ding van heeft regeeren is ook zoo ver bazend moeilijk. Men had •wellicht gehoopt op hervorming van middelbaar en hooger onderwijs. Spr. had in vroeger dagen wel eens meegedaan aan pogingen tot verandering, maar hij vindt het nu maar goed, dat die niet gelukt zijn. "Want hoe zou men er eigenlijk mee aan moeten Niemand weet heter heerscht vol strekt geen eenstemmigheid. Eenige burger scholen opruimen helpt niet; de lokalen zijn er nu eenmaal en de leeraars moeten toch schadeloosgesteld worden. Drie universitei ten is zeker niet te weinig, maar bij motie er twee af te schallen zou schromelijke ver warring geven. Daarom voorshands maar niets gedaan. En dan het kiesrecht. Spr. was voor uit breiding niet bang, maar hoe het uit te brei den Hij kon het waarlijk niet zeggener waren zoo onnoemelijk veel stelsels. Dan evenredige vertegenwoordiging. Hij heeft er mee gedweept, maar het stelsel heeft toch ook zooveel bezwaren. Zoo redeneert onze doctor wat men noemt »in en uit". Maar nu opgesomd, wat de regeering wèl heeft gedaan. Natuurlijk paradeeren de eeuwige bank- en pensioenwetten en de spoor wegovereenkomsten. Als men zegt, dat andere regeeringen die ook hadden kunnen maken, roemt dr. S.ja, maar onze mannen hebben ze dan maar gemaakt. Akkoord, edoch wat deden zij anders, behalve bij de spoorweg overeenkomsten, dan de vruchten plukken die rijp waren? Overigens vindt dr. S. 'tzoo'n groote verdienste, dat dit wetten zijn, die elke regeering had kunnen maken. Want wat zou er een geschreeuw zijn opgegaan, als de regeering eens s partij wetten" had ingediend, bijv. een kiesrechtregeling, geheel in "t voor deel van haar p;»' tij. Welk een fijne onderscheidingOnze doctor kent geen andere wetten dan geheel neutrale wetten of partij wetten inden zin van partij dige wetten. Van wetten, die politieke begin selen belichamen, heeft hij nooit gehoord. Van hervorming van belastingwezen en kies recht ziet hij af, omdat hij bang is voor partijweltenHij schroomt voor uitbreiding van kiesrecht omdat hij zich die niet anders kan voorstellen, dan met het doel zijn eigen partij wat zetels toe te voeren, en hij deinst dan zeker terug voor afschaffing van accijnzen en invoering van een inkomsten-belasting, omdat hij de liberalen wellicht zou treffen en monsterverbonders ontlasten. Hoe teerhartig Onbeschrijfelijk comisch werkt na deze inleiding de slot-apotheose der rede, waarin hij zijn hoorders oproept te werken voor de partij met de eeuwige en onfeilbare begin selen tegenover de partij, die zich grondt op bedrieglijke menschelijke meeningen. De onfeilbare beginselenEn dat, waar men spreekt van partijen, die op geen enkel gebied van politieke werkzaamheid weten, waarheen zij moeten sturen, en die bij de eenige beginselwet, welke aan de orde is, juist over het beginsel hevig onder elkander strijden! Terwijl dr. Schaepman zich uitslooft in.schier hovenmenscheljjke pogingen om de rol van trait d' union te vervullen! Leven de partijen met de onfeilbare en eeuwige beginselen! Vad De gedelegeerden der verschillende R.-k. kiesvereenigingen in het district Wijk-btj- Duurstede hebben te Utrecht een bijeenkomst gehouden, onder leiding van den heer Hazen- donk. Met 55 tegen 2 stemmen werd besloten geen instemming te betuigen met de motie-Op de Laak, maar vertrouwen te blijven stellen in het beleid van hun afgevaardigde, dr. Schaepman. Men leest in de Haagsche Ct.: Wanneer de dooi op de bovenrivieren in valt voordat het ijs in onze lage landen is opgeruimd zeide ons dezer dagen een ingenieur dan zou er een samenloop van zeer gelukkige omstandigheden noodig zijn, zullen er geen dijkbreuken en overstroomin gen plaats hebben. Deze meening vindt het blad bevestigd door het volgende schrijven uit Dordrecht: »Met groote bezorgdheid wordt de dooi te gemoet gezien. Indien er niet flinke voorzorgs maatregelen worden genomen, zullen ijsdam- men en doorbraken weldra groote schade veroorzaken. Reeds vóór het ijs vastging dre ven er ijsbergen af, die op ondiepe plaatsen, midden in de rivier, vastraakten. Bij de brug over het Hollandsch Diep is het ijs op eikaar geschoven en steekt hoog boven de ijsvlakte uit." He onlangs aangekondigde medaille ter herinnering aan Koning Willem III is thans in de fabriek van den heer C. J. Begeer, te Utrecht, gereedgekomen en algemeen ver krijgbaar gesteld. Zij is flink uitgevoerd ongeveer ter dubbele grootte en dikte van een rijksdaalder; het portret des Konings, eenigs- zins het type van den beeldenaar der gouden tientjes, is flink en duidelijk uitgevoerd, i'n de admiraals-uniform, met het lint der Mili taire Willemsorde en aan den halskraag het ordeteeken van het Gulden Vlies. De buste is uitgewerkt tot op den uitersten rand der medailledaarboven leest men in groote, langwerpige letters het opschrift: Willem III, Koning der Nederlanden, G. H. V. L." De keerzijde bevat een bloemen- en blade- renkrans met een uitgebluschte fakkel door lauweren omgeven. Daartusschen staat ^Geboren 19 Febr. 1817, overleden 23 Nov. 1890". In 1889 bedroeg de uit- en invoer van België 6.119.900.000 fr., of 4 pCt. meer dan in 1888. Het meest handei werd gedreven met Frankrijk, Engeland, Holland en Duitsch- land. Met ons iand bedroefde uitvoer 6 pCt. meer dan de invoer. De bevolking van Rotterdam bedroeg op 31 December 1890 97.951 mannen en 111.186 vrouwen; te zamen 209.137. De bevolking van Amsterdam bedroeg op 31 December 1890 196.611 mannen en 220.833 vrouwente zamen 417.444. In de Levensberichten der afgestorven medeleden van de maatschappij der Neder- landsche letterkunde komen voor van dr. H. N. vat Teuteim door dr. C. P. Tiele, dr. R. A. Soetbrood Piccardt door A. J. Servaas van Rooijen, J. C. Altorffer door dr. H. L. Gerth van Wijk, mr. S. J. Hingst door mr. P. H. Feith, J. J. L. ten Kate door dr. E. Laurillard, mr. H. Vollenhoven door mr. A. C. van Heusde, mr. H. J. baron van der Helm van Duiven- dijke door mr. J. Heemskerk Az., A. van Eek door H. J. Bool, jhr. F. G.Meijer door Th. M. Roest, dr. M. F. A. G. Campbell door dr. W. P. C. Knuttel, mr. F, baron van Hogendorp door jhr. mr. J. H. Hora Siccama, dr. P. de Jong door dr. M. J. de Goeje en mr. J. J. de Gelder door W. A. Elberts. Ook aan Helder zal een postduiven- station worden opgericht. Het Marineblad deelt mede, dat, om de postduiven ook te oefenen in hel vliegen van uit zee, om op die wijze berichten te kunnen ontvangen van schepen, welke zich in de Noordzee bevinden, aan de oorlogsschepen, welke van Helder of van IJmuiden uitgaan, telkens eenige duiven zullen worden medegegeven. Het belang der verdediging zal door dit middel van gemeen schap zeer zeker worden gebaat. Te Keulen is bij den kunsthandelaar Ed. Schutte een verzameling kunstwerken van Nederlandsche schilders ter bezichtiging ge steld. Er zijn stukken van Mesdag, Maris, Tholen, Vrolijk, Josselin de Jong en Kever. De Kölnüche Zeitung oordeelt zeer gunstig over deze verzameling en is vooral zeer inge nomen met het eigenaardig nationaal karak ter, dat al deze voortbrengselen der nieuwere Nederlandsche schildersschool kenmerkt. Te Beverwijk is in den ouderdom van 83 jaren overleden de emeritus-predikant de heer K. Boon. De overledene behoorde tot de Groningsche studenten, die in 4830 bij de Belgische onlusten uittrokken ter verdediging van het vaderland. De oudste inwoner van Oud-Heusden, de heer J. van Herwaarden, oud-kapitein der Heusdensche boot, vierde dezer dagen zijn 402e geboortefeest. Hoewel zijne gedachtenloop nog vrij helder is, nemen toch zijne lichaamskrachten lang zaam af. In den laatsten tijd verlaat hij zelden het bed. Aanboord van een op de rivier te Rotterdam voor anker liggend Grieksch schip is een geval van pokziekte onder de bemanning geconsta teerd. Het schip is onmiddellijk onder quaran taine gesteld en onder toezicht van het Grieksch consulaat ontsmet. Een waggon met waskaarsen, uit Gouda naar Dan Haag gezonden en voor die stad bestemd, is behouden te Marseille gearriveerd. Het bericht dat de 55-jarige Aart Udo, bekend onder den naam van »Arie met de Kiekkast" was doodgevroren is gebleken onwaar te zijn. Het meisje van 40 maanden, dat bij den onlangs plaats gehad hebbenden brand in de Siedemennerstraat te Groningen met haar zusje zulke hevige brandwonden bekwam, is nu ook aan ch gevolgen overleden. Te Assen zijn Maandag gevankelijk binnen gebracht drie boerenknechts uit Dwingelo, die verdacht worden den landbouwer K. Flokstra, aldaar, in den nieuwjaarsnacht onderscheidene messneden over hoofd en aangezicht te hebben toegebracht en diens neus bijna geheel te hebben afgesneden. Zekere K. te Uden, die eenigen tijd geleden daar een inzameling hield om zich een nieuwen trekhond te kunnen aanschaffen, heeft thans van een neef uit Amerika f50.000 geërfd. Uit Oosthuizen meldt men aan de N.B.Ct. Sedert een paar jaren zijn van hier en uit nabij gelegen plaatsen tal van personen meestal jongelieden naar Duitschland vertrokken, om daar werkzaam te zijn in de mijnen, fabrieken, den landbouw enz. Eenige dezer lieden, die met de jongste feestdagen hier waren, verklaren niet te be grijpen dat er in Nederland zoovele leegloo- pers zijn die het hun zeiven en de maat schappij zoo lastig maken. Volgens hunne bewering is er in Duitschland overvloed van werk, vooral Hollanders komen daar dadelijk terecht. Wel is op vele plaatsen vooral in de mijnen het werk niet gemakkelijk, ino ar men verdient daar in den regel f2 per dag en werkt dan 8 uren. In de gemeente Stolwijk (Z.-H.) leven tegenwoordig twee broers en een zuster die te zamen 255 jaar tellen. De broers E. en W. Amersfoort, 90 en 85 jaar oud, hebben indertijd deelgenomen aan den tiendaagschen veldtocht. Van de 34 strijders uit die ge meente zijn zij thans de eenig overgebleve nen. Men deelt ons mede, dat zij en hunne zuster in zeer behoeftige omstandigheden verkeeren. (Af. v. d. JD.) Te Baam kwam Vrijdagavond de tuinman K. tehuis en verzocht zijne vrouw nog wat eten te warmen, terwijl hij even bij zijn broeder in de buurt zou gaan. Na een kwar tier terugkeerendevond hij echter, zijne vrouw, in de doorgang tusschen keuken en kamer, gedeeltelijk verbrand en onkenbaar, op den vloer liggen. Men vermoedt dat de kleederen der vrouw van onderen hebben vlam gevat, en dat zij, van het vuur willende wegloopen, bedwelmd is geraakt en neerge vallen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Een strooper heeft den onbezoldigden rijksveldwachter Wieringa te Pesse, gemeente Ruinen, Woensdag in het veld voor het hoofd geschoten. De ongelukkige leeft nog, maar is niet buiten gevaar. Naar wij vernemen, is de vermoedelijke dader opgespoord en moet hij reeds bekend hebben. Uit Zieriksee wordt gemeld, dat de over tocht van Stavenisse naar Vianen vaak ondoenlijk is door het vele drijfijs op de Schelde. Het tarief is gewoonlijk 40 ct. per persoon, doch onder deze omstandigheden wordt het wel tot f 2.80 a f 3 per persoon opgevoerd. Sinds Vrijdag jl. wordt er op hetZwarte- water geard, iets wat in geen 20 jaar gebeurd is. Te Zieriksee kost de petroleum thans 75 ct. de kan. Door een raam van het kasteel te Geulle (L.), bewoond door den heer Vijghen, burge meester dier gemeente, zijn onlangs op een avond twee geweerschoten gelost. De doch ter des huizes werd daarbij gewond, doch gelukkig niet gevaarlijk. Ofschoon de politie alle pogingen in het werk stelde om den dader op te sporen, is zjj daarin nog niet geslaagd. Wel zijn twee geweren in beslag genomen en de eigenaars P. en R. voor den rechter-commissaris te Maastricht verschenen, doch zonder eenig gevolg. 's-Gravcnliage. Een paar honderd wer- keloozen maakten gisteren een propaganda- tocht door de voornaamste stadswijken alhier. Tegen 4 uur verlieten zij, met een zwart bórd, waarop geschreven stond»Denk aan de werkeloozen" het gebouw Walhalla, waarin zij ten halfdrie ure terugkeerden, en waar hun toen koffie en brood werd toegediend. De meesten hunner waren voorzien van gereedschappen, als bezems, schoppen, hou- weelen enz. Groningen. De bierhuishouder H, Otten en diens huisvrouw, T. P. M. Mulder, zijn met de noorderzon vertrokken, terwijl zij vier kinderen, waarvan het oudste 41 jaren oud is, in hulpbehoevenden toestand achtergelaten hebben. De ontaarde vader had zijn inboedel aan een uitdrager verkocht, en toen deze zijn gekochte* goederen kwam halen, vond men de kinderen verkleumd en ziek, terwijl hun de noodigste kleederen ontbraken. Het jongste kind, ongeveer 2 jaar oud, moest onmiddellijk in het kinderziekenhuis worden opgenomen, zijnde een voetje bevroren. De overige kin deren zijn door het armbestuur onder dak gebracht. De politie heeft proces-verbaal vaneenen ander opgemaakt. Men vermoedt dat O. naar Rotterdam vertrokken is. Gemengde Berichten. Na het optreden van Burns in Schotland schijnt de spoorwegcrisis opnieuw een ernstig stadium in te treden. Hij ried den dokwerkers van Dundee het werk te staken, teneinde de spoorwegambtenaren te hei pen, wat zij vermoedelijk doen zullen. Een aahtal fabrikanten, wier inrichtingen stilstaan, beginnen luid te klagen over de directies der spoorwegen, wat natuurlijk den werkstakenden weder steun geeft. Da Voisuche Zeitung ontving uit L"uden het vol gende bericht De Berlijnsche vertegenwoordiger der Newyorker Herald had vóór eenige dagen een onderhoud met prof. Virchow over Koch's geneesmiddel tegen de tuberculose. >Het is onmogelijk", zeide Virchow, reeds nu een oordeel te vellen over de waalde van Koch's ontdekking. Dat deze eeoe merkwaardige en gewichtige is, daaraan valt niet te twijfelen. Ikdcan geen oordeel uitspreken over de oorzaak, waarom

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2