l J Maandag 5 Januari. Tweede Blad. Feu 11 e t o n. Het geheim van de „Maria A°. 1891 N°. 7664 ij f-©n-veertig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bttïtenl aiidsch e Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. O U R AIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Wratten per post, door het geheels Rijk Afzondeilijke nominers T 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTER8TRAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant, 1.40# Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaat. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EDVELAKD. Het conservatieve orgaan van de Iersche hoofdstad, de Dublin Express, zegt uit ver- - trouwbare bron vernomen te hebben, dat 'het tusschen Pamell en O'Brien te Boulogne tot eene minnelijke schikking gekomen is, om den twist tusschen de beide sectiën der Iersche parlementaire partij hij te leggen en hereeniging tot stand te brengen op den grondslag van Parnell's aftreden. Dit bericht wordt trouwens door andere "bladen bevestigd. De Londensche correspon dent van de Yorkshire Post schrijft dat Parnell het volgende ultimatum voorstelt: xlk wil mij terugtrekken, indien "William -O'Brien als aanvoerder gekozen wordt inde ■plaats van Justin Maccarthy." Een telegram uit Parijs aan de Central Hews bericht in hoofdzaak hetzelfde; en ook .United, Ireland (de editie van Parnell name lijk) verheugt zich in de waarschijnlijkheid, zoo ook nog niet de zekerheid, van een ver gelijk tusschen de knapste en invloedrijkste -koppen der Iersche Homerule-beweging. De bladen melden, dat zoodra het Lager huis weder bijeen is, een motie voor de af schaffing van de doodstraf zal worden inge diend. De motie van de Guildhall-vergadering, ten bate van de Russische joden, is door den -lord-mayor van Londen naar Petersburg ge zonden. Het plan om de motie door een depu tatie aan de czaar te laten overbrengen was opgegeven, nadat de verzekering was ver- kregen dat zulk eer optreden aan de goede .zaak schade zou doen. Uit New-York wordt gemeld, dat het huis 'Marshall Fieldt Co., te Chicago, de grootste Amerikaansche handelsfirma, besloten heeft de schatkist een proces aan te doen om de wettigheid van de tariefwet van Mc. Kinley door het gerecht te laten uitmaken. Bedoeld huis beweert dat de wet krachteloos is wegens het gemis van eenige bepaling omtrent de drawback bij den weder-uitvoer van tabaks- artikelen. Gladstone kreeg op zijn 81 n verjaardag ruim 1400 brieven en telegrammen. Uit Lissabon wdrdt aan Daily Hews be richt, dat de regeering 200 millioen wil leenen tot consolideering der vlottende schuld. Ofschoon er sedert zes jaren geen geval van besmettelijke longziekte onder het vee in Canada is voorgekomen, heeft de minister van landbouw der Vereenigde Staten een aantal havens Voor den invoer van vee uit Canada gesloten, naar het h»,„t ter beteuge ling der longziekte, in werkelijkheid echter als wraakneming op Engeland wegens het verbod van invoer van Amerikaansch vee, anders dan ter slachting aan de losplaats, en als pressie _op Canada met het oog op de visscherij in de Behringzee. Bij den Senaat der Vereenigde Staten is thans een wetsvoorstel tot het toekennen van schadevergoeding van buitenlandsche schrij vers, wier werken iu de Unie worden nage drukt, en wel zoo, dat verplichting tot scha devergoeding worde opgelegd aan den uit gever der nagedrukte werken. B A N K E IJ K, De president der republiek, de heer Carnot, heeft de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie gehouden. Op de gelukwenschen, welke hem door het corps diplomatique, bij monde van den pauselijken nuntius, werden gebracht, heeft de heer Carnot geantwoord dat hy met bijzonder genoegen kennis had genomen van de betuigingen van sympathie, welke Frank rijk giootendeels te danken heeft aan de oprechtheid en de gematigdheid zijner poli tiek tegenover het buitenland, en aan de beginselen van vrede en rechtvaardigheid, welke de republiek steeds blijft toegedaan. De Prance zegt van een hooggeplaatst persoon de verzekering gekregen te hebben, dat men thans Padlewski, den vermoedelijken moordenaar van den Russischen generaal Seliwerstow, op het rechte spoor is. Het zou niet onmogelijk zijn, dat men dezer dagen vernam, dat Padlewski is gearresteerd, maar op een geheel andere plaats dan waarheen men vermoedde dat hij gevlucht was. Zooveel is zeker, dat reeds agenten naar Antwerpen, Amsterdam, Hamburg en Bazel zijn uitge zonden. Dinsdag had er te Boulogne een bijeenkomst plaats tusschen Parnell en zijn vrienden John en William Redmond, dr. Kenny, Scully en dr. Clancy, die uit Londen gekomen waren, en O'Brien en Hill, die uit Parijs Uwamem Van het verhandelde tusschen de voórihaiige Vrien den is nog niets uitgelekt. Het onderwerp van de onderhandeling was, volgens de Daily Hews, niet de politieke po sitie van Parnell, maar alleen eene geldquaes- tie. Bij de firma Monroe te Parijs is eene som van 44,000 p. st. gedeponeerd ten behoeve vau de Iersche partij, welk geld zonder de hand- teekening van Parnell en een ander niet kan worden gelicht. Het is evenwel haast niet denkbaar, dat de politieke quaestie niet is ter sprake gekomen daar nu O'Brien, naar het heet, het aftreden van Parnell als partijleider noodzakelijk acht, zal het wel onmogelijk zijn eene schikking te tref fen. Want Parnell wil niet aftreden. Nog pas heeft hij in een manifest herhaald, dat de Ieren niet moesten gehoorzamen aan bevelen van Gladstone. »De nederlaag van Kilkenny", zeide Parnell verder, sis een trompetsignaal om de gelederen te sluiten en denlaatsten, grooten, uitersten strijd voor de zaak des vader lands te wagen. De zaak van Ierland wordt, thans bedreigd door een ramp, die grooter is dan duizend dwangwetten, namelijk het strij ken van de vlag der Iersche onafhankelijkheid door vage beloften van Engelsche staatslieden." DDITSCHtiKD. De jongste zoon van den keizer zal den koning en de koningin van Italië tot peter en meter hebben. Yorst Bismarck's plan is zijn goederen Varzin, Schónhausen en Schönau door «jn zoons, graaf Herbert en Wilhelm te laten besturen en zich zelf slechts met het bestuur van Friedrichsruh te belasten. Het bericht der Kólnischc Volkszeitung, dat de Pruisische regeering het eens is ge worden n'fit (ion heer Windthorst over instemming der zoógènaamdê '»Sjierrgelder wordt bevestigd door de Cerrnania. Dit blad zegt, dat het geheele kapitaal, 16,000.000 mark, aan de katholieke kerk zal worden uitgekeerd. Elke docese ontvangt wat in die diocese is ingehouden aan bezoldigingen en subsidiën. In elke diocese zal eeii commissie, bestaande uitgeestelijkenen rechtsgeleerden, onderzoeken en uitmaken, welke personen of instellingen aanspraak hebben op vergoeding. Wat na de uitkeering van deze vergoedingen overblijft, zal besteed worden ten behoeve van geestelijken, die hun ambtstijd hebben volbracht of wegens ziekte ontslagen moeten worden. Voor dergelijke emeritus-geestelijken is tot dusver slecht gezorgd, zoodat het kapi taal in dit geval goed zou besteed worden. De nationaal-liberalen zijn in het geheel niet ingenomen met deze onverwachte schikking. De Hational Zeitung kan zich niet goed voorstellen, dat de regeering in een half- Eene goudgraversgescMcdenis alt California. 31. Het sterkste gedrang was rondom de herberg, die Alice kon ziendaar stroomde alies heen. Zij -wilde Bill wekken, daar er toch iets bijzonders gebeurd moest zijn en zij dit onwillekeurig met 'hem in verband bracht. Doch toen zij hera zoo ■rustig zag slapen, kon zij er niet toe besluiten. Martel los zou ook wel spoedig thuis komen, ter wijl het daar ginder ook al wat kalmer werd. Mis- -schien was het wel eene onverwachte mededeeling van de eene of andere goudmijn, die opnieuw ontdekt was. Zoo iets was steeds in staat allen in vervoering te brengen. Een uur verliep. Bill sliep nog voort, Alice was ■•weet' geheel in gepeinzen verdiept en het gejoel daar ginds geheel vergeten. De luidruchtige menigte was inmiddels al nader en nader gekomen, zoodat haar getier Alice deed opschrikken. Deze werd beangst. Was het weerom haar geliefde te doen? Zij snelde de tent uit. De zonneschijf rustte juist op de heuvels en verlichtte het dal met haar gouden gloed. Een opgewonden troep met Martellos aan het hoofd naderde haUr tent. sis hij al op, uw Bill V' riep deze haar van verre toe; ihij moet met ons meewij dragen hem op onze schouders - hij moet hem zien hangen 1 Hier zijn nu de rechtschapen mannen van Nor- cross om hem vergiffenis te smeeken." Alice begreep Martellos niet. iWien moet hij zien hangen?" vraagde zij verschrikt. iFimey, den sluisdief 1" schreeuwde Martellos. iVan nacht is hij eindelijk in de val geloopen. Dit is een feestdag voor mij. Maar komaan, maak Bill wakker." Alice had den slaapdronkene het gebeurde nog niet begrijpelijk kunnen maken of reeds stormde de gansche troep naar binnentwee grepen hem onder de armen en zetten hem op hunne schou ders, zonder op zijne weigering of pijnlijk gekreun te letten. rHoera voor George Ahidorf!" klonk het uit aller mond, »en juffrouw Alice Orelly!" voegde Martellos er aan toe, zzijne verloofdeEn ook zij gevoelde zich eensklaps opgenomen en op een paar krachtige schouders gezet, zonder dat haar tegenstieven baatte. Alles, het goede en het slechte, zoowel haat als vriendschap, deugd en ondeugd werden in dezen tijd overdi even tot het uiterste, wiesen welig op in het wild, als de reuzenstammen in het maagdelijke woud. Nog kort geleden hunkerden zij onbezonnen naar Bill's dood, en thans, nu zij hun ongelijk in zagen, droegen zij hem in triomf naar dezelfde plaats, waar hij voor weinige dagen schier doodgegeeseld was. Met den stormpas ging het voorwaarts. Eene rilling voer Bill door de leden, toen hij weer de plaats zijner smaad aan schouwde. Tegenover den rechter stond Fimey nu, met de handen op den rug gebonden. De kleeren hingen gescheurd op zijn mager lichaam en uit het door vuistslagen ontvelde en geschramde ge laat fonkelde nog steeds boosaardig en tersluiks het kleine grijze oog. Als een kwaad voorteeken hing de strop van een boomtak; het vonnis scheen reeds geveld te zijn. Toen hij het rumoer van den naderden troep hoorde, keek hij verbaasd op. Ook de aandacht der toehoorders werd op het nieuwe schouwspel gevestigd. i Hoera voor George Ahidorf en zijn meisje Allen dtongen bijeen om de handen van den schier onmachtigen Bill te drukken, die op de schouders van Martellos heen en weer waggelde daarna keerde zij zich met vernieuwde woede tegen Fimey. »Op de knieën, schurk, voor George Ahidorf!" snauwde Martellos hem toe, die ondanks het tegenstreven van Bill met dezen op hem toege treden was. Doch Fimey lachte luidkeels en wierp op Bill en Alice een blik van doodehjken haat. «Knielen voor hem? Hij verdient noghooger i

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5