werden tal van schepen van de ankers geslagen. Volgens bericht uit Florence is aldaar sinds acht dagen eene typhus-epidemie uitgebroken, waaraan dagelijks 60 a 70 lijders bezwijken. Een sneeuwstorm beeft op tweeden Kerstdag het noorden en oosten van Amerika geteisterd, beginnende in Canada, met een temperatuur van 26 graden onder nul Fahrenheit. Te New-York moest het verkeer in de straten ten eenenmale gestaakt wordente Washington lag binnen korten tijd meer dan een voet sneeuw en men vreesde eene herhaling van de ontzaglijke stoornis, die een jaar of drie geleden door den toen beroemd gewor den sneeuwstorm in Amerika veroorzaakt weid. Te Afa, op Corsica, heeft een vrouw het leven aan twee ferme jongens en even zooveel aanvalligs meisjes geschonken, die zich allen, evenals hun In Noord-Amerika heerscht felle koude. Op de oostkust woedden hevige sneeuwstormen, waar door de scheepvaart groote verhezen leed. Volgens een bericht uit Halifax zijn bij den laatsten storm honderd visschersvaartuigen verongelukt, waarbij veertig personen het leven verloren. De Mexicaarsbdie Jack the Ripper, die 8 moorden op zijn geweten heeft en veertien malen vrouwen aanrandde, is te Mexico ter dood ver oordeeld. Een treurig tafereel wordt in berichten uit New-York opgehangen van den toestand in Okla homa, het in 1889 voor den landbouw geopende gebied, dat in het Wésten omringd is door de groote Amerikaanscbe woestenij. De oogst van het eerste jaar kon niet veel opleveren, doch alles liet zich uitnemend aanzien in het voorjaar van 1890. In Juni e ;hter kwamen verzengende win den de hoop van den landbouwer vernietigen en tbans lijden 40,000 menschen binnen dat gebied het grootste gebrek. Van hunne boerderijen ko men zij in de kleine steden of dorpen, die nauwe lijks verrezen zijn, om te zien of daar iets te verdienen valt, maar de gelegenheid daartoe ont breekt meestal en bovendien zijn de levensmid delen zoo schaarsch, dat de prijzen buitensporig hoog zijn. Men hoopt op hulp van de regeering, maar moet deze wachten tot het Congres die toestaat dan kunnen honderden, zoo niet dui- zendon, in dien tijd bezweken zijn. Over bet verhuizen der Mormonen naar Mexico wordt het volgende nader gemeld De heer Faurot, directeur van den Columbus- Lima-Noordwestspoorweg, heeft overeenkomsten gesloten met den oudsten zoon van Brigham Young, den welbekenden profeet der Mormonen, beiref- fende een gemeenschappelijk bezit van 3 milli oen acres land in Xaord-Mexico. Dit land werd hem drie jaren geleden door de Mexicaansche regeering afgestaan, onder beding, dat een spoorweg zou worden aangelegd van Doming, in Nieuw-Mexico, naar Cashilambompa Bayou, aan de westkust. Ook zeide 'de Mexicaansche regeering 500 dollars toe voor elk gezin en 50 dollars voor eiken ongetrouwden man, die zich op het bedoelde bnd mocht vestigen. De heer Young verklaart, dat 10,000 menschen gereed zijn om hiertoe over te gaan, naar allen schijn Mormonen die zich thans in Utah niet meer thuis gevoelendaar zij immers saan de heidenen zijn overgeleverd". Reeds hadden zij op land, grenzende aan dat van den heer Faurot, een kleine kolonie gesticht, waar zij onverlet veelwijverij kunnen aanprijzen en toepassen. De door Georges Berry in navolging van ons tFrederiksoord" in Frankrijk op te richten aimen- kolonie zal waarschijnlijk in het arr. Mont-de- Marson, dep. Landes, worden gevestigd. Een notaris aldaar heeft grond afgestaan en twee huizen, waarin 10 gezinnen alvast een schuilplaats kunnen vinden. Volgens de uitkomsten der in Japan gehouden volkstelling heeft het rijk van den Mikado 40.072,020 inwoners. Van de kostelooze uitdeeling van brood en koffie te Utrecht is gisteren door 2313 personen gebruik gemaakt. Hedenvoormiddag bedroeg het aantal ongeveer 1000. De opbrengst eener te Delft gehouden collecte was circa £2500. Tot heden brachten de inschrijvingen voor de spijskokerij te Deventer ruim f3700 op. Vei kocht: 3 Januari. Notaris P. F. J. van der Heijden. Eén branderij met open grond en gistloods, staande aan de Koningstraat of Schie, wijk D 126, groot 419 vierk. ellen, in veiling f2700. Een mouterij roet pakhuis, staande aan het Groeneweegje, wijk D 137, groot 251 vierk. ellen, in veiling f1700. Gecombineerd verkocht voor f 4410. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader, in den ouderdom van 90 jaar en 3 maanden. Namens de Familie.- J. MALTHA Dz. Schiedam, 2 Januari 1891. Allen, die Iets te vorderen hebben van, verschuldigd z(jn aan, of borgtochten mochten bezitten geteekend door Mejuffrouw HELENA MARIA PLAS, Weduwe van den Heer Johannes Hebmanus Keuss, gewoond hebbende en over leden te Schiedam, geiieven daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den X. Februari 1891, ten Kantore van den Notaris P. F. J. VAN DER HEIJDEN te Schiedam, of ten huize van den Execu teur-Testamentair, L. TOP, Candidaat-Notaris te Alkmaar, Verdronkenoord 8. EN TE Hun, die aan bovengenoemde Inrichtingen gedurende het jaar 189© iets geleverd of daarvoor werkzaamheden verricht hebben, wordt verzocht hunne rekeningen daar van vóór 31 Januari 1891 in te leveren aan het Kantoor der Gasfabriek. Fe Firecteur, JAN J. ROELANTS. Schiedam, 23 December 1890. De stemmer lie geregeld eenige dagen per maand Schiedam bezoekt om Piano's te stemmen, heeft nog gelegenheid eenige Plano's bij te houden, tegen vergoeding van ÏO.per jaar voor Iedere maand te stemmen. Kleine reparatiën worden niet berekend. Adres: Ph. J. A. CANDEL, Korte Poten 17, Den Haag. van MHDEELHOVDEB8 in verband met al. 2 artikel 21 der Statuten, des namiddags ten t'/a ure, in een der lokalen van het gebouw der Namens de Firectie W. A. J. WITTKAMPF, Voorz. A. VAN BUIJSEN, Seen Punten van behandeling: Rekening en verantwoording 1890 en benoeming van een Commissaris. Voorstellen enAfededeelingen. van IXXHI. Drie en twintig (elk afzonder lijk ie veilen) WONINGEN, alle voorzien van Waterleiding, met overbouwde poort. Krven en Open Plaats, genaamd »Het Bubbermansgesticht" staande en gelegen te Schiedam, aan den Singel, wijk A, nos. 197—219, ka daster sectie I, nos. 736759, te zamen groot ©81 vierk. ellen. Huurprijs f32's weeks. Grond belasting f 1W4.32. XXIV. Een WOOMHJtS en ERVE in het Broersveld te Schiedam, met in- en uitgang in een gang daarnevens, wijk C, no. 445, kadaster sectie B, no. 323, groot 24 vierk. ellen. Verhuurd voor fl.SO 's weeks. Grondbelasting f 0.9G. XXV. Een WOOSHBIS en EKVE met Open Plaats en Open (ïaag, aan de Schie te Schiedam, wijk D, nos. 119 en 119a, kadaster sectie A, no. 32, groot 93 vierk. ellen. In eigen gebruik. Grondbelas ting f 9.33. XXVIXXVIII. Drie (elk afzonderlijk te veilen) kleine WOIVINEEN en ERVEN, met een perceel Open «rond (gedempte sloot), staande en gelegen achter perceel XXV, wijk D, nos. 119£, c en d, kadaster sectie A, nos. 33, 34, 35 en 1046, te zamen groot 73 vierk. ellen, met het recht van in-, uit- en doorgang door de Gang en over de Plaats van gezegd perceel XXV. Verhuurd voor fl.SO 's weeks. Grondbelasting f 10.86. De v e i 1 i n g zal plaats hebben op Vrij dag X© Januari 1891, des voormiddags te elf uren, en de afslag den vol genden dag, des avonds te acht uren, beide in het Verkooplokaal aan de Korte Haven te Schiedam; kunnende inmid dels de perceelen bezichtigd worden op Woensdag en Donderdag den 14 en 15 dier maand, des voermiddags van 10 tot 12, en des namiddags van 2 tot 4 uren, op vertoon van een bewjjs van toegang door den Notaris Mr. H. M. C. POORTMAN, te Schiedam, afgegeven, te wiens Kantore aangaande de koopvoorwaarden inlichtingen te bekomen zijn.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3