1 J Vrijdag 9 Januari. N°. 7667. KENNISGEVING. A0. 1891. ij f - n -v© ertgst© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bniteulantische Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Inrlg tingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Junij 4875 (StaatsWad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat aan C. GOLHOF en zijne regtverkrijgenden ver gunning is verleend tot oprlgtlng eener kuiper!)in het pand aan de Nieuwe Saven alhier, sectie G. Nos. 18/19, kadaster sectie L, No. 1103. Schiedam, 8 Januarij 1891. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, S. A. VERNÈDE. Fd. S. DU1TSCHIAO. De keizer heeft den postmeester-generaal Stephan, ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag op Dinsdag, zijn portret met het volgende onderschrift ten geschenke gezonden: »De wereld wordt aan het einde der negen tiende eeuw beheerscht door het verkeer. Het verbreekt afsluitingen, die volken van elkaar scheiden en knoopt tusschen natiën nieuwe betrekkingen aan". De Freisinnigc Zeitung merkt hierbij laconisch op, dat naar den zin dezer gedenk spreuk, Duitschlands protectionistisch handels stelsel wel veranderd mag worden. Voor het overige verneemt men, dat het grensverkeer in Elzas-Lotharingen vergemak kelijkt en het passtelsel allengs afgeschaft zal worden. De Franicf. Zeit. komt, naar aanleiding van de nieuwjaarsbeschouwingen in de ver schillende Europeesche staten tot de slotsom, dat er inderdaad geen gevaar voor oorlog bestaat en dat geen der mogendheden oor logsplannen koestert. Maar, waartoe dan die ontzaglijke, steeds geweldiger wortfende krijgs toerustingen In Frankrijk heet het: laat Duitschland het voorbeeld geven en ontwape nen maar de Frankf. Zeit. zegthet is eene historische dwaling van de Franschen te rneenen, dat Duitschland het initiatief in dezen zou moeten nemen. De geschiedenis leert, dat sedert eeuwen bijna alle oorlogen tusschen Frankrijk en Duitschland het gevolg aijn geweest van provocatiën van Frankrijk, en dat Duitschland steeds eene defensieve houding heeft aangenomen. Duitéchland zou dus eerst waarborgen moeten hebben, dat men van den anderen kant niet meer offen sief zal optreden, en het is de plicht der Franschen te bewijzen, dat zij niet meer de rustverstoorders van vroeger zijn. De Frank- furter verzekert den Franschen, dat zij dit gerust kunnen doen, en wel hoe eer hoe beter, want niemand denkt er aan, hen aan te vallen, en iedereen erkent de hooge waarde van een bloeiend en voorspoedig Frankrijk voor de beschaving der gehfele menschheid. Zij kunnen dit doen omdat zij hun eigen heeren en meesters zijnzij hebben eene democratische republiek, in welke het woord van het volk beslissend is, en daar zij in hunne groote meerderheid vredelievend zijn en van lasten wenschen bevrijd te worden, kunnen zij van die gezindheid onmiddellijk door daden blijken geven. De minister Freycinet heeft nog slechts kort geléden in zijne bekende rede met prachtige kleuren de rol afgeschilderd, welke de Fransche republiek in de wereld speelt, maar van het overige heeft hij zich, zegt de Frankf. Zeit., afgemaakt met de phrase, dat in de wereld belaas nog altijd het geweld het beslissende woord heeft. Welnude Franschen, met hun piemier aan het hoofd, ?ijn in staat er ontzaglijk veel toe bij te dragen, dat de2e betreurenswaat dige toestand verandert en dat de volkeren -worden bevrijd van den zwaren last, waaronder zij zuchten. Laat de Franschen scheidsgerecht-verdragen sluiten en hun militair budget verminderen geheel Europa moet dan hun voorbeeld vol gen, en de volkeren zullen hen zegenen voor eene daad, die minder bloedig, maar in hare gevolgen veel zegenrijker zal zijn dan die, welke zitj voor honderd jaren hebben volbracht. F R A N K R IJ K. De groothertog Nicolaas van Leuchtenberg, sedert eenige weken lijdende aan eene ont steking van het strottenhoofd, is Dinsdag te Parij3 in zijn hotel overleden. Door dit sterf geval worden alle regeerende vorstenhuizen van Europa in rouw gedompeld. Het lijk zal naar St.-Petersburg woi den overgebracht om in den keizerlijken grafkelder te worden bijgezet. Volgens bericht uit Boulogne heeft Dinsdag aldaar het tweede onderhoud plaats gehad tusschen de heeren O'Brien en Parnell. Het werd bijgewoond door de heeren Gill, Red mond en Clancy. Luidens eene mededeeling, afkomstig van de Iersche afgevaardigden, zou de conferentie Woensdag hervat worden. Aangaande deze bijeenkomst weet de Figaro te vertellen, dat zij lang heeft geduurd en men het omtrent de volgende pu.-ten eens zou zijn gewordenOntslag van Mac Carthy, algemeene bijeenkomst van de Iersche partij in het lokaal van het comité, op den 15n a.s., tot het verkiezen van een nieuwen leider. De deelneming der Parnellistische afgevaar digden aan deze stemming, zou worden be schouwd als eene wederopbouwiug van de nationalistische partij eu zal den lieer Parnell voldoening geven. ENGELAND De Times bevat het volgende, blijkbaar van ofïicieele zijde afkomstig bericht De telegraphische mededeelingen betref fende de briefwisseling tusschen de Britsche regeering en die der Vereenigde Staten over de Behringzee-quaestie zijn ongegrond. Op 30 December werd er eene depêche van den heer Blaine ontvangen, houdende voorstellen omtrent de vraagstukken die aan arbitrage zouden kunnen onderworpen worden. Behalve dit stuk is er binnen de jongstverloopen drie weken geene uiting der Vereenigde Staten over deze aangelegenheid ingekomen, en even min is er gedurende dit tijdsverloop vanwege Barer Majesteils regeering aan de regeering der Unie eenigerlei mededeeling gedaan. Aan de strijdlustige telegrammen, die Maan dag rondvlogen, is hiermede vrij wel de bodem ingeslagen. Volgens een telegram uit Washington zou Noord-Amerika lord Salisbury's voorstel om de quaestie betreffende de Behring-zee aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onder werpen, aangenomen hebben. De Morning Post gispt levendig het zenden van een Amerikaansch eskader naar de Behring-zee. Zij ziet daarin eene uittarting. De meeste bladen beschouwen den stap als eene manoeuvre om de aandacht af te leiden van inwendige moeilijkheden in de Unie. OOSTENRIJK. De keizer heeft gisteren den Nederland- schen gezant, den heer Mazel, in een bijzon der gehoor ontvangen. In den Boheemschen Landdag heeft de leider der oud-Czechen, dr. Rieger, gisteren de regeering uitgenoodigd haar gevoelen te doen kennen over de invoering der Czechi- sche taal bij de gerechtshoven, omdat het hem zonder die concessie niet mogelijk zou zijn de medewerking zijner aanhangers tot het vergelijk te verkrijgen. De minister-president, graaf Taaffe, wasechter niet bereid dien eisch in te willigen en antwoordde zooveel als: ïBcgin eerst het vergelijk aan te nemen, en wij zullen dan zien wat wij doen kunnen om u te beloonen." Algemeen gelooft men thans dat het vergelijk mislukken en de jong- Czechische partij zegevieren zal. De Landdag van Beneden-Oostenrijk heeft met 29 stemmen tegen 27 eene rosolutie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de toenadering, die zich tusschen Oostenrijk en Duitschland ten aanzien der oeeonomische quaestie openbaart, beschouwd moet worden als eene gelukkige gebeurtenis, die de reeds bestaande vriendschappelijke overeenstem ming tusschen de beide landen met betrek king tot de staatkundige zaken voltooit. ZWITSERLAND. Er zijn slechte tijdingen uit Tessino. De bonds-consul heeft eene buitengewone zitting gehouden. Daar de liberale partij de ver kiezingen op aanstaanden Zondag verloren acht, dreigt zij met eene algemeene onthou ding. De partij zou gisteravond over die onthouding beraadslagen. ITALIË. Naar verzekerd wordt, zal in de Italiaansche Kamer een interpellatie tot de regeering worden gericht onder het door den paus in gevoerd entree voor de Vaticaansche musea. Crispi heeft in deze aangelegenheid een schriftelijk advies verzocht van den heer Zanardelli, grootzegelbewaarder des rijks. Hij voor zich acht den maatregel in strijd met de waarborgenwet. Bij de heropening der Italiaansche Kamers zullen door Crispi terstond eenige bezuinigings wetsontwerpen worden ingediend. Zoo zal hij o. m. voorstellen het aantal prefecturen van 69 op 50 te brengen en ook de onder prefecturen belangrijk te verminderen. Volgens de Tribuna zal de minister van justitie zijnerzijds indienen een ontwerp, waarhij de regeering machtiging wordt ver leend tot het intrekken van de jaargelden der bisschoppen die zich weerspannig toonen en hen zelfs in de uitoefening hunner functiën te schorsen. Eene andere wet zou het beheer der goederen, toekomende aan kassen der parochieën, bisschoppen enz. regelen. S E R V I E. Ex-koningin Nathalie heeft van den regent Ristitsch een schrijven ontvangen, waarin hij haar verwijt, dat zij een positie tracht in te nemen, welke in strijd met de grondwet is. Men verzekert, dat de ex-koningin Servië in de lente verlaten zal om zich te Sinaïa in Rumenië te gaan vestigen. SCHIEDAM, 8 Januari 1891. Op de aanbevelingslijst van benoembaren voor de betrekking van leeraar in geschie denis en aardrijkskunde aan de hoogere bur gerschool alhier zijn door burgemeester en wethouders geplaatst de heeren1. J. G. Doorman te Doetichem, 2. C. H. P. Meijer te 's-Gravenhage, 3. B. van Rijswijk te 's-Gra- venhage. De Schiedamsche spoelingvereeniging heeft, in vereeniging met de directie der Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft, overtuigd van het onhoudbare van den tegenwoordigen toestand voor zooveel betreft het vervoer van spoeling naar buiten, besloten het ijs in de Schie te doen uitzagen, teneinde haarwater bevaarbaar te maken, waarmede hoogstwaar schijnlijk reeds heden een aanvang zal wor den gemaakt. Een vaargeul van minstens 20 voet breedte zal in de Schie gemaakt worden, waardoor de 'gemeenschap tusschen Schiedam, Overachie, ■Delft, Delftshaven en Beukelsdgk zal onder- solium. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Ifranco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzondei lijke nommers - 0.10. BVItBA V: BOTBRITKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam;

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1