houden -worden. Er zullen in dit traject 4 inhammen gemaakt worden van zoodanige lengte, dat daarin een sleepboot en twee lichters kunnen geborgen worden. De spoelingvereeniging heeft ter bestrijding van de betrekkelijk niet onbelangrijke kosten gemeend te mogen rekenen op den kraeh- tigen steun van de branders en veehouders. Wij achten het niet overbodig allen die bij deze onderneming belang hebben aan te sporen haar te steunen. Men bedenke het wel, dat de billijkheid eischt dat ieder in de kosten behoort bij te dragen al naarmate hg er door gebaat wordt. Door den Franschen gezant hier te lande is aan de Nederlandsche regeering officieel kennis gegeven van het besluit van de per manente internationale landbouwcommissie te Parijs tot het houden van een interna tionaal landbouwcongres te 's-Gravenhage in den loop van dit jaar. De Nederlandsche regeering heeft zich ten volle bereid verklaard, hare medewerking te verleenen tot het con gres het eerste dat gehouden wordt als uitvloeisel van de internationale landbouw- samenkomsten tijdens de Parijsche tentoon stelling. Het congres zal in het begin van September van dit jaar worden geopend, terwijl weldra een comité te 's-Hage zal worden gevormdom den leden van het congres eene behoorlijke ontvangst te be reiden. De Provinciale Staten van Groningen zijn in buitengewone vergadering opgeroepen op Dinsdag 20 dezer, ter verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten dier provincie, in de plaats van wijlen jhr. E. de Wendt Alberda van Ekenstein. De Koninklijke Militaire Academie te Breda zal ingevolge een kon. besluit van 5 rlezer door eene commissie worden geïn specteerd, met het doel een onderzoek in te stellen nopens aangelegenheden van imven- digen en huishoudehjken aard. In deze commissie van inspectie zijn be noemd tot lid en voorzitter de luitenant- generaal C. D. H. Schneider, inspecteur der artillerietot ledende generaal-majoors M. R. Timmerman, inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht, en L. J. J. A. Joost, commandant der 2e divisie infanterie; tot secretaris: Je kapiteinW. F. ridder van Rappard, van het 2e regiment veld-artillerie. De genei aal-majoor Den Beer Poortugael, commandant van de stelling van Amsterdam, schrijft in De Kampioen het volgende: De stelling van Amsterdam kan zeer sterk worden, mits zij wordt doorgetrokken tot aan de Noordzee, zoodat Haarlem en de Haarlem mermeerpolder, de beide duinwaterleidingen en het Noordzeekanaal er binnen en voor ons behouden blijven. Snehvielrijders kunnen dan vooral in die stelling goede diensten bewijzen, niet alleen tot het overbrengen van berichten, maar ook om, als de voormalige dragonders, dienst te doen. Wanneer er vijftig scherpschutters, met het geweer over den rug, per snelwiel, spoe dig op een bedreigd punt kunnen worden gebracht, is dat een onmiskenbaar voordeel bij de verdediging. Het is dus een Nederlandsch belang, dat snelwielrijders ook scherpschutters worden. Te Renen is op 74-jarigen leeftijd over leden de heer D. Sandbrink, lid van de Staten van Utrecht. Vóór eenige dagen werd een opgave mede gedeeld van bijdragen, die in Zuidhollandsche gemeenten zijn samengebracht voor het onder steuningsfonds voor dragers van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille. Daaraau moet nóg toegevoegd worden als ontvangen uit Oud-Beierland f 25 en Hit Sommelsdijk f 25,34». -Deze gelden zijn ingezohdéh bg het een- traal comité te Utrecht, en daarom niet ver meld onder de vorige opgave van bijdragen, die bij het provinciaal comité voor Zuid- Holland zijn ingekomen. Het derde Ned. natuur- en geneeskundig congres zal dit jaar te Utrecht gehouden worden, en wel op 3 eu 4 April. Het be stuur bestaat uit de heerendr. H. Snellen, voorzitter, dr. J. L. Hoorweg, secretaris, beiden te Utrecht, dr. C. Kerbert, dr. J. H. van 't Hoff en dr. P. K. Pel te Amsterdam, dr. M. W. Begerinck te Delft, dr. F. J. P. van Calker en dr. J. W. Moll te Groningen, en dr. C. A. Pekelharing en dr. H. F. Jonk man te Utrecht. Tijdens het congres zal eene tentoonstel ling van instrumenten gehouden worden. Uit de dezer dagen gepubliceerde cijfers van de laatste tienjaarlijksche volkstelling blijkt, dat in de laatste tien jaren de bevol king is gestegen met bijna 500,000 of onge veer 12 pCt. In het vorige tienjarig tijdvak (de volkstelling van 3t Dec. 1869 gaf 3,579,529) was de toeneming 433,000 of ruim 12 pCt.van 1859—1868 270,000 of ruim 8 pCt.; van 184959 ook 8pCt., van 1839—49 nog geen 7 pCt. en van 18291839 9 pCt. De stijging is dus in de laatste 20 jaren belangrijk grooter geweest. Sedert 1830 is Drente het meest in be volking vooruitgegaan. Het inwonertal is er meer dan verdubbeld. Ook Noord-Holland heeft nu ruim, en Zuid-Holland bijna twee maal zooveel inwoners als in 1830. Limburg toont de kleinste vermeerdering, nl. slechts 37 pCt. Dan volgen Zeeland en Noord-Brabant met 46 pCt.Friesland met 64, Gelderland en Overijsel met 65, Utrecht met 68 eu Groningen met 73 pCt. In het geheele rijk is de bevolking in 60 jaren met bijna 1,900,000 inwoners of bijna 73 pCt. vermeerderd. In zijne levensbeschrijving van wijlen den hypotheekbewaarder A. van Eek, broeder van het voormalig lid der Tweede Kamer, teekent de heer H. J. Bool aan, dat deze van moeders zijde afstamde van don Fernando Alvarez, hertog van Alva, den beruchten Spaanschen landvoogd. Gedurende de maand December 1890 werd bericht ontvangen, dat 60 Britsche zeil- en 15 stoomschepen zijn vergaan en daarbij 438 personen omkwamen. Onder deze getallen zijn begrepen verongelukte schepen in de maand November, waarvan in December eerst bericht werd ontvangen, evenals gedurende deze en de volgende maand nog wel berich ten zullen inkomen over vaartuigen die reeds in de vorige schipbreuk leden of zonder spoor na te laten in de golven verdwenen. De stor men, die den Atlar.tischen Oceaan in de laatste maand van het vorige jaar beroerden, doen maar al te zeer vreezen, dat nog meer scheeps rampen gaandeweg zullen bekend worden. Zoo was het bijv. Dinsdag al 36 dagen ge leden, dat de Britsche stoomer Thanemore, met een bemanning van omstreeks 40 perso nen en eene lading van vee, koren, en katoen, Baltimore verliet met bestemming naar Lon den. Naar men vermoedt zal dit schip wel in een orkaan zijn omgekomen, daar er sedert niets van werd gehoord. Aan het Hlld. wordt uit Berlijn gemeld, dat onderhandeld wordt over het oprichten eener nieuwe koloniale maatschappij voor het zuidwesten van Afrika. Zij zal haren zetel hebben te Hamburg en onder toezicht staan der rijksregeering. Haar maatschappelijk kapitaal is voorloopig vastgesteld op 10 mil- lioen mark, doch zal vergroot worden, indien het blijkt dat mijnontginning mogelijk is. Een beroep op vreemd kapitaal zal slechts gedaan worden onder waarborging der Duit- sche belangen. De tegenwoordige compagnie blijft bestaan en zal het besttiur voeren over het zuidelijke deel. B De heer F. Leviticus, leeranr in deHoogd. taal en letterkunde te Amsterdam, is den 29sten December door de Koninkl. Ylaamsche Aca demie voor taal en letterkunde met de groote gouden medaille bekroond voor zijn antwoord op de door haar ten vorigen jare uitgeschre ven prijsvraag over middel-Nederlandsche taalkunde, luidende»De klank- en vormleer van het middel-Nederlandsch dialect der St.- Servatius-legende van Heinrijk van Veldeken." Gisteren hebben de werkeloozen in Den Haag weder betoogd. Zij begaven zich op nieuw naar het raadhuis, maar werden door den burgemeester niet ontvangen. (Vad.) Er heerschte gisteren groote bedrijvigheid op het Haringvliet, de Spaansche kade en de Nieuwe Haven, tot in de Maas, om eene vaar geul te maken door het ijs voor verschillende vaartuigen, bestemd voor de kiene vaart. Hoewel het een reusachtig werk is om over die lengte bij een dikte van het ijs van 50 tot 70 cM, open water te bekomen, vordert men goed. Sleepbooten bewegen zich in het openge maakte water, om dit opeu te houden. Het maken van eene vaargeul door het ys uit het Boerengat tot in de Maas, voor de dooi lating van twee aakschepen, is dooreen aannemer aangenomen voor f500. De werk zaamheden vallen echter erg tegen, daar op sommige plaatsen het ijs door opschuiving eene dikte heeft gekregen van 1.20 meter. (N. B. Ct.) Toen de eerste race van de internationale hardrijderij voor liefhebbers, onder leiding van den Nederl, schaatsenrijdersbond, van wege de Amsterd. ijsclub, was afgeloopen, waarvan wij den uitslag in ons nummer van heden mededeelden, ving om haltdrie het tweede nummer aan. De baan was twee En- gelsche mijlen lang. Er waren 15 deelnemers ingeschreven. De uitslag was, dat de gouden medaille in dezen vvedstrgd wederom werd behaald door den 19-jarigen Amerikaan Jos. F. Donoghue, van Newburn, in 6 m. 19Va. De zilveren medaille verkreeg de heer K. Pander, van Haarlem, in 6 m. 387,, terwijl de heeren Van Dissel, van Utrecht, en August Underborg, van Hamburg, elk de bronzen medaille verwierven, respectievelijk in 6.52V5 en 6 527,. De uitslag der gisteren te Amsterdam ge houden hardrijderij over een baan van eene Engelsche mijl lengte was als volgt: Er waren 16 deelnemers. De eerste prijs, eene gouden medaille, werd gewonnen door Do noghue, in. 3.07,de zilveren door Pander, in 3.117,; de bronzen door Underborg, in 3.147a, en door Eden, in 3.157,. Daar Donoghue nu op 3 der 4 afstanden overwinnaar is, heeft hij den titel van kam pioen met de sjerp van wereld-meesterschap verworven. Donoghue is een 19-jarige Ame rikaan. Er volgde nu nog een wedstrijd op eene baan van 5 Engelsche mijlen. Deze baan werd afgelegd door Donoghue in 16.27,, door Pander in 17.4, door Under borg in 17.47,, door Brokendow in 17.47,. Aan de weduwe van den 20 November jl. te Zutfen overreden ladingmeester W. B., en aan de weduwe van den op 6 December te Dieren overreden arbeider J. G. K. zijn op last van den directeur-generaal der exploi tatiemaatschappij geldelijke uitkeeringen ge daan, bedragende voor eeistgenoemde f700 en voor laatstgenoemde f365. In de laatste dagen wenk:, herhaaldelijk van allerlei goederen, die te Leeuwarden per Spoor waren verzondenaanzienlijke hoeveelheden vermist. Het vermoeden van diefstalWerd weldra bevestigd. Het is de politie 'mogen gelukken de schuldigen té vinden; het zijn drie schippers, die in de nabijheid van het stationsemplacement met hunne vaartuigen waren ingevroren. Bg onderzoek is gebleken, dat alles van hunne gading was: vaatjes boter, balen meel, erwten, steenkolen enz. De duisternis en het nachtelijk uur werden te baat genomen, om de goederen uit de ter verzending gereed staande wagens te halen ea fluks in de vaartuigen te bergen. Een conducteur van de Haagsche tram weg-maatschappij ontving Dinsdag van een dame een fooitje, naar hij meende twee 2>/s- centsstukken. Te laat om de dame er opmerkzaam op te maken, bemerkte hij. dat een der muntstuk ken een tienguldenstuk was. Hij gaf van het voorgevallene kennis aan de directie der tram, teneinde de geefster in de gelegenheid te stellen het geldstuk, dat zij waarschijnlijk tegen haar bedoeling had gegeven, terug te krijgen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat er dezer dagen een tocht is gemaakt, die in 20 jaren niet is gedaan. De voerman M. Groenewoud en de schipper A. Metz, van Ameland, hebben namelijk den overtocht van Ameland naar Holwerd met paard en arreslede over het ijs goed volbracht. Uit Velzen meldt menMet het stukhakken van het ijs op het Noordzeekanaal is men thans zoover gevorderd, dat het stoomschip Koningin Emma van IJmuiden is doorgestoomd tot voorbij de Velserbrug, over den rijks straatweg. Ongeveer 120 personen zijn bezig met het ijs in stukken te hakken. 's-Gravenhage. Den 5den Januari heeft Z. M. de koning van België in officieel ge hoor ontvangen, ten paleize te Brussel, baron Gericke van Herwgnen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin-Regentes der Nederlanden. De gezant heeft den Koning overhandigd dè geloofsbrieven, welke hem bevestigen irt zijne zending, door hem bg het hof van Belgie vervuld onder de regeering van Koning' Willem III. De Belgische minister van buitenlandsche zakeu was bij 'die ontvangst' tegenwoordig' Kermis op de Zuiderzee! Tusschen Monnikendam en Marken zal, te beginnen met 8 Januari en verder zoolang het ijs duurt, op het afgesloten terrein der Zuiderzee kermis gehouden worden; draai molens, poffertjeskramen, enz., zullen bij menigte worden toegelaten. Er zal een hardrijderij voor Marker paren in nationaal kostuum, om kunstvoorwerpen, worden gehouden, benevens een wedstrijd met arresleden om luxe-artikelen. Aan het station te Zaandam is dezer dagen een groot ongeluk voorkomen. Een wagen met vrachtgoederen ging dwars over de rails, juist toen een trein naderde. Een spoorweg beambte, die dit zag, maakte door schreeuwen en gebaren den machinist op het gevaar op merkzaam, zoodat deze nog juist bijtijds den, trein tot staan kon brengen. Te Gameren is uit de "Waal het lijk opge haald van den heer Van der Garde, ge meente-secretaris van Zalt-Bommel. Nabij Geldrop zijn twee schaatsenrijders met zooveel geweld tegen elkander ingereden, dat een van hen met het hoofd op het ijs viel en een hersenschudding bekwam. De- arts heeft krankzinnigheid geconstateerd. Ten gevolge van de felle vorst der laatste dagen is de Noordzee voor Katwijk tot op een afstand van, naar men gist, 1500 M. met gt bedekt. In de laatste dertig jaar is dit niet meer voorgekomen. Op het ooievaarsnest van den landbouwer A. Ebbinge, te Peize, heeft zich reeds een ooievaar vertoond. t f v t i k-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2