Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Post en Telegraphie. Koloniën. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Kardinaal Lavigerie ligt te Biskra, Algerié, ernstig riek aan koorts. Volgens de XIXe Siècle is men zeer ongerust over den toestand van den kardinaal. De gasontploffing in de kolenmijn te Ostran, in Moravië, is vermoedelijk te wijten aan het gloeiend worden van eender geleiddraden van deelectrische verlichting der mijn. De begrafenis van Heinrich Sehlïeraann heeft Zondag met veel plechtigheid plaats gehad te Athene. De koning, de kroonprins, ministers, gezanten, de stedelijke overheid en tal van andere aanzien lijke personen begaven zich naar het huis van den overledene, om het stoffelijk overschot van den vermaarden oudheidvorscher de laatste eer te bewijzen. Schiiemann heeft aan prof. Vircbow een legaat van 20,000 fr. vermaakt; Schliemann's eerste vrouw verkrijgt 100.000 francszijne tweede vrouw erft het Atheensche paleis met alle oudheid kundige verzamelingen en de bibliotheek. Het Berlijnsche museum verkrijgt slechts een beperkt aantal Trojaansche oudheden. Voorts bevat het testament een bijzondere bepaling, hierop neerko mende wie van de erfgenamen hel testament be twist, krijgt niets. Het voorstel om den uitvoer van hout belangrijk te beperken, om zoodoende de buitenlandsebe houtmarkten voor overlading te vrijwaren, is, volgens een bericht aan de B. B. Clzoowel in Zweden als in Finland goed opgenomen. Hoe be langrijk de vermindering in dezen winter zal zijn, is daarnaar af te meten, dat in bet district Sunds- wall alleen ruim 2 millioen boomen of ongeveer 70,000 standards minder zullen worden geveld alle bezitters van zagerijen hebben zich notarieel verbonden. In eene de vorige week te Helsingfors gehouden vergadering van vertegenwoordigers van Finlandsehe zagerijen met een gezamenlijke jaarlijksche voortbrenging van 160,000 standards hebben dezen zich verplicht bij het zagen de pro ductie met 35,000 standards of 22 pCt. en bij het vellen met 3'/2 millioen stammen op 50pCt. te verminderen. Op bijna alle spoorvieglijnen in Denemarken heeft men bet verkeer moeten staken, ten gevolge van de sneeuw, welke in groote hoeveelheid geval len is. Op den tweeden Keistdag isdeGross-Glocknert, die 3800 meter boog is, door twee toeristen beste gen. De tocht duurde bijkans 3 dagen, en op den top was het zoo zacht, dat zij het in hunne pelsjas sen te warm kregen. De hemel was helder en zonder wolken, en terwijl hoven de thermometer 8 gr. Réauraur (52 gr. Fahrenheit) wees, was er beneden in het dal eene vorst van 25 gr. Fahren heit. In een Amerikaansch blad wordt het voorstel gedaan om de enorme kracht van den wind, die nu ongebruikt verlorengaat, in den vorm van samengeperste lucht te bewaren en zoo als kracht bron aan te wenden. Het blad betoogt dat het mogelijk is in een ruimte vah 40 bij 150 voet 32 windmolens, elk van 12 voet hoogte en 8 voet doorsnede, zóo te plaatsë'n, dat el liê molen vol komen wind kan vangen, uit welke hoek die ook waaie. De radéren zonden noch bediening noch' rem noodig hebben en konden met de groots'té snelheid draaien. Elk rad moest een luchtpomp in beweging brengen en dp lucht in een reservoir persen. Op die manier zou een voorraad van samengeperste lucht verkregen worden, die een groote hoeveelheid kracht zou kunnen afleveren. I I - I v Een Dnitsch vakblad t waarschiiwt tegen 'het gebruik van Amerikaansche zoogenaamde schijf jesappels. Eeuigen tijd geleden zijn teAltonaen te Hamburg groote hoeveelheden van zulke gedroogde appels in ^beslag genomen on gerechte- lijk onderzocht. Daardoor werd vastgesteld, dat deze schijfjesappels, die op zinken platen worden gedroogd, 0.02 tot 0.43 percent appelzuur zink- oxyd bevatten. Deze stof behoort tot de vergiften. Reeds kleine hoeveelheden veroorzaken misselijk- ■u -V»»* ^5^ r* i 4. beta, hoofdpijn en duizeligheid, terwijl een aan houdend gébruik hevige'storingen'der spijsver tering en spierkrampen kan teweegbrengen. In de provincie Utrecht is een vereeniging op gericht tot verbetering van het paardenras door het aankoopen en stationneeren van goede dekheng sten en het stellen van voorwaarden, waaraan de meniën voldoen moeten om tot den hengst te worden toegelaten. Het bestuur bestaat uit de heeren C. J. Hacke van Mijnden te Loosdrecht, mr. D, deBlocq van Haersma de With te De Bilt, mr. R. baron van Hardenbroek, C. Bunnik, jhr. J. Steengracht van Oostkapeile en G. H. L. baron van Boetzelaer, beiden aan De Bilt. De mail voor Neder!. Indië per Fransche pak ketboot zal, te rekenen van Vrijdag 0 dezer, tot nadere aankondiging worden verzonden des Vrijdags om de 14 dagen met den trein van 5.50 a. uit Amsterdam naar Antwerpen, en niet des Zaterdags om de 14 dagen met den eersten tiein uit Rotterdam naar Antwerpen, ais in de Nederlandschc Staatscourant, van 7 dezer werd medegedeeld. Batavia, 6 December. Dit Kota Radja wordt van 23 Nov. gemeld: Hoewel sommigen onzer gewonden bij het jongste gevecht bij Kata-Pobama zwaar gekwetst zijn, bestaat er alle hoop dat geen hunner aan de bekomen wonden zal overlijden. Een paar dagen na het wapenfeit beroofde een Europeesch soldaat zich van het leven. De aanleiding was dat eenige weken geleden uit de prauwenbewaarplaats een der prauwen, tot den post behoorende, door de Atjehers is weggevoerd, hoewel m de onmiddellijke nabij heid een veihoogd schddeihuis staat, waarin 's nachts drie man zijn geplaatst, die om beurten de wacht houden. De behendigheid der inlanders bezorgden aan de bezetting natuurlijk een vrij zWare straf, en om daaraan te ontkomen zocht de man den dood. Den volgenden dag deed zich te Lamdjamoe een ander geval van zelfmoord voor. Vóór Roempit, het openkappen van hot terrein dekkende, kiegen de Europeesche sergeant Van der Lely en de luselier De Graaf beiden een doodelijk schot. Van het detachement te Lambaroe werd een fuselier niet gevaarlijk gewond'bij de dekking van de, wei kzaamhedender genietroepen, die een brug sloegen in den Ana'gaioeng-dijk, vlak bij genoemden post. Gisteren zijn te Soeiabaja de troepen aange komen, die aan de expeditie naar Hoord-Fiores - hebben deelgenomen. Heden gaan zij door naar Semarang. Den 23n November is Banda door eene ge weldige aardbeving geteisterd, die drie minuten duurde. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren, maar er werd veei scha Ie aangericht en zelfs de hechtste huizen kregen scheuren. Tot den 25» November voelde men met tus- schenpoozen van een haifen een heel uur den grond schudden, in het geheel acht en twintig maal. Een van den gouverneur van Sumatra's West kust ontvangen telegram, gedagteekend 2 dezer, bevat de volgende berichten - Door zware regens zijn in de laatste dagen nabij Taloe, de standplaats van den assistent-resident van Ajer Bangis en Rau, de aardstortingen ont staan, die eene rivierverstopping veroorzaakten, tén gevolge waai van genoemde plaats en omstre ken vele voeten onder water zijn geraakt. Den eersten dezer was men daar met een groot aantal heerendienstplichtigen uit alle larassen aan het werk, toen door eene aardstorting vele menschen bedolven,werden. 4 s Een" bandar, 28 vadem lang, was daardoor totaal verstopt geraakt, hetgeen het water onver wachts zoodanig had doèn stijgen, dat de gouver nementsgebouwen tot aan het dak in het water stonden. Levensgevaarlijke pogingen tot lichting van het-, hoog opgeborgen archief, dat gedeeltelijk reeds onder water stond, .bleven vruchteloosal leen de registers van den burgerlijken stand, het notariaat en het '•vendukantoor,»-benevens het archief der laatste maanden werden gered. Reeds .warén tién lijken) tevoorschijn gehaald, en vermoedelijk' warén 'er nog vijftig ofmeer per- J sónen' bedolven. - f f De Inrasboofden (warén tbijna allën en'de pang-, hoeïoe's. kapala^allén zwaar gekneusd, terwijl de4 heerendienstplichtigen ordeloos waren gevlucht. 1 Tot het verleenen van "de noodige geneeskundige hulp is de officier van gezondheid van Loeboe- f r x-gf t C* 5 I Sikapmg^ontboden. t, <t r t Blijkensfèen, schrijven üit Atjeh, gedagteekend Kota Radja 28**Nov., zijn van de Oostkust, en wel I van Edi, alsnlede. van -dö" VV'estkust dé berichten - bevredigend. 'Bij' bet openkap'pén van het terrein voorïSiröéaT'Mtleh'naciit van 26 op 27f No v.)Tiéb-f ben wij wederom een verlies gehad van 1 gesneu velde en 5 gewonden. De gesneuvelde was de Eur. fuselier Walraven gewond werden 1 Eur. en 4 inl. fuseliers. De heer F. Leviticus, leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde te Amsterdam, is den 29n December door de koninklijke Vlaamsche academie voor taal- en letterkunde met de groote gouden medaille bekroond voor zijn antwoord op de door haar ten vorigen jare uitgeschreven prijsvraag over Middelnederlandsche taalkunde, luidende sDe klank- en vormleer van het Middelnederland sche dialect der St.-Servatius-legende van Velde ken". Door eene commissie uit den gemeenteraad van Overscbie is eene collecte aan de huizen der ingezetenen gehouden, welke ruim f 500 heeft opgebracht. Daarvan zullen gedurende drie weken aan alle behoeftigen worden verstrekt1 half mud steenkolen, 1 kilo brood en 1 kilo rookspek. Door een van Rotterdams ingezetenen is aan den heer Koene aldaar ter hand gesteld eene som van f "1100, ingezameld van verschillende personen, voor de uitdeeling van warme spijzen aan kinderen en om aan die kinderen kleeding- stukken te verschaffen. Bij de kostelooze verstrekking van brood en koffie in het voormalige ziekenhuis aan de Hoog straat te Rotterdam werden gisteren uitgedeeld 4380 porties. De lokalen waar de uitdeeling plaats had waren goed verwarmd. Vooral waren het veel kinderen die zich voor de uitdeeling aanmeldden. Aan enkelen werd vergund, brood mede te nemen voor een zieke, die zich te huis bevond. Door de «Protestanten vereeniging" te Vlaar- dingen is dezer dagen eene collecte gehouden ten behoeve van buitengewone bedeelingen der armen, welke de belangrijke som van ruim f4300 heeft opgebracht. De christelijke jongedochters-vereeniging te oud-Delftshaven hield Dinsdagavond hare jaar lijksche uitdeeling van wollen, gebreide en ka toenen kleedingstukken aan 41 huisgezinnen, •waaronder 28 weduwen. Ook te Dordrecht hebben eenige heeren de handen ineengeslagen om te trachten eene vereeniging voor kindervoeding op te richten, in "den geest als te Rotterdam op initiatief van den beer Koene tot stand kwam. De collecte ten bate der behoeftigen te Woer den heeft opgebracht ruim f 4 200. Door eene commissie te Zuid-Beierland is eene collecte gehouden voor de behoeftigen van alle gezindten, welke f558 heeft opgebracht, behalve eenige dekens van een onbekende tot een bedrag van f 48. De commissie heeft ook huisbezoek gedaan bij de behoeftigen, om zich peisoonlijk te overtuigen waar groote behoefte is, en waar die bestaat worden brandstof, dekens en eetwaren uitgedeeld. Deze collecte is reeds de 3e binnen den tijd van 3 wekende eerste, ten behoeve der diaconie der hervormde gemeente, bracht ruim f400, en de tweede, tot wering der nieuvvjaarswenschen, f 340 op. Te Sliedrecht wordt tegenwoordig op het gebied der liefdadigheid krachtig gewerkt. Niet alleen dat de verschillende armbesturen een groote werk zaamheid aan den dag leggen, maar ook is de «Commissie "van liefdadigheid" krachtig opgetre den. Zij heeft haar leden over wijken verdeeld en stelt zich persoonlijk op de hoogte van de behoeften der gezinnen. Behalve de noodige brand stoffen enz. verstrekt zij drie malen per week een flink portie erwtensoep aan alle huisgezinnen, die zich daartoe aanmelden. Bovendien heeft zich dezer dagen een com missie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van liefdadigheidsbesturen en eenige werkgevers in die gemeente, met den burgemeester als eere voorzitter. Deze commissie stelt zich ten doe! een buitengewone inzameling van gelden te doen hou den, om deze te besteden tot het verstrekken van warme spijzen, zoo noodig ook van brood en koffie, in daartoe aan te wijzen verwarmd® lokalen, en tot werkverschaffing, voor zoover de plaatselijke toestanden haar dit mogef'jk makpn. Te Noordschermer bij A'kmaar wordt sedert 4 Januari jl. door eenige gegoede ingezetenen aan de kinderen der behoeftigen dagelijks, uitgezon derd'Zondags, kosteloos warm eten verstrekt. Het kerkbestuur der Ned. herv, gemeente heeft voor dat doel de verwarmde consistoriekamer beschik baar gesteld. Ook te Hoorn drong de nijpende koude tot buitengewone maatregelen van armenbedeeling. Door sommige personen werd eene inzameling gehouden tot het versehafïen van kosteloos avond brood en koffie. Enkele jonge dames echter meenden dat er nu meer behoefte bestond aan dekking en brandstof Binnen een paar dagen hadden zij ongeveer f 400 samengebracht, waar voor Maandag aan menige behoeftige een deken of een bon voor brandstoffen kon worden uit gereikt. Eene collecte, te Lunteren (gem. Ede) voor de armen gehouden, heeft ruim f750 opgebracht. Eene collecte voor de armen te Oosterhout heeft ongeveer f 1000 opgebracht. Bij de commissie voor werkverschaffing te Arnhem hebben zich tot beden een 450-tal werk- loozen aangemeld. Te Apeldoorn is bij de afdeeling van den Protestantenbond een koor opgericht tot steun van het kerkgezang, onder leiding van den heer Henri Stokhuijzen. De Nieuwjaarscoramissie te Winschoten heeft Oudejaarsavond 472 gezinnen met 4400kinderen bedacht, samen met 470 roggebrooden, 8672 broodjes, 15,4 HL. gort en 640 halve kilo koek. Eene collecte voor de algemeene armen, te Borne gehouden, heeft ruim f 860 opgebracht, waar voor gedurende de strenge koude dekens, brand stof cn eetwaren worden uitgedeeld. Ook te Assen is eene inrichting geopend, waar ieder hulpbehoevende kosteloos koffie en brood of warme spijs in een verwarmd vertrek kan gebruiken. Eene inzameling van geld, te Capelle in N.-Brabant gehouden, heeft f 738.60 opgebracht. IJtt dit bedrag wordt aan 415 huisgezinnen, naar gelang van behoeite, eene uitdeeling gedaan ia geld of in dekens, steenkolen enz. Namens de stichting Ederveen te Ede is eene uitdeeling gehouden aan 50 behoeftige jongens en 50 behoeftige meisjes, die in het afgeloopen jaar het getrouwst de school hebben bezocht. Uitgedeeld werden voor de jongens250 el pilo met 200 el voering, voor de meisjes 350 el ge kleurd katoen, 100 el voering, 75 el Friesch boezelaars, verder een aantal kousen, boufanten, doekjes, mofjes, hemden enz. Een jongen, die in het afgeloopen jaar geen enkelen schooltijd ver zuimd had, ontving als extra bedeeling een wollen deken. De collecte voor spijs en brandstof, door de diakenen der Nederlandsch hervormde gemeente te 's-Hage gehouden, heeft opgebracht f 3614.971/2, dat is f856 60 meer dan het vorig jaar. Vanwege «de Vereeniging tot verbetering van armenzorg" met medewerking van eene commis sie uit «Patrimonium" te Leeuwarden, is aldaar een scliaal-collecte gehouden, die f2601.65 Vs, benevens een bon voor 50 halve broeden heeft opgebracht. Door ode Vereeniging tot verbetering van armenzorg" te Leeuwarden is een gelegenheid tot het bekomen van warme koffie en botei hammen opengesteld, waarvan op den In dag door ruim 500, den 2n door ruim 700 en den 3n door pl. m. 900 personen werd gebruik gemaakt. Een te Vucht gehouden liefdadigheidsconcert ten voordeele der huisarmen heeft circa f500 opgebracht. De vereeniging «Hulpbetoon", te Nijmegen, heeft aan behoeftige huisgezinnen 825 dekens en 890 H.L. steenkolen verstrekt. De vereeniging «Licht, Liefde, Leven", te Harlingen, is begonnen met dagelijks aan 400 personen warme spijs uit te deelen, en in vereeni ging daarmede, onthaalt de aid. «Volksonderwijs" dagelijks 100 kinderen der kostelooze gemeente school. Door den heer T. van Uik, ovei leden te Kol derveen, is f4000 ter beschikking gesteld van het armbestuur aldaar, om daarvan dé ai men en arbeidersgezinnen, die in het barre jaargetijde steun noodig hebben, te bedoelen. Bij de eerste be deeling ztjn spek, andera eetwaren, kleeding en dekens uitgereikt. Te Velzen wordt iederen avond aan ruim 200 personen brood en koffie verstrekt. Er is daarvoor reeds f800 bijeengebracht er thans gaat er ander maal een inteekenlijst rond. Ook te Zevenaar heeft zich een commissie ge vormd met het doel, de hulpbehoevenden gedu rende dit strenge jaargetijde te steunen. Eene collecte, langs de huizen, heelt volkomen aan de verwachting beantwoord. In de eerste plaats zullen zij worden geholpen," die niét bepaald tot"'de bedeelden behooren. Naar gelang van de be hoefte, zal men ondersteuning verleenen in geld, in kleederen of spijzen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3