A0. 1891. Maandag 12 Januari. N°. 7669 Eerste Blad. ij f - n -v© e r t i g s t Jaargan g\ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODE. Schiedam, 10 Januari 1891. Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben het met elkander aan den stok, en zeker wordt de scherpe woor denwisseling tusschen broeder John en broeder Jonathan nergens met meer aandacht gevolgd dan in het kleine Portugal, dat nog maar altoos de behandeling van het perfide Enge land niet kan verduwen. Noord-Amerika is Portugal niet, en de Engelsche minister lord Salisbury weet dat ook zeer goed. De beide .machtige staten hebben twist over de vissc.herij. Amerika heelt in de Behringzee een lijn ge trokken, die aanwijst tot hoever vreemdelingen mogen visschen, en Engelsche robbenvangers Rebben wel eens de gewoonte, de grenslijn te overschrijdenvandaar de quaestie. Nu hebben de Engelschen altijd de ge woonte naar zich toe te rekenen, en de Ameri kanen, waai in ook vrij wat Engelsch bloed zit, bezitten die eigenschap in weinig minderen graad. Te eeniger tijd moet dit dus tot bot singen aanleiding geven; men spreekt reeds van gewapende eskaders van beide zijden, en van ultimatums. We zijn zoo vrij te gelooven, dat het gevecht zich wel tot woorden zal bepalenwant een oorlog tusschen Enge land en de Vereenigde Staten hij is in geen honderd jaar geleverd kon beden kelijke gevolgen hebben. Ook met Frankrijk heeft Engeland twist over Amerikaansche zaken, natuurlijk over de visscherij. De New-Foundlanders achten zich ver ongelijkt: zij behooren tot het domein van koningin Victoria, en zouden eigenlijk liever tot de Vereenigde Staten van Noord-Amerika behooren. Eu nu redeneeren ze zoo«Enge land heeft wel Helgoland aan Duitschland ■afgestaanwaarom zou het ons goede New- Foundland niet aan de Vereenigde Staten willen geven." Wij zijn Amerikaanseh land, zeggen zelaten ze ons by Amerika voegen. Ziet, er rijzen zoo tusschenbeide vraag stukken op, waarvoor men staat. Als ze tus schen het oude en afgeleefde Europa, zooals JDa Costa zegt, en Amerika ontstaandan verdienen ze alle aandacht. De wereld, die geen ruïnen of oudheden, die geen adel, geen feodale rechten kan aanwijzen, tegen •ons sinds eeuwen heerschend stelsel kam pend, is een bedenkelijk verschyuseil De Nederlaadsche leeuw heeft in zake de "Congo-quaestie volgens de Amsterdammer een pootje gegeven aan koning Leopold II van België. Die leeuw is mak geworden; hij suft, zeggen sommigen. Hooren we, wat oen onpartijdig beoordeelaar er van zegt. 't Is de heer Westmark, een Zweed van .geboorte, die eenigen tijd, we meenen 15 maanden, in de streken van den Boven-Congo .heeft doorgebracht. Te Amsterdam heeft ge noemde heer deze week een voordracht ge houden, over de landen, die hij bereisd heeft. De handel in den Congo-staat beiustte in de laatste jaren zeide de spreker voor namelijk bij twee Eüropeesche huizen, nl. die der firma Daumas en Béraud, te Parijs, en de te Rotterdam gevestigde Afrikaansche handel-maatschappjj Aan deze vennootschap schreef spreker voornamelijk d& verbeteringen toe, die in den toestand van den Congo-staat zijn op te mer ken. Dit maakte den naijver der Belgen gaande, die zich nu van den alleenhandel willen meester maken. Immers, de Congo- staat zelf drijft handel, maar onder den naam van een particuliere vennootschap, terwijl officieren en beambten door Belgie worden gesalarieerd. Door zware rechten tracht hij den handel te fnuiken, zoodat alleen de Ne derlanders te Banana 20,000 frank grondlasten moet opbrengen. Het Fransche huis viel als eerste slachtoffer vau dit stelsel. Misschien kan dit nog veranderen, want als Frankrijk zijn invoerrecht vermindert, is het zeer wel mogelijk, dat de handel van den Boven-Congo een nieuwen weg zal kiezen, bijv. langs Niari of den Ougonó. Dat zal voor Nederland de beste weerwraak zijn. 'tKan niet anders dan goeddoen, als men den Nederlandschen naam door een vreemde ling aldus den lof hoort toebrengen, dien hy om zijn energie verdient, en aangenaam is het tevens, alweer van deze zijde te liooren bevestigen, dat eigenbelang en niets anders de drijfveer is geweest, die op het congres te Brusel den toou gaf. Men kwam om de afschaffing der slavernij; men eindigde met de heffing van invoerrechten te dïcreteeren. Behalve over de Congo-politiek sprak de heer Westmark ook over de bevolking der streken, die hij had bereisd, voornamelijk over de bevolking van den Boven-Congo. Van deze negers, die op den laagsten trap der beschaving staan, deelde hij het volgende mede Na deze politieke ontboezeming kwam spreker op zijn eigenlijk onderwerp, zijn ver blijf in den Boven-Congo aan de factorij van Banggala. De grootste stam aldaar is die der Mangallas, zooals zij zich zeiven noemen, die, in vroegeren tijd door een sterker stam uit het binnenland verdreven, hierheen trokken. De heer Westmark deelde hierna een aan tal bijzonderheden omtrent het leven, de zeden en gewoonten dezer meestal krachtige negers mede. Zij zijn fetisch-dienaars, die dus op den laagsten trap van godsdienst staan. Van liet Fetischisme onderscheiden zij zich eigenlijk hierin, dat de Mangaüas aan twee hoofdgoden gelooven, waarvan de booze god de overhand heeft over den goeden. Zij hebben daarom zooveel eerbied voor de blan ken, omdat zij gelooven, dat ook zij na den dood blank worden, en daarom juist zijn zy ook afkeerig van menschenvleesch van blanken. Toch zijn zij echte kannibalen, en het vleesch van zwarten, liefst vrouwelijke, wordt door hen volstrekt niet versmaad, als zij door honger of nood gedreven worden. Bij begrafenissen worden nog steeds men- schenoffers gebracht in verhouding van den rang van den overledene. Ook door Europeanen, zeide spreker, wordt dikwijls handel gedreven in menschen, in dier voege nl., dat de officieren zich niet ont zien, negerinnen als slavinnen te bezigen zelfs Stanley heeft zich daaraan schuldig ge maakt, toen hij aan een paar Belgische offi cieren zwarte vrouwen ten geschenke gaf. Men moet aan den Congo geweest zijn aldus besloot spreker om te begrijpen hoe verderfelijk de slavernij werkt. Daarom kan het door den paus krachtig gesteunde werk van kardinaal Lavigerie wiens naam niet alleen met gulden letters zal gegrift blijven in de geschiedenis, maar ook zal prijken op de regis ters der doorluchtigste en verlichtste mannen van zijn eeuw niet genoeg gewaardeerd worden, en betreurde hij, dat men dit edele werk tot politieke doeleinden misbruikte. Hij hoopte, dat ook Nederland zou opstaan, om het verlossingswerk, zonder eigen belangen te benadeelen, te bevorderen, en bracht hulde voor den stoot, dien zijn kooplieden aan de beschaving van Congo hebben gegeven. Binnenland sche Berichten. Offlcleele Berichten. Bij kon. besluit van 27 December jl. is aan H. A. M. Roelants Jr., uitgever te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen der medaille van verdienste eerste klasse, hem door het hoofd der republiek San Marino geschonken. Bij kon. besluit van 18 Dec. jl. is de heer W. 0. Burt erkend en toegelaten als consul van Siam te Samarang. SCHIEDAM, 10 Januari 1891. Wat wij zullen eten, is zeker een gewich tige vraag in de huishouding. Doch op welke wijze toebereid onze spijzen op de tafel komen is een zaak van niet minder beteekenis. Welnu, dat laat b'y velen uit onkunde nog te wenschen over, en we achten het een gelukkig verschijnsel, dat in den laatsten tijd door de oprichting van kookscholen ook hier te lande, de overtuiging reeds is gevestigd, dat zulk eea inrichting wenken te over geeft, waardoor de voedende kracht der spijzen verhoogd wordt, en tevens niet onbelangrijke besparingen kunnen worden verkregen. Daarom vestigen we de aandacht onzer lezeressen op onderstaande circulaire, die op bedoelde zaak betrekking beeft, en ook dezer dagen alhier zal worden verspreid. De ondergeteekenden meenen, dat er, evenals zich elders heeft doen gevoelen, ook te Rotterdam behoefte bestaat aan eene kookschool eene inrichting, waar zij, die eenmaal geroepen zullen worden het bestuur eener huishouding op zich te nemen, zich zullen kunnen bekwamen in de kookkunst, in de bepaling van de voedingswaarde der spijzen, en in de bereiding van een goeden maaltijd op de minst kostbare wijze. Wil eene kookschool, zooals de onderge teekenden zich die voorstel'en, het meeste nut in uitgebreiden kring verspreiden, dan zullen de meisjes uit de gegoede klassen moeten voorgaan de school te bezoeken, ten einde haren dienstboden de gewenschte leiding te kunnen geven. De kosten van zulk eene inrichting zullen goedgemaakt moeten worden door inkomsten, in hoofdzaak voorvloeiende uit een te heffen schoolgeld ran diegenen, die het onderwijs ontvangen. Een onderzoek elders ingesteld heeft doen zien dat het schoolgeld ongeveer f 15.per maand zal moeten bedragen om dat doel te bereiken. Een volledige cursus zal vermoedelijk in vier maanden gegeven kunnen worden, Onder nader te bepalen voorwaarden zal ook kosteloos onderwijs kunnen worden verschaft. Alvorens over te gaan tot oprichting eener «Rotterdamsche Kookschool", wenschen de ondergeteekenden zich echter te overtuigen of hunne meening met betrekking tot de behoefte aan zulk eene inrichting in uitge breider kring wordt gedeeld. Zij verzoeken u mitsdien door invulling van bijgaand biljet, dat zij vóór 16 Januari van u terugverzoeken, hun te willen opge ven voor hoeveel leerlingen door u, bij even- tueele opening der school in September a. s. of voor een der drie viermaandelijksche cur sussen in den loop van 1892 te geven, plaat sing wordt verlangd. F. B. s" Jacob. M, s' Jacob, Templehan van der Hoeven. C. Hoyer, Van Wageninqe. W. Plate, Engelbrecht. De afstand tusschen Schiedam en Rotter dam, door de vele vervoermiddelen van zoo weinig beteekenis, maakt het voor de Schie- damsehe dames voorzeker gemakkelijk van de te Rotterdam op te richten kookschool te profiteeren. We maken er ten slotte opmerkzaam op, dat de aanvragen tot plaatsing van leerlin gen niet beschouwd moet warden als een onder alle omstandigheden on verbreekbare verbintenis, en tevens dat de onderteekenaars der circulaire gaarne bereid zullen worden bevonden, alle gewenschte inlichtingen to verstrekken. OII RH'IT. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1,85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. r Afzondeilijke noinmers- 0.10. B l' 15 K A r BOTERiTRJlAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. M. VAN IJSSELSTEIN.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1